2022. Που πάμε;

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.668
Άλλες χρονιές άνοιγε το θέμα από τον Ιανουάριο της νέας χρονιάς για την επόμενη. Τώρα λόγω συνθηκών, φτάσαμε στον Αύγουστο και δυσκολευόμαστε να προγραμματίσουμε. Ας γράψουμε τα πιθανά, ή ακόμα και τα σίγουρα της χρονιάς 2022. Σίγουρα έχω Γαλλία και Ελλάδα. Για άλλα θα είμαι πιο της τελευταίας στιγμής.
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.988
Likes
40.872
Μεχρι και 5 μερες πριν απο καθε ταξιδι το καλοκαιρι αυτο δεν ενιωθα τη σιγουρια οτι θα γινει. 3 χωρες το καλοκαιρι του 2021 και τελος για φετος.
Ελπιζω σε λιγη Σκανδιναβια το 2022, να ξαναοργανωσω την Πορτογαλια που ακυρωθηκε το 2020 με τον γιο μου που δεν εχει παει και ισως να προσθεσουμε και λιγες μερες Αγγλια. Ειμαι βεβαιη οτι παλι το καλοκαιρι του 22 θα ταξιδευουμε, αλλα και οτι θα περασουμε περιεργο χειμωνα και δεν κανονιζω τιποτε χειμερινο, οπως παντα.
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Δυστυχως με την ολη φαση δεν μπορεις να προγραμματισεις τιποτα ,δεν εχει να κανει με αν εχεις θετικη σκεψη.Εβαλα τη λεξη'' σκεψη ''γιατι φτασαμε σε σημειο οταν λες θετικος να εννοεις απο τις 10 φορες τις 9 θετικος στον covid και οχι θετικος ανθρωπος .Φετος οργανωσα 3 διαφορετικα ταξιδια που ακυρωθηκαν ολα προτου πληρωσω τα ξενοδοχεια.Ενα απο αυτα ηταν και η Μυκονος που ετυχε την περιοδο που ειχε κλεισει τον Ιουνη.Ευτυχως ομως καταφερα να παω Πατμο και Λειψους (σκεφτομαι να ανεβασω ιστορια ;) ) και γυρο Αργολιδας roadtrip οπου ειχαμε διαμονη σε σπιτι φιλου με Υδρα,Σπετσες και δεν το μετανοιωσα.Πλεον κλεινω καπου και αν δεν φτασει η εβδομαδα δεν ειμαι σιγουρος αν θα παω και μιλαω για Ελλαδα μονο ετσι?

Στο θεμα ομως οτι αυτος που θελει ποια μπορει να ταξιδεψει σχεδον στις περισσοτερες χωρες ποια καθως εχει ελευθερωθει η κατασταση.Ειδικα για εμβολιασμενους οπως και εγω σε χωρες που περνας απλα με το πασο δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο εμποδιο.Πιστευω ομως οτι παρολα αυτα ο κοσμος προτιμαει εσωτερικο για τωρα ,καποιοι πηγαν εξωτερικο αλλα οι πιο πολλοι ειναι λιγο μουδιασμενοι ακομα απο το 2022 πιστευω,

Αν ολα πανε καλυτερα ή πανω κατω οπως τωρα λεω τον Νοεμβριο να παω κανα ταξιδακι δειλα δειλα παλι Ιταλια Φλωρεντια σκεφτομαι ή Πραγα,Βιεννη .Απο τον Μαρτιο του 2022 αν εχει χαλαρωσει λιγο η κατασταση ενα μεγαλο εκτος Ευρωπης Κουβα σκεφτομουν ή Νεα Υορκη που δεν εχω παει.

Αντε γιατι εχω απο τελη 2019 να μπω σε αεροπλανο και να παω εξωτερικο
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.110
Likes
20.338
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μεχρι και 5 μερες πριν απο καθε ταξιδι το καλοκαιρι αυτο δεν ενιωθα τη σιγουρια οτι θα γινει. 3 χωρες το καλοκαιρι του 2021 και τελος για φετος.
Μου βγήκε η ψυχή μέχρι να καταφέρω να κάνω το εμβόλιο και να μπορέσω να ταξιδέψω φέτος! Άντε να δούμε τώρα μέχρι πότε θα μπορούμε να ταξιδέψουμε με αυτό το εμβόλιο και πως θα πορευτούμε για το 2022 με τα εμβόλια γενικώς....

Βραζιλιαχαχαχαχαχ
Μια απο τα ίδια για Νεπάλ....κλάψ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.988
Likes
40.872
Μου βγήκε η ψυχή μέχρι να καταφέρω να κάνω το εμβόλιο και να μπορέσω να ταξιδέψω φέτος! Άντε να δούμε τώρα μέχρι πότε θα μπορούμε να ταξιδέψουμε με αυτό το εμβόλιο και πως θα πορευτούμε για το 2022 με τα εμβόλια γενικώς....
Ανακαινισα το σπιτι για να μεγαλωσω τα home offices. Ετσι θα πορευτουμε για τριτο χειμωνα.
 

valia*

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
Ξεκίνησα να διοργανώνω και να πλαναρω ταξίδι 3-4 ημερών για Ρώμη τον Φλεβάρη με το αμόρε, σίγουρα θα πάμε οικογενειακά Καλάβρυτα το Νοέμβριο & ακόμα δεν έχω ιδέα για του χρόνου το καλοκαίρι.Να ρωτήσω όμως,σε σχέση με τη Ρώμη,αν εγώ τα κλείσω όλα καλά κι ωραία,και ξαφνικά γίνει κανένα lock down,τι γίνεται?Χάνω και τα χρήματα για τα εισιτήρια και του ξενοδοχείου?Δεν έχω ταξιδέψει εξωτερικό,οπότε δεν έχω ιδέα τι γίνεται με το όλο θέμα.Οποια πληροφορία ευπρόσδεκτη (είμαστε εμβολιασμενοι κι εγώ και το αμόρε)
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Ξεκίνησα να διοργανώνω και να πλαναρω ταξίδι 3-4 ημερών για Ρώμη τον Φλεβάρη με το αμόρε, σίγουρα θα πάμε οικογενειακά Καλάβρυτα το Νοέμβριο & ακόμα δεν έχω ιδέα για του χρόνου το καλοκαίρι.Να ρωτήσω όμως,σε σχέση με τη Ρώμη,αν εγώ τα κλείσω όλα καλά κι ωραία,και ξαφνικά γίνει κανένα lock down,τι γίνεται?Χάνω και τα χρήματα για τα εισιτήρια και του ξενοδοχείου?Δεν έχω ταξιδέψει εξωτερικό,οπότε δεν έχω ιδέα τι γίνεται με το όλο θέμα.Οποια πληροφορία ευπρόσδεκτη (είμαστε εμβολιασμενοι κι εγώ και το αμόρε)


Για ποιο λογο να κλεισεις εισητηρια για Ρωμη τοτε απο τοσο νωρις αφου σκεφτεσαι να πατε τον Φλεβαρη? Πατε μεχρι Νοεμβρη σιγουρα Καλαβρυτα που ειναι πιο κοντινο και βλεπεις ως τοτε πως τραβαει και τα κλεινεις προς το χειμωνα.Να μου πεις πρωτο ταξιδι ειναι εκτος ,θες να κανεις τα κουμαντα λογικα και τα οικονομικα σου και θες να το οργανωσεις οκ.Αλλα και παλι Ρωμη ειναι ενας κοντινος προορισμος με πολυ φτηνα εισητηρια και καθημερινες πτησεις με αρκετες αεροπορικες .Οποτε για μενα για να σου φυγει το αγχος βρες ενα ξενοδοχειακι στο booking με δωρεαν ακυρωση (τα περισσοτερα τωρα εχουν ) να εν μερη να νιωσεις οτι κλειδωσε το ταξιδι και κανα περιπου εκει μετα τα Καλαβρυτα βλεπεις την κατασταση ,αεροπορικα και τελευταια στιγμη θα βρεις Ρωμη ειναι τζαμπα πας πλεον αν δεν βρεις με την μια θα βρεις με την αλλη.
 

valia*

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
Για ποιο λογο να κλεισεις εισητηρια για Ρωμη τοτε απο τοσο νωρις αφου σκεφτεσαι να πατε τον Φλεβαρη? Πατε μεχρι Νοεμβρη σιγουρα Καλαβρυτα που ειναι πιο κοντινο και βλεπεις ως τοτε πως τραβαει και τα κλεινεις προς το χειμωνα.Να μου πεις πρωτο ταξιδι ειναι εκτος ,θες να κανεις τα κουμαντα λογικα και τα οικονομικα σου και θες να το οργανωσεις οκ.Αλλα και παλι Ρωμη ειναι ενας κοντινος προορισμος με πολυ φτηνα εισητηρια και καθημερινες πτησεις με αρκετες αεροπορικες .Οποτε για μενα για να σου φυγει το αγχος βρες ενα ξενοδοχειακι στο booking με δωρεαν ακυρωση (τα περισσοτερα τωρα εχουν ) να εν μερη να νιωσεις οτι κλειδωσε το ταξιδι και κανα περιπου εκει μετα τα Καλαβρυτα βλεπεις την κατασταση ,αεροπορικα και τελευταια στιγμη θα βρεις Ρωμη ειναι τζαμπα πας πλεον αν δεν βρεις με την μια θα βρεις με την αλλη.
Έχω ήδη βρει εισιτήρια με 94€ πήγαινε έλα και φοβάμαι ότι δεν θα βρίσκω θέση μετά αν το αφήσω.Γι'αυτο κοιτάω να κλείσω πρώτα αυτά.Και σίγουρα το οικονομικό είναι ένα θέμα,αν έχω ξεμπερδεψει με αεροπορικά και ξενοδοχεία μπορώ μετά να μαζέψω τα χρήματα για μαζί
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.988
Likes
40.872
Έχω ήδη βρει εισιτήρια με 94€ πήγαινε έλα και φοβάμαι ότι δεν θα βρίσκω θέση μετά αν το αφήσω.Γι'αυτο κοιτάω να κλείσω πρώτα αυτά.Και σίγουρα το οικονομικό είναι ένα θέμα,αν έχω ξεμπερδεψει με αεροπορικά και ξενοδοχεία μπορώ μετά να μαζέψω τα χρήματα για μαζί
Κλεισε το ξενοδοχειο. Θα βρεις εισιτηρια πολυ φθηνοτερα απο 94. Αν μπουν περιορισμοι τον χειμωνα, θα τα κλαψεις τα 94, ενω το ξενοδοχειο ακυρωνεται χαλαρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.492
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom