Ιταλία Ciao Toscana....

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια

Ξημερωσε 15 σεπτεμβριου και ναι ειναι η μερα που πεταμε για ρωμη, οικογενειακα αυτη τη φορα..μαζι και ο junior που ειναι 2 ετων.
φτανει η ωρα αναχωρησης για το ελευθεριος βενιζελος και παρολο που ειπα αυτη τη φορα θα παρω λιγα πραγματα, τα βασικα, καταληξαμε να κουβαλαμε 200 μπαγκαζια, μαλλον για να ειμαι πιο σωστη ο mister τα κουβαλουσε γιατι εγω κρατουσα το παιδακι μου:bleh:.
ερχετε η ωρα της επιβιβασης και ενα αγχος το εχουμε ,δε μπορω να πω, εφοσον ειναι το πρωτο ταξιδι του junior και με low cost εταιρια(easyjet), αφου κανω καμια 100σταρια σταυρους για να παμε καλα... ξεκιναει η απογειωση.. το αεροπλανο ητανε μικρο και δεν ξερω ισως και να ετριζε λιιιιιγο:roll::lol::lol::haha: αλλα για τα λεφτα που πληρωσαμε μια χαρα.
αφου πηγανε ολα καλα στη πτηση και ο junior ουτε ζαλιστηκε ουτε γκρινιαξε(αντε λιγακι οταν επρεπε να ειναι δεμενος γιατι την υπολοιπη ωρα ετρεχε πανω κατω στο διαδρομο και πειραζε ολες τις γυναικες εκει μεσα γιατι ο πασας μου ειναι και κοινωνικοτατος..!!!) και προσγειωθηκαμε με επιτυχια ,δοξα τον υψιστο... πηγαμε να παραλαβουμε το αυτοκινητο που ειχαμε νοικιασει απο autoeurope αν και ειχαμε μια ταλαιπωρια (λογω δικιας μου ηλιθιοτητας) μεχρι να το παρουμε, ολα τελειωσαν καλα. και ναιαιαιαια ξεκιναμε στι 7 το απογευμα για τοσκανη και συγκεκριμενα Tavarnelle Val Di Pesa οπου θα ηταν η βαση μας, σε ενα τελικα πολυ ομορφο διαμερισμα (2χμ απο το κεντρο του χωριου) το Podere Il Falco
οπου βρισκεται σε μια τεραστια εκταση με αμπελωνες και χωραφια τριγυρω και παιζει να χε και ποταμακι εκει γυρω αλλα δεν ειμαι και σιγουρη, με τρομερα εξυπηρετικους ιδιοκτητες. μετα απο 3 ωρες ταξιδι φτανουμε στο χωριο και αφου ηρθε και μας πηρε η Lia(η ιδιοκτητρια) γιατι εκει που ειναι που ειναι το διαμερισμα.. χα! δεν παιζει να το βρισκαμε μες την νυχτα ουτε με gps ουτε με τιποτα...επιτελους φτανουμε και αφου μας δινουνε ενα μπουκαλι κρασι γαι καλοσωρισμα μαζι με το κλειδι βουρ για υπνο γιατι την επομενη μερα ξεκινηνουν οι διακοπες επισημα πιαααα!
 

Attachments

Last edited by a moderator:

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
αυριο θα συνεχισω. πως το χωριζω σε κεφαλαια ρε παιδια??
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ωραία η ιστορία σου και περιμένω τη συνέχεια! Αυτή την Ιταλία δεν τη βαριέμαι ποτέ!
Εγώ όταν έχουμε αυτοκίνητο στο εξωτερικό για καλό και για κακό τραβάω στο video την όδο που παρκάρουμε!!! Δεν ξέρεις τι γίνεται καμιά φορά!!!!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ ωραία η αρχή της ιστορίας σου Γιώτα! Και η Τοσκάνη ό,τι καλύτερο! Περιμένω ανυπόμονα τη συνέχεια!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
αυριο θα συνεχισω. πως το χωριζω σε κεφαλαια ρε παιδια??
Οταν θες να γραψεις το επομενο κεφαλαιο απλα πατας απαντηση και γραφεις και οταν τελιωσεις την ιστορια στελνεις πιεμ στον spor_os και αυτος θα την μεταφερει στις ταξιδιωτικες ιστοριες της Ευρωπης.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Πολυ ωραια Γιωτα!!:clap:
Γραψτα ολα με λεπτομερειες!!
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
επειδη ειναι η πρωτη ιστορια που γραφω και δε ξερω...αμα παραειμαι καποιες φορες αναλυτικη και πρεπει να μαζευτω πειτε το ε? μη ντρεπεστε δε παρεξηγουμαι..:xalara::xalara::xalara::xalara::xalara:
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Καλέ για την ανάλυση ζούμε!!:clap: Κι άλλο, κι άλλο!
Αν νομίζεις πως εσύ είσαι αναλυτική, τι να σκεφτώ για εμένα;:shock:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ όμορφες περιοχές επισκεφτήκατε! Στα προσεχώς η Τοσκάνη. Χρόνια την ονειρεύομαι!
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Ξημερωσε 15 σεπτεμβριου και ναι ειναι η μερα που πεταμε για ρωμη, οικογενειακα αυτη τη φορα..μαζι και ο junior που ειναι 2 ετων.
φτανει η ωρα αναχωρησης για το ελευθεριος βενιζελος και παρολο που ειπα αυτη τη φορα θα παρω λιγα πραγματα, τα βασικα, καταληξαμε να κουβαλαμε 200 μπαγκαζια, μαλλον για να ειμαι πιο σωστη ο mister τα κουβαλουσε γιατι εγω κρατουσα το παιδακι μου:bleh:.
ερχετε η ωρα της επιβιβασης και ενα αγχος το εχουμε ,δε μπορω να πω, εφοσον ειναι το πρωτο ταξιδι του junior και με low cost εταιρια(easyjet), αφου κανω καμια 100σταρια σταυρους για να παμε καλα... ξεκιναει η απογειωση.. το αεροπλανο ητανε μικρο και δεν ξερω ισως και να ετριζε λιιιιιγο:roll::lol::lol::haha: αλλα για τα λεφτα που πληρωσαμε μια χαρα.
αφου πηγανε ολα καλα στη πτηση και ο junior ουτε ζαλιστηκε ουτε γκρινιαξε(αντε λιγακι οταν επρεπε να ειναι δεμενος γιατι την υπολοιπη ωρα ετρεχε πανω κατω στο διαδρομο και πειραζε ολες τις γυναικες εκει μεσα γιατι ο πασας μου ειναι και κοινωνικοτατος..!!!) και προσγειωθηκαμε με επιτυχια ,δοξα τον υψιστο... πηγαμε να παραλαβουμε το αυτοκινητο που ειχαμε νοικιασει απο autoeurope αν και ειχαμε μια ταλαιπωρια (λογω δικιας μου ηλιθιοτητας) μεχρι να το παρουμε, ολα τελειωσαν καλα. και ναιαιαιαια ξεκιναμε στι 7 το απογευμα για τοσκανη και συγκεκριμενα Tavarnelle Val Di Pesa οπου θα ηταν η βαση μας, σε ενα τελικα πολυ ομορφο διαμερισμα (2χμ απο το κεντρο του χωριου) το Podere Il Falco
οπου βρισκεται σε μια τεραστια εκταση με αμπελωνες και χωραφια τριγυρω και παιζει να χε και ποταμακι εκει γυρω αλλα δεν ειμαι και σιγουρη, με τρομερα εξυπηρετικους ιδιοκτητες. μετα απο 3 ωρες ταξιδι φτανουμε στο χωριο και αφου ηρθε και μας πηρε η Lia(η ιδιοκτητρια) γιατι εκει που ειναι που ειναι το διαμερισμα.. χα! δεν παιζει να το βρισκαμε μες την νυχτα ουτε με gps ουτε με τιποτα...επιτελους φτανουμε και αφου μας δινουνε ενα μπουκαλι κρασι γαι καλοσωρισμα μαζι με το κλειδι βουρ για υπνο γιατι την επομενη μερα ξεκινηνουν οι διακοπες επισημα πιαααα!

16/09/2010(ημερα πρωτη : Siena)

Αφου λαλησαν τα κοκορια:haha: και ξυπνησαμε και ηπιαμε το καφε μας οι μεγαλοι και το γαλα ο μικρος, ξεκινησαμε για τη Σιενα με πολυ ενθουσιασμο. Μικρη η αποσταση μολις 45 min και τσουπ ειμαστε εξω απο τα τειχη, ψαχνουμε λιγο για παρκινγκ αλλα επειδη ηταν πρωι δεν ειχε πολυ κοσμο βρηκαμε αμεσως θεση πανω στο δρομο(στις ασπρες γραμμες, οπου ειναι δωρεαν). αρχιζουμε να κατεβαζουμε ολα τα συμπραγκαλα.. καροτσι, τσαντες, τσαντακια λογω του junior, τα φορτωνομαστε και παμε..
μπαινουμε στη πολη και τριγυρνοντας περα δωθε χαζευοντας τα σπιτια και τα δρομακια βρισκομαστε στη piazza del campo, πωπω!τεραστια ε? η πρωτη αντιδραση... και καθομαστε να πιουμε τι αλλο φυσικα cappuchino και να φαμε panini, "καλα θα ειμαι ειλικρινης εγω ηπια freddo( μη με κραξετε ε?)" , ωραια ατμοσφαιρα, ωραια η πλατεια ( μη περιμενετε να σας πω για μουσεια, εκκλησιες και αλλα τετοια γιατι δεν μπηκαμε πουθενα και σε καμια πολη, τωρα μερικοι θα τραβατε τα μαλλια σας που δεν μπηκαμε πουθενα αλλα τα βαριομαστε αυτα και ειδικα οταν περιμενουνε στη σειρα εκατονταδες για να μπουνε) αλλα λεμε ας παμε να περπατησουμε να "μυρισουμε" τη πολη, τι το θελαμε?? μολις σηκωθηκαμε και ξεκινησαμε για duomo εμφανιζονται απο διαφορα στενα γκρουπ χιλιαδων τουριστων και κατακλυζουν τους δρομους:mad::mad: δραμα η κατασταση ειχαμε και το καροτσι και δε μπορουσαμε να κανουμε ουτε μπρος ουτε πισω, τρελα μιλαμε, χαλια κατασταση, αφου καταφεραμε να ξεφυγουμε πηγαμε να βρουμε καμια απομονωμενη γειτονια και τελικα χαθηκαμε γιατι εφοσον περασαν καμποσες ωρες τριγυρνωντας στα στενα χαζευοντας πηγαμε να φυγουμε και ωχ!που ημαστε? ρωταω που ειναι η εξοδος και μου λενε ποια εξοδος απ'ολες??ουπς..:shock:, δεν ειχα συγκρατησει καμια οδο αλλα η τυχη του πρωταρη πες.. μετα απο πολυ λιγο ψαχνοντας το βρηκαμεε!!!αλλα δε την ξαναπατησα, μολυβακι...χαρτακι και σημειωσεις..
Μετα απο το σχετικο ξενερωμα της πολυκοσμιας φευγουμε για monteriggioni για φαγητο. Μικρο χωριο αλλα ομορφο και πολλα σκαλακια για να μπεις στην εισοδο της πολης ειδικα αν πρεπει να κουβαλησεις το καροτσι και τη τσαντα.
Εφτασε η ωρα του γυρισμου στο μικρο σπιτι στο λιβαδι... και να σημειωσω οτι ο junior δεν εχει γκρινιαξει καθολου ολη μερα αλλα αντιθετως το απολαμβανει. η υπολοιπη ωρα μεχρι την στιγμη του υπνου κυλαει με απλες οικογενειακες στιγμες...:lol::lol:



17/09/2010(ημερα δευτερη: Pistoia zoo - Firenze)


Σημερα εχει σειρα η Φλωρεντια αλλα πρωτα ειχα υποσχεθει στο γιοκα μου να τον παω να δει λιονταρια και ετσι ο δρομος μας πηγε προς Pistoia στο ζωολογικο κηπο. καλα ο μικρος τρελαθηκε δεν εφευγε με τιποτα, ητανε οι μονες ωρες σε ολη τη διαρκεια του ταξιδιου μας που δεν φωναζε μαμα μαμ..., οσο για τις εντυπωσεις δεν εχω ξαναπαει σε ζωολ. κηπο αρα δεν εχω μετρο συγκρισης αλλα σαν πρωτη εμπειρια καλα ειναι να βλεπεις ζωα που μονο στη τηλεοραση βλεπεις συνηθως αλλα απ'την αλλη ειναι ασχημο που ειναι καταδικασμενα να ζουν φυλακισμενα.. εκει αυτο το συναισθημα το ενιωσα πιο εντονα, ειναι σαν να στο φωναζουν....:(:(,
αφου καταφεραμε να τον ξεκολησουμε απο κει μπηκαμε στο αμαξι για αναχωρηση για Φλωρεντια, στη διαδρομη εβγαλα το ταπερακι με το φαγητο ,γιατι μαγειρευα το βραδυ και την αλλη μερα το επερνα μαζι οπου και αν πηγαιναμε, τον ταισα και ετσι δε θα χρειαζοτανε να σερνω το μπωλ μαζι.
Αφηνουμε το αυτοκινητο σ'ενα δωρεαν παρκινγκ, Δ/νση-> via Tristiano Codignola, Scandicci , διπλα στο σουπερ μαρκετ coop, ακριβως απεναντι εχει σταση τραμ τη Νenni -Toregalli και πηραμε λοιπον το τραμ για Santa Maria Novella και μας αφησε ακριβως απεξω απο το σταθμο,( πολυ καλη η τοποθεσια του παρκινγκ, με πολλες θεσεις και αποσταση 15min με το τραμ απο το κεντρο). Μολις φτασαμε μας επιασε και μια βροχη αστα να πανε,ευτυχως που υπηρχαν παντου πλανοδιοι με ομπρελες και το καροτσι διεθετε αδιαβροχο καλυμμα, αχ! αυτο το καροτσι μας εσωσε..
Αλλα μολις φτασαμε στη duomo η ιδια απογοητευτικη εικονα παντου γκρουπ και ολοι κρεμασμενες φωτογραφικες στο λαιμο, το εσωζε καπως οτι ειναι μεγαλη πολη και ψιλοσκορπιζοτανε ο κοσμος..
η Santa Maria Del Fiore απιστευτη, σε καθηλωνε, εκει θελαμε να μπουμε αλλα και μονο που βλεπαμε τις ορδες τουριστων να περιμενουν στηνουρα για να μπουν ειπαμε ...αντε γειααα,.....δε παιζει... συνεχισαμε να περιπλανιομαστε στη πολη και αρχισαν οι πρωτες γκρινιες, οχι οχι μη μπερδευτειτε, οχι απο το junior αλλα απο τον μεγαλο... "αντε ακομα, παμε να φυγουμε φτανει οτι ειδαμε", αλλα εγω τον κινεζο, επιβαλλεται βολτα piazza Singoria, στη Ponte Vecchio και στη piazza Michelangelo.
Αφου ειπαμε να πιουμε ενα καφεδακι να ξαποστασουμε λιγο, πηγαμε στη biblioteca oblati, καπου μεσα στο φορουμ ειχα διαβασει για αυτη τη καφετερια, που ομως ηταν πραγματικα βιβλιοθηκη απ'οτι ειδα, δε ξερω αν ειχε και καμια σχολη μεσα γιατι ητανε γεματο φοιτητες ολο το κτιριο. η καφετερια ητανε στο δευτερο οροφο.
Ηρθε η ωρα για ποδαροδρομο παλι. παμε στη piazza piatelina, μετα Ponte Vecchio, τι ομορφο θεαμα, δε ξερω αλλα με ενθουσιασε η γεφυρα.
Καθως προχωρουσαμε για να βρουμε λεωφορειο για Piazza Michelangelo ο junior παραδοθηκε στον κυρ Μορφεα, θα το ξαναπω... αχ! αυτο το καροτσι,σωτηρια... παιρνουμε το λεωφορειο 13 και σε 10 λεπτα ειμαστε εκει, προσοχη ομως οποιος θελησει να παει να μην κατεβει στη σταση Michelangelo γιατι εχει τσαμπα περπατημα μεχρι να φτασει στη πλατεια, υπαρχει σταση πιο κοντα στη πλατεια που απο οσο θυμαμαι λεγετε camping. η θεα απο ψηλα μαγευτικη ειδικα απογευματακι που εχει πεσει ο ηλιος.. αφου βγαλαμε τις απαραιτητες φωτο λεω αντε να φευγουμε γιατι ο mister αρχιζε να με κοιταει περιεργα και εριχνε και κατι βογκητα που και που.. "ωχ! τα ποδαρακια μου.." γιατι ο καλος μου συζυγος αν μπορουσε να ειναι μεσα σε ενα αυτοκινητο ολη την ωρα και αν ηταν δυνατον να πεταει κιολας και να τον περναει ακριβως απεξω απ'ολα τοοοοτε θα ηταν τρισευτυχισμενος, για τεοια τεμπελια μιλαμε... να λεω παλι καλα που δεν εβγαλε τον μικρο απ'το καροτσι να μπει αυτος...:haha: για αυτο σκεφτηκα γρηγορα για σπιτι..


18/09/2010)(ημερα τριτη : Lucca - Pisa)

Lucca.. σου ερχομαστε!!!
Με τη καθοδηγηση της Ολυμπιας ( φωνη στο gps) σε 1 ωριτσα ειμαστε εξω απο απο τα τειχη της πολης.
Οχειρωμενες πολεις.....η εικονα με ταξιδευε σε αλλη εποχη..με ιπποτες αλλα μοντερνους ιπποτες γιατι οι περισσοτεροι που ειδα ητανε με tattoo και σκουλαρικια και κουκλοι δε μπορω να πω αλλα και οι ιταλιδες....
Παρκαρουμε το αμαχι, οπως το λεει ο junior εξω απο τα τειχη στη viale Camilio Benso Conte di Cavour .
Περναμε τα τειχη και ρωταμε "κατα πουθε" για κεντρο?? μετα απο λιγα μετρα να μαστε και ωχ! τι αντικρυζουμε και οι 3 ομως :shock: :shock:?? ειδικα ο ενας δεν επερνε το βλεμμα του απο κει.... ενα carouzeeeel. τη πατησαμε... ποιος τον ξεκολαει τωρα απο δω..., φαγαμε κανα μισαωρο εκει αλλα οταν επιχειρησαμε να τον παρουμε απο κει αρχισε ο πανικος, εκλεγε ουρλιαζοντας ομως, μας ακουσε ολη η Lucca. τι γλειφιτζουρια του πηραμε, τι με το καλο τον πηρα, τιποτα... μετα απο ποση ωρα καταφερα να το ξεγελασω και φυγαμε απο κει οσο πιο γρηγορα γινοτανε.
Ενας καφες στη piazza Amfiteatro ηταν απαραιτητος για να χαλαρωσουμε απο τον πανικο που ειχε ακολουθησει, ετσι ο μικρος βρηκε την ευκαιρια να παιξει, μονο που σκεφτηκε να παρει την ομπρελα μου και αρχισε να κυνηγαει τα περιστερια.
καθως πιναμε το καφε μας βλεπω μια αναστατωση στην μια εισοδο της πλατειας( γιατι ητανε κλειστη γυρω γυρω). Σκαει ενα τσουρμο ντυμενοι επισημα ακολουθωντας μια νυφη και ενα γαμπρο ... και σταματανε στη μεση της πλατειας παρατασονται στη σειρα συμπεθερια, ζευγαρι και κουμπαροι και ενα φωτογραφος αρχισε να τραβαει. καλη φαση!!!! μετα απο αυτη την ευτυχισμενη στιγμη φυγαμε να συνεχισουμε τη περιπλανηση στη πολη.
βρισκομαστε μπροστα στον torre guinigi (πυργος με φυτρωμενο ενα δεντρο στη κορυφη εδω και αιωνες, οπως ειχα διαβασει), ωραιοοοο!!! αλλα που να ανεβεις πανω με τον μικρο και τοσα συμπραγκαλα?? να μην εχει ουτε ενα ασανσερ βρε παιδι μου??
παμε για Pisa τωρα? πως θα περασουμε τωρα απο το επικυνδυνο σημειο(carouzel)?? καλα μιλαμε για κινηματογραφικη αποδραση... πηγαιναμε τρεχοντας, εγω εσερνα το καροτσι και προσπαθουσα να κρατησω οσο πιο μεγαλη αποσταση μπορουσα απο το σημειο πηγαινοντας απεναντι και ο mister προσπαθουσε να βρισκεται μπροστα στο οπτικο του πεδιο αλλα... το ειδε. γυρισε το κεφαλι και το κοιταξε και πηγε να πει κατι αλλα εβγαλα φτερα και φυγαμε στο δευτερολεπτο, ποιος αντεχε αλλο ενα γυρο ουρλιαχτου??

μετα απο μιση ωριτσα φτασαμε στη Pisa. αφηνουμε το αμαξι στη via ortigara(στενο εξω απο τειχη), ειχε βεβαια μπλε γραμμες και παρκομετρα αλλα μετα τις 2 το μεσημερι ητανε δωρεαν(για τη ακριβεια 8:00 -14:00 ειχε χρεωση).
λεμε ας μη παρουμε το καροτσι , μονο το πυργο θα παμε να δουμε, ποση ωρα θα κανουμε? λαθος, μεγα λαθος , περπατουσαμε κανα τεταρτο - εικοσαλεπτο αλλα κρατουσα αγκαλια τον μικρο γιατι βαριοτανε να περπατησει και δεν ηθελε τον πατερα του αλλα σωνει και ντε ηθελε εμενα και να σημειωσω οτι ειναι 16 κιλα και 1 μετρο υψος, αχ! τα χερακια μου...

μολις φτασαμε και τον αντικρυσα....δεος.., μη σας πω οτι ητανε οτι πιο ωραιο εχω δει απο μνημεια, δε ξερω γιατι αλλα κολησα με το πυργο, μου φαινοτανε λες και ειναι ψευτικος , λες και τον κοιταζω σε καρτποσταλ.
βεβαια γινοτανε ο αναμενομενος πανζουρλισμος ,
... και εκει που χαζευα το πυργο πιανει μια καταιγιδα... φευγουμε λοιπον (ευτυχως ειχαμε την ομπρελα μαζι) αλλα παλι αγκαλια εγω τον μικρο και τρεχοντας πισω, φρικη...
Ο γυρισμος ητανε απο διαφορετικο δρομο..περασαμε μεσα απο διαφορα μικρα χωρια, τι ομορφες εικονες, ηρεμες..., μικρα μαγαζακια πανω στο δρομο και λιγοστα σπιτια... ποσο μας χαλαρωσε αυτη η διαδρομη. τελικα αξιζει να παρεις το αυτοκινητο και να οδηγεις χωρις συγκεκριμενο προορισμο και οπου σε βγαλει...

19/09/2010(ημερα τεταρτη : Cinque Terre)

Σημερα απο την ωρα που ξυπνησα ημουνα πολυ ενθουσιασμενη, ηθελα τοσο πολυ να παω στα cinque terre. η αποσταση μεγαλη, 2 ωρες μεχρι το levanto. ειπαμε να παμε εκει να παρουμε το τρενο και οχι La Spezia για να αποφυγουμε τη πολυκοσμια. φτανουμε λοιπον και αφηνουμε το αυτοκινητο στο παρκινγκ αξω απο το σταθμο των τρενων με χρεωση 1Ε την ωρα. βγαζουμε εισητηριο , το cinque terre pass για 2 ατομα γυρω στα 16Ε, ο μικρος ητανε free.
μετα απο κανα 10 λεπτο το πολυ φτανουμε στο πρωτο χωριο το monterosso. μολις βγαινουμε απο το σταθμο αντικρυζουμε μια πανεμορφη παραλια με πρασινα νερα και τρομερηηηη ζεστη, αλλος καιρος εκει, γιατι να μην εχω μαγιο κοντα γμτ? και να φανταστεις εμεις φοραγαμε τζιν, λαμπαδα μιλαμε... ο μικρος φωναζε μπαμπια μπαμπια(παραλια) , πλιτσι πλιτσι, μας τραβαγε να τον παμε κατω στη παραλια αλλα αρκεστηκαμε σε μια καφετερια ακριβως πανω στη παραλια(υπερυψωμενη) με απιστευτη θεα. ο καιρος σηκωνε μπιριτσα... και αραλικι αλλα που να μας αφησει ο μικρος... ειχαμε κατι μπλοκ και ξυλομπογιες μαζι να απασχολειται αλλα τελικα το επαιξα εγω πικασο αντι γι'αυτον..
αφου μετα καναμε βολτιτσα τριγυρω ειπαμε να παρουμε το τρενο για το επομενο, τη Vernazza γιατι δε παιζει να το καναμε απο το μονοπατι( συνηθιζεται η πεζοπορια απο το ενα χωριο στο αλλο αλλα οχι για μας... δεν ηταν διαδρομη για παιδακι...). μετα απο 2 λεπτα φτανουμε Vernazza και μολις βγαινουμε απο το τρενο( που σημειωτεον ξετρελαθηκε ο μικρος με το τρενο, ητανε η πρωτη του βολτα) παναγια μου, παντου τουριστες, εκατονταδες, χιλιαδες ξερω και γω..., μιλαμε γινοτανε το αδιαχωρητο. το απολυτο ξενερωμα. η Vernazza πολυ γραφικη αλλα μικρο χωριο και οι τουριστες μονο που δεν ειχανε κρεμαστει απο τα σπιτια για να χωρεσουνε ολοι, πως ειναι δυνατον να το ευχαριστηθεις ετσι??
καθισαμε στο μωλο χυμα διπλα σε κατι γιαπωνεζους και βγαζω το ταπερακι να ταισω τον μικρο μου, το μενου ειχε κοτοπουλο με πατατες ,μας κοιταγανε και χαμογελουσανε, μη σου πω ξερογλυφονταν...:haha::haha:. αφου βγαλαμε τις απαραιτητες φωτογραφιες αναχωρησαμε για το επομενο χωριο, Corniglia... ! τα 2 λεπτα που κρατησε η διαδρομη γκρινιαζε ο μεγαλος... και ελεγε "δε παμε στο τελευταιο χωριο? ολα ιδια θα ναι...", εγω φυσικα δεν ηθελα αλλα τι αν κανω δε του χαλασα χατηρι, γιατι οντως ητανε κουραστικο με τοσο κοσμο και χαλια φαση. δε σταματησαμε corniglia, προσπερασαμε και το χωριο manarola και σταματησαμε στο τελευταιο το Riomaggiore. ευτυχως δεν ειχανε προλαβει να ερθουνε οι εκατονταδες τουριστες που ητανε στα προηγουμενα και ητανε σχετικα ησυχα. το χωριο χτισμενο στη πλαγια του βουνου, κοιτουσες κατω και εβλεπες τη θαλασσα να σκαει στα αποτομα βραχια και πανω σε ενα βραχο μια καφετερια με φανταζομαι τρομερη θεα, γιατι δεν πηγαμε , την εντοπισαμε την ωρα που φευγαμε.
τελεια τα χωρια, στενα δρομακια..πολυχρωμα σπιτια.... μαγικα.... (να βεβαια δεν ειχε τοσο κοσμο)
πολυ κουραστικη η σημερινη μερα ομως και ηταν ωρα να φυγουμε γιατι ειχαμε αλλες 2 ωρες ταξιδι μπροστα μας...
εφυγα απο κει με μια υποσχεση ομως .... i'll be back...


20/09/2010(ημερα πεμπτη: chianti area - San Gimignano)

Σημερα δε θα πηγαιναμε απο τον αυτοκινητοδρομο αλλα απο τον SR222 να χαρουμε τη φυση. και οντως η ημερα και η βολτα ξεκινησε με τις καλυτερες συνθηκες, ο καιρος ηλιολουστος και ετσι το πρασινο των δεντρων ηταν τοσο ζωντανο, φωτεινο. το ραδιοφωνο επαιζε δυνατα ιταλικη μουσικη φυσικα και απολαμβαναμε τη διαδρομη.
παντου εβλεπες αμπελωνες, τοσο καλα στοιχισμενοι, περιποιημενοι και καποιοι αγροτες με τις φορμες εργασιες εκανα τη δουλεια τους και τους εβλεπες δουλευαν με ευχαριστηση οχι σαν τους περισσοτερους εδω που πληρωνουν αλλοδαπους για τις αγροτικες δουλειες και αυτοι πανε για τσιπουρακια:lol:...:haha:
καθως προσπερνουσαμε τους ελαιωνες και τα χιλιαδες δεντρα που υπηρχαν παντου ξεπροβαλει το greve in chianti, και αλλαζει το σκηνικο, παντου μαγαζια και κινηση, ηταν ακομα πρωι και ο κατοικοι εκαναν τις δουλειες τους, ευτυχως τα πουλμαν με τους τουριστες ειχαν παει μαλλον αλλου..,
ας σταματησουμε να πιουμε το πρωτο καφεδακι λοιπον..
καθως περπαταμε εντοπιζουμε ενα μαγαζι, κατι σαν τα δικα μας τα καφεναδακια και καθομαστε να απολαυσουμε το πρωινο cappuccino (εν τω μεταξυ για 2 καφεδες, ενα νερο, 2 brioche και 1 pizza πληρωσαμε 5,50Ε :shock::shock:)
αφου ηπιαμε τον καφε μας φυγαμε για να συνεχισουμε αυτη την ομορφη διαδρομη.. το επομενο που θα συναντουσαμε.. το Radda in chianti που ηταν και αυτο πολυ πολυ ομορφο και φυσικα θα το περπατουσαμε, και ετσι και εγινε,
περνουσε η ωρα χαζευοντας στα δρομακια και στα μαγαζια με σουβενιρ και παιζοντας με τον μικρο.
αφου ρωτησαμε ενα ευγενεστατο κυριο που ηταν προθυμος να βοηθησει οπως και ολοι σχεδον που θα βρουμε ενα βενζιναδικο γιατι στη μεχρι τωρα διαδρομη δεν ειχαμε δει κανενα, ξεκινησαμε για το τελευταιο χωριο της περιοχης που θα επισκεπτομασταν το Castellina in chianti, τα 10 λεπτα που ακολουθησαν το ιδιο σκηνικο, παντου πρασινο, αμπελωνες και αυτο που μου εκανε εντυπωση ητανε τα οινοποιεια, μεγαλες εκτασεις ενοειται και πολυ ωραια χτισμενα και διακοσμημενα εξωτερικα, πολυ προσεγμενα.
φτανουμε στο παρκινγκ εξω απο το χωριο σταματαμε και συνεχιζουμε με το πεζο το 2 παλι... το μερος τελειο.. ξεχωριζε ενας πυργος και καποια πετροχτιτσα σπιτια το ενα διπλα στο αλλο ακριβως. περπατησαμε μεχρι το κεντρο και συνεχισαμε τις βολτες, με πολλες φωτογραφιες, και καθως περπατουσαμε περναμε μεσα απο κατι σαν τουνελ απο πετρα(περναγες αναγκαστικα απο κει) με εστιατορια μεσα, παραθυρα που κρυβανε κελαρια με κρασια και καθως καιταζω σε ενα παραθυρο με καγκελα βλεπω ενα χαμαμ... τζακουζι, κατι τετοιο, πολυ ωραιος χωρος μεσα..
 
Last edited by a moderator:

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Άρα περάσατε καλά! Μπράβο! Πολύ ωραία η ιστορία σου, αααααχ, Τοσκάνη...!
Άντε, να είστε καλά και εις άλλα!
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Άρα περάσατε καλά! Μπράβο! Πολύ ωραία η ιστορία σου, αααααχ, Τοσκάνη...!
Άντε, να είστε καλά και εις άλλα!
αυριο θα τη τελειωσω.... αλλα το περιμενα πολυ καλυτερο το ταξιδι. δεν λεει ο σεπτεμβριος εχει τοοοοσο πολυ κοσμο. οταν ξαναπαω καποια στιγμη θα αποφυγω αυτη την εποχη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom