3ημερο στην Μακεδονια

thrasheri21

Member
Μηνύματα
127
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Καλησπερα!Σκεφτομαι να παω για ενα 3ημερο με τρενο στη Μακεδονια.Δεν ξερω ομως τι να διαλεξω να μεινω Εδεσσα ή Θεσσαλονικη?Δεν θα εχω μεταφορικο μεσο μονο συγκοινωνιες και εχω μπερδευτει λιγο καθως δεν θελω να φαω ολο μου το χρονο σε διαδρομες.Ευχαριστω παρα πολυ!
 

thrasheri21

Member
Μηνύματα
127
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
please ας απαντησει καποιος!!
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Σαλονικα λογικα θα χει πολυ καλυτερη εξυπηρετηση απο συγκοινωνιες και εννοω για τα δρομολογια...
Αλλα κρινετε και απο το τι θες να κανεις...αν θες να διαλεξεις φυση πας Εδεσσα...
 

thrasheri21

Member
Μηνύματα
127
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
ευχαριστω για τις απαντησεις σας.σκεφτομαι το εξης να μεινω την πρωτη μερα θεσσαλονικη, την επομενη εδεσσα και την τριτη που φευγω να επιστρεψω θεσσαλονικη γιατι μεσα σε μια μερα δεν θα εχω προλαβει να δω τιποτα αλλα μου ακουγεται πολυ κουραστικο.Εσεις τι θα κανατε ειμαι πιο πολυ της φυσης αλλα θελω να δω και λιγο τη Θεσσαλονικη εστω τα βασικα.Εχω 3 ημερες στη διαθεση μου!
 

christos258

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
London baby...
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
Η Εδεσσα είναι μόνο για 3 ώρες...καταρράκτες και τέλος. Μην το ψαχνεις πολύ, Θεσσαλονίκη!!!
 

thrasheri21

Member
Μηνύματα
127
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
απλα σε ενα αλλο thread ενας φιλος απο Εδεσσα ελεγε οτι εχει πραγματα να δεις η Εδεσσα !Κατι αλλο γνωριζει κανεις το ξενοδοχειο Εl Greco στη Θεσσαλονικη?
 
Μηνύματα
152
Likes
1.104
Πάντως η Έδεσσα όταν την επισκέφτηκα εγώ είχε φουλ νυχτερινή ζωή, αναλογικά με το μέγεθος της πόλης είχε πολλά μπαρ κι όλα γεμάτα, συμπαθέστατα μαγαζιά με ωραίο κόσμο. Τουλάχιστον το καλοκαίρι. Αν είσαι μπαρόβιος μάλλον θα περάσεις καλά. Η πόλη είναι από τις πιο περιποιημένες στη Βόρεια Ελλάδα, με τρεχούμενα νερά παντού μέσα στο κέντρο. Φυσικά περπατιέται άνετα.
Αν όμως έχεις μόνο 3 μέρες στη διάθεσή σου, και δεν έχεις ξαναπάει Θεσσαλονίκη, ίσως να 'ταν καλύτερα να ξεκινήσεις από εκεί. Πήγαινε εκεί κι αν σε σηκώνει το κλίμα και σου αρέσει η πόλη, μείνε μόνο Θεσσαλονίκη. Αν αλλάξεις γνώμη, πετάγεσαι και παραδίπλα!

Ivanna
 

thrasheri21

Member
Μηνύματα
127
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Σ'ευχαριστω πολυ!!εχεις κανενα μαγαζι στο νου σου ή θα τα βρω ολα μπροστα μου?το ξενοδοχειο που παραθετω το ξερεις?http://www.hotelelgreco.gr/
 
Μηνύματα
152
Likes
1.104
Το ξενοδοχείο δεν το ξέρω αλλά από ότι βλέπω είναι πολύ κυριλέ και σε κεντρικότατη τοποθεσία! Είναι στην ίδια ευθεία με τον σταθμό του τρένου και μπορείς να το πας άνετα ακόμα και με τα πόδια. Πάντως στην περιοχή έχει πολλά ξενοδοχεία, και πιο οικονομικά αν θες. Από την Εγνατία περνάνε πολλά λεωφορεία και συγκεκριμένα αυτό που παει στα ΚΤΕλ, αν το αποφασίσεις να πας στην Έδεσσα με λεωφορείο.
Για μαγαζιά δεν ξέρω να σου προτείνω κάποιο συγκεκριμένο, κάνε τη βόλτα σου και σίγουρα θα εντοπίσεις το στέκι που σε εκφραζει. Να μη σε πάρω και στο λαιμό μου...Ένας Σαλονικιός θα μας διαφώτιζε καλύτερα!

Ivanna
 

thrasheri21

Member
Μηνύματα
127
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
οχι για την Εδεσσα ελεγα αν γνωριζεις καποιο απο αυτα που ειχες παει και σου αρεσαν.Σκεφτομαι τελικα να κανω το εξης γιατι οι 2 διανυκτερευσεις δεν μου βγαινουν.Να μεινω τις δυο πρωτες μερες εδεσσα(να πεταχτω στον Αγιο Νικολαο στη Ναουσα
στην Αραπιτσα και τις αλλες δυο να τις αφιερωσω στη θεσσαλονικη!πως το βλεπεις?
 
Μηνύματα
152
Likes
1.104
Δεν ξέρω αν παίζει σε όλες τις πόλεις της Μακεδονίας, πάντως σε ξενοδοχεία της Θεσσαλονίκης έχω φάει τα καλύτερα πρωινά. Με must φυσικά την μπουγάτσα!!

Aπό την Έδεσσα πέρασα και τις δύο φορές που πήγα tranzit, μόνο για διανυκτέρευση. Τα μπαράκια απ'ό,τι κατάλαβα πρέπει να 'ταν τα κλασικά, το πρωί-απόγευμα καφετέρια, το βράδυ ανέβαζαν τα ντεσιμπέλ, κυρίως με mainstream μουσική. Για πιο ψαγμένες καταστάσεις, π.χ. κανένα ροκάδικο, ζωντανή μουσική, ή κάτι σε στυλ παραδοσιακό, δε θυμάμαι να σου πω αν είχε. Τώρα που είναι ακόμα η χειμερινή σεζόν, ίσως αλλάζουν τα δεδομένα.
Για τις άλλες τοποθεσίες που αναφέρεις, έχω πλήρη άγνοια!
Από Νάουσα έχω περάσει μόνο από μέσα, χωρίς στάση, και φαινόταν κι αυτή ωραία. Θα τα καταφέρεις όμως όλα αυτά, με τις συγκοινωνίες;

Ιvanna
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.934
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom