2023. Που πάμε;

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Τελικά κλείσατε διακοπές φέτος ?
Καλημέρα!
Έχω κάνει μία κράτηση στο ξενοδοχείο που μου πρότειναν συμφορουμίτες στην Αμοργό για τέλη Αυγούστου. Τίποτα άλλο μέχρι στιγμής, υπάρχουν διάφορες προτάσεις για εσωτερικό και εξωτερικό αλλά θα πρέπει να υπολογισθούν οι δύο βασικοί παράγοντες - άδεια και χρήμα.
 

Mary Stardust

Member
Μηνύματα
86
Likes
574
Πήγες τελικά Οχρίδα οδικώς ; Ενδιαφέρομαι να πάω τον Ιούλιο.
Καλήσπερα.
Ναι πήγαμε. Με ένα σύντομο έλεγχο στα σύνορα της Νίκης περάσαμε πολύ εύκολα. Πριν περάσεις βγάζεις την κάρτα SIM για να μη χρεωθείς τον κούκο αηδόνι. Γενικά η Οχρίδα είναι πολύ φθηνή και σε διαμονή και σε φαγητό. Έχει κάποια πράγματα να δεις όπως το Μοναστηρι του Οσίου Ναουμ, που στην αυλη του ζουν παγώνια, και βόλτα στη λίμνη με βαρκάκι. Ο καφές δεν πίνεται πουθενά, το φαγητό είναι υποφερτό. Μπορείς να πληρώνεις με κάρτα, αλλά καλό είναι να έχεις και συνάλλαγμα γιατί στα περισσότερα μέρη ζητάνε μετρητά. Τον Ιούλιο θα μπορείς να κάνεις και μπάνιο, έχει συμπαθητικες παραλίες με άμμο. Μπορεί να είναι λίμνη αλλά έχει αίσθηση θάλασσας. Αν έχεις απορίες έδώ είμαι. 😊
 
Μηνύματα
12
Likes
4
Καλήσπερα.
Ναι πήγαμε. Με ένα σύντομο έλεγχο στα σύνορα της Νίκης περάσαμε πολύ εύκολα. Πριν περάσεις βγάζεις την κάρτα SIM για να μη χρεωθείς τον κούκο αηδόνι. Γενικά η Οχρίδα είναι πολύ φθηνή και σε διαμονή και σε φαγητό. Έχει κάποια πράγματα να δεις όπως το Μοναστηρι του Οσίου Ναουμ, που στην αυλη του ζουν παγώνια, και βόλτα στη λίμνη με βαρκάκι. Ο καφές δεν πίνεται πουθενά, το φαγητό είναι υποφερτό. Μπορείς να πληρώνεις με κάρτα, αλλά καλό είναι να έχεις και συνάλλαγμα γιατί στα περισσότερα μέρη ζητάνε μετρητά. Τον Ιούλιο θα μπορείς να κάνεις και μπάνιο, έχει συμπαθητικες παραλίες με άμμο. Μπορεί να είναι λίμνη αλλά έχει αίσθηση θάλασσας. Αν έχεις απορίες έδώ είμαι. 😊
Ευχαριστώ πολύ! Είχα περάσει πέρυσι από Σκόπια αλλά δεν είχα κάποιο θέμα με τη SIM. Μπορεί να έχει να κάνει με το ότι έχω καρτοκινητό και οχι σύνδεση.
Κυρίως για τις παραλίες πηγαίνω. Θα έχω αμάξι οπότε θα έχω την ευκολία της μετακίνησης.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Για πάμε λίγο να ζωηρέψει το 2023...

Νοέμβριος / Δεκέμβριος 2023: 7 μέρες (6 βράδια) Λετονία, Εσθονία, Λιθουανία για να απολαύσουμε την Βαλτική ντυμένη με τα Χριστουγεννιάτικα της :D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βάζω κι εγώ για να μην ξεχαστώ:
Ιανουαριος: 14 μέρες Ιταλία
Φεβρουάριος: 2 μέρες Ρουμανία
Μάρτιος: 11 μέρες Αργεντινή (βόρεια)
Απρίλιος: 6 μέρες Μπαχάμες και Μαϊάμι
Μάιος: 11 μέρες νότια Γαλλία
Ιούνιος: 16 μέρες Κυκλάδες, Στερεά Ελλάδα και Ήπειρος
Ιούλιος: Σαν πολλά δε θες;
Αύγουστος: Θα δουλέψεις καθόλου; Τα κεφάλια μέσα
Σεπτέμβριος: Αφρική 3 εβδομάδες

και βλέπουμε, αν και δε νομίζω να παίξει τίποτε άλλο, το παραχέσαμε φέτος.

Τα επαγγελματικά δεν τα μετράω.
 
Μηνύματα
410
Likes
1.352
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Ιανουαριος -Πραγα,Τσεχια
Ιουνιος- Καμμενα Βουρλα -Galini mitsis resort (κερδισμενο σε πρωτοχρονιατικη πιτα)
Αυγουστος -Συρος
Σεπτεμβριος-Βερολινο-Μοναχο (octoberfest)μαλλον δεν εχω κλεισει τα εισητηρια ακομα
Οκτωβριος-Ηνωμενα Αραβικα Εμιρατα,Ντουμπαι-Αμπου Νταμπι
και Χριστουγεννα βλεπουμε που Ευρωπη
ισως παιξουν και Μετεωρα το φθινοπωρο

και Μαρτιο 2024 ετοιμαζω απο τωρα κατι καλυτερο μαλλον Μαροκο ή ΗΠΑ μερια
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Βάζω κι εγώ για να μην ξεχαστώ:
Ιανουαριος: 14 μέρες Ιταλία
Φεβρουάριος: 2 μέρες Ρουμανία
Μάρτιος: 11 μέρες Αργεντινή (βόρεια)
Απρίλιος: 6 μέρες Μπαχάμες και Μαϊάμι
Μάιος: 11 μέρες νότια Γαλλία
Ιούνιος: 16 μέρες Κυκλάδες, Στερεά Ελλάδα και Ήπειρος
Ιούλιος: Σαν πολλά δε θες;
Αύγουστος: Θα δουλέψεις καθόλου; Τα κεφάλια μέσα
Σεπτέμβριος: Αφρική 3 εβδομάδες

και βλέπουμε, αν και δε νομίζω να παίξει τίποτε άλλο, το παραχέσαμε φέτος.

Τα επαγγελματικά δεν τα μετράω.
Δεν θέλω να σε αιφνιδιάσω, αλλά έχουμε 2023. Ο Ιανουάριος,φεβρουάριος, Μάρτιος, Απρίλιος,Μάιος
έχουν περάσει. Εκτός αν θα ταξιδέψεις στον χρόνο. :haha: :haha:
Έχουν ανοίξει θέμα για το 2024. Βάλτα εκεί.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Ιανουαριος -Πραγα,Τσεχια
Ιουνιος- Καμμενα Βουρλα -Galini mitsis resort (κερδισμενο σε πρωτοχρονιατικη πιτα)
Αυγουστος -Συρος
Σεπτεμβριος-Βερολινο-Μοναχο (octoberfest)μαλλον δεν εχω κλεισει τα εισητηρια ακομα
Οκτωβριος-Ηνωμενα Αραβικα Εμιρατα,Ντουμπαι-Αμπου Νταμπι
και Χριστουγεννα βλεπουμε που Ευρωπη
ισως παιξουν και Μετεωρα το φθινοπωρο

και Μαρτιο 2024 ετοιμαζω απο τωρα κατι καλυτερο μαλλον Μαροκο ή ΗΠΑ μερια
Το ίδιο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Δεν θέλω να σε αιφνιδιάσω, αλλά έχουμε 2023. Ο Ιανουάριος,φεβρουάριος, Μάρτιος, Απρίλιος,Μάιος
έχουν περάσει. Εκτός αν θα ταξιδέψεις στον χρόνο. :haha: :haha:
Έχουν ανοίξει θέμα για το 2024. Βάλτα εκεί.
Νομίζω οτι μια χαρά τα λέει, αυτά που έχει κάνει ήδη τα έχει με bold. Τα επερχόμενα χωρίς
 
Μηνύματα
410
Likes
1.352
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Mαλλον εχουμε τοση τρελα με τα ταξιδια που δεν μας φτανουν τα εδω ταξιδευουμε και στο χρονο :p

Περα απο την Πραγα που ηδη εχω παει τα υπολοιπα δεν εχουν γινει ακομα και τα σχεδιαζω μεσα το 2023.

Το 2024 εκλεψα λιγο αλλα απλα ειναι σκεψεις...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom