2023! Που πήγατε;

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ιανουάριος: Κορινθία για το 3ημερο των Φώτων, με ένα day trip στα Καλάβρυτα (μπήκα στον Οδοντωτό μετά από 10+ χρόνια, υπέροχος όπως πάντα, κατώτερη βέβαια εμπειρία σε σχέση με την πεζοπορική διάσχιση του φαραγγιού του Βουραϊκού. Πήγα πρώτη φορά στο μουσείο του Ολοκαυτώματος των Καλαβρύτων-επιβάλλεται η επίσκεψη).
Τέλος του μήνα long weekend στην πάντα αγαπημένη Κρήτη (Ηράκλειο-Χανιά). Αγαπώ την Κρήτη όλες τις εποχές, ακόμα και το χειμώνα.
Μάρτιος: πεζοπορική εκδρομή στη Λακωνία με καιρό που θύμιζε Μάιο.
Απρίλιος: μια εβδομάδα Τουρκία (Σμύρνη και Ικόνιο) κατά την περίοδο του Ραμαζανίου.
Ιούνιος: Έδεσσα, Πόζαρ και πέριξ.
Ιούλιος: τετραήμερο στη Σέριφο, μονοήμερες για μπάνια, 3ημερο Κορινθία.
Αύγουστος: Διήμερο Βοιωτία για το φεστιβάλ Ελάτειας.
Μια εβδομάδα διακοπές για μπάνια και χαλάρωση Κορινθία (και ολίγον από Αχαΐα).
Διήμερο Αγκίστρι.
Σεπτέμβριος: Ολίγον από Κορινθία.
Πεζοπορικο τριήμερο στη Βάλια Κάλντα και διάσχιση του περίφημου Αρκουδορέματος.
Χώρα των Βάσκων (Μπιλμπάο και Σαν Σεμπαστιαν).
Οκτώβριος: Δύο τριήμερα Κορινθία.
Πεζοπορική εκδρομή στον Πάρνωνα.
Νοέμβριος: Solo τριήμερο στο Λουξεμβούργο.

Τα highlights για μένα ήταν η Χώρα των Βάσκων, το Ικόνιο σε περίοδο Ραμαζανίου, η πεζοπορία στη Βάλια Κάλντα και η διαμονή στο υπέροχο καταφύγιο της Βοβούσας, το διήμερο για το μουσικό Φεστιβάλ Ελάτειας, οι ανέμελες διακοπές του Αυγούστου στο χωριό μου στην Κορινθία.

Δεν ήταν μια χρονιά με "περίεργα" και πολύ εναλλακτικά ταξίδια, αλλά ήταν μια χρονιά που οι αποδράσεις που έκανα είχαν πραγματικό νόημα για μένα, τις απόλαυσα και τις σκέφτομαι με πολύ θετικό συναίσθημα. Μόνο αρνητικό η ακύρωση ενός προγραμματισμένου ταξιδιού στην Εσθονία τον Ιούνιο, αλλά ελπίζω να τη βάλω του χρόνου στο πρόγραμμα.

Πολλές ευχές για καλές γιορτές και για υπέροχα ταξίδια το 2024 για όλες-ους-α!
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.068
Ιανουαριος 4 μερες Βορεια Ελλαδα
Φεβρουαριος σαββατοκυριακο Ηρακλειο
Απριλιος Πασχα 4 μερες Σαρδηνια
Ιουνιος 3 μερες Βελγιο Αμστερνταμ
Ιουλιος 4 μερες Βιεννη Ζαγκρεμπ
Αυγουστος 6 μερες Γαλλια, Νορμανδια και Παρισι-το ωραιοτερο ταξιδι της χρονιας.
Και 3 μερες Βορεια Ελλαδα
ΟΚτωβρης σαββατοκυριακο Παφο Κυπρο
Δεκεμβρης 5 μερες Β Ελλαδα

2 νεες χωρες (Κροατια και Κυπρος), 2 μικρο-ταξιδια στο εξωτερικο και εσωτερικο απο Σαββατο ως Κυριακη βραδυ,
2 ακυρωμενα εξ ολοκληρου ταξιδια, 2 αλλαγμενα τελευταια στιγμη ως προς την αναχωρηση, ολα για οικογενειακους λογους. Τα περισσοτερα πεταμενα στο καλαθι των αχρηστων εισιτηρια σε 12 μηνες, αλλα καποια πραγματα ειναι πιο σοβαρα απο τα ταξιδια Ο μεσος ορος τιμης για καθε αεροπορικο και φετος γυρω στα 30 ευρω.
Για πρωτη φορα καταφερα να κανω ολες τις πτησεις των low cost με μικρη δωρεαν αποσκευη αφου αγορασα τον καταλληλο εξοπλισμο.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το 2023 αποδείχτηκε ιδιαιτέρως παραγωγικό από πλευράς ταξιδιών, εντός κι εκτός χώρας, τόσο που τολμώ να πω επιτέλους πως επανήλθα στα προ πανδημίας στάνταρντ μου κι ακόμα παραπάνω βεβαίως. ;)

Η χρονιά ξεκίνησε με τριημεράκι του Γενάρη (φώτα) στη Μάλτα. 🇲🇹
Τον Φεβρουάριο ήταν η πρώτη μου φορά στην Ισπανία, συγκεκριμένα στ Τολέδο & Μαδρίτη.🇪🇸
Ο Μάρτης έφερε και το πρώτο ταξίδι εκτός Ευρώπης τέσσερα χρόνια μετά, ταξίδι που δεν ήταν μάλιστα προγραμματισμένο, σε Νέα Ορλεάνη και Νέα Υόρκη.🇺🇲
Απρίλιος σημαίνει Πάσχα το Ελληνικό, με σειρά αυτή τη φορά της Κεφαλλονιάς. 🇬🇷
Το τετραήμερο του Μάη μ' έβγαλε ξανά στο Ζάγκρεμπ & για πρώτη φορά στη Λιουμπλιάνα.🇭🇷🇸🇮
Ομοίως και η αργία του Ιουνίου, επισκεπτόμενος τη Γερμανία σε Χαϊλδεβέργη και Νυρεμβέργη. 🇩🇪
Ο Ιούλιος σημαίνει νησιά, με την τριγωνική εκδρομή το τελευταίο του δεκαήμερο να ξεκινά απ' το Αγκίστρι, να συνεχίζεται στην Αθήνα με αφορμή τους Guns n' Roses και να καταλήγει στο μεγάλο απωθημένο που ονομάζεται Γαύδος και στα Χανιά 🇬🇷
Επειδή όμως ο Αύγουστος σημαίνει ακόμα περισσότερα νησιά, το πρόγραμμα είχε αρχικά επίσκεψη σε Λευκάδα και Μεγανήσι, στη συνέχεια Σκόπελο και Αλόννησο, με την υπέροχη κατάληξη του μήνα να με βρίσκει στην Αμοργό, τη Λέρο και τους Λειψούς. 🇬🇷
Σεπτέμβριος δίχως νησί δεν είναι Σεπτέμβριος, με το τριήμερο να ξεκινά απ' τα Γιάννενα και να καταλήγει στους Παξούς! 🇬🇷
Επιστροφή στις εκδρομές του εξωτερικού με αφορμή τις αργίες του Οκτώβρη. Τριεθνές αεροδρόμιο και διαμονή στην Αλσατία, σε Κολμάρ 🇫🇷 αλλά και στη Βασιλεία. 🇨🇭
Γειτονικό ταξιδάκι για το Νοέμβρη, με την εκδρομή στα μέσα του να με στέλνει στη Σόφια. 🇧🇬
Ο επίλογος μπήκε τον τελευταίο μήνα του έτους με τα Χριστούγεννα στην Κοπεγχάγη. 🇩🇰

Να πω ότι δεν είμαι ευχαριστημένος τώρα που τα βλέπω συγκεντρωμένα, θα ήταν αγνωμοσύνη.
Επτά καινούριες χώρες (αν και δε πρέπει να μετράμε έτσι), κάπου οι διπλάσιες πόλεις, όμως το κυριότερο οκτώ νέα νησιά, κάτι που με φέρνει ακόμα πιο κοντά στο μεγάλο στόχο.

Πάντα τέτοια, καλά σχέδια και υγεία σε όλους με το 2024 προκειμένου να ταξιδεύουμε ασταμάτητα.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Να πω ότι δεν είμαι ευχαριστημένος τώρα που τα βλέπω συγκεντρωμένα, θα ήταν αγνωμοσύνη.
Κουντούρντισες, δε λες; :haha: άντε με υγεία στα επόμενα και φιλοδοξ(ότερα)!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.068

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Ήρθε και μένα η ώρα μου για τον απολογισμό του έτους.
Ιανουάριος : το νέο έτος με βρήκε στον Πειραιά
Μετά πήγα 10 μέρες Ταιλάνδη
Ξεκίνησα από την πρωτεύουσα
IMG_4832.jpeg


IMG_4882.jpeg
IMG_4904.jpeg
IMG_4961.jpeg
IMG_5187.jpeg

Μετά είδαμε το Krabi
IMG_5871.jpeg

IMG_5930.jpeg
IMG_5739.jpeg

Φεβρουάριος : λίγο πριν την αρχή του μήνα πήγα Νυρεμβέργη για πρώτη φορά
IMG_6623.jpeg

Ακριβώς μόλις γύρισα από εκεί πήγα Τυφλίδα
IMG_6859.jpeg
IMG_6950.jpeg

IMG_7112.jpeg

και πριν τελειώσει ο μήνας κάναμε ένα τριήμερο road-trip
Μπίτολα

Οχρίδα
IMG_7718.jpeg

IMG_7739.jpeg

Καστοριά
IMG_7796.jpeg

IMG_7797.jpeg

Μάρτιος & Απρίλιος :
Οι μήνες ταξιδιωτικά είχαν μόνο Μεγανήσι ,islandersφαγητά και μπύρες
IMG_8243.jpeg

IMG_8234.jpeg

IMG_8228.jpeg

IMG_8539.jpeg

(όποιος δεν ξέρει τι είναι η κάτω σούβλα , δεν είναι με μας)
Μάιος :
Ταξίδι «fungirling» στην Αθήνα για τον Jonathan Coe που ήρθε στην Ελλάδα
Από αυτό δεν έχω φώτο μόνο αυτόγραφα 😂
Οκτώβριος :
8
μέρες road-trip στην Τυνησία
IMG_1093.jpeg



IMG_1325.jpeg

IMG_1662.jpeg

Τριήμερο στη Νίκαια και στο Μονακό
IMG_2174.jpeg

IMG_2180.jpeg

IMG_2283.jpeg

και μια εβδομάδα Παρίσι και road-trip Γάνδη , Μπριζ & Λιλ
IMG_2460.jpeg

IMG_2602.jpeg

IMG_2630.jpeg

IMG_2640.jpeg

IMG_2645.jpeg
IMG_2675.jpeg
IMG_2685.jpeg
IMG_2691.jpeg


Δεκέμβριος :
Μονοήμερες σε
Πρέβεζα & λίμνη Ζηρού
IMG_4034.jpeg

IMG_4072.jpeg

Ιωάννινα
IMG_3720.jpeg

Και Πάτρα
IMG_3854.jpeg

8 ξένες χώρες από τις οποίες στις 4 για πρώτη φορά.
Σε κάποιες και τελευταία, εκτός και αν με καλέσουν σε κάποιο γάμο στο πριγκιπάτο. Σε κάποιες άλλες θα πήγαινα και τώρα, αν ήταν πιο κοντά.
Δεν παραπονιέμαι , λαμβάνοντας υπόψιν όλα τα δεδομένα καλά τα πήγα.
Καλή χρονιά σε όλους με καλή υγεία!

(Πολλή λίμνη έπεσε το 2023 , ο στόχος του 2024 να δω περισσότερες θάλασσες 💙)
 

Attachments

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Να βοηθησω λιγο, γιατι πολλοι θα διαβασουν το σαλονικιωτικο slang αλλα λιγοι θα το καταλαβουν.
κουντουρντίζω, κουτουρντίζω - SLANG.gr
Μπαίνει άνετα και στο war η slang της πόλης μας!

Συνεχίζω και γω προσπαθώντας να μοιάσω του... ψηλού (στο κουντούρντισμα όσο και στην παρουσίαση)

2023- Ταξιδιωτικά πήγε εξαιρετικά....κατάφερα να είμαι εκτός και τις 25 μέρες κανονικής άδειας που δικαιούμαι εργασιακά.

Γενάρης: 🇪🇪🇫🇮🇱🇹🇱🇻 City hopping στην παγωμένη Βαλτική με την συνάδελφο-φίλη-και ταξιδιωτική star @MarieAries. 4 καινούργιες χώρες με τη μία, στο ρυθμό που ταξιδεύουμε εμείς είδαμε τα καλύτερα και τα περισσότερα από κάθε πόλη
Φλεβάρης: 🇧🇬 Bansko Διήμερο για σκι μασαμπούκα και ραχάτι.
Μάρτης: 🇲🇦 Μαρόκο 10μερο Roadtrip, σχεδόν σηκώσαμε κάθε πέτρα, ξεκάθαρα ένα από τα καλύτερα ταξίδια μου έβερ (αν όχι ΤΟ καλύτερο)
Απρίλης-Ιούλιος : Οικονομία, εργασία και χαρά
Αύγουστος: 🇬🇷 6 νησιά, Κύθνος-Σίφνος-Φολέγανδρος-Κίμωλος-Πολύαιγος-Μήλος με ιστιοπλοικό και σούπερ παρέα, επίσης οι διακοπές της ζωής μου, οι καλύτερες εδώ και πολλά χρόνια.
Σεπτέμβριος: 🇨🇾 Πρώτη φορά στην Κύπρο μας και κάτι λίγα από κατεχόμενα.
Οκτώβριος: Είχαμε εκλογές (διπλές και δημοτικές άρα εργασία)
Νοέμβριος: 🇹🇷 Ανέλπιστα ξανά στην αγαπημένη μου Κωνσταντινούπολη για 3 μέρες οδηγός σε γκρουπ, κατάφερα να δω μερικά καινούργια πράγματα και έδωσα υπόσχεση στον εαυτό μου την επόμενη φορά να επιστρέψω μόνη και να την περπατήσω όσο δεν πάει άλλο.
Δεκέμβριος: 🇭🇺 Επίσης αγαπημένη Βουδαπέστη. Δεύτερη φορά αλλά την είχα ήδη ερωτευτεί από την πρώτη.
🇬🇷 Η χρονιά έκλεισε με ένα Χριστουγεννιάτικο διήμερο (μπόνους) στην ανοιξιάτικη Σιθωνία με σούπερ παρέα και πεζοπορία απόλαυση χωρίς τις καλοκαιρινές ορδές της Χαλκιδικής.

'Εξι καινούργιες χώρες για μένα στη χρονιά, αλλά πέρα από την ποσότητα, υπολογίζω κυρίως την ποιότητα και δηλώνω πέρα για πέρα ικανοποιημένη.
Στα επόμενα λοιπόν, με υγεία για όλους μας.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το 2023 αποδείχτηκε ιδιαιτέρως παραγωγικό από πλευράς ταξιδιών, εντός κι εκτός χώρας, τόσο που τολμώ να πω επιτέλους πως επανήλθα στα προ πανδημίας στάνταρντ μου κι ακόμα παραπάνω βεβαίως. ;)

Η χρονιά ξεκίνησε με τριημεράκι του Γενάρη (φώτα) στη Μάλτα. 🇲🇹
Τον Φεβρουάριο ήταν η πρώτη μου φορά στην Ισπανία, συγκεκριμένα στ Τολέδο & Μαδρίτη.🇪🇸
Ο Μάρτης έφερε και το πρώτο ταξίδι εκτός Ευρώπης τέσσερα χρόνια μετά, ταξίδι που δεν ήταν μάλιστα προγραμματισμένο, σε Νέα Ορλεάνη και Νέα Υόρκη.🇺🇲
Απρίλιος σημαίνει Πάσχα το Ελληνικό, με σειρά αυτή τη φορά της Κεφαλλονιάς. 🇬🇷
Το τετραήμερο του Μάη μ' έβγαλε ξανά στο Ζάγκρεμπ & για πρώτη φορά στη Λιουμπλιάνα.🇭🇷🇸🇮
Ομοίως και η αργία του Ιουνίου, επισκεπτόμενος τη Γερμανία σε Χαϊλδεβέργη και Νυρεμβέργη. 🇩🇪
Ο Ιούλιος σημαίνει νησιά, με την τριγωνική εκδρομή το τελευταίο του δεκαήμερο να ξεκινά απ' το Αγκίστρι, να συνεχίζεται στην Αθήνα με αφορμή τους Guns n' Roses και να καταλήγει στο μεγάλο απωθημένο που ονομάζεται Γαύδος και στα Χανιά 🇬🇷
Επειδή όμως ο Αύγουστος σημαίνει ακόμα περισσότερα νησιά, το πρόγραμμα είχε αρχικά επίσκεψη σε Λευκάδα και Μεγανήσι, στη συνέχεια Σκόπελο και Αλόννησο, με την υπέροχη κατάληξη του μήνα να με βρίσκει στην Αμοργό, τη Λέρο και τους Λειψούς. 🇬🇷
Σεπτέμβριος δίχως νησί δεν είναι Σεπτέμβριος, με το τριήμερο να ξεκινά απ' τα Γιάννενα και να καταλήγει στους Παξούς! 🇬🇷
Επιστροφή στις εκδρομές του εξωτερικού με αφορμή τις αργίες του Οκτώβρη. Τριεθνές αεροδρόμιο και διαμονή στην Αλσατία, σε Κολμάρ 🇫🇷 αλλά και στη Βασιλεία. 🇨🇭
Γειτονικό ταξιδάκι για το Νοέμβρη, με την εκδρομή στα μέσα του να με στέλνει στη Σόφια. 🇧🇬
Ο επίλογος μπήκε τον τελευταίο μήνα του έτους με τα Χριστούγεννα στην Κοπεγχάγη. 🇩🇰

Να πω ότι δεν είμαι ευχαριστημένος τώρα που τα βλέπω συγκεντρωμένα, θα ήταν αγνωμοσύνη.
Επτά καινούριες χώρες (αν και δε πρέπει να μετράμε έτσι), κάπου οι διπλάσιες πόλεις, όμως το κυριότερο οκτώ νέα νησιά, κάτι που με φέρνει ακόμα πιο κοντά στο μεγάλο στόχο.

Πάντα τέτοια, καλά σχέδια και υγεία σε όλους με το 2024 προκειμένου να ταξιδεύουμε ασταμάτητα.
Τα νησιά ήταν που πραγματικά με εντυπωσίασαν!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.973
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom