3η νύχτα συγκρούσεων στο Λονδίνο

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μια συνέντευξη που πήγε στραβά,στο "αντικειμενικό" BBC.
Το βίντεο έχει ήδη κατέβει από το site του σταθμού και δεν ξέρω και πόσο θα μείνει στο youtube.



Φάτε ενημερωτικούς σταθμούς...... (και μεταφορικά και κυριολεκτικά)
 
Last edited by a moderator:

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εσείς έχετε να συμβάλετε με κάτι στη συζήτηση;
Αλλιώς κουβεντιάστε σε πμ αν θέλετε.
Α, όποιος δεν αναπαράγει τη δική σας μαγική εικόνα, όποιος δε βλέπει πίσω από τα γεγονότα την εξέγερση της εργατικής τάξης απέναντι στην καταπίεση των αστών ή ότι άλλο εσείς θέλετε να βλέπετε και να διαπιστώνετε, δεν έχει δικαίωμα να ομιλεί, ε?
Κοιτάξτε λίγο την πραγματικότητα.

Κάποιος κόσμος κατέβηκε στους δρόμους. ΌΧΙ για τους φόρους, ΌΧΙ για την ανεργία, ΌΧΙ για την οικονομική πολιτική, αλλά για να διαμαρτυρηθεί για ένα φόνο. Και δευτερευόντως για την καταπίεση που υφίσταται, όπως αυτός (και όχι εσεις) την αντιλαμβάνεται. Μπορούμε να συζητήσουμε για τα αίτια, αλλά προϋπόθεση γι αυτό ειναι να καταλάβουμε τα ειδικά χαρακτηριστικά των διαμαρτυρόμενων μαζών. Και κάτι μου λέει πως αν το κάνουμε θα διαπιστώσουμε πως αυτά είναι ελάχιστα κοινά με τις "μάζες" του δικού μας Δεκέμβρη - ως και αντιδιαμετρικά αντίθετα.

Στον κόσμο αυτό, προστέθηκε κι ένα κάρο ακόμη κόσμος, που κατεύθηνε τη γενική βία σε "ειδική", εναντια σε καταστήματα, περιουσίες κλπ, και με σκοπό τις κλοπές, "απαλλωτριώσεις" κλπ. Αναπόφευκτα, από το σημείο εκείνο και μετά, η δράση της αστυνομίας ήταν απολύτως επιβεβλημένη (όπως και φαίνεται να έγινε), σε πλήρη αντίθεση με τη μη αντίδρασή τους στην περίπτωση της Αθήνας.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έχεις διαβάσει έστω μια κουβέντα από αυτά που έχω γράψει στο θέμα;;;
Αμφιβάλλω αλλιώς δεν θα απευθυνόσουν σε εμένα,συγκεκριμένα μάλιστα.
Αλλά προφανώς,όπως και πολλοί άλλοι,δεν διαβάζεις την κουβέντα που προηγείται παρά γράφεις αυτό που θες επειδή "τσιμπάς" μια δυό τελευταίες προτάσεις ή επειδή "πέφτει σύρμα" με πμ από κανένα φίλο για να αντιδράσετε παρέα.

Επίσης δεν με ενδιαφέρει ποιός αναπαράγει τι αρκεί να γίνεται συζήτηση με επιχειρήματα κι όχι ψουψουψου μεταξύ ομοϊδεατών για τις παραθέσεις άλλων που τους κακοφαίνονται.Αν θεωρείς συμβολή στην κουβέντα τα "clingon news" και τα "κοίτα ρε τι γελοιότητες ανεβάζει ο άλλος" τότε κράτα τη για πάρτη σου.

Κρίμα και σε είχα για αξιόλογο συζητητή παρά τις αντιδιαμετρικές απόψεις μας.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
O maltakias δεν αναφέρεται στις απόψεις των προηγούμενων (τις οποίες άλλωστε δεν ξέρουμε μιας που δεν μας έκαναν την τιμή να τις μοιραστούν μαζί μας) Αναφέρται, υποθέτω, στο ότι εκτός από το να χαρακτηρίζουν ηλίθια και δεν ξέρω τι τα κείμενα που αναρτήθηκαν, δεν έδωσαν τίποτε άλλο στην κουβέντα.

Το να κριτικάρεις τους άλλους είναι εύκολο -το να αρθρώνεις άποψη ο ίδιος, η οποία με τη σειρά της θα υπόκειται σε κριτική (όπως έκανες εσύ για παράδειγμα) είναι που θέλει κότσια..
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αυτό ήταν τέλειωσε (προς το παρόν)
τουλάχιστον μας (ξανα)θύμισε τους κάποτε πολυαγαπημένους
 
Last edited by a moderator:

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μετά να πάνε να κάνουνε κανένα διάβημα για τα ανθρώπινα δικαιώματα στην Κίνα...!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom