3 ήμερο στη Θεσσαλονίκη

xameno_rouxo

Member
Μηνύματα
121
Likes
12
Καλησπέρα
φίλη απ το εξωτερικό έρχεται αύριο στην Ελλάδα,στην Θεσσαλονίκη,και φεύγει την Δευτέρα
μου ζήτησε να της προτείνω μέρη να επισκεφτεί.
Tην ρώτησα αν θέλει να δει κάτι συγκεκριμένο και μου είπε όχι,θέλω να δω όσο περισσότερα μπορώ.
Είναι 25 χρονών και έρχεται με φίλο της,θα νοικιάσουν αυτοκίνητο για να δουν και γύρω.

Δεν ξέρω και πολλά να της πω για μέσα στην πόλη,ούτε που να πάει,ούτε που να μην πάει,
ούτε για φαγητό ούτε για βραδινή διασκέδαση
μόνο τον λευκό πύργο,την Αριστοτέλους και την Άνω πόλη,και από εκεί έχει κάτι κάστρα και τείχη σε κοντινή απόσταση.

Κατά νου έχω να της προτείνω να περάσει την Παρασκευή μέσα στην πόλη,με τα πόδια και κτελ,
και το σκ βόλτες με το αυτοκίνητο σε κοντινούς προορισμούς

Αρχικά θα προτείνω να κάνει μια βόλτα με την πολιτιστική γραμμή του κτελ να πάρει μια γενική εικόνα
μετά θα της προτείνω ότι μου προτείνεται να δει

Για εκδρομές σκέφτηκα να της προτείνω να πάνε μονοήμερα την Κυριακη από Θεσσαλονίκη στους Μακεδονικούς τάφους στην Βεργίνα,
από Βεργίνα στα Μεταίωρα
και από Μετέωρα στην επιστροφή να κάνουν μια στάση στο Δίον
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.418
Από ποια χώρα έρχεται?
Για παράδειγμα, αν έρχεται από βόρεια Ευρώπη, θα πρότεινα να δουν λίγο ήλιο, θάλασσα κλπ., μια μονοήμερη στη Χαλκιδική, δηλαδή.
Μετέωρα με αυθημερόν επιστροφή είναι λίγο σκότωμα, ειδικά σε συνδυασμό με Βεργίνα, 7 ώρες δρόμο πήγαινε-έλα χοντρικά.
Θα πρότεινα να κινηθούν πιο πολύ εντός πόλης.
Ρίξε μια ματιά κι εδώ: https://www.travelstories.gr/community/threads/Εστιατόρια-και-μπαράκια-στη-Θεσσαλονίκη.17621/page-19
https://www.travelstories.gr/commun...λειψη-ιδέας-βοήθεια-τελευταίας-στιγμής.51668/
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.418
Συμπληρωματικά, έχει Ευρωπαϊκή ημέρα οινοτουρισμού την Κυριακή, αρκετά οινοποιεία θα είναι επισκέψιμα, δεν ξέρω αν θα τους ενδιαφέρει:
http://www.winesofnorthgreece.gr/index.php/el/νεα/details/19/841

Υ.Γ. Ο φορέας αστικής συγκοινωνίας της Θεσσαλονίκης είναι ο ΟΑΣΘ, τα ΚΤΕΛ είναι υπεραστική συγκοινωνία (μεταξύ πόλεων κατά βάση)
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.418
Για λίμνη ας πάνε στην Κερκίνη, έχει πιο πολλά πράγματα να δει κανείς, έχει ωραία μέρη για φαγητό κλπ.
Μένω 30φεύγα χρόνια Θεσσαλονίκη, στο Σκρα δεν έχω πάει ποτέ.
 

xameno_rouxo

Member
Μηνύματα
121
Likes
12
Γτ το λες αυτό?
είναι όμορφο μέρος η λίμνη του Σκρα
στην Κερκίνη τι έχει να κάνεις?

επίσης για μέσα στην πόλη,πως προτείνεις να κάνουν τη διαδρομή των αξιοθέατων?

εν τω μεταξύ,διαπιστώνω ότι τα μουσεία μας είναι ακριβούτσικα,
στην Βεργίνα είναι 14,στον Λευκό πύργο 8 και στο Δίον πάλι 8
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Προσωπικά πιστεύω ότι πολύ άνετα μπορείς να χαθείς στην Άνω πόλη και να φας 5-6 ώρες ξεκινώντας από την Καμάρα και κάνοντας την διαδρομή Ροτόντα-τούρκικο προξενείο-Αγ. Νικόλαος Oρφανός-Eξωτερική πλευρά των τειχών-Κήποι του πασά-Επταπύργιο-Πύργος Τριγωνίου-Τσαούς μοναστήρι(Βλατάδων)-Όσιος Δαβίδ-Πλατεία Τερψιθέας-Τσινάρι-Άγιος Δημήτριος. Με 2 στάσεις , 1 για καφέ κάπου στην επταπυργίου και 1 για φαγητό στο τσινάρι θες τουλάχιστον 5-6 ωρίτσες στο χαλαρό και είναι κρίμα να γίνει αυτή η διαδρομή με λεοφωρείο(50) και όχι με τα πόδια. Απο εκεί και πέρα υπάρχουν αρκετά μουσεία που μπορούν αν επισκεφτούν, τα οποία θα τους γεμίσουν τις 2 μέρες.Λευκός Πύργος-Μουσείο Μακεδονικού αγώνα-Λαογραφικό-Βυζαντινό κλπ. Απο κει και πέρα το να πάνε στη γαλάζια λίμνη στο Σκρα στο φράγμα λίμνης μεταλλείου στην Αξιούπολη ή στα πόζαρ ή Κερκίνη κλπ το θεωρώ τζάμπα χλμ χωρίς λόγο.
Εξαίρεση η Βεργίνα αλλά δεν θα έφευγα απο Θεσσαλονίκη μόνο γι αυτό.
Νομίζω ότι για τα μουσεία πάντως πρέπει να υπάρχει ενιαίο εισιτήριο με κάποια έκπτωση.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.418
Συμφωνώ με τον @yllos όσον αφορά τις διαδρομές στην Άνω πόλη κλπ. και για τα μουσεία. Μπορούν να επισκεφθούν και το θωρηκτό Αβέρωφ που βρίσκεται στην πόλη αυτές τις ημέρες.
Επίσης, βόλτες στο κέντρο (λεωφόρος Νίκης, Προξένου Κορομηλά, Λαδάδικα άνω και κάτω, περιοχή Λευκού Πύργου).
Εννοείται βόλτα στη νέα παραλία, ενδεχομένως προς Καλαμαριά-Νέα Κρήνη-παραλία/μαρίνα Αρετσούς κλπ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το αρχαιολογικό γιατί δεν το λέτε; Αν δεν πάνε Βεργίνα, ας πάνε εκεί να πάρουν μια γεύση.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το αρχαιολογικό γιατί δεν το λέτε; Αν δεν πάνε Βεργίνα, ας πάνε εκεί να πάρουν μια γεύση.
Νομιζα ότι το είχα βάλει πριν το Βυζαντινό μιας και είναι δίπλα-δίπλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.540
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom