Ταϊλάνδη 3 μήνες Ταϋλάνδη - που;

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.766
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Αν τυχεις στο Σονγκραν φροντισε μονο να μην εισαι στην Μπανγκοκ εκεινες τις μερες. Η εμπειρια μας δεν ηταν η καλυτερη. Καποιες γειτονιες ειναι πραγματικα απροσπελαστες. Αν πας για να γυρισεις και να δεις την πολη και οχι για το μπουγελο τοτε προγραμματισε σωστα τις ημερομηνιες. Δεν θελεις να γυρνας ολη μερα μουσκεμα στην πολη ουτε να φοβασαι μην καταστραφει ο ηλεκτρονικος εξοπλισμος (καμερα, κινητο κλπ) που θα εχεις μαζι σου.
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Αν τυχεις στο Σονγκραν φροντισε μονο να μην εισαι στην Μπανγκοκ εκεινες τις μερες. Η εμπειρια μας δεν ηταν η καλυτερη. Καποιες γειτονιες ειναι πραγματικα απροσπελαστες. Αν πας για να γυρισεις και να δεις την πολη και οχι για το μπουγελο τοτε προγραμματισε σωστα τις ημερομηνιες. Δεν θελεις να γυρνας ολη μερα μουσκεμα στην πολη ουτε να φοβασαι μην καταστραφει ο ηλεκτρονικος εξοπλισμος (καμερα, κινητο κλπ) που θα εχεις μαζι σου.
Σ'ευχαριστώ πολύ mariath για τη συμβουλή...ομολογώ δεν το είχα σκεφτεί :roll: :shock: ! Να'σαι καλά! Θα μου άρεσε το μπουγέλο στα νησάκια, αλλά στη Bangkok θέλω να δω τα αξιοθέατα και να τη γυρίσω, δεν θα ήταν και πολύ ευχάριστο φαντάζομαι...Εσύ σε ποια νησάκια πήγες τον Απρίλιο? Ο καιρός πως ήταν? :cool:
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.766
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Εσύ σε ποια νησάκια πήγες τον Απρίλιο? Ο καιρός πως ήταν? :cool:
Εμείς είχαμε δώσει πιο πολύ έμφαση στην ενδοχώρα και από νησιά πήγαμε μόνο στο Πούκετ και από εκεί με ημερήσια εκδρομή στα νησάκια του κόλπου Phang Nga (James Bond island, Kopanyi κλπ). Στο Πουκετ ήμασταν τέλος Απριλίου, έβρεχε μία ή δύο φορές την ημέρα από 10-30 λεπτά κάθε φορά, πράγμα που δεν σου χαλάει καθόλου το πρόγραμμα, αλλά η θάλασσα δεν ήταν και για να την λιμπίζεσαι. Συνήθως ήταν θολή και δεν σε τραβούσε να βουτήξεις. Μία μέρα πετύχαμε και κόκκινες σημαίες στις παραλίες που σημαίνει απαγόρευση μπάνιου λόγω δυνατών κυμάτων. Εμάς πάντως λίγο μας χάλασε αυτό γιατί ο βασικός σκοπός του ταξιδιού μας δεν ήταν οι παραλίες και τα μπάνια.
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Εμάς πάντως λίγο μας χάλασε αυτό γιατί ο βασικός σκοπός του ταξιδιού μας δεν ήταν οι παραλίες και τα μπάνια.
Εγώ ονειρεύομαι ανεξάντλητο island hopping και εξερεύνηση εξωτικών παραλιών, snorkelling παρέα με τροπικά ψαράκια, εντυπωσιακά εθνικά πάρκα, πανέμορφα τοπία με κοκοφοίνικες, βόλτα με ελέφαντες, μαϊμουδάκια στις παραλίες, ρομαντικά dinner με θέα το ηλιοβασίλεμα κλπ κλπ! :rolleyes:

:sharkisland:
 

TravelGuru

Banned
Μηνύματα
14
Likes
4
Ναι, 3.000 περίπου τα 2 άτομα είναι λογικό ποσό.
Μπορείς βέβαια και λιγότερα ανάλογα το που θα πας και τι ακριβός θες να κάνεις.
Φαντασου ότι υπάρχουν και αρκετά καλά Ξενοδοχεία με λιγότερο από 10 ευρώ !!!!
Ψάξιμο θέλει και...καλό ταξίδι !!!:clap:



Για Ταϋλάνδη καλά υπολόγιζες, βάλε και 2-3 κατοστάρικα παραπάνω ανά άτομο για να είσαι μέσα. Για καραϊβική σίγουρα το μπάτζετ ανεβαίνει και όπως λέει η evi01 εξαρτάται και από τα αεροπορικά που θα βρεις. Δεν είναι παράλογο πάντως τις ημερομηνίες που θες να τα βρεις κοντά στο χιλιάρικο, οπότε μετά υπολόγισε ανάλογα συν το γεγονός ότι όλα (διαμονή, φαγητό κτλ) θα είναι πολύ πιο ακριβά στη καραϊβική. Εγώ πάντως στη θέση σου, θα έκανα το ταξίδι στη Ταϋλάνδη, κάνοντας island hopping σε νησάκια. Άσε τη καραϊβική για το γαμήλιο :lol:
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Ναι, 3.000 περίπου τα 2 άτομα είναι λογικό ποσό.
Μπορείς βέβαια και λιγότερα ανάλογα το που θα πας και τι ακριβός θες να κάνεις.
Φαντασου ότι υπάρχουν και αρκετά καλά Ξενοδοχεία με λιγότερο από 10 ευρώ !!!!
Ψάξιμο θέλει και...καλό ταξίδι !!!:clap:
Σ'ευχαριστώ πολύ TravelGuru :clap: ...έχω πολλή όρεξη και για ψάξιμο και για διάβασμα και για οργάνωση :xalara:...θα τη βρω την άκρη σιγά σιγά!
Καλά και πολλά ταξίδια να έχεις :cool:
 

TravelGuru

Banned
Μηνύματα
14
Likes
4
Να είσαι καλά !
Αν θες βοήθεια στο ψάξιμο πες μου σε ποιες περιοχές να ψάχνεις να ρωτήσω και κάτι φίλους αν έχουνε πάει !
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Να είσαι καλά !
Αν θες βοήθεια στο ψάξιμο πες μου σε ποιες περιοχές να ψάχνεις να ρωτήσω και κάτι φίλους αν έχουνε πάει !
Σ'ευχαριστώ φίλε μου, πολύ ευγενικό εκ μέρους σου :D
Μόλις αποφασίσουμε με την παρέα μου τα μέρη θα σου στείλω pm να το κοιτάξεις! ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.459
Μέλη
38.940
Νεότερο μέλος
then8

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom