Βιετνάμ 25 μέρες στο Βιετνάμ

Merseysider

Member
Μηνύματα
6
Likes
43
είμαι ήδη στο Βιετνάμ και συνεχίζω και πήρα ήδη αρκετή βοήθεια από αυτά που ήδη έχετε γράψει
Τα ποιο πολλά τα έχετε πει αλλά θέλω πριν αναφέρω πληροφορίες για μέρη που επισκέφτηκα να γράψω λίγο για το θέμα σύγκρισης που θέλουμε δε θέλουμε μας επηρεάζει
Λοιπόν αν εισαι λατρης της θάλασσας και σου αρέσει το κολυμπι μάντεψε:
ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΑΣ ΣΤΟ ΒΙΕΤΝΑΜ!
οι θάλασσες τους είναι κάτι σαν τον Στρυμόνα το ποταμο οι περισσότερες,σαν την ασπροβαλτα και το Θερμαϊκό κάποιες άλλες απλά σε ποιο βρώμικο και θολό..
Οχι δεν υπερβάλω είναι γεμάτο λήμματα, σκουπίδια και μέδουσες το χρώμα είναι καφέ πρασινο και θολό
Το μόνο ωραίο είναι αυτό που σου προσφέρουν τα βουνά με την πυκνη βλάστηση σε συνδυασμό με την θάλασσα..
για φωτογραφίες καλά είναι
Τώρα αν εισαι ινδός, πακιστανος, Κινέζος, βιετναμεζος, Ρώσος κοκ τότε αυτές οι θάλασσες είναι ωραίες σε τέτοιες πηγαινουν αυτές ξέρουν
Ο Έλληνας δε μπορεί να συμβιβαστεί με κάτι τέτοιο(για κολυμπι μιλώντας παντα όχι για θέα)
Να φανταστείτε οτί προσπαθουσε ο ξεναγος να με πεισει ότι είναι απ'τις ομορφότερες παραλίες στον κόσμο η Halong bay και απλά του απάντησα
( σίγουρα δεν έχεις βγει απ'το Βιετνάμ)

Αν είστε Φοιτητοκατασταση
καμπινγκ βουνο η θάλασσα
ο κλασικός τυπος που φοράει πεδιλο το καλοκαίρι με τριχα ατελειωτη,τσιγαρα στριφτά συχναζοντας πιθανον στην ολυμπου η στη Ναβαρίνου και έχεις αυτές τις τεράστιες τσάντες πλατης γυρίζοντας όλο το κόσμο με ένα σακίδιο
Τότε το Βιετνάμ είναι επίσης ιδανικό γιατί έχει εκπληκτικά τοπια, παμφθηνα χοστελ και σπίτια, δωρεάν κατασκηνώνεις οπουδήποτε και γενικά φτηνό φαγητό ΕΙΔΙΚΑ ΑΠ'ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ
Πάμε παρακάτω:να μιλήσω για το φαγητό
Πάνω κάτω ισχυουν τα ίδια αν εισαι Έλληνας μερακλής καλοφαγάς και τρως υγιεινά μεσογειακά θα δυσκολευτείς εκεί
Εγω προσωπικα τη βγάζω με πιτσες, μακαρονάδες και μπριζολες.(τα οποία κανονικά τα Αποφευγω δεν είναι για κάθε μέρα αλλά τι να κάνουμε)
Έχουν καλά θαλασσινά φρέσκα αλλά δεν ξέρω με τόση βρωμια στα νερά τι μπορεί να τρώω(ακόμα δεν έπαθα τίποτα)
Όλα τους τα φαγητά σχεδόν έχουν κόλιανδρο το οποίο σιχαίνομαι
Η το αγαπάς η το μισείς αυτό παντως
Τα φρουτα τους ειναι υπέροχα
Φοβερός ανανας μπανάνες και αλλά εξωτικά φρουτα
Και καλές ομελέτες

Γενικά αν είστε της νέας γενιάς και βλέπετε κορεατικες και γιαπωνεζικες σειρές όλη μέρα
αν βάζετε όλο το ρουζ στα μαγουλα για να μοιάζετε Ασιάτες
Αν ακουτε black pink
Και αν τρώτε καυτερά και ασιατικά επειδή έτσι είναι η μόδα πλεον
Τότε το Βιετνάμ είναι γαστρονομικος παραδεισος για εσάς
Αν είστε το αντίθετο μην αγχώνεστε υπαρχει και Ευρωπαϊκό φαγητό
Πάμε στο Νερο:νερό σωστό δεν υπάρχει εκεί από τη βρυση δε πινεις για κανένα λόγο εκτος αν θες να φυγεις με τυφο
Επίσης τα νερά τους τα εμφιαλωμενα είναι όλα τραγικά
Σαν να πινεις νερό από πισινα
Δεν υπάρχει κάποιο χωρίς γεύση παράξενη
Επίσης η χειρότερη μπύρα του πλανήτη νομίζω είναι στο Βιετνάμ
Εχω παει σε παρα πολλες χώρες μέχρι στιγμής η πιο βρώμικη είναι αυτή
(Ναι ακόμα και απ'το καϊρο)
σκουπίδια παντου, μυρωδιές αστα να πανε, μουχλα και πολλά αλλά καλούδια
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
249
Likes
1.307
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
είμαι ήδη στο Βιετνάμ και συνεχίζω και πήρα ήδη αρκετή βοήθεια από αυτά που ήδη έχετε γράψει
Τα ποιο πολλά τα έχετε πει αλλά θέλω πριν αναφέρω πληροφορίες για μέρη που επισκέφτηκα να γράψω λίγο για το θέμα σύγκρισης που θέλουμε δε θέλουμε μας επηρεάζει
Λοιπόν αν εισαι λατρης της θάλασσας και σου αρέσει το κολυμπι μάντεψε:
ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΑΣ ΣΤΟ ΒΙΕΤΝΑΜ!
οι θάλασσες τους είναι κάτι σαν τον Στρυμόνα το ποταμο οι περισσότερες,σαν την ασπροβαλτα και το Θερμαϊκό κάποιες άλλες απλά σε ποιο βρώμικο και θολό..
Οχι δεν υπερβάλω είναι γεμάτο λήμματα, σκουπίδια και μέδουσες το χρώμα είναι καφέ πρασινο και θολό
Το μόνο ωραίο είναι αυτό που σου προσφέρουν τα βουνά με την πυκνη βλάστηση σε συνδυασμό με την θάλασσα..
για φωτογραφίες καλά είναι
Τώρα αν εισαι ινδός, πακιστανος, Κινέζος, βιετναμεζος, Ρώσος κοκ τότε αυτές οι θάλασσες είναι ωραίες σε τέτοιες πηγαινουν αυτές ξέρουν
Ο Έλληνας δε μπορεί να συμβιβαστεί με κάτι τέτοιο(για κολυμπι μιλώντας παντα όχι για θέα)
Να φανταστείτε οτί προσπαθουσε ο ξεναγος να με πεισει ότι είναι απ'τις ομορφότερες παραλίες στον κόσμο η Halong bay και απλά του απάντησα
( σίγουρα δεν έχεις βγει απ'το Βιετνάμ)

Αν είστε Φοιτητοκατασταση
καμπινγκ βουνο η θάλασσα
ο κλασικός τυπος που φοράει πεδιλο το καλοκαίρι με τριχα ατελειωτη,τσιγαρα στριφτά συχναζοντας πιθανον στην ολυμπου η στη Ναβαρίνου και έχεις αυτές τις τεράστιες τσάντες πλατης γυρίζοντας όλο το κόσμο με ένα σακίδιο
Τότε το Βιετνάμ είναι επίσης ιδανικό γιατί έχει εκπληκτικά τοπια, παμφθηνα χοστελ και σπίτια, δωρεάν κατασκηνώνεις οπουδήποτε και γενικά φτηνό φαγητό ΕΙΔΙΚΑ ΑΠ'ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ
Πάμε παρακάτω:να μιλήσω για το φαγητό
Πάνω κάτω ισχυουν τα ίδια αν εισαι Έλληνας μερακλής καλοφαγάς και τρως υγιεινά μεσογειακά θα δυσκολευτείς εκεί
Εγω προσωπικα τη βγάζω με πιτσες, μακαρονάδες και μπριζολες.(τα οποία κανονικά τα Αποφευγω δεν είναι για κάθε μέρα αλλά τι να κάνουμε)
Έχουν καλά θαλασσινά φρέσκα αλλά δεν ξέρω με τόση βρωμια στα νερά τι μπορεί να τρώω(ακόμα δεν έπαθα τίποτα)
Όλα τους τα φαγητά σχεδόν έχουν κόλιανδρο το οποίο σιχαίνομαι
Η το αγαπάς η το μισείς αυτό παντως
Τα φρουτα τους ειναι υπέροχα
Φοβερός ανανας μπανάνες και αλλά εξωτικά φρουτα
Και καλές ομελέτες

Γενικά αν είστε της νέας γενιάς και βλέπετε κορεατικες και γιαπωνεζικες σειρές όλη μέρα
αν βάζετε όλο το ρουζ στα μαγουλα για να μοιάζετε Ασιάτες
Αν ακουτε black pink
Και αν τρώτε καυτερά και ασιατικά επειδή έτσι είναι η μόδα πλεον
Τότε το Βιετνάμ είναι γαστρονομικος παραδεισος για εσάς
Αν είστε το αντίθετο μην αγχώνεστε υπαρχει και Ευρωπαϊκό φαγητό
Πάμε στο Νερο:νερό σωστό δεν υπάρχει εκεί από τη βρυση δε πινεις για κανένα λόγο εκτος αν θες να φυγεις με τυφο
Επίσης τα νερά τους τα εμφιαλωμενα είναι όλα τραγικά
Σαν να πινεις νερό από πισινα
Δεν υπάρχει κάποιο χωρίς γεύση παράξενη
Επίσης η χειρότερη μπύρα του πλανήτη νομίζω είναι στο Βιετνάμ
Εχω παει σε παρα πολλες χώρες μέχρι στιγμής η πιο βρώμικη είναι αυτή
(Ναι ακόμα και απ'το καϊρο)
σκουπίδια παντου, μυρωδιές αστα να πανε, μουχλα και πολλά αλλά καλούδια
Απορώ γιατι πήγες ?? Και γενικά γιατι να πας κάπου αλλού αφου η Ελλάδα μας εχει τα καλύτερα σε όλα??
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.905
Likes
14.717
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αυτή η ανάρτηση μου θύμισε τη ρήση του Πλωτίνου, «η ψυχή δε μπορεί να δει το ωραίο αν δεν είναι η ίδια ωραία». Κάπως έτσι …
Δεν είναι όλα για όλους.
 

Merseysider

Member
Μηνύματα
6
Likes
43
Φίλε μου πρωτα από όλα δεν έγραψα πουθενα οτι η Ελλάδα είναι καλυτερη σε όλα αν είναι δυνατόν
Αν κάτσω να γράψω για την Ελλάδα ότι είναι αρνητικό θα παρει μέρες...
Κάθε χώρα έχει κάτι ξεχωριστό και το Βιετνάμ έχει πολλα πραγματα που δε θα τα βρεις στην Ελλάδα
Απλά ένα από αυτά δεν είναι η θάλασσα του
Απλώς ξεχωριζω ότι υπάρχουν άνθρωποι διαφορετικοί με μια δόση ασφαλώς χιουμοριστική
Και όλοι ξέρουμε ότι σε πολλα πραγματα καλώς η κακώς μπαίνει το μέτρο σύγκρισης
Εγώ προσωπικα είμαι εδώ για το διαφορετικό και μου αρέσουν πολυ οι διαδρομές στη ζουγκλα και οι δραστηριότητες σε αυτή
Η φυση, οι ήχοι μέσα σε αυτή,η ιστορία που έχουν (κάθε χώρα βέβαια εχει τη δική της)
Και πολλα άλλα
Απλά είναι καλό να ξέρει κάποιος να οργανώσει το ταξίδι του στο Βιετνάμ όχι για τη θάλασσα γιατί θα απογοητευτεί.
Όχι για το φαγητό αν δεν τρώει ασιατικα φαγητά και να προσέχει το νερό
Αυτά έγραψα
Βέβαια γουστα είναι αυτά και ο καθένας μπορεί να τα δει αλλιώς
Εγώ βλέπω παντου σκουπίδια στο Βιετνάμ
Στα σπιτια ,Στους δρομους, στα δαση, στα ποταμια,είδα κατσικες στη nihn binh να τρωνε απ'τα σκουπίδια είδα τις μαϊμουδες στο νησί δίπλα απ'το cat ba να παιζουν με πλαστικα μπουκάλια και κάθε άλλο λογής σκουπίδια
Είδα στη Halong bay ότι σκουπίδι μπορείς να φανταστείς μεσα,κίτρινα λήμματα, και αφρους παντου
Είναι παντου γεμάτο μέδουσες
Και πλην του υπέροχου θεάματος βουνου και ζούγκλας μέσα στη θάλασσα δεν αξίζει κάτι παραπανω συν ότι είναι πανακριβα ειδικά η διανυκτέρευση στο πλοιο
Βλεπω ανθρώπους στο Βιετνάμ που ζουν γενικά βρωμικα γιατί έτσι είναι η νοοτροπία τους
Όλα πεταμενα από δω και από κει,μουχλα και κανένα είδος υγιεινής
Ήμουν σε εξίσου φτωχές χώρες αλλά το σπίτι τους ελαμπε
Τώρα αν αυτό με κάνει κακό στη ψυχή όπως έγραψε και μια κοπέλα με ποιητικο τροπο παρακατω κάνοντας αυτό που κάνει όλος ο κόσμος
Να γράφει απ'το πληκτρολογιο κατι κακό για κάποιον άλλο επειδή απλά λέει την άποψη του τότε μάλλον είμαι...
Αν εσυ τώρα φίλε μου έχεις παει εκεί και είδες υπέροχα νερά και πεντακαθαρα τότε τι να πω βλέπουμε διαφορετικά αλλά αυτό δε με κάνει κακό
Εγραψα ότι έχει υπέροχα φρουτα
Έγραψα ότι έχει υπέροχη θέα παντου
Αλλά σταθηκατε στα υπόλοιπα
Και δεν έγραψα καν τίποτα ακόμα για μέρη απλά έγραψα για την φυσιολογική σύγκριση που θα βιώσει κάποιος πηγαινοντας εκεί
Γι'αυτό γράφουμε ο καθένας το πως βλέπουμε τα πραγματα ώστε ο κάθε ταξιδιώτης που διαβαζει να καταλάβει τι θα περιμενει και τι του ταιριάζει
επίσης παιζει ρόλο και ποσο έχει ταξιδέψει κάποιος
αν πηγαινει κάποιος πρωτη φορα ενα ταξίδι η χαρά είναι μεγάλη και η δίψα για το διαφορετικό
Αν έχεις γυρίσει πολυ όμως συγκρίνεις
Η Καραϊβική και η κεντρική Αμερική Για παραδειγμα τα συνδυάζει και τα δυο και ζουγκλα και θάλασσα (αν και παλι σαν την θάλασσα της Ελλάδας δε βρήκα)
Η Ταϊλάνδη έχει πολυ πιο όμορφα μέρη όσον αφορά τη θάλασσα ακόμα και το φαγητό
Το Βιετνάμ έχει πιο ωραία βουνά και Διαδρομές
 
Μηνύματα
47
Likes
119
Θα σου πρότεινα να συνεχίσεις απτόητος να περιγράφεις το πως έζησες εσύ ο ίδιος το ταξίδι σου, γιατί αν εστιάσεις στο τι γράφουν οι διάφοροι ξυπνητζηδες (που έχω καταλάβει ότι είναι πολλοί), θα χάσεις κι εσύ τον χρόνο σου κι εμείς την περιγραφή των εμπειριών που βίωσες.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
874
Likes
5.305
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Τα ποσοστά καρδιαγγειακών νοσημάτων είναι πολύ πιο χαμηλά στις ασιατικές χώρες,όπως επίσης και τα ποσοστά διαφορων μορφών καρκίνου είναι χαμηλότερα και αυτό οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην ασιατική κουζίνα οπότε αυτό περί υγιεινής μεσογειακής διατροφής και κακής ασιατικης αρκετά ισοπεδωτικο θεωρω.Σαφώς έχουμε κάποιες πολύ καλές τροφές κιεμεις δε διαφωνώ..Όσο για τις παραλίες ναι δεν πας Βιετνάμ γιαυτες οκ(7 στα 10 σε σχέση με Καραϊβική,Ελλάδα κτ.λ.)φανταζομαι το είχες διαβάσει και πριν πας ...Πας για τα βουνά,τη φύση γενικά,την πολύ δυνατή πρόσφατη Ιστορία ,τους ανθρώπους ,την κουζίνα και για άλλους λόγους...Αν δεν σε ενδιαφέρει κάτι από αυτά πας κάπου αλλού...
 

Merseysider

Member
Μηνύματα
6
Likes
43
Φίλε hayate δε είμαι γιατρός ουτε είδα την στατιστική απλά βλέπω ότι σε κάθε σως που τεως(και έχουν όλα τα φαγητά) είναι φουλ στη ζάχαρη και στο αλάτι και στα δικά τους τα λάδια...
Αν εννοείς η μεσογειακή διατροφή είναι χειρότερη στατιστικά με τη πιτσα τα κοψίδια και τα μακαρόνια τους ναι μπορεί να είναι
Επίσης στη στατιστική που αναφέρεις μπορεί να παιζουν και αλλά ρόλο
Εδώ για παράδειγμα δε βλέπω άγχος καθόλου στους ανθρώπους
Και επίσης δε βλέπω σχεδόν καθόλου να κρατάνε τσιγάρο σε σχέση με την Ελλάδα που καπνίζουν απ'το δημοτικό
Οπότε βάλε τις καταχρήσεις μέσα στη στατιστική συν ότι έχεις Κυριάκο πρωθυπουργο να πως ανεβαίνει η στατιστική
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
757
Likes
267
Φίλε hayate δε είμαι γιατρός ουτε είδα την στατιστική απλά βλέπω ότι σε κάθε σως που τεως(και έχουν όλα τα φαγητά) είναι φουλ στη ζάχαρη και στο αλάτι και στα δικά τους τα λάδια...
Αν εννοείς η μεσογειακή διατροφή είναι χειρότερη στατιστικά με τη πιτσα τα κοψίδια και τα μακαρόνια τους ναι μπορεί να είναι
Επίσης στη στατιστική που αναφέρεις μπορεί να παιζουν και αλλά ρόλο
Εδώ για παράδειγμα δε βλέπω άγχος καθόλου στους ανθρώπους
Και επίσης δε βλέπω σχεδόν καθόλου να κρατάνε τσιγάρο σε σχέση με την Ελλάδα που καπνίζουν απ'το δημοτικό
Οπότε βάλε τις καταχρήσεις μέσα στη στατιστική συν ότι έχεις Κυριάκο πρωθυπουργο να πως ανεβαίνει η στατιστική
Όσον αφορά τη διατροφή, αυπό που αποκαλούμε ως μεσογειακή δεν έχει καμία σχέση με πιτσες και κοψίδια και είναι στατιστικά η καλύτερη. Η διατροφή του μέσου Έλληνα σήμερα, απέχει πολύ απο αυτή. Και έδω στα διάφορα φαγάδικα απόεστιατόρια ώς fast food όλα τα φαγητά είναι φουλ στη ζαχαρη, αλάτι και λίπη οπότε συγκριτικά δεν αλλάζει κάτι ως προς αυτό.

Απλά νομίζω πως οι αναφορές των 2 ατόμων έχουν να κάνουν περισσότερο με το τρόπο που παραθέτεις τις πληροφορίες.
Για παράδειγμα:
αν εισαι λατρης της θάλασσας και σου αρέσει το κολυμπι γιατί να μη πας στο Βιετνάμ;
Δε λέμε ούτε να εγκατασταθείς μόνιμα, ούτε να πάρεις εξοχικό εκεί. Κατά πάσα πιθανότητα οι περισσοτεροι που διαβάζουν εδώ, εαν πάνε θα πανε για μια φορα στη ζωη τους και για λίγες μέρες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.215
Likes
20.685
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αφήστε τον άνθρωπο να γράψει τη γνώμη του για οτι βλέπει. Η εξιδανίκευση των προορισμών εδω στο φόρουμ δεν βοηθάει κανέναν.
 

maratha

Member
Μηνύματα
36
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αφήστε τον άνθρωπο να γράψει τη γνώμη του για οτι βλέπει. Η εξιδανίκευση των προορισμών εδω στο φόρουμ δεν βοηθάει κανέναν.
Αυτό πιστεύω κ εγώ , δεν ειναι ολα ιδανικά οταν ταξιδεύουμε κ κυρίως την ώρα που τα ζούμε , οπότε νομίζω πρέπει να γράφουμε με ειλικρίνεια την γνώμη μας .
 

maratha

Member
Μηνύματα
36
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Φίλε hayate δε είμαι γιατρός ουτε είδα την στατιστική απλά βλέπω ότι σε κάθε σως που τεως(και έχουν όλα τα φαγητά) είναι φουλ στη ζάχαρη και στο αλάτι και στα δικά τους τα λάδια...
Αν εννοείς η μεσογειακή διατροφή είναι χειρότερη στατιστικά με τη πιτσα τα κοψίδια και τα μακαρόνια τους ναι μπορεί να είναι
Επίσης στη στατιστική που αναφέρεις μπορεί να παιζουν και αλλά ρόλο
Εδώ για παράδειγμα δε βλέπω άγχος καθόλου στους ανθρώπους
Και επίσης δε βλέπω σχεδόν καθόλου να κρατάνε τσιγάρο σε σχέση με την Ελλάδα που καπνίζουν απ'το δημοτικό
Οπότε βάλε τις καταχρήσεις μέσα στη στατιστική συν ότι έχεις Κυριάκο πρωθυπουργο να πως ανεβαίνει η στατιστική
Θελω πολύ να συνεχίσεις την αφήγηση σου !!!
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
249
Likes
1.307
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Μπερδεύετε νομίζω την εξιδανικευση με την αντικείμενικοτητα. Δεν είναι όλα για όλους αλλά δεν μπορούμε αν εμάς δεν μας άρεσε κάτι να το κατακρίνουμε τόσο βάναυσα. Η εμπειρία του φίλου και οι περιγραφές του ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα που βίωσα κι εγώ και πολλοί άλλοι ταξιδιώτες στο Βιετνάμ. Και ότι ήταν σχετικά ακριβές, δεν έχει και καμιά διαφορά από άλλες χώρες της Ασίας.
Προσωπικά δεν έμεινα ευχαριστημένος από το ταξίδι μου στο Μαρόκο αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα απετρεπα κάποιον να πάει εκτός κι αν ήξερα ότι έχουμε τα ίδια θέλω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.323
Μέλη
38.971
Νεότερο μέλος
Blaser

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom