Ινδία 2500χλμ οδικώς στην Ινδία!

taxideftis

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
πού θα μας πάει η βάρκα..
Ταξίδι-Όνειρο
όλη την αφρική
μόλις γύρισα από Delhi-Jaipur-Agra-Varanasi-Agra-Delhi!!!!!
13 μέρες στην καυτή Ινδία! πάρα πολύ λίγες αλλά αν δεν γίνεται αλλιώς?
νομίζω πως χρειάζομαι άλλες τόσες μέρες να ξεκουραστώ.. αλλά άξιζε αυτή η εμπειρία!
μόνο όποιος έχει ταξιδέψει οδικώς INDIA νομίζω πως μπορεί να καταλάβει πως ήταν..!! είχα ξαναπάει αλλά όλες οι μετακινήσεις ήταν με το τραίνο.
τώρα μέσος όρος θερμοκρασίας 45 βαθμοί κελσίου.. και οι Ινδοί να οδηγάνε σαν τρελοί, εντελώς χαλαροί, χωρίς απολύτως καμία συναίσθηση του φόβου.
όποιος το έκανε, θα το ξανα επιχειρούσε??
καλώς σας βρήκα!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
καλώς μας γύρισες taxidefti !!ναι το έχω κάνει και εγώ αυτό το οδικώς ..ίδια διαδρομή αλλα περισσότερες μέρες...και που να δείς το μεξικό!!! δυστυχώς είναι ο μόνος τρόπος για να δείς την ενδοχώρα που αξίζει..ναι πολύ κούραση σίγουρα αλλα ..χαλάλι!! θυμάμαι ακόμα και που είχε περίπτερα!!:D
μόλις κάνεις τα μπανια σου,τα ξυρίσματα κτλπ,
γράψε μας!!!
αναμένομεν.........
 

DAVID

Member
Μηνύματα
75
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
έκανα οδικώς αυτό το δρομολόγιο το 97, θα το έκανα ευχαρίστως πάλι. Εμπειρία μοναδική.κάθε τόσο να χαλάει το βαν που ταξιδεύαμε και να γινόμαστε πόλος έλξης για ντουζίνες παιδιών.Μπράβο σου-πάντα τέτοια ταξίδια μοναδικά να κάνεις
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.220
Likes
5.748
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Καλώς ήρθες ταξιδευτή!
Δυστυχώς τέτοια εμπειρία δεν είχα ακόμη! Η Ινδία βέβαια είναι πάνω-πάνω στη λίστα με τα προσεχώς μου. Θα ήταν ωραίο να μας διηγηθείς λίγα περισσότερα γι' αυτή την μοναδική εμπειρία (μόλις συνέρθεις φυσικά :))
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Καλως ήρθες... Λοιπόν φεύγουμε αύριο για Ινδία, 3 βδομάδες, κλείσαμε αυτοκίνητο με οδηγό, θα κάνουμε τον γύρο του Ρατζαστάν κ κλείνουμε με Βαρανάσι. Έχεις κάποιο τιπ?
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Θα το ξαναεπιχειρούσα λεει.... με κλειστά τα μάτια! Δεν έχω καταλάβει ακόμα πως τα βρίσκουν και δεν σκοτώνονται αλλά το οδικό της Ινδίας είναι εμπειρία. Το βάζεις και στο CV σου αμα λάχει.

... φεύγουμε αύριο για Ινδία, 3 βδομάδες, κλείσαμε αυτοκίνητο με οδηγό, θα κάνουμε τον γύρο του Ρατζαστάν κ κλείνουμε με Βαρανάσι. Έχεις κάποιο τιπ?
Καλό ταξίδι, (που είναι σίγουρο δηλαδή...)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
eleni90 απο ότι βλέπω ο φίλος ξεκουράζεται...αφού πάς ανεξάρτητη και αυτόνομα,πιστεύω οτι όλα τα tip θα τα βρείς μπροστά σου..θυμαμαι ήταν πρίν πέντε χρόνια..δεν είχα μεγάλη αυτονομία..αλλα η ινδία ειναι έρωτας ..ή που θα την μισήσεις ή που θα την αγαπήσεις ..σίγουρα έχεις την περιέργεια και την διάθεση αφού πάς εκεί!!
Η τζαιμπούρ μου άρεσε με όλη την τρέλα και την γρουσουζιά της,το βαρανάσι το ίδιο,αλλα τα είδα λιγο τρεχάλα..πήγαινε στο παλιό δελχί αξίζει πολλα!!-είναι και γροθιά στο στομάχι βέβαια...στην άγκρα μην μείνεις πολύ σαν πόλη αδιάφορη!δές το taj και φτάνει..υπάρχουν πολλα σημεία νομίζω που θα σε εντυπωσιάσουν στο ταξίδι σου...
μάζεψε πληροφορίες και γνώση,και σε περιμένομε ..τυχερή eleni..
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Α! και μην πας στο Taj Παρασκευή. Απαγορεύεται η είσοδος στους χριστινούς τις Παρασκευές. τώρα βέβαια έχω την υποψία ότι αν πας και πεις είμα μάνα μουσουλμάνα σίγα μη σε σταματήσει κανείς, μάλλον θα μπεις και τζάμπα και χωρίς τις ορδές των τουριστών. Αλλά το επίσιμο είναι ότι τις Παρασκευές στο Taj δεν επιτρέπεται η είσοδος παρά μόνο σε μουσουλμάνους (τι ξενέρωμα έφαγα, άσε μη τα ρωτάς).
 

taxideftis

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
πού θα μας πάει η βάρκα..
Ταξίδι-Όνειρο
όλη την αφρική
καλημέρα!σήμερα είναι μια ξεχωριστή μέρα.. ξύπνησα ότι ώρα ήθελα! eleni70 η renata έχει απόλυτο δίκιο, η Ινδία θα σε οδηγήσει μόνη της.... εγώ δεν είχα κλείσει τίποτα, τα βρήκα όλα εκεί, και αφού έχεις οδηγό μπορείς να κινηθείς όπως θέλεις.
να σου ότι η θερμοκρασία την ημέρα είναι στους 45 βαθμούς και το βράδυ δεν πέφτει κάτω από τους 30, οπότε τα ρούχα σου θα ήταν καλύτερα να είναι μακρυμάνικα γιατί ο ήλιος καίει!!! να έχεις ένα θερμό μαζί σου γιατί ο ήλιος το βράζει το νερό και θα χρειάζεσαι 1 λίτρο νερό σχεδόν κάθε ώρα!!!! το καλύτερο μέρος να αλλάξεις χρήματα είναι το Delhi, μέχρι προχθές η ισοτημία ήταν 1ευρώ=67,5ρουπίες, ενώ στα υπόλοιπα μέρη δεν έβρισκες πάνω από 64 ρουπίες. τώρα όσο για τα ξενοδοχεία δεν ξέρω τι θέλεις αλλα με παζάρια μπορείς να βρείς με 1000-1300RP. μπορώ να σου πω κάποια ξενοδοχεία αν θέλεις. ρώτα με ότι θέλεις, αργότερα θα σου πω και κάποια μέρη που πρέπει οπωσδήποτε να πας και περισσ'οτερα tips. φαντάζομαι ότι από το Varanasi θα φύγετε με αεροπλάνο.
ελπίζω να βοηθήσα λίγο και να μπορώ περισσότερο πριν φύγεις. οπλίσου με υπομονή και αναισθησία για την οδήγηση των Ινδών, θα καταλάβεις....!
 

TRAVELLER 3

Member
Μηνύματα
95
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
ετοιμαζουμε με την παρεα ταξιδι στην ινδια.μηπως μπορεις να μου πεις πως ειναι οι δρομοι για να παει καποιος οδικος απο δελχι για αγκρα ,απο αγκρα για τζαιπουρ,και απο εκει στο τζοντμπουρ και στο τελος ουνταιπουρ?αν μπορεις και θυμηθεις και ποσες ωρες στο περιπου ειναι η καθε διαδρομη.θα ηθελα να μου πεις σε ποια απο αυτα τα μερη να δωσουμε περισσοτερο βαρος.ευχαριστω πολυ
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ετοιμαζουμε με την παρεα ταξιδι στην ινδια.μηπως μπορεις να μου πεις πως ειναι οι δρομοι για να παει καποιος οδικος απο δελχι για αγκρα ,απο αγκρα για τζαιπουρ,και απο εκει στο τζοντμπουρ και στο τελος ουνταιπουρ?αν μπορεις και θυμηθεις και
ειδικά απο άγκρα -τζαιμπούρ-τζοντμπουρ--και τέλος ουνταιπουρ,οι δρόμοι είναι αρκετά χάλια...το αυτοκίνητο χοροπηδούσε στις λακούβες,και το κεφάλι μου κουτουλούσε στο ταβάνι!! ένιωθα σαν να κάνω κείνο το θαλάσσιο σπόρ που κάθεσαι στην μπανάνα και σε πανε πάνω στα κύμματα!!
σχετικά με τις ώρες δεν μπορώ να σου πώ γιατί όλα ειναι σχετικά εκεί...πάντως μην υπολογίσεις τον χρόνο βάσει των χιλιομέτρων,με τίποτα!!:D
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
καλωσηρθες ταξιδευτη! φευγω και γω συντομα για 35 μερες ινδια...ανυπομονω να μαθω περισσοτερα!!! φανταζομαι θα δουμε ολοκληρο το στορυ συντομα ....!! εγω εχω κανονισει τα πολυωρα τρενα μονο...απο οτι βλεπω εχετε πολλοι ταξιδεψει με τρενο ινδια, οποτε καθε συμβουλη χρησιμη.....!

η πορεια μας γενικα ειναι δελχι-αγκρα-νεπαλ-βαρανασι-κολκατα-κεραλα-μομβαη-ρατζασταν....ολα με τρενο εκτος 1 πτηση μαλλον...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.521
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom