Ταϊλάνδη 3 μήνες Ταϋλάνδη - που;

polyniki

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σε όλους τους φίλους και φίλες των ταξιδιών,

επειδή η ζωή είναι μικρή και οι συγκυρίες τώρα ταιριάζουν για εμένα και το παλικάρι μου, σκεφτόμαστε φέτος τον χειμώνα δηλ. από Νοέμβριο 2012 μέχρι και Ιανουάριο 2013 να επισκεφτούμε την Ταϊλάνδη. Απαραίτητη προϋπόθεση για το εγχείρημα πρόσβαση στο Ίντερνετ λόγω της δουλειάς μας, δεν είμαστε δηλαδή για να νοικιάζουμε όχημα ή να φορτώνουμε σακίδιο στην πλάτη και να παίρνουμε 3 μήνες τους δρόμους και τα βουνά.

Σκεφτόμουν να ψάξω εκεί για φτηνά δωμάτια από ντόπιους με Ίντερνετ και να πάμε να μείνουμε διαδοχικά σε διάφορα μέρη, πχ ανά δύο βδομάδες. Θέλουμε σ' αυτό το διάστημα να δούμε όσο πιο πολλά πράγματα όσο πιο φτηνά γίνεται και μας ενδιαφέρει πολύ κυρίως να γνωρίσουμε την κουλτούρα, τη φύση, τους ντόπιους και να μάθουμε κάτι καινούριο. Δεν μας ενδιαφέρει τόσο ο μαζικός τουρισμός και το ξεφάντωμα κι ούτε έχουμε λεφτά να τρώμε σε περιποιημένα εστιατόρια και να μένουμε σε πολυτελή ξενοδοχεία. Έχει κανείς κάποια συμβουλή;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.771
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Μπορώ να σου πω για τρία χρόνια πριν ότι τα φτηνά ξενοδοχεία δεν είχαν γενικά ίντερνετ. Μόνο σε τετράστερο στο Πούκετ βρήκαμε ίντερνετ και αυτό δεν ήταν δωρεάν. Παντού βέβαια έβρισκες ίντερνετ καφέ αλλά φαντάζομαι ότι δεν ψάχνετε για κάτι τέτοιο, εξάλλου ήταν αρκετά ακριβή η τιμή ανά ώρα για τα δεδομένα της χώρας. Τώρα βέβαια, τρία χρόνια μετά, πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει.
Αφού έχετε τόσο καιρό στη διάθεσή σας δεν πρέπει με τίποτα να χάσετε το βορά της χώρας. Υποθέτω ότι τον έχετε ήδη στο πρόγραμμα. Καλά να περάσετε!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
πραγματι οι παροχές internet σημερα ειναι σχεδον σε ολη την χωρα και οπουδήποτε πατάει το ποδι του τουριστας.internet cafe υπαρχουν παντου και μαλιστα το κοστος ειναι σχεδόν ένα ευρώ η ωρα.σε πολλα σημεια υπαρχει wifi ακομα και σε μικρα ενοικιαζομενα δωμάτια η μπαγκαλοουζ.ζητας τον κωδικο απο την ρεσεψιον και κανεις τη δουλεια σου απο το κινητο σου.
στην bkk και στην ευρυτερη περιοχη δεν το συζηταμε,οι ανθρωποι ειναι πολυ πιο μπροστα απο εμας.
ζηλευω για τους τρεις μηνες παραμονης σας,καπου εκει θα τριγυρνω και γω τον χειμωνα αλλα θα το συνδυάσω και με κατι άλλο γιατι εεεε την πατριδα την εχω φαει με το κουτάλι..
θα τα ξαναπουμε.
 

TravelGuru

Banned
Μηνύματα
14
Likes
4
Άντε καλό ταξίδι γιατί η ζωή είναι όντως μικρή !
Σκέφτομαι και εγώ να κάνω κάτι αντίστοιχο στα μέσα του 2013 αλλά δεν είμαι ακόμα 100%.
Ίντερνετ θα βρεις παντού πιστεύω αλλά πολλά Ξενοδοχεία ζητάνε λεφτά και δεν πολύ αξίζει.
Αν είναι να πας για τόσους μήνες ψάξου για broadband με κάρτα για λίγους μήνες.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
3 μηνες Ταιλανδη ειναι σουπερ!!!

Αλλα με το θεμα της βιζας τι θα κανετε?
 

TravelGuru

Banned
Μηνύματα
14
Likes
4
Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα.
Ανανέωση στην Ελληνική πρεσβεία και με πολύ χαμηλό κόστος από ότι ξέρω.
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Polyniki είσαι πολύ τυχερή!!! Με το καλό να διοργανώσεις το υπέροχο ταξίδι σου και να περάσεις τέλεια που σίγουρα θα περάσεις! 3 μήνες Ταϊλάνδη, πωπω, σε ζηλεύω! :D :rolleyes:

Να ρωτήσω και τους ταϊλανδόφιλους...είχα σκοπό να κάνω ένα ταξίδι 15-17 ημερών το Μάρτιο του 2013 σε Bangkok-Phuket-Similan Islands-Phi Phi Islands-Krabi, αλλά λόγω εργασίας και υποχρεώσεων ενδέχεται αναγκαστικά να μεταφερθεί το ταξίδι τον Απρίλιο :(...αυτό που με προβληματίζει είναι ο καιρός και τυχόν κακοκαιρία, βροχές και κατά επέκταση να μην μπορέσουμε να χαρούμε τον ήλιο και τη θάλασσα :( ! Θα είναι το πρώτο μου μακρινό ταξίδι εκτός Ευρώπης και όπως καταλαβαίνετε θέλω να είναι όπως το έχω ονειρευτεί! Διάβασα ότι ο Απρίλιος είναι από τους πιο ζεστούς μήνες αλλά αυτό συνεπάγεται και βροχές...Εσείς τι λέτε ως γνώστες? Να το κάνω το ταξίδι τον Απρίλιο σε αυτά τα μέρη? Θα το ευχαριστηθώ? Ή να το αναβάλλω για όταν θα μπορώ να πάω την κατάλληλη εποχή και να αλλάξω προορισμό?
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.771
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Τον Απρίλιο είναι οριακά η αρχή της εποχής των βροχών. Οι βροχές δεν σε προβληματίζουν, συνήθως έχει κάτι μισάωρα βροχής (αν έχει) μία ή δύο φορές την ημέρα. Η θάλασσα όμως ενδέχεται να είναι ανακατεμένη ή θολή αν έχει βροχές.
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Τον Απρίλιο είναι οριακά η αρχή της εποχής των βροχών. Οι βροχές δεν σε προβληματίζουν, συνήθως έχει κάτι μισάωρα βροχής (αν έχει) μία ή δύο φορές την ημέρα. Η θάλασσα όμως ενδέχεται να είναι ανακατεμένη ή θολή αν έχει βροχές.
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση mariath...αυτά σκέφτομαι και εγώ και προβληματίζομαι! :roll: Μήπως είναι καλύτερα από άποψη καιρού στα νησιά της άλλης πλευράς (Koh Samui-Koh Phangan-Koh Tao)? :roll:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.654
Likes
12.509
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δεν έχω πάει, αλλά έχω αρχίσει ψάξιμο;)
Εκείνη την εποχή όσο πιο δυτικά πας τόσο περισσότερη βροχή υποτίθεται ότι πρέπει να αναμένεις. Θεωρητικά στο Κράμπι θα είναι λίγο καλύτερα από Phuket και στο Σαμούι λίγο καλύτερα από Κράμπι.
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Δεν έχω πάει, αλλά έχω αρχίσει ψάξιμο;)
Εκείνη την εποχή όσο πιο δυτικά πας τόσο περισσότερη βροχή υποτίθεται ότι πρέπει να αναμένεις. Θεωρητικά στο Κράμπι θα είναι λίγο καλύτερα από Phuket και στο Σαμούι λίγο καλύτερα από Κράμπι.
Χμμμ...:roll: θα το κοιτάξω και για Koh Samui πλευρά αλλά είναι και θέμα τύχης...κρίμα να πάμε και να βρέχει :( !Εσύ για ποιο μήνα λες να πας katkats? Μήπως να άλλαζα τελείως προορισμό? Για Καραϊβική ή Μαλδίβες\Σεϋχέλλες είναι καλός μήνας ο Απρίλιος ??? Πού είναι οι λάτρεις των εξωτικών να βοηθήσουν? :cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.280
Μηνύματα
886.364
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
nicktherigk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom