Ισπανία 21 ημέρες Ισπανία!!!

vasso

Member
Μηνύματα
136
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Αγαπητοί μου συμ-φορουμίτες,
έφτασε η ώρα για την πολύτιμη συμβουλή σας!!!Πρόκειται να παμε 3 εβδομάδες ισπανία τον αύγουστο οικογενειακώς και το πρόγραμμα που έχουμε σκεφτεί προς το παρόν είναι το εξής:
Βαρκελώνη -4 διανυκτερεύσεις
Μπιλμπάο -2 διανυκτερεύσεις (μονοήμερη Σαν Σεμπαστιαν)
Σαντιγιανα -2 διανυκτερεύσεις (με μια μονοήμερη στα Πικος ντε Εουροπα)
Μπελμόντε - 1 διανυκτέρευση
Σαντιάγο - 3 διανυκτερεύσεις (μονοήμερες σε Ποντεβεδρα και παραλιακά μέρη)
Σαλάμανκα- 1 διανυκτέρευση
Μαδρίτη - 4 διανυκτερεύσεις
Βαλένθια - 1 διανυκτέρευση
Βαρκελώνη - 2 διανυκτερεύσεις

1)Το πρόγραμμα το φτιάξαμε με βάση των ιστοριών σας και θα θέλαμε την γνώμη σας (αν πρέπει να αλλάξουμε κάποιες απο τις στάσεις μας ή ποιες πόλεις αξίζουν να δούμε και δεν τις έχουμε συμπεριλάβει)
2)Θα το εκτιμούσαμε πολυ να μας προτεινεται καταλύματα σε κάποιες από τις πόλεις (αν ξέρετε).
3)Επίσης ο άνδρας της οικογένειας και ο οδηγός μας θέλει να πάρει μια γεύση από Πυρηναία πηγαίνοντας από Βαρκελώνη για μπιλμπάο...πιστεύετε οτι γίνεται?ειναι ωραία διαδρομή?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!:D
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Δεν εχω ιδεα απο τις πολεις αυτες γιατι δεν εχω παει Ισπανια, σου ευχομαι παρολα αυτα να περασετε μαγικα. 21 μερες ειναι σουπερ και νομιζω οτι θα εχεις παρα πολλα να μας πεις οταν επιστρεψετε. Καλο ταξιδι και να περασετε υπεροχα
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
21 μερες ισπανια δεν ειναι καθολου ασχημα :)
με αυτοκινητο θα εισαστε?
γιατι 6 νυχτες στη βαρκελωνη?
 

vasso

Member
Μηνύματα
136
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Σε ευχαριστούμε πολύ MJ 23!!!

Evmenis,ναι λεμε να νοικιάσουμε αυτοκινητο απο βαρκελώνη!
Τις 2 τελευταιες μερες λέμε να έχουμε σαν βάση τη μπαρτσα και κάνουμε μονοήμερες ή να δούμε ό,τι δεν προλάβαμε τις 4 πρώτες μέρες.Επίσης,το προγραμμα δεν είναι ακόμα σιγουρο οποτε αν προτείνετε κανένα καλύτερο μέρος/πόλη να μείνουμε κατα τη διάρκεια του ταξιδιού θα το αφαιρέσουμε από τις 2 μέρες της βαρκελώνης.
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
εγω θα σου προτεινα να καψεις 3 μερες βαρκελωνη και να κανετε μια περαντζαδα και απο πορτογαλια αφου θα εισαστε εκει κοντα.το πορτο ειναι "ενα τσιγαρο δρομο" :)
γενικα πιστευω οτι η βαρκελωνη δεν ειναι για πανω απο 3 νυχτες ,εγω εμεινα για 3 νυχτες και εγραψα ισα με 5 χλμ πανω κατω στη λα ραμπλα
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Όμορφο ταξίδι ετοιμάζετε.
Πέρυσι είχαμε κάνει το κοματί μεχρι Santiago και μετά συνεχίσαμε προς πορτογαλία.
Υπέροχος ο ισπανικός βορράς.

Ωραίο πρόγραμμα έχετε βγάλει ;)

Απο ξενοδοχεία έμεις είχαμε cheapικες επιλογές.
Αυτό στο σαντιάγκο ίσως σε ενδιαφέρει αυτό. Καλό location και αρκετά καθαρό και περιποιήμενο.
 

pemi

Member
Μηνύματα
24
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο ακομα...
Ταξίδι-Όνειρο
να παω παντουυυυ!!!
(απαντάω ως μέλος της οικογένειας της vasso)
αξίζει λέτε δηλαδή η πορτογαλία??η πόρτο πόσες μέρες θέλει???
όσο για τη βαρκελώνη επειδή έχω ξαναπάει πιστεύω 4 μέρες είναι το λιγότερο που μπορείς να μείνεις για να δεις τα βασικά και να τα απολαύσεις!αλλά για να το λες Evmenis υποψιάζομαι ότι θα είναι ωραια η πόρτο ε??(με βάλατε σε σκέψεις!)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
(απαντάω ως μέλος της οικογένειας της vasso)
αξίζει λέτε δηλαδή η πορτογαλία??η πόρτο πόσες μέρες θέλει???
όσο για τη βαρκελώνη επειδή έχω ξαναπάει πιστεύω 4 μέρες είναι το λιγότερο που μπορείς να μείνεις για να δεις τα βασικά και να τα απολαύσεις!αλλά για να το λες Evmenis υποψιάζομαι ότι θα είναι ωραια η πόρτο ε??(με βάλατε σε σκέψεις!)
6 ημερες βαρκελωνη καιειναι λιγες ειδικα αν εχεις αυτοκινητο
και πας εκδρομες
 

pemi

Member
Μηνύματα
24
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο ακομα...
Ταξίδι-Όνειρο
να παω παντουυυυ!!!
οι 4πρωτες μερες θα ειναι σιγουρα χωρις αυτοκινητο.μετά λέμε να νοικιάσουμε και να πάμε βόρεια ισπανία.οι 2 τελευταιες μέρες βαρκελώνη είναι ακόμα υπο συζητηση ως προς τι ακριβως θα κάνουμε...
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Γεια σου Vasso! Πολυ ομορφο ταξιδι ετοιμαζεται! Και θα δειτε ενα σωρο μερη σε 21 ημερες! :)
Να σου πω ενα δυο πραγματακια που μου ηρθαν στο μυαλο:
Για να πας απο Barcelona στο Bilbao περνας απο Aragon, οποτε μπορειτε να κανετε μια σταση στη Zaragoza (αν και δε θα ειμαι εδω για να σας δω!) ή ετσι κι αλλιως να περασετε απο Πυρηναια (τα οποια ειναι φανταστικα!) Βεβαια μιλαμε για πολυ δρομο, εχετε υποψη σας τα χιλιομετρα; Μονο ενας οδηγει;
To San Sebastian ειναι πανεμορφο, υπεροχο, θεωρειται απο τις πιο ωραιες πολεις της Ισπανιας!
Επισης μετα απο Santillana γραφεις Μπελμοντε, μαλλον μπερδευομαι αλλα τι ειναι αυτο; Αν εισαστε προς τα εκει νομιζω επιβαλεται να πατε Gijon και Oviedo, ειναι πολυ κοντα και στο δρομο σας!
Για Santiago de Compostella δεν εχω λογια, ειναι ενα μερος πολυ ομορφο, εχει παρα πολυ κοσμο και οταν σταθειτε μπροστα στην υπεροχη εκκλησια θα καταλαβετε! :)
Απο εκει και μετα ειναι πολυς δρομος για Salamanca (εγω δε θα σου ελεγα να μπεις Πορτογαλια, ειναι αλλο ταξιδι αυτο, εκτος κι αν αλλαξεις ολο το δευτερο μερος)
Μηπως να μην κανετε ολη τη διαδρομη με αυτοκινητο ή ας πουμε να επιστρεψετε το αυτοκινητο στη Μαδριτη (και να κανετε απο εκει εκδρομες που εχει αρκετες!)
Δε ξερω, απλως λεω καποιες σκεψεις. Απο οτι φαινεται σε καποια απο τα μερη που θα πατε δε θα προλαβετε να δειτε και τιποτα. Ισως θα επρεπε να επικεντρωθεις σε καποια περιοχη, επισης υπαρχουν και αλλοι τροποι να κινηθεις, οπως το γρηγορο τρενο ή και το αεροπλανο (οι προσφορες της Vueling ληγουν την αλλη εβδομαδα). Οτι σας συμφερει περισσοτερο!
Τα χιλιομετρα για τις πολεις που αναφερεις (αν και ειμαι σιγουρη οτι τα ξερεις) για να υπαρχει μια ιδεα αποστασεων ειναι
Barcelona-Bilbao 610 klm
Santiago-Salamanca 400 με 500 klm αναλογα απο που πας
Salamanca-Madrid 215 klm
Madrid-Valencia 355 klm
Valencia-Barcelona 365 klm

Αυτα τα "λιγα" απο μενα, οτι αλλο θες.. εδω ειμαστε!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
στην διαδρομη που αναφερεις για την περιοχη των βασκων πιο ειδικη ειναι
η Getxowoman που μπορει να σου δωσει οτι πληροφορειες θελεις .
προς το παρον εχεις την Muya για Zaragosa και εμενα για Βαρκελωνη
Οτι αποριες εχεις εδω ειμαστε.
 

viajante

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Δανία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
21 μέρες?!?!?!?!?! Άδεια παραμονής βγάλατε?? :bleh:
Θα πάθετε overdose από τις εικόνες που θα αντικρίσετε! Καλά να περάσετε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom