Βολιβία Βραζιλία Περού 3 μηνες απο το Rio De Janeiro στη Lima

PtK

Member
Μηνύματα
231
Likes
1.584
Επόμενο Ταξίδι
τα παντα ρει
ενα απιστευτο μερος...που δεν εχει την φημη που του αξιζει ...
αν το ειχαν οι αμερικανοι θα το ειχαν κανει διασημο οπως το νιαγαρα και το κολοραντο

DSC08255_resize.JPG
DSC08265_resize.JPG
DSC08266_resize.JPG
DSC08271_resize.JPG
DSC08276_resize.JPG
DSC08277_resize.JPG
DSC08279_resize.JPG
DSC08281_resize.JPG
DSC08282_resize.JPG
DSC08283_resize.JPG
 

PtK

Member
Μηνύματα
231
Likes
1.584
Επόμενο Ταξίδι
τα παντα ρει
και καπως ετσι εκλεισε αυτο το ταξιδι με επιστροφη στο σαο παολο και γεματες οι βαλιτσες με αναμνησεις για παντα..
μακραν το καλυτερο μου ταξιδι και που θα το ξανακανα μονο για τα υπεροχα τοπια της βολιβιας..

κοστος για 3 μηνες περιπου στα 10.000 για 2 ατομα αλλα δεν πηγε τιποτε χαμενο.

ζηταω συγνωμη αν κουρασα και ελπιζω να βοηθησα καποιους που θα θελουν να πανε προς τα εκει..

καπου εδω μεσα διαβασα απο καποιο φιλο οτι ειχε την αναγκη να γραψει κατι για να ..μη το ξεχασει ..μεταξυ αλλων..

ναι ,για μενα αυτη ειναι η βασικοτερη αναγκη.. οταν νιωθω οτι παω να ξεχασω κατι πρεπει να του κανω επαναληψη.. ετσι το να ξαναθυμηθω τη καθε στιγμη μετα απο τοσα χρονια αναζωογονησε τη μνημη μου.. τοσο ωστε μου ανοιξε την ορεξη να το ξανακανω.. αλλα υπαρχουν αλλα Projects τωρα σε προτεραιοτητα..

αυτο που λεω..τωρα που μπορουμε τα μακρυνα... οταν γερασουμε και δε θα μπορουμε τα κοντινα.. με το Π ...

a5 all route.jpg
brazil 6565.120h.jpg
south america 7.jpg
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Ομολογώ ότι όταν είδα 11 σελίδες σε 2 μέρες τρόμαξα! Βλέπω όμως ότι τα ποστ είναι σύντομα. Θα τα διαβάσω προσεκτικά με την πρώτη ευκαιρία γιατί είναι μέρη που με ενδιαφέρουν.

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και καλώς ήρθες!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.946
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Την πήγες λίγο μονοκοπανιά την ιστορία σου αλλά χαλάλι, άξιζε τον κόπο η ανάγνωση. Πολύ ωραίες πληροφορίες και φωτογραφίες για μέρη που κάθε ταξιδιώτης θέλει να επισκεφτεί. :)
Να σαι καλά και πάντα τέτοια ταξίδια, για να μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου μαζί μας!
 

PtK

Member
Μηνύματα
231
Likes
1.584
Επόμενο Ταξίδι
τα παντα ρει
Την πήγες λίγο μονοκοπανιά την ιστορία σου αλλά χαλάλι, άξιζε τον κόπο η ανάγνωση. Πολύ ωραίες πληροφορίες και φωτογραφίες για μέρη που κάθε ταξιδιώτης θέλει να επισκεφτεί. :)
Να σαι καλά και πάντα τέτοια ταξίδια, για να μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου μαζί μας!
:)χιλια λαικ για την υπογραφη σου.. την πηγα μονορουφι γιατι αφενος δεν ειχα ουτε το χρονο ουτε το σημα στο ιντερνετ να την αργησω/καθυστερησω ... και να μην κραταω καποιον σε αναμονη. και αφετερου το κλεισιμο των ιστοριων /κεφαλαιων για μενα ειναι κατι σαν το φαγητο. δε το ψειριζεις.. καθεσαι τρως και πριν χωνεψεις ονειρευεσαι τι θα φας σε λιγες ωρες...;):cool:
 

PtK

Member
Μηνύματα
231
Likes
1.584
Επόμενο Ταξίδι
τα παντα ρει
Ομολογώ ότι όταν είδα 11 σελίδες σε 2 μέρες τρόμαξα! Βλέπω όμως ότι τα ποστ είναι σύντομα. Θα τα διαβάσω προσεκτικά με την πρώτη ευκαιρία γιατί είναι μέρη που με ενδιαφέρουν.

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες και καλώς ήρθες!
σε ευχαριστω ,τι ηταν αυτο που σε τρομαξε στις 11 σελιδες σε 2 ημερες? θα επρεπε να ανεβαζω ενα ποστ τη μερα ? ξερω οτι τα σεντονια κουραζουν το ματι . ..το ματι μενει στην εικονα ..οχι στο κειμενο.. αν καποια λεξη η προταση κανει κλικ στον εγκεφαλο θα θελησει να διαβασει και παρακατω . βεβαια υπαρχουν φορες που δε μπορεις να αποφυγεις τα σεντονια αλλωστε τα εγχειριδια αυτο το σκοπο εχουν.. γραφουν χιλιαδες πραγματα και αν μας ενδιαφερει κατι πραγματικα οφειλουμε και ειμαστε υποχρεωμενοι να το διαβασουμε μεχρι τελους.. .. ομως οπως λενε οι κινεζοι μια φωτο =1000 λεξεις.. οποτε νομιζω οτι οι φωτο λενε περισσοτερα αποσα τα γραφομενα μου.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.469
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
σε ευχαριστω ,τι ηταν αυτο που σε τρομαξε στις 11 σελιδες σε 2 ημερες? θα επρεπε να ανεβαζω ενα ποστ τη μερα ?
Δεν το έγραψα κακοπροαίρετα. Καλά έκανες και τα ανέβασες όλα με τη μία.
 

PtK

Member
Μηνύματα
231
Likes
1.584
Επόμενο Ταξίδι
τα παντα ρει
Δεν το έγραψα κακοπροαίρετα. Καλά έκανες και τα ανέβασες όλα με τη μία.
ποτε δε μου περασε απο το μυαλο οτι θα το εγραφε καποιος ετσι.. ισως φταιει ο τροπος που εγω ρωτησα και που ως συνηθως ο γραπτος λογος επειδη δεν εμπεριεχει και δεν αποτυπωνει τα συναισθηματα που θελουμε να εκφρασουμε μεσω του υφους, χροιας φωνης δημιουργει αναποφευκτα παρεξηγησεις ειδικα μεταξυ αγνωστων...
εγω απά ρωτησα τι ειναι περισσοτερο αποδεκτο και τι βολευει περισσοτερο σε τετοιες περιπτωσεις..
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Τον θαυμασμό μου για το περιπετειώδες ταξίδι σου στη Νότιο Αμερική και ιδιαίτερα στη Βολιβία.

Ιδιαίτερα περιγραφικός στις φάσεις που προσπαθούσες να ξεκολλήσεις το βαρύ όχημα από την άμμο και την αλατολίμνη με εφευρετική χρήση των μέσων που διέθετες στη μέση του πουθενά. Ο γρύλος που βουλιάζει στο ασταθές έδαφος αντί να σηκώσει το όχημα είναι εφιάλτης.

Μου άρεσαν οι φωτογραφίες από το μουσείο – νεκροταφείο παλιών ατμομηχανών στο Pulacayo.

Μια ένσταση έχω για την παράθεση σε αρκετά σημεία της ιστορίας πολλών φωτογραφιών με το ίδιο θέμα – έστω από διαφορετικές λήψεις. Κάνουν την ανάγνωση κουραστική και αυξάνουν χωρίς λόγο τις σελίδες. Καλή συνέχεια στα ταξίδια και καλώς ήρθες στο forum.

Υ.Γ. Αν δεν είσαι ήδη Μηχανικός πιθανόν να έχεις κάνει λάθος στον επαγγελματικό προσανατολισμό!:)
 

PtK

Member
Μηνύματα
231
Likes
1.584
Επόμενο Ταξίδι
τα παντα ρει
Τον θαυμασμό μου για το περιπετειώδες ταξίδι σου στη Νότιο Αμερική και ιδιαίτερα στη Βολιβία.

Ιδιαίτερα περιγραφικός στις φάσεις που προσπαθούσες να ξεκολλήσεις το βαρύ όχημα από την άμμο και την αλατολίμνη με εφευρετική χρήση των μέσων που διέθετες στη μέση του πουθενά. Ο γρύλος που βουλιάζει στο ασταθές έδαφος αντί να σηκώσει το όχημα είναι εφιάλτης.

Μου άρεσαν οι φωτογραφίες από το μουσείο – νεκροταφείο παλιών ατμομηχανών στο Pulacayo.
οποτε θες ...να πιουμε καφε ...και να μιλησουμε για φλογαυλωτους και υδραυλωτους λεβητες ? :cool:

Μια ένσταση έχω για την παράθεση σε αρκετά σημεία της ιστορίας πολλών φωτογραφιών με το ίδιο θέμα – έστω από διαφορετικές λήψεις. Κάνουν την ανάγνωση κουραστική και αυξάνουν χωρίς λόγο τις σελίδες. Καλή συνέχεια στα ταξίδια και καλώς ήρθες στο forum.
Υ.Γ. Αν δεν είσαι ήδη Μηχανικός πιθανόν να έχεις κάνει λάθος στον επαγγελματικό προσανατολισμό!:)
αν σου πω οτι πετωντας το 2007 στη ζουγκλα εξω απο το καρακας με ενα 16θεσιο μονοκινητηριο , ημουν ο μονος απο αλλους 4 που διαβαζα τις οδηγιες στη πορτα εκτακτου αναγκης και πως να πηδηξω στις κορφες των δεντρων αν τυχον πεσει ο κουβας


επειδη δεν ειμαι σε σταθερο σημα με υπολογιστη τα ανεβαζα οπως οπως.. επιασα τη μνημη μου να μου κανει κενα αλλα και χαρηκα που οι φωτο που ξαναβλεπα με εκαναν να ξαναθυμηθω τοπια..
βλεπεις το να περπατας στα δαση των αρδεννων εκει που τα γουιλις του πατον δωσαν βοηθεια στην band of brothers κρατωντας τη μπαστον δεν ηθελα να το χασω με τιποτε αυτη τη περιοδο.

και χαρηκα πολυ οταν διαβασα καποιες ιστοριες σημερα φιλων που εχουν επισκεφτει τη βολιβια και ειχαν τα ιδια συμπερασματα με μενα.. ειναι ερωτας η χωρα..σε μαγευει με την απλοτητα της.. χωρις να κανει τιποτε.. απλα ειναι εκει και σε περιμενει να τη γνωρισεις.. θα ξαναπηγαινα στα ιδια μερη ξανα και ξανα..
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom