ΗΠΑ 2o Ταξίδι στις ΗΠΑ, τι δικαιολογητικά χρειάζομαι?

DafniK

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Καλημέρα!
Θέλω να κάνω άλλη μια ερώτηση σχετικά με το ταξίδι μου, πηγαίνω ξανα στο Σικάγο, έχω βίζα και καινούριο διαβατήριο κλπ.
Χρειάζομαι άλλα χαρτιά?
Θυμάμαι πέρσι που έβγαλα τη βίζα που συμπλήρωνα, συμπλήρωνα, συμπλήρωνα αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν πριν ή μετά τη βίζα... :roll:
Ευχαριστώ παιδιά εκ των προτέρων!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αν έχεις βίζα που ισχύει και διαβατήριο φυσικά δε χρειάζεσαι κάτι άλλο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.372
Likes
9.300
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν έχεις βίζα που ισχύει και διαβατήριο φυσικά δε χρειάζεσαι κάτι άλλο.
δεν είναι προτιμότερο να κάνει τη δήλωση στο ESTA για να αποφύγει τις ουρές που με βίζα είναι μεγαλύτερες?
 

DafniK

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Το φανταζόμουν ότι δεν χρειάζομαι κάτι άλλο, ευχαριστώ για την επιβεβαίωση!
Τι είναι βρε παιδιά το ESTA?
 

DafniK

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Πάντως δεν βλέπω ξεκάθαρα τον λόγο να μην ταξιδέψω με το διαβατήριό μου...
Λες για τις ουρές στο αεροδρόμιο προς Σικάγο για τον έλεγχο, έτσι?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.372
Likes
9.300
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πάντως δεν βλέπω ξεκάθαρα τον λόγο να μην ταξιδέψω με το διαβατήριό μου...
Λες για τις ουρές στο αεροδρόμιο προς Σικάγο για τον έλεγχο, έτσι?
ποιος ειπε να μην ταξιδέψεις με το διαβατήριό σου? αν κάνεις τη δήλωση ESTA θα είσαι σε διαφορετική ουρά από ότι αυτοί που εισέρχονται στις ΗΠΑ με βίζα. φυσικά πολυ μικρότερη ουρά. ναι, τις ουρές του immigration λέω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.126
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
ποιος ειπε να μην ταξιδέψεις με το διαβατήριό σου? αν κάνεις τη δήλωση ESTA θα είσαι σε διαφορετική ουρά από ότι αυτοί που εισέρχονται στις ΗΠΑ με βίζα. φυσικά πολυ μικρότερη ουρά. ναι, τις ουρές του immigration λέω.
Δεν είναι απαραίτητο ότι θα είναι πολύ μικρότερη η ουρά... Αν φτάσεις σε αεροδρόμιο/ώρα με πολλές πτήσεις από Ευρώπη, οι ουρές θα μαζευτούν στους γκισέδες με το ESTA και οι ουρές με τη Visa θα είναι άδειες.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.077
Likes
2.846
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
αν εχεις βιζα και κανεις και αιτηση ESTA δεν μπορεις να διαλεξεις εκεινη την στιγμη;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.126
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αν εχεις βιζα και κανεις και αιτηση ESTA δεν μπορεις να διαλεξεις εκεινη την στιγμη;
Επιλέγεις ουσιαστικά μέσα στο αεροπλάνο, όταν η αεροσυνοδός σου δίνει τη λευκή ή την πράσινη φόρμα να συμπληρώσεις (visa vs. ESTA). Αν την πείσεις να σου δώσει και τις 2, και τις συμπληρώσεις και τις 2 στο αεροπλάνο, τότε ναι, μπορείς να διαλέξεις εκείνη τη στιγμή.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.372
Likes
9.300
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επιλέγεις ουσιαστικά μέσα στο αεροπλάνο,
δεν συνάντησα τόση αυστηρότητα. τη συμπλήρωσα μπροστά από το γκισέ πριν την ουρά λόγω λάθους. αν ζητήσεις σου δίνουν κ εκεί νέα φόρμα.
το ερώτημα το δικό μου είναι ότι αν έχεις κάνει τη δήλωση ESTA δεν θα φανεί αυτό αν πας να περάσεις με τη βίζα? μήπως δεν δεχτούν δηλ την επιλογή και σε στείλουν στα γκισέ του visa waiver program.
πάντως τα γκισέ με βίζα τα έχω δει πάντα με πολύ μεγαλύτερες ουρές. κάθε άτομο χρειάζεται και περισσότερο χρόνο στο γκισέ με βίζα απ' ότι με ESTA.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
εμείς πάντως που πήγαμε στη ουρά της visa δεν αντιμετωπίσαμε ιδιαίτερο πρόβλημα..στο δικό μας αεροπλάνο με visa ήμασταν κάτω από 20 άτομα, όλοι οι υπόλοιποι ήταν με esta. Είναι πιστεύω και θέμα τύχης, δηλαδή εξαρτάται σίγουρα από το ποιες πτήσεις (από που αναχωρούν δηλαδή) φτάνουν την ίδια ώρα.. εμείς όταν φτασαμε ξεμπερδέψαμε γρήγορα, μετά αφού τελειώσαμε κοίταξα πίσω και υπήρχαν απίστευτα μεγάλες ουρές και στα γκισέ της VISA και στα γκισέ του ESTA.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.253
Μηνύματα
885.029
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom