3ημερο τον ιανουαριο βερολινο???

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
καθως σε 2 μηνες ερχονται χριστουγεννα και πολλοι ετοιμαζεστε για αποδρασεις απ'οτι ειδα , ζηλεψααααα, θελω και γωωωω...... αλλα επειδη πριν λιγες μερες γυρισαμε απο τοσκανη και αν εν μεσω κρισης πω του mister οτι θελω και αλλο ταξιδι θα με κραξει:D:D σκεφτομουνα λοιπον ενα 3ημερο τον ιανουαριο στο βερολινο μιας και τα εισητηρια με easy βγαινουνε 230€( 3 ατομα γιατι θα ακολουθησει και ο junior παλι) και να μου βγει οικονομικο.. και αν βγαλω ενα καλο budget εχουμε το τροπο μας εμεις οι γυναικες να καταφερουμε τον αντρα και να κανουμε αυτο που θελουμε:haha::haha::haha::bleh::bleh::bleh:(χωρις παρεξηγηση σε ολους τους κυριους...)


ξερω οτι υπαρχουνε πολλα post για βερολινο αλλα ζηταω την βοηθεια σας γιατι θα ηθελα αν μπορειτε να μου λεγατε κανα χωριο κοντα στο βερολινο για να μεινουμε, δεν ψηνομαι να μεινουμε μες στη πολη αλλα σε κανενα γραφικο χωριουδακι.:roll::roll::roll::roll::roll:
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Σίγουρα θα ξέρεις το Πότσνταμ, δεν είναι ακριβώς χωριό αλλά σε εκείνη τη ρώσικη συνοικία θα ήθελα να μείνω για πάντα (και να είμαι κάθε μέρα για μπύρα και γλυκά στην Ολλανδική γειτονιά).
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πολυ καλη ιδεα το Ποτσνταμ, αλλα Γεναρη μηνα ειναι πιθανον να εχει πολυ μεγαλη παγωνια. Αμα στο Βερολινο πιασει εκεινος ο παγωμενος αερας που ερχεται κατευθειαν απο τις στεπες την εχεις βαψει. Αστο καλυτερα να πιασει ανοιξη ωστε να μπορεσεις να χαρεις και τους υπεροχους κηπους στο Sans Souci.
Sanssouci - Wikipedia, the free encyclopedia
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Πολυ καλη ιδεα το Ποτσνταμ, αλλα Γεναρη μηνα ειναι πιθανον να εχει πολυ μεγαλη παγωνια. Αμα στο Βερολινο πιασει εκεινος ο παγωμενος αερας που ερχεται κατευθειαν απο τις στεπες την εχεις βαψει. Αστο καλυτερα να πιασει ανοιξη ωστε να μπορεσεις να χαρεις και τους υπεροχους κηπους στο Sans Souci.
Sanssouci - Wikipedia, the free encyclopedia

απ'οτι κοιταζω και γω ειναι πολυ ωραια αλλα λες να χει τοσο τοσο πολυ κρυο, θα χω και το παιδακι μου μαζι που ειναι 2 χρονων.....
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Όχι μόνο θα έχει κρύο αλλά θα είσαι μακρυουτσικα από τα μέρη που θα θέλεις να επισκευθεις ίσως κάτι στο κέντρο θα δώσει το χρόνο για ολιγόωρη ανάπαυση στο μικρό
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
εμένα το αγαπημένο μου δεν είναι το sanssouci αλλά το Cecilienhof το οποίο μαζί με το πάρκο τη λίμνη και το μαρμάρινο παλάτι είναι ένα από το πιο όμορφα μέρη που έχω πάει, αλλά έχει δίκαιο η Έρση για να τα χαρείς όλα αυτά πρέπει να κάνει και καλό καιρό.
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Όχι μόνο θα έχει κρύο αλλά θα είσαι μακρυουτσικα από τα μέρη που θα θέλεις να επισκευθεις ίσως κάτι στο κέντρο θα δώσει το χρόνο για ολιγόωρη ανάπαυση στο μικρό
αν εχουμε αυτοκινητο το σωζει καθολου?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
εμένα το αγαπημένο μου δεν είναι το sanssouci αλλά το Cecilienhof το οποίο μαζί με το πάρκο τη λίμνη και το μαρμάρινο παλάτι είναι ένα από το πιο όμορφα μέρη που έχω πάει, αλλά έχει δίκαιο η Έρση για να τα χαρείς όλα αυτά πρέπει να κάνει και καλό καιρό.
Αυτο δεν εχεις μετατραπει σε ξενοδοχειο; Παντα ειχα ενα ονειρο να μεινω ενα βραδυ εκει... Και αν θυμαμαι καλα εγινε και μια διασκεψη με τη ληξη του Δευτερου Παγκοσμιου Πολεμου με τους ηγετες της εποχης. Ενας προαγγελος της Γιαλτας νομιζω... Εσυ θα τα ξερεις καλυτερα!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
αν εχουμε αυτοκινητο το σωζει καθολου?
Αμα κανει ψοφοκρυο σκοπευεις να τη βγαζεις μεσα στο αυτοκινητο; Και οταν μιλαμε για ψοφοκρυο, φετος το θερμομετρο τους αφτασε στο -20. Δεν συμβαινει καθε χρονια αυτο, αλλα και ενα -5 που ειναι το συνηθες σου φθανει και σου περισσευει αν εχεις μαζι σου παιδακι.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δεν νομίζω να ξέρω κάτι περισσότερο από εσένα, στο Σεσίλιανχοφ υπογράφηκε νομίζω η συνθήκη παράδοσης της Γερμανίας και στη Γιάλτα έγιναν οι εδαφικοί διακανονισμοί. Δεν παίρνω όμως και όρκο!
Το σεσίλιανχοφ έχει μια ωραία ρομαντική ιστορία με κάποια Σεσίλια που της το έκτισε ο εραστής της και αυτή κατέληξε εκεί μόνη. Αυτό μου το είπε ένας καταπληκτικός γέροντας γερμανός που μας ξεναγούσε χωρίς καν να το ζητήσουμε, μάλιστα μας έβγαλε τη ψυχή επειδή περπατήσαμε από το Μπελβεντέρε σχεδόν μέχρι το σπίτι του Joop! (!) (στο ενδιάμεσο είδαμε και τη γνωστή δεξαμενή του Σίνκελ). Δεν κατάλαβα αν λειτουργεί σαν ξενοδοχείο, μπήκα μόνο στις εσωτερικές αυλές του και όχι στο ίδιο το κτήριο.
 

sgrav

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
σκωτια επιτέλους!!
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
νομιζω πως θα συμφωνησω με την επιλογη του potsdam το οποιο ειναι πολυ κοντα στο βερολινο(σκεψου οτι φτανεις εκει με τον υπεργειο s σε λιγοτερο απο μισαωρο.εχει τον χαρακτηρα εξοχης περιβαλεται απο λιμνη παρκα με μεγαλυτερο το φημισμενο sansousi και ενα υπεροχο ιστορικο κεντρο με την ολανδικη συνοικια να αστραφτει απο ακρη σε ακρη!!τα παιδια θα λατρεψουν to www.biosphaere.net οπου μπορουν να δουν τα παντα σχετικα με την φυση και τα ζωα.ελπιζω να βοηθησα.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
κεγω παντως θεωρω οτι για την εποχη που θες να πας και με το κρυο που θα χει, η ιδεα της διαμονης στο potsdam δεν ειναι καλη...
να το επισκεφθεις ναι, να μεινεις εκει ομως οχι!
εγω το ειδα δεκεμβριο και δεν μπορω να πω, πανεμορφο ηταν, υπεροχα τα παλατια, αλλα για να μεινεις εκει τετοια εποχη?με τιποτα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.763
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom