36ο Φεστιβάλ Βιβλίου

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το Φεστιβάλ Βιβλίου διοργανώνεται σταθερά επί 26 χρόνια και αποτελεί μία από τις μεγαλύτερες ετήσιες πολιτιστικές εκδηλώσεις κύρους. Υπολογίζουμε ότι περίπου ένα εκατομμύριο πολίτες το επισκέφθηκαν τον περασμένο Σεπτέμβριο.

Η φετινή διοργάνωση θα γίνει από Παρασκευή 14 έως Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου ε.έ., σε έναν χώρο υψηλής αισθητικής και σημαντικών συμβολισμών, όπως είναι ο πεζόδρομος της Διονυσίου Αρεοπαγίτου, στον ευρύτερο αρχαιολογικό χώρο της Ακρόπολης, και θα εγκαινιασθεί από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας κ. Κάρολο Παπούλια.


Οι εγκαταστάσεις του, πλήρως ανακαινισμένες, με καινούργια, υψηλών προδιαγραφών περίπτερα, κυκλικού σχήματος και ειδικής μελέτης φωτισμού, θα φιλοξενήσουν 240 και περισσότερους εκδότες και 100.000 τίτλους βιβλίων.


Η φετινή διοργάνωση, που τελεί όπως κάθε χρόνο, υπό την αιγίδα του υπουργείου Πολιτισμού και του Πολιτισμικού Οργανισμού του Δήμου Αθηναίων, είναι αφιερωμένη - με απόφαση του υπουργού Πολιτισμού, και όλο το τρέχον έτος - σε 4 σημαντικές προσωπικότητες της Τέχνης και των Γραμμάτων :

- Στην Μαρία Κάλλας (30 χρόνια από τον θάνατό της),
- Στον Νίκο Εγγονόπουλο (100 χρόνια από τη γέννησή του),
- Στον Νίκο Καζαντζάκη (50 χρόνια από τον θάνατό του) και
- Στον Διονύσιο Σολωμό (150 χρόνια από τον θάνατό του).
Λοιπόν ήδη έχω χάσει την πρώτη εβδομάδα, οπότε θα κατέβω σήμερα μια βόλτα. Ενδιαφέρεται κανείς για τσάρκα στην Ακρόπολη;
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
εγω αν και θα θελα να ερθω δε μπορω γιατι περα απο το διαβασμα (δε θελω γελια) σημερα θα κανω το πρωτο μου ιδιαιτερο. το κακομοιρο το κοριτσακι το βλεπω να :killme: :haha::haha:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ωχωχ!!! :haha: :haha:

Τι σας έπιασε όλους αυτές τις μέρες, και η αδερφή μου λόγω διαβάσματος δεν έρχεται.
 

antigoni

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσιιιιιιιιι!!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-επίσκεψη στον bro!!
mazi sou lefterh!! mhpws thes na pas na grapseis esy anti gia mena big brother??????????
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κι εγω λογω διαβασματοs..:harakiri:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Και Ηροδοτοs..:killme:
 

maria

Member
Μηνύματα
96
Likes
75
Κι εγώ θα πάω μάλλον το Σάββατο γιατί με τα ιδιαίτερα και το φροντιστήριο δεν πρόλαβα. Και η Διονυσίου Αεροπαγίτου είναι ένας από τους αγαπημένους μου δρόμους στην Αθήνα και μ' αρέσει πολύ να κάνω βόλτα εκεί.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μαρία και εμένα μου αρέσει, αλλά το Σάββατο το απόγευμα θα γίνεται το σώσε. Γι'αυτό και εγώ θα πάω σήμερα, για να το ευχαριστηθώ χωρίς το μπουλούκι.
 

maria

Member
Μηνύματα
96
Likes
75
Δυστυχώς το ξέρω αλλά δε γίνεται να πάω άλλη μέρα, οπότε θα το υποστώ κι αυτό. Αν πας θα μας πεις εντυπώσεις. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.740
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom