ΗΠΑ Καναδάς 23 μέρες άδεια στο Μόντρεαλ!!!Μαϊάμι οδικώς "λέει";

I love NY

Member
Μηνύματα
45
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
new york-montreal ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υόρκη-Καλιφόρνια οδικώς
Χαιρετώ την μεγαλύτερη ταξιδιωτική παρέα!!!
Μέσα Σεπτέμβρη πηγαίνω Μόντρεαλ. Θα έχω αυτοκίνητο,Θα επισκεφτώ σίγουρα (2η φορά) Νέα Υόρκη,σίγουρα Τορόντο και καταρράκτες και θέλω μια βοήθεια σχετικά με κάποιο read trip. Σκέφτηκα να πάμε μέχρι Μαϊάμι αλλά δεν ξέρω αν αξίζει η όλη διαδρομή και τι σημεία ενδιαφέροντος έχει. Έψαξα να βρώ κάποια ταξιδιωτική ιστορία που να έχει ακολουθήσει το ίδιο "μονοπάτι " αλλά δεν βρήκα.
Όποιος μπορεί να με βοηθήσει,καλοδεχούμενη η οποιαδήποτε πρόταση και συμβουλή.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Οι 23 μέρες μου φαίνονται λίγες για να δεις τις 3 μεγαλουπόλεις. Ακόμη και αν έχεις δει ήδη την ΝΥ, οι μέρες σίγουρα δεν φτάνουν για να κάνεις όλη την Ανατολική Ακτή. Επίσης είναι πρόβλημα στη νότια Φλόριντα οι τυφώνες της Καραϊβικής, κυρίως Αύγουστο-Σεπτέμβριο. :rolleyes-80:

Στο φόρουμ οι περισσότεροι έχουν κάνει road trip σε Καλιφόρνια και γενικά στα Νοτιοδυτικά. Για Ανατολική Ακτή, ρίξε μια ματιά στις ιστορίες της @Maria L. :clap:

Εμείς θα πάμε μέσα Οκτώβρη Ουάσινκτον. Από εκεί, αφού δούμε την πόλη, θα οδηγήσουμε τον Skyline Drive μέχρι το ύψος περίπου του Charlottesville. Στο road trip αυτό θα αφιερώσουμε 2 μέρες και θα δούμε κυρίως φύση. Ύστερα θα πάμε Norfolk, που μένει μια φίλη. Τόσο ο Skyline Drive όσο και ο Blue Ridge Parkway (που αποτελεί προέκταση του Skyline Drive και φτάνει σχεδόν μέχρι τη Νότια Καρολίνα) προσφέρουν φύση και θέλουν συνολικά τουλάχιστον μια βδομάδα. Το φθινόπωρο είναι υψηλή περίοδος για αυτές τις διαδρομές. Ιστορία για αυτά τα road trip δεν υπάρχει ακόμα στο φόρουμ. Παρόλαυτά, αν δεις φωτογραφίες από τον Skyline Drive και το σκέφτεσαι σαν επιλογή, μπορώ να σε βοηθήσω με ό,τι πληροφορίες έχω μαζέψει μέχρι τώρα.

Αν προτιμάς όντως ένα road trip μέχρι τη Φλόριντα, σου ανέβασα ένα πρόγραμμα που είχα φτιάξει κάποτε για ένα αντίστοιχο road trip από Wilmington (ναι, φαν του One Tree Hill :xalara:) μέχρι το Key West, παραλείποντας το Ορλάντο που είναι από μόνο του ένα ξεχωριστό ταξίδι. Είχα σημειώσει στάσεις κυρίως στη Φλόριντα και βλέπεις ότι τα αξιοθέατα είναι πάρα πολλά. Για κάποιο λόγο που δεν θυμάμαι, είχα ξεκινήσει να γράφω πρώτα στην δεξιά στήλη και μετά στην αριστερή. :haha:

 
Last edited:

I love NY

Member
Μηνύματα
45
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
new york-montreal ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υόρκη-Καλιφόρνια οδικώς
Οι 23 μέρες μου φαίνονται λίγες για να δεις τις 3 μεγαλουπόλεις. Ακόμη και αν έχεις δει ήδη την ΝΥ, οι μέρες σίγουρα δεν φτάνουν για να κάνεις όλη την Ανατολική Ακτή. Επίσης είναι πρόβλημα στη νότια Φλόριντα οι τυφώνες της Καραϊβικής, κυρίως Αύγουστο-Σεπτέμβριο. :rolleyes-80:

Στο φόρουμ οι περισσότεροι έχουν κάνει road trip σε Καλιφόρνια και γενικά στα Νοτιοδυτικά. Για Ανατολική Ακτή, ρίξε μια ματιά στις ιστορίες της @Maria L. :clap:

Εμείς θα πάμε μέσα Οκτώβρη Ουάσινκτον. Από εκεί, αφού δούμε την πόλη, θα οδηγήσουμε τον Skyline Drive μέχρι το ύψος περίπου του Charlottesville. Στο road trip αυτό θα αφιερώσουμε 2 μέρες και θα δούμε κυρίως φύση. Ύστερα θα πάμε Norfolk, που μένει μια φίλη. Τόσο ο Skyline Drive όσο και ο Blue Ridge Parkway (που αποτελεί προέκταση του Skyline Drive και φτάνει σχεδόν μέχρι τη Νέα Ορλεάνη) προσφέρουν φύση και θέλουν συνολικά τουλάχιστον μια βδομάδα. Το φθινόπωρο είναι υψηλή περίοδος για αυτές τις διαδρομές. Ιστορία για αυτά τα road trip δεν υπάρχει ακόμα στο φόρουμ. Παρόλαυτά, αν δεις φωτογραφίες από τον Skyline Drive και το σκέφτεσαι σαν επιλογή, μπορώ να σε βοηθήσω με ό,τι πληροφορίες έχω μαζέψει μέχρι τώρα.

Αν προτιμάς όντως ένα road trip μέχρι τη Φλόριντα, σου ανέβασα ένα πρόγραμμα που είχα φτιάξει κάποτε για ένα αντίστοιχο road trip από Wilmington (ναι, φαν του One Tree Hill :xalara:) μέχρι το Key West, παραλείποντας το Ορλάντο που είναι από μόνο του ένα ξεχωριστό ταξίδι. Είχα σημειώσει στάσεις κυρίως στη Φλόριντα και βλέπεις ότι τα αξιοθέατα είναι πάρα πολλά. Για κάποιο λόγο που δεν θυμάμαι, είχα ξεκινήσει να γράφω πρώτα στην δεξιά στήλη και μετά στην αριστερή. :haha:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου και τις πληροφορίες που μου έδωσες. Θα τις μελετήσω προσεκτικά ώστε να καταλήξω πιο δρόμο θα πάρω
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Δεν είναι ακριβώς αυτό που ρωτάς. Όμως για μένα, η πιο συγκινητική ιστορία - ρόουντ τριπ στον Αμερικανικό Νότο, είναι ενός παλιού μέλος (δυστυχώς πλέον ανενεργού), του @AEKfan https://www.travelstories.gr/community/threads/north-to-south-east-to-west.221/
Εξαιρετικές και οι ταξιδιωτικές ιστορίες της @Maria L.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου και τις πληροφορίες που μου έδωσες. Θα τις μελετήσω προσεκτικά ώστε να καταλήξω πιο δρόμο θα πάρω
Δες και αυτά τα θέματα. Μπορεί να σου δώσουν και άλλες ιδέεςhttps://www.travelstories.gr/community/search/25566394/?q=Μαιαμι&o=date&c[title_only]=1&c[node]=20
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.422
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom