Φερόε (Νήσοι) Faroe Islands "The most unspoilt islands in the world""

freerider

Member
Μηνύματα
9
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Παταγονία - Cerro Torre
Η δίψα μου για ζωή και περιπέτεια και με οδήγησε στα Faroe Islands... προορισμός που ούτε στον χάρτη δεν σου κάνει αίσθηση εύκολα... Έχοντας στα χέρια μου το National Geographic Traveler διαβάζω για τα Faroe Islands και ερωτεύομαι. Μετά από 2 μήνες προετοιμασίας είμαι έτοιμος να ανακαλύψω τα κρυφά μονοπάτια των Vikings. Με ένα backpack, την φωτογραφική μου μηχανή και μόνο τον απαραίτητο εξοπλισμό φτάνω στην Κοπεγχάγη. Το επόμενο πρωί ξανά στο terminal για Faroe Islands, το αεροπλάνο μικρό και οι άνθρωποι όλοι χαμογελαστοί, ήξερα μέσα μου πως αυτό σήμαινε πολλά. Ένας χαμογελαστός ηλικιωμένος δίπλα μου με ρωτάει - Faroese? του απαντώ Greek! Πρώτη φορά ένιωσα να με κοιτάει κάποιος τόσο απορημένος λέγοντας μου : - Τι πάς να κάνεις εκεί? Χαμογελάω και αμέσως καταλαβαίνει πως θέλω να ζήσω ελέυθερος! Φτάνοντας στο Vagar η θέα των νησιών...μαγική ... λές και έβγαιναν μέσα από των αφρισμένο ωκεανό...σε έπιανε δέος. Προσγείωση και βροχή! Δεν είναι τυχαίο το πιο υγρό μέρος του πλανήτη! Μπαίνω στο local bus το οποίο με πάει στο Torshavn. Η διαδρομή μαγική με γέφυρες, υποθαλάσσια τούνελ και παντού καταράχτες...παραμυθένιο μέρος... βρίσκω ξενοδοχείο και ετοιμάζομαι γρήγορα για την περιπέτεια μου. Δεν χάνω χρόνο, έχοντας τον χάρτη στα χέρια ου πάω στο λιμάνι για το Sandoy,Skopun σε μισή ώρα είμαι εκεί! Τι μέρος...το μικρό του γραφικό λιμάνι γεμάτο ψαράδες και όλα τα καίκια πανέμορφα...δεν μπόρεσα να αντισταθώ! Πιάνω την συζήτηση με έναν ψαρρά τον Henry και σε λίγα λεπτά είμαι ο βοηθός του στο κυνήγι σολωμού και μπακαλιάρου! Τέλεια εμπερία! Τα νερά σε τρόμαζαν αλλά ο Henry ήταν τόσο ήρεμος που σε γαλήνευε... Παίρνω το δώρο μου 2 μπακαλιάρους και γρήγορα στο local bus... ζητάω να με αφήσει στο Sandur που είναι και το κεντρικό χωριό. Κατεβαίνω και απόλυτη ησυχία. Κάτι συμβαίνει δεν βλέπω άνθρωπο και το κρύο σε διαπερνά... μόνο μερικά πρόβατα με κοιτάζουν στα μάτια σαν να αναρωτιούνται και αυτά μαζί μου... ώχ! άνθρωπος! Ξαφνικά συνειδητοποιώ πως είμαι out of season, όλα κλειστά και το επόμενο δρομολόγιο σε 12 ώρες. Η περιπέτεια ξεκινά... ατελείωτα οροπέδια και απόκτρυμνες πλαγιές, νυχτώνει.. πρέπει να κατασκηνώσω αλλά ο αέρας με δυσκολέυει, βρίσκω ένα παλιό πέτρινο σπίτι με 2 παράθυρα και την παραδοσιακή σκεπή από γρασίδι, είμαι τυχερός... θα κοιμηθώ εδώ...αφού όμως ετοιμάσω το λιτό δείπνο μου με τους μπακαλιάρους! Η νύχτα δύσκολη καθώς φύσαγε με μανία βέβαια η θέα από το μισογκρεμισμένο πέτρινο τοίχο σε αποζημίωνε...αυτή η ανατολή...δεν θα την ξεχάσω ποτέ... γρήγορα στο λιμάνι και στο Suduroy, στο Akraberg, το νοτιότερο σημείο. Τοπία ζωγραφιστά, μέρη που δεν έχει ξαναπάει άνθρωπος και όποιος πήγε τα σεβάστηκε με το παραπάνω...μέρη άγρια...Διαμονή σε έναν παραδοσιακό ξενώνα με γεύσεις από την εποχή των Vikings. Το επόμενο πρωί πίσω στο Torshavn , νοικιάζω αυτοκίνητο και ξεκινάω ένα roadtrip στα πιο όμορφα μέρη που έχω συναντήσει, ιδιαίτερη ομορφιά, εικόνες χαραγμένες για πάντα στο μυαλό μου...το Saksun με την εντυπωσιακή του λιμνοθάλασσα, την πολύ παλιά του εκκλησία και τα μετρημένα σπίτια του με γοήτευεσε, δεν ήθελα όμως να φύγω, είχα πολλά να δώ όμως οπότε συνεχίζω... είχα ακούσει για ένα φυσικό λιμάνι των Vikings στο Gjogv. Μικρό χωριό με 49 κάτοικους. solitary retreat. Βρίσκω ένα guesthouse και τρυπώνω, ο Erick με υποδέχεται με γέλια και παγωμένη μπύρα! Ξεκούραση και επόμενη μέρα συνεχίζω Funnigsfjordur, Gotugjorv, Elduvik, Oundarfjordur, Hellumar, Skalabotnur, Leirvik, Klaksvik, Kunoy, Norodepil, Vidareidi, Muli, Hvannasund... χωριά με παράδοση στην αλλιεία, άνθρωποι λιγοστοί... με την άγρια φύση να με μαγεύει κατασκηνώνω και έξω από τα χωριά... η βροχή δεν με ξέχασε ούτε μέρα! Πρωινό στο αντίσκηνο μου με ελληνικό καφέ...δεν συγκρίνεται με τίποτα :) Επόμενη μέρα στα κρυφά μονοπάτια που συνδέουν τα χωριά των Vikings... τρομαγμένος ομολογώ με βοηθό μόνο τον χάρτη μου ταξιδεύω...σε άλλες εποχές... μονοπατια κρυφά και μαγεμένα...ζωντανά σαν να είναι δίπλα σου άνθρωποι και να πεζοπορούν μαζί σου...η νύχτα πλησιάζει, στήνω το μικρό μου καταφύγιο και απολαμβάνω πάλι την βροχή που με συντροφεύει... Επόμενο πρωί packing και παώ Eidi, Streymnes, Kollafjordur, Kvivik, Vestmanna, Sandavagur, Midvagur, Sorvagur, Gasadalur και τέλος στις Mykines για παρατήρηση puffins , σπάνιο είδος που ζεί στα Faroe Islands. Το ταξίδι μου μετά από 2 μέρες ξεκούρασης φτάνει στο τέλος του, πρέπει να φύγω και να αφήσω έναν άλλο κόσμο, ήρεμο και χαμογελαστό με την φύση να κυριαρχεί...



Ταξιδέψτε και εσείς μαζί μου ...
ridethewildworld.com

solitary retreat
IMG_0214.jpg

IMG_0036.jpg

IMG_0110.jpg

IMG_0146.jpg

IMG_0142.jpg

IMG_0290.jpg
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Ενδιαφέρουσα η ιστορία σου. Πάντα αναρωτιόμουν πως θα είναι αυτά τα νησιά, κρίμα που ήσουν τόσο περιεκτικός. Εδώ έχουμε καλομάθει με μακροσκελείς λεπτομερείς ιστορίες. Αν έχεις κάποια στιγμή όρεξη πες τα μας πιο αναλυτικά.
 

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού,Γαλλική Πολυνησία
Θα συμφωνήσω κι εγώ με μια πιο λεπτομερή εκδοχή της ιστορίας...Τελείως άγνωστος προορισμός για τους περισσότερους με τρομερά τοπία από αυτά που είδα στο site σου !!! Συγχαρητήρια...περιμένουμε και πιο λεπτομερείς περιγραφές για τον τρόπο ζωής,το κόστος του ταξιδιού κι ότι άλλο κρίνεις αναγκαίο.
Και μιας και προτιμάς τα "ακραία" σου προτείνω επόμενο προορισμό...Tristan da Cunha !!!! Από τα πιο απομονωμένα νησιά του πλανήτη !!!
 

freerider

Member
Μηνύματα
9
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Παταγονία - Cerro Torre
Tristan da Cunha !!!

To motto τους είναι "Our faith is our strength" !! Απομονωμένοι οι 275 κάτοικοι από όλα ... μαγεία ...

the less you take ... the greater the experience it is!
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Εκει δεν ειναι που σκοτωνουν τις φαλαινες και πλυμμηριζει η θαλασσα αιμα???:mad:
Η κανω λαθος???:roll:
 

freerider

Member
Μηνύματα
9
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Παταγονία - Cerro Torre
Ναι...εκεί είναι, βέβαια τώρα πια έχει σταματήσει το κυνήγι δελφινιών παρόλο που το είχαν παράδοση στα μέρη τους με μία ιδιαίτερη τακτική κυνηγιού. Τώρα πια φημίζονται για τα παρθένα μέρη τους , την πλούσια παραγωγή μαλλιού και την αλιεία τους (σολωμούς, μπακαλιάρους κτλ... όχι δελφίνια!)
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Πολύ ενδιαφέρον το ταξίδι σου, γεμάτο μοναδικές εικόνες και εμπειρίες! Αν και δεν είναι το στυλ ταξιδιού που προτιμώ, φαίνεται συναρπαστικό!
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
πολύ ενδιαφέρουσα η ιστορία σου για ένα προορισμό που ελάχιστοι έχουν επισκεφθεί. στην ιστοσελίδα που παραθέτεις τι πουλάς αλήθεια, γιατί απο μια γρήγορη ματιά δε κατάφερα να καταλάβω
 

freerider

Member
Μηνύματα
9
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Παταγονία - Cerro Torre
Σας ευχαριστώ,

Λάτρης της περιπέτειας και των ταξιδιών , ταξιδεύω συχνά με μηχανή...το tutoro chainoiler είναι ένα πολύ απλό σύστημα αυτόματης λίπανσης της αλυσίδας για μεγάλα ταξίδια, έτσι ώστε η αλυσίδα μας και το γρανάζι να λιπαίνονται σωστά λόγω διαφορετικών terrain (σκόνη, λάσπη, άσφαλτος κτλ..)
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
το κουμπί ''donate for the wild ride'' σε τι χρησιμεύει?
 

freerider

Member
Μηνύματα
9
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Παταγονία - Cerro Torre
Donate for the wild ride :) Αν κάνετε δωρεά μου κάνετε δώρο χιλιόμετρα για το επόμενο ταξίδι! Θα αναρτήσω ένα πίνακα τιμών για km / euro ( cents).
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Donate for the wild ride :) Αν κάνετε δωρεά μου κάνετε δώρο χιλιόμετρα για το επόμενο ταξίδι! Θα αναρτήσω ένα πίνακα τιμών για km / euro ( cents).
:shock::shock::shock::shock::shock: Σοκαριστηκα!!! Μιλας σοβαρα ετσι; Και σου εχουν κανει ποτε δωρεα;

Οσο για το ταξιδι φαινεται τρομερο! Φυσικα δε μπορω να διανοηθω τον εαυτο μου να περιπλανιεται μονο του εκει αλλα μια τετοια εμπειρια σιγουρα θα ηταν μοναδικη για'σενα μιας και χωρις παρεα ανακαλυπτεις πραγματα που αν ειχες παρεα δε θα γνωριζες ποτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom