Ισλανδία 2511χλμ στον Ισλανδικό χειμώνα!

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Σε κάποια σημεία του, ο παγετώνας φαίνεται βρώμικος εξαιτίας του ότι μετακινείται εδώ και αιώνες, παρασέρνοντας στο πέρασμα του πέτρες, χαλίκια, σκόνη κτλ. Βλέποντας φωτογραφίες μόλις 30 χρονών πριν, δεν μπορείς να πιστέψεις τον όγκο που έχει χαθεί για πάντα. Λόγω πολλών διαφορετικών παραγόντων, έχουν λιώσει τεράστια κομμάτια του.

DSC03519.JPG DSC03524.JPG DSC08599.JPG
Κουίζ: Πως λέγεται ο παγετώνας που κάνατε πεζοπορία;


Μπαίνοντας δεν είχαμε διαβάσει ότι το μαγαζί κλείνει στις 20:00 το βραδύ και χαλαροί μένουμε μέχρι τις 20:30. Ο σερβιτόρος έκανε υπομονή μαζί μας και θα ανταμειφθεί μετα θάνατον. :)
το ηφαίστειο Eyjafjallajökull (σε προκαλώ να πεις το όνομα του, 3 φορές στα γρήγορα),
Σκέφτηκα να πάω να βρω face to face τον πρωθυπουργό, αλλά ας όψεται, δεν θέλω να πεινάσουν τα παιδιά κάποιων. Είμαι και ψυχοπονιάρης, πανάθεμα με... :innocent:
:haha: :haha:

Η άγρια και ακυβέρνητη, απαράμιλλης ομορφιάς Ισλανδία!
Αυτό.-

Αγαπητέ ψυχοπονιάρη χαίρομαι πάρα πολύ που ήσασταν τέρμα κωλόφαρδοι με τον καιρό :) και εύχομαι ολόψυχα και σε ανώτερα....γεωγραφικά πλάτη!!! ;)
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
528
Likes
2.562
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Κουίζ: Πως λέγεται ο παγετώνας που κάνατε πεζοπορία;

Αγαπητέ ψυχοπονιάρη χαίρομαι πάρα πολύ που ήσασταν τέρμα κωλόφαρδοι με τον καιρό :) και εύχομαι ολόψυχα και σε ανώτερα....γεωγραφικά πλάτη!!! ;)
Βρε παιδάκι μου, κάτι απορίες που έχεις... (Το είχα ξεχάσει)...
Άντε θα σου πω, Falljökull (Falljokull, ο παγετώνας που πέφτει).

Εμείς να δείς πόσο χαρήκαμε! Σε ευχαριστώ και πάλι για τις ταξιδιωτικές σου ευχές και ανταποδίδω!! :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Βρε παιδάκι μου, κάτι απορίες που έχεις... (Το είχα ξεχάσει)...
Άντε θα σου πω, Falljökull (Falljokull, ο παγετώνας που πέφτει).

Εμείς να δείς πόσο χαρήκαμε! Σε ευχαριστώ και πάλι για τις ταξιδιωτικές σου ευχές και ανταποδίδω!! :)
Είχα μία μικρή αμφιβολία για το ποιος παγετώνας είναι....πάρα πολύ μικρή....της τάξεως του 0,01% :haha:
Τώρα είμαι σίγουρη....είναι ο ίδιος!!! :bounce::bounce::bounce:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Ωραία ιστορια , μπραβο σου.

Ημουνα εκει τον περασμενο Οκτωβριο . Σε σχεση με τον καιρό που περιγραφεις ηταν Καλοκαιρι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom