2023! Που πήγατε;

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.101
Ποιος είναι ο μεγάλος στόχος λεπόν; 100 νησιά; Όλα τα κατοικημένα;
Κ για μένα είναι στόχος ολα τα κατοικημένα νησιά.Έχω δει τα περισσότερα κ μάλιστα πολλάκις μα σίγουρα θα δυσκολευτώ σε Κίναρο,Λεβιθα κλπ.Δύσκολη πρόσβαση... 🤔
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
962
Φλεβάρη Λισαβόνα - Έβορα
Μάρτη Παλέρμο
Ιούνιο Λισαβόνα-Σάου Μιγκέλ Αζόρες
Σεπτέμβρη Δουβλίνο
Οκτώβρη σκ Καλαμάτα μετά από αρκετά χρόνια
Νοέμβρη πσκ Σόφια που ήταν το πιο "last minute" από όλα τα ταξίδια εξωτερικού
Δεκέμβρη η κλασική οικογενειακή επίσκεψη στο Βερολίνο

+2 νέες χώρες και πολύ δυνατές εικόνες. Δύσκολο για διάφορους λόγους να πιάσω ποσοτικά τον ίδιο στόχο τη νέα χρονιά, στοχεύω όμως τουλάχιστον να μην κάνω καμία έκπτωση στην ποιότητα. Να είμαστε γεροί να ταξιδεύουμε.
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Το 2023 λοιπόν!
▪Γενάρης - Φλεβάρης: Μεξικό (CDMX, Oaxaca, Yucatan) & Κούβα (το 1ο μου υπέρ-Ατλαντικό, οπότε δεν ξέρω ακόμα κ σαν αίσθηση αν θα ξεπεραστεί ποτέ!)
▪Ιούλης: Σικελία (Παλέρμο, Cefalù)
▪Σεπτέμβρης: Κωνσταντινούπολη
▪Δεκέμβρης α: Όσλο & Σβάλμπαρντ
▪Δεκέμβρης β: Βαλτική Roadtrip (Kaunas, Vilnius, Riga, Tallinn και όπου αλλού μας βγάλει γιατί είμαστε ακόμα εδώ!) Ένα παράδοξο ταξίδι που ξεκίνησε από Στοκχόλμη επίσκεψη σε φίλο από όπου θα ξεκινούσαμε με αμάξι μέχρι το Nordkapp και πίσω. Τους έπεισα ότι είναι άκυρη εποχή για το συγκεκριμένο κ καταλήξαμε last minute εδώ!)

Και αρκετή Ελλάδα για δουλειά & Διακοπές:
Κρήτη (περίπου 1μιση μήνα σύνολο)
Κάρπαθος x2
Σίκινος
Φολέγανδρος
Λευκάδα
Μάνη
Λοιπή Πελοπόννησος (πολλές φορές για δουλειά κυρίως)
Θεσσαλονίκη
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Για εμένα το 2023 δεν είχε πολλά ταξίδια.
Ένα τετραήμερο τέλη Μαΐου στον Πόρο καπάκι μετά τον γάμο μας, 2 εβδομάδες στην Κάρυστο στο χωριό, τον Αύγουστο. Αλλά έγινε πραγματικότητα ένα ταξιδιωτικό μου όνειρο με το γαμήλιο ταξίδι μας στο Bali τις δυο πρώτες εβδομάδες του Αυγούστου.
Αν πω ότι δεν είμαι ικανοποιημένη με αυτά θα πω ψέματα! Και του χρόνου με όμορφα ταξίδια, λίγα ή πολλά, για όλους μας!!!!
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Ηταν ομορφο ταξιδιωτικα το 2023, πηγαμε roadtrip Δαλματικες ακτες (4 χωρες στις οποιες πηγα πρωτη φορα), roadtrip Σκωτια (επισης πρωτη φορα), 1 εβδομαδα στην Ναξο (νησαρα στην οποια πηγα επισης πρωτη φορα) και διαφορα 3ημερα Ευβοια και Σπετσες :) Γενικα εχω αποφασισει οτι πλεον δεν θα πηγαινω οπου εχω ηδη παει, πλην ελαχιστων εξαιρεσεων για συγκεκριμενους λογους (βλ.Ιταλια, που ειναι σαν 2η πατριδα μου!)
Καλε ξεχασα ενα 4ημερο στο Καστελλοριζο τελος Οκτωβριου, που ηταν το highlight της χρονιας! Ηταν ειδικες οι συνθηκες, δεν ηταν ενα απλο 4ημερο!
 

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.237
Ταξίδι-Όνειρο
Venezuela
Μετά από καραντίνα, καραντίνα+σεζόν combo, στρατό, το 2023 το περίμενα πως και πως.

Για δουλειά ολιγοήμερες επισκέψεις σε: Προύσα x3, Κωνσταντινούπολη, Αλταμούρα, Νάπολη, Όσλο, Σαν Λορέντζο δε Ελ Εσκοριάλ, Καραβάκα δε λα Κρουζ, Λεϊρία, Μπράγκα, Δουβλίνο, Ρότερνταμ, Βιέννη, Ρέικιαβικ

Εκμετταλευόμενος ταξίδια που έκανα για δουλειά στρίμωξα χρόνο σε: Μαδρίτη, Τολέδο, Κάσερες, Λισαβόνα x3, Βαλένθια, Μουρθία, Άμστερνταμ

Εντός Ελλάδας: Μύκονος x4, Σύρος, πολύ Φθιώτιδα

Τα "δυνατά" χαρτιά του έτους: 16 ημέρες Ισλανδία με τριήμερη επέκταση Κόζιτσε-Βουδαπέστη λόγω Παναθηναϊκού (Ιούλιος), 11 ημέρες Ουζμπεκιστάν solo (Αύγουστος), 38 ημέρες Βραζιλία solo (Νοέμβριος-Δεκέμβριος)

Τα στατιστικά του έτους λένε: 114 βράδια στο εξωτερικό, 52 πτήσεις και πολλές πολλές όμορφες αναμνήσεις

Καλή χρονιά σε όλους, με υγεία και τα ταξίδια έρχονται! Nα περνάτε όμορφα!
 

SoniaKl

Member
Μηνύματα
9
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί , Μελβούρνη
Το 2023 ήταν η καλύτερη ταξιδιωτική μου χρόνια ως τώρα!

Τον Φεβρουάριο πήγαμε στη Βουδαπέστη για το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας

Τον Απρίλιο πήγαμε 4 μέρες Λονδίνο και μια μονοήμερη από εκεί Παρίσι με το τρένο (θα ήθελα τουλάχιστον μία διανυκτέρευση στο Παρίσι αλλά και πάλι θα ήταν λίγο)

Ιούνιο 3 μέρες στα αγαπημένα Χανιά και Ρέθυμνο

Ιούλιο Ζάκυνθο και Ζαχάρω Ηλείας
Αύγουστο Ελαφόνησο Λακωνίας και Κέα

Νοέμβριο Ορεινή Κορινθία για ένα Σ/Κ

Δεκέμβριο Ορεινή Αρκαδία για Χριστούγεννα!

Εύχομαι το 2024 να κάνουμε περισσότερα ταξίδια στο εξωτερικό και να γεμίσουμε όμορφες εικόνες και εμπειρίες με υγεία!
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Καλησπέρα και από εμένα!
Φεβρουάριος: 10 μέρες Λονδίνο - 6 ημέρες Βρυξέλλες, Γάνδη, Μπρυζ.
Νοέμβριος- Δεκέμβριος : 2 μήνες σε Φιλιππίνες και Βιετνάμ!Το πρώτο μου πολυήμερο - υπεραατλαντικό ταξίδι από το οποίο γύρισα σήμερα και ήταν μαγικό!Έχοντας γυρίσει αρκέτα μέρη της ευρώπης όσο σπούδαζα, πάντα επιθυμούσα ένα ταξίδι σε αλλή ήπειρο!
Οπότε τελειώνοντας την σχολή και δουλεύοντας σεζόν για να βγει το μπάτζετ φέτος είπα να το κάνω! Χαλάλι όλο το κουβάλημα του 20κιλού backpack μου ,οι ανήσυχοι ύπνοι σε χόστελ (για να βγεί το μπάτζετ) , και οι αμέτρητες ώρες σε αεροπλάνα και λεωφορεία ,θα το ξαναέκανα χώρις δεύτερη σκέψη!
Ενά μεγάλο ευχαρίστω στους συμφουρίτες από τους οποίους πήρα ιδέες και ανακάλυψα νέα μέρη,εικόνες και ανθρώπους!
Θα προσπάθησω να γράψω μια ιστόρια όταν με το καλό τακτοποιήσω το ημερολόγιο.

Υ.Γ
Να τολμάτε και να ξεβολέυεστε λιγακί στην ζωή, κάνει καλό ( το γράφω για όσους λένε '' πω πω σιγά μην παώ εγώ τόσο μακριά, θα ναι δύσκολα εκει στα ξένα ,τι θα τρώμε?? και άμα γίνει κατι?? ''

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία!
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Υ.Γ
Να τολμάτε και να ξεβολέυεστε λιγακί στην ζωή, κάνει καλό ( το γράφω για όσους λένε '' πω πω σιγά μην παώ εγώ τόσο μακριά, θα ναι δύσκολα εκει στα ξένα ,τι θα τρώμε?? και άμα γίνει κατι?? ''
Το 100% του φόρουμ και ξεβολεύετε μια χαρά και τολμάει. Το 99% του φόρουμ δεν έχει την πολυτέλεια του χρόνου και ζηλεύει όλους εσάς που μπορείτε να κάνετε τέτοια ταξίδια με η χωρίς μπακπακ. Και τέλος το οικονομικό είναι μέγα πρόβλημα για πολλούς από εμάς.
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Το 100% του φόρουμ και ξεβολεύετε μια χαρά και τολμάει. Το 99% του φόρουμ δεν έχει την πολυτέλεια του χρόνου και ζηλεύει όλους εσάς που μπορείτε να κάνετε τέτοια ταξίδια με η χωρίς μπακπακ. Και τέλος το οικονομικό είναι μέγα πρόβλημα για πολλούς από εμάς.
Όσον αφορά το ξεβόλεμα και την τόλμη το έγραψα καθαρά ενθαρρυντικά ακόμη και για τον έναν που θα το δει και θα πει να το τολμήσει !
( αρκετοί φίλοι μου γυρίζοντας το πρώτο πράγμα που με ρώτησαν ήταν καλά πως τα κατάφερες 2 μήνες να τάξιδευεις ; Δεν φοβήθηκες ; Τι έτρωγες;;; και άλλων τέτοιων ειδών ερωτήσεις καθώς τους φαντάζει « τρελό» όλο αυτό το εγχειρήμα)
Τώρα όσον αφορά το οικονομικό θεωρώ πως λύσεις υπάρχουν αν θέλει κανείς !
Εγώ προσωπικά δούλεψα 7 μήνες ρεσεψιόν σεζόν με 1 ρεπό τον μήνα , κάνοντας οικονομίες για να μπορέσω να ταξιδέψω για τόσο μεγαλό διάστημα !
Το θέμα είναι να το βάλεις στόχο και να δουλεύεις πάνω σε αυτόν μέχρι να τον πραγματοποιήσεις !
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
Η πρώτη αυγή του 2023 με βρήκε Βασιλεία Ελβετίας , στο τελείωμα του υπέροχου ταξιδιού στην Αλσατία.
Ιανουάριος ( Φώτα): Έδεσσα και Λουτρά Πόζαρ
Μάρτιος: Ναύπλιο και Τολό
Απρίλιος: Αράχωβα , Δελφοί, Γαλαξίδι και Κρύα Λειβαδιάς
Απριλίος (τέλη): Μπρατισλάβα
Ιούνιος (αρχές) : Αγκίστρι
Ιούνιος: Βαρκελώνη , Λισαβόνα, Πόρτο και Μπέργκαμο
Ιούλιος: Αμοργός, Δονούσα και Κουφονήσια
Αύγουστος: Αστυπάλαια και Νάξος
Σεπτέμβριος: Επίδαυρος
Οκτώβριος: Βερόνα, Πάντοβα, Βιτσέντζα και Μπολόνια
Δεκέμβριος: Μπριζ και Γάνδη
Δεκέμβριος ( Χριστούγεννα ως ... σήμερα) : Ρίγα και Ταλίν
Εύχομαι το 2024 να φέρει ακόμα πιο επικά ταξίδια σε όλους και πάνω απ' όλα υγεία και χαρά
 

leonan

Member
Μηνύματα
32
Likes
187
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
ποιο να πρωτοδιαλέξω...
Καλησπέρα!
Η αλλαγή του χρόνου μας βρήκε στο Μέτσοβο, με ωραίες πεζοπορίες στο Ursa trail
Πάσχα 8 μέρες στην Αίγυπτο (Κάιρο, Ασουάν, Komombo, Edfu, Λούξορ)
Ιούλιο 12 μερες road trip στην Πολωνία (Βαρσοβία, παλάτι Wilanow και καγιάκ, Olsztyn, πεζοπορία γύρω απ τη λίμνη Dtugie, καγιάκ στην Ukiel, κάστρο Malbork, Gdansk, πεζοπορία στη Leba, μπάνιο στη Βαλτικη, Torun, Poznan, Wroclaw, rock labyrinth Bledne Skaly, Κρακοβία, αλατορυχεια Wielicczka, Auschwitz, κάστρο Tenczyn και πεζοπορία, treetop walk Bachledka στη Σλοβενία)
Αύγουστο 12 μέρες road trip στη Νορβηγία (Seljord και καγιάκ, Heddal stavkirke, latefossen, Lutro, πεζοπορία Lilletopp, πεζοπορία 4 καταρράκτες, Voringfossen, Bergen, Arna, κρουαζιέρα Naerofjord, πεζοπορία royal postal road, Stegastein viewpoint, Laerdalsoyri, Flam- Myrdal με το τρένο, zipline, επιστροφή με ποδήλατο, Nigardsbreen glacier hike, Stryn, Loen via Ferrata, skylift, Lovatnet, κρουαζιέρα Geirangerfjord, Tafjord, Alesund, Trollstigen, Sel, Lom stave church, Klimapark 2469, Lillehammer και bobsleigh, Όσλο)
Οκτώβριο 3ημερο στην Ιταλία, Treviso, Vincenza και μία επίσκεψη στη Σλοβενία στο σπήλαιο Skocjan
Νοέμβριο ΣΚ στην Πάρο
Δεκέμβριο μια πολύ ωραία πεζοπορια στο δάσος Μογγοστου
Καλή χρονιά με υγεία, χαρά, και πολλά ταξίδια!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.648
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom