2022. Που πάμε;

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Έχω κλείσει μέχρι στιγμής Ιούνιο 5 μέρες Κοπεγχάγη. Σκέφτομαι για δεύτερη εβδομάδα του Πάσχα να κλείσω νότια Γαλλία και ίσως Χριστούγεννα Ουκρανία. Αυτά .. πολύ θα ήθελα να πάω να δω φίλους στην Αγία Πετρούπολη τον Ιούλιο αλλά συνήθως τα είσητηρια είναι στον Θεό εκείνη την εποχή ..
Το καλοκαίρι και εκτός απρόοπτου θα πετάει και αυτή για Αγ.Πετρούπολη.΄Ισως είναι φθηνότερη...

Η ρωσική Nordwind Airlines ενισχύει την παρουσία της στην Ελλάδα. Οι πτήσεις από Αθήνα και Θεσσαλονίκη - Metaforespress
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ετοιμάζω ένα Κεραμαριό για Ιανουάριο, να σβήσω τα 33 μου κεράκια στη φύση (κάποτε τα έσβηνα στην Piazza di Spagna ή στην Piazza del Campo αλλά ας μη τα σκέφτομαι τώρα και τρελαίνομαι...).

Από εκεί και πέρα, ο προγραμματισμός που έχει γίνει για το 2022 (χωρίς να έχει κλειστεί ακόμη κάτι) είναι ο παρακάτω:
  • Τέλη Απριλίου-Αρχές Μάϊου (εξαρτάται από τα αεροπορικά που θα βρούμε), οδικό 1 εβδομάδα Πορτογαλία.
  • Πρώτη εβδομάδα Ιουλίου, οδικό 1 εβδομάδα Σικελία.
  • Τέλη Αυγούστου-αρχές Σεπτέμβρη, Κάρπαθο και Καστελλόριζο (που πήγα φέτος και έπαθα λαλά).
Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει κάτι, ούτε καν σαν σκέψη, για το καθιερωμένο χριστουγεννιάτικο του έτους.. Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει, κάποτε ήξερα για τα επόμενα 3 Χριστούγεννα που θέλω να πάω.. Τι να πω, μεγάλωσα; φοβάμαι να σκέφτομαι πια τόσο μακριά, μετά το στραπάτσο που έφαγα το '20 με την Ισλανδία; Δεν ξέρω πραγματικά...
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Λόγω γενεθλίων σήμερα είπα να το ρίξω έξω κ έκλεισα δύο ταξίδια εξωτερικό :haha:

Ένα τετραήμερο Λισαβόνα το Μάρτιο κ ένα εξαήμερο Αγ. Πνεύματος Νάπολη-Σορρέντο-Κάπρι με διαμονή κυρίως στο Κάπρι που το έχω άχτι που μου ξέφυγε όταν πρωτοπήγα ακτή Αμάλφι το 2018

Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι κ πολύ αισιόδοξη γι αυτό του Μαρτίου λόγω της κατάστασης αλλά οκ καλή καρδιά

Φυσικά έχω στο μυαλό μου κ άλλα ως πλάνο αλλά είναι νωρίς ακόμη
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Ελπιζω σε λιγη Σκανδιναβια το 2022, να ξαναοργανωσω την Πορτογαλια που ακυρωθηκε το 2020 με τον γιο μου που δεν εχει παει και ισως να προσθεσουμε και λιγες μερες Αγγλια. Ειμαι βεβαιη οτι παλι το καλοκαιρι του 22 θα ταξιδευουμε, αλλα και οτι θα περασουμε περιεργο χειμωνα και δεν κανονιζω τιποτε χειμερινο, οπως παντα.
Σχετικα συνεπης, εκλεισα:
1) Ντουμπροβνικ-Σπλιτ για το ορθοδοξο Πασχα με μιλια
2) Γυρος Πορτογαλιας Ιουλη με μιλια
3) Ιταλια- Σουηδια-Νορβηγια τον Αυγουστο χωρις μιλια.
4) Ενα τριημερο στο Παρισι στο Καθολικο Πασχα, που μπορει να πανε για πεταμα τα εισιτηρια αν δεν βγουν οι υποχρεωσεις που εχουν προτεραιοτητα.
1) ενα μονοευρο εισιτηριο black friday Μασσαλια Αθηνα με σκοπο να παει για ακυρωση.
Αυτα και τελος.
Εννοειται οτι απο τον Αυγουστο ειχα δει τη μαγικη σφαιρα για τον χειμωνα.
 
Last edited:

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Λόγω γενεθλίων σήμερα είπα να το ρίξω έξω κ έκλεισα δύο ταξίδια εξωτερικό :haha:

Ένα τετραήμερο Λισαβόνα το Μάρτιο κ ένα εξαήμερο Αγ. Πνεύματος Νάπολη-Σορρέντο-Κάπρι με διαμονή κυρίως στο Κάπρι που το έχω άχτι που μου ξέφυγε όταν πρωτοπήγα ακτή Αμάλφι το 2018

Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι κ πολύ αισιόδοξη γι αυτό του Μαρτίου λόγω της κατάστασης αλλά οκ καλή καρδιά

Φυσικά έχω στο μυαλό μου κ άλλα ως πλάνο αλλά είναι νωρίς ακόμη
Εμένα το πλάνο μου εκτός των παραπάνω, λέει Ιούλη 9 ημέρες Κυκλάδες (Ίος οπωσδήποτε και συνδυασμός μάλλον με Αντίπαρο) και μετά ελπίζω να μου βγει η σούπερ ταξιδάρα τον Αύγουστο Ανδαλουσία (Μάλαγα-Μαρμπέγια-Ρόντα-Κόρδοβα-Γρανάδα-Σεβίλλη-Μαδρίτη). Ήδη έκλεισα το Αθήνα-Μάλαγα αλλά δε ξέρω φυσικά με το θέμα της άδειας τι θα γίνει...Ίσως αλλάξουν οι ημερομηνίες...Από Μαδρίτη σκοπεύω να πετάξω για Βενετία για το φεστιβάλ Κινηματογράφου (ως φανατική σινεφίλ) και τη Regata Storica

Από κει και πέρα θα μου μείνει άδεια που ιδανικά θα ήθελα να πάω τη περίοδο των Χριστουγέννων Λονδίνο, αλλά ίδωμεν... Έχουμε κακή εμπειρία από κορονο-χειμώνες..

Αυτά. Αλλά κάτι μου λέει ότι θα παίξει αλλαγή τουλάχιστον σε ημερομηνίες
 
Μηνύματα
410
Likes
1.353
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Ετοιμάζω ένα Κεραμαριό για Ιανουάριο, να σβήσω τα 33 μου κεράκια στη φύση (κάποτε τα έσβηνα στην Piazza di Spagna ή στην Piazza del Campo αλλά ας μη τα σκέφτομαι τώρα και τρελαίνομαι...).

Από εκεί και πέρα, ο προγραμματισμός που έχει γίνει για το 2022 (χωρίς να έχει κλειστεί ακόμη κάτι) είναι ο παρακάτω:
  • Τέλη Απριλίου-Αρχές Μάϊου (εξαρτάται από τα αεροπορικά που θα βρούμε), οδικό 1 εβδομάδα Πορτογαλία.
  • Πρώτη εβδομάδα Ιουλίου, οδικό 1 εβδομάδα Σικελία.
  • Τέλη Αυγούστου-αρχές Σεπτέμβρη, Κάρπαθο και Καστελλόριζο (που πήγα φέτος και έπαθα λαλά).
Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει κάτι, ούτε καν σαν σκέψη, για το καθιερωμένο χριστουγεννιάτικο του έτους.. Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει, κάποτε ήξερα για τα επόμενα 3 Χριστούγεννα που θέλω να πάω.. Τι να πω, μεγάλωσα; φοβάμαι να σκέφτομαι πια τόσο μακριά, μετά το στραπάτσο που έφαγα το '20 με την Ισλανδία; Δεν ξέρω πραγματικά...



Θα σου πω εγω τι επαθες?Γιατι ακριβως το ιδιο σε νιωθω και εγω .Με ολη αυτη την κατασταση ,με τις ειδησεις,με μεταλλαξεις Ο,Λ,Μ,Ν κλπ εχει κουρασει η κατασταση και ολοι ειμαστε εστω και υποσυνειδητα διστακτικοι.Εγω ειχα κλεισει Βουδαπεστη-Βιεννη και εγινε lockdown στη δευτερη.
Απο το 2020 εχω ακυρωσει πανω απο 6 ταξιδια και μιλαω και εντος Ελλαδας Μυκονο ,Τηνο πχ δεν μπορεσα λογω κρουσματων να παω.Ε α αυτο δεν θελει και σκεψη οτι ξενερωνει.Για αλλου να ψηνεσε και αλλου να καταληγεις.Απο το Μαροκο και μετα το 2020 που ακυρωσα με εχει παει τρενο.. Οποτε κανονισε εκει και περνα τελεια στο μυαλο ειναι ολα ,εχεις επιλεξεις τελεια οδικα ;)
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Σχετικα συνεπης, εκλεισα:
1) Ντουμπροβνικ-Σπλιτ για το ορθοδοξο Πασχα με μιλια
2) Γυρος Πορτογαλιας Ιουλη με μιλια
3) Ιταλια- Σουηδια-Νορβηγια τον Αυγουστο χωρις μιλια.
4) Ενα τριημερο στο Παρισι στο Καθολικο Πασχα, που μπορει να πανε για πεταμα τα εισιτηρια αν δεν βγουν οι υποχρεωσεις που εχουν προτεραιοτητα.
1) ενα μονοευρο εισιτηριο black friday Μασσαλια Αθηνα με σκοπο να παει για ακυρωση.
Αυτα και τελος.
Εννοειται οτι απο τον Αυγουστο ειχα δει τη μαγικη σφαιρα για τον χειμωνα.
Σε ζηλεύω .... ελπίζω να τα καταφέρεις όλα αυτα που προγραμματίζεις
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
κανονικα σε τετοιο τοπικ εγραφα τα κλεισμενα, με τις συνθηκες που επικρατουν θα γραψω αυτα που σκεφτομαι... για μαρτιο σκεφτομαι γουατεμαλα και μπελιζ. καμια 10αρια μερες γουατεμαλα (αντιγουα, ατιτλαν, τικαλ, ισως και κατι ακομα) και μετα λιγες μερες παραλια μπελιζ. σκεφτομαι μηπως κλεισω τα ξενοδοχεια ακυρωσιμα και σιγα σιγα μετα τις γιορτες να δω αν θα κλεισω και αεροπορικα. θελω να δω εκτος απο pcr και τα περιοριστικα μετρα, κυριως νυχτερινη απαγορευση. πχ αν η γουατεμαλα ζητησει pcr θα πρεπει να κανω 1 να μπω γουατεμαλα, 1 μπελιζ και ξανα γουατεμαλα. και δεν ειναι μονο τα λεφτα αλλα και το αγχος
και για σεπτεμβριο σκεφτομαι κολομβια που θα χα παει το 20 και ακυρωθηκε, αλλα φυσικα ολα αυτα ειναι σκεψεις, θελοντας και μη περιμενω και βλεπω
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Για το 2022 μόνο 1 ταξίδι κλεισμένο στο εξωτερικό και προσευχόμαστε να γίνει.
Μάρτιο στην Κοπεγχάγη (το μισό εισιτήριο με voucher ακυρωμένων Aegean)
Και 1 στα σκαριά για Πορτογαλία το Σεπτέμβρη, ακόμη ψάχνω βολικές ημερομηνίες και τιμές.

Κατά τα άλλα Ελλάδα: 3 ημέρες το Μάιο στη Σαντορίνη (με voucher ακυρωμένων πτήσεων Volotea) και 7 ημέρες στη Λήμνο (με χρήση μιλίων συν Black Friday προσφορών Aegean)

Γενικά πάμε συντηρητικά και δεν ξανοιγομαστε για να μην κλάψουμε πάλι όπως το 2020!

Το κακό είναι ότι κόπηκαν και τα επαγγελματικά ταξίδια. Έχουμε λιώσει στις οθόνες με τα web meetings, web conferences , e-seminars και τα σχετικά. Κλάψ!
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Έχω κλείσει για Βουκουρέστι, Γενεύη τον Μάρτιο και στο Grand prix της Βουδαπέστης τον Ιούλιο.

Πού θα παω με τα τελευταία μέτρα;

Σαλόνι, κουζίνα, WC και τους θερινούς μήνες μπαλκόνι.
 
Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Αν και δεν έχω κλείσει κάποιο αεροπορικό για το 2022 παρ όλες τις απίθανες πρόσφόρες των αεροπορικών την Black Friday, είπα να περιμένω να δω πως θα πάει (ακόμα έχω να εξαργυρώσω ένα voucher 120 ευρώ απο τη aegean, να δούμε πότε ).
Σκεφτόμουν για Μάλτα τον Μάρτιο αλλά δεν...
Αλλά το σκέφτομαι πολύ σοβαρά σαν πρώτο ταξίδι να είναι στο Περού με πρακτορείο, λόγω Covid.
Ελπίζω να μην χειροτερέψουν τα πράγματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom