Γαλλία 4ήμερη εκδρομή στο Παρίσι

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ο Πυργος του Αιφελ εχει το εξης θετικο. Το Παρισι γενικα ειναι μια πολη ταψι. Ο Πυργος ειναι ενα σημειο ανυψωσης απ' οπου μπορει κανεις να δει την τοπιογραφια του Παρισιου.
Ετερο σημειο η εκκλησια Sacre Coeur στην Μονμαρτη και τελειωσαμε!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.817
Likes
18.766
Συμφωνώ ότι είναι πολύ ωραίος από μακριά και κυρίως από το Τροκαντερό. Αλλά αν πας βράδυ, αξίζει και από κάτω. Τα σχεδόν όσο πάει το μάτι σίδερα σε πορτοκαλομαύρο φόντο, είναι εντυπωσιακά.
Την επόμενη φορά λοιπόν και από κάτω, ευχαριστώ για την επισήμανση. Όπως και την επόμενη φορά ξανά Λούβρο γιατί τη προηγούμενη ήταν τα πολύ βασικά. Αυτές οι πόλεις είναι ανεξάντλητες...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.817
Likes
18.766
Ο Πυργος του Αιφελ εχει το εξης θετικο. Το Παρισι γενικα ειναι μια πολη ταψι. Ο Πυργος ειναι ενα σημειο ανυψωσης απ' οπου μπορει κανεις να δει την τοπιογραφια του Παρισιου.
Ετερο σημειο η εκκλησια Sacre Coeur στην Μονμαρτη και τελειωσαμε!
Δε ξέρω για σένα αγαπητή μου, αλλά το Παρίσι από ψηλά είναι ένα χάλι (μόνο από εκεί όμως). Έτσι τουλάχιστον το είχα δει από την εκκλησία που αναφέρεις και οι φωτό που έχω και βλέπω μου το επιβεβαιώνουν. Δεν έχει σχέση με την incredibile Ρώμη, που από ψηλά (πάνω από τη Piazza del Popolo π.χ.) είναι ένα αριστούργημα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τοτε πρεπει να δοκιμασεις απο τον Πυργο του Αιφελ: η εγγυτητα του τοσο με το ποταμι, οσο και με τα αλλα κτιρια μνημεια του Παρισιου και τις πλατειες αποτελουν μια εντελως διαφορετικη θεα και πολυ καλυτερη απο αυτη της εκκλησιας και βοηθα να βαλει κανεις στο μυαλο του τον χαρτη του Παρισιου: τον βλεπει εκει μπροστα του αναγλυφο, σε τρεις διαστασεις. Απο την εκκλησια δεν διακρινονται ολα αυτα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Συμφωνώ ότι είναι πολύ ωραίος από μακριά και κυρίως από το Τροκαντερό.
Από το Trocadero δε μ' αρέσει και τόσο. Η ομορφότερη, για μένα, θέα του είναι από το Champs de Mars και την École Militaire.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ο Πυργος του Αιφελ εχει το εξης θετικο. Το Παρισι γενικα ειναι μια πολη ταψι. Ο Πυργος ειναι ενα σημειο ανυψωσης απ' οπου μπορει κανεις να δει την τοπιογραφια του Παρισιου.
Ετερο σημειο η εκκλησια Sacre Coeur στην Μονμαρτη και τελειωσαμε!
Α, δεν τελειώσαμε, υπάρχει και ο Tour Montparnasse (που, όσον αφορά τη θέα προς τον πύργο, είναι μάλλον η καλύτερη επιλογή), και οι "κορυφές" των αψίδων σε Etoile και Defense..
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τι να παει να κανει κανεις στο Μονπαρνας και στη Deffence?
Η αψιδα του Θριαμβου ειναι σαφως χαμηλοτερη και δεν ειναι σε εγγυτητα με το ποταμι. Ειναι ομως πολυ καλη περιπτωση πως σχηματιζεται το ακτινωτο etoile.
Και ο Πυργος του Αιφελ ειναι αρκετα κεντρο, οποτε πεφτεις συχνοτερα πανω του και οταν ανεβαινεις εχει την επαφη με το "εξω", εισαι στο μπαλκονι πραγμα που προσδιδει.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Από το Trocadero δε μ' αρέσει και τόσο. Η ομορφότερη, για μένα, θέα του είναι από το Champs de Mars και την École Militaire.
Κι όμως βράδυ και στη φάση που αναβοσβήνουν τα φώτα του (κάθε ακριβώς της ώρας και για διάρκεια πένε λεπτών αν θυμάμαι καλά), μάλλον είναι το καλύτερο σημείο, γιατί βρίσκεσαι και κάπως ψηλά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.721
Likes
50.751
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για μένα ο Πύργος του Άιφελ είναι το πιο άσχημο κατασκεύασμα/θέαμα σε όλο το Παρίσι, μια τεράστια σκαλωσιά χωρίς ιστορία, που φτιάχτηκε για να το δουν μερικοί τουρίστες σε μια έκθεση. Απίστευτη κιτσιά της εποχής από τους Γάλλους που ήθελαν σώνει και καλά να φτιάξουν ψηλότερη κατασκευή από το Washington Monument, αποτελεί μνημείο κακογουστιάς και κομπλεξισμού.

Όσους Παριζιάνους ξέρω το μισούν. Το κλασικό αστειάκι είναι πως το μόνο καλό με τον Πύργο είναι πως αν ανέβεις, βλέπεις μια θέα του Παρισιού...χωρίς τον Πύργο. Ακόμη κι όταν φτιάχτηκε οι κριτικές ήταν αρνητικότατες από τον Τύπο και τους περίοικους, που μάλιστα έκαναν πολυπληθείς διαδηλώσεις, οι οποίες σταμάτησαν όταν οι αρχές δεσμεύθηκαν πως θα κρατούσαν τον Πύργο για 20 χρόνια (αυτός ήταν ο αρχικός σχεδιασμός έτσι κι αλλιώς), αλλά μετά μάλλον βαρέθηκαν την αποδόμηση και το κράτησαν.

Σήμερα βέβαια είναι χρυσωρυχείο, για μένα το κορυφαίο tourist trap παγκοσμίως. Χειρότερο κτίσμα που να καταστρέφει τόσο όμορφη εικόνα πόλης δε μπορώ να σκεφτώ. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι τέτοιο να χτιστεί σήμερα στο ιστορικό κέντρο της Βιέννης, του Τολέδο, της Χαϋδελβέργης, της Φεζ, δίπλα στο Μπλε Τζαμί... ανατριχίλα με πιάνει και μόνο που το σκέφτομαι.

Πού είναι αυτός ο Μπιν Λάντεν όταν τον χρειαζόμαστε;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Για μένα ο Πύργος του Άιφελ είναι το πιο άσχημο κατασκεύασμα/θέαμα σε όλο το Παρίσι, μια τεράστια σκαλωσιά χωρίς ιστορία, που φτιάχτηκε για να το δουν μερικοί τουρίστες σε μια έκθεση. Απίστευτη κιτσιά της εποχής από τους Γάλλους που ήθελαν σώνει και καλά να φτιάξουν ψηλότερη κατασκευή από το Washington Monument, αποτελεί μνημείο κακογουστιάς και κομπλεξισμού.

Όσους Παριζιάνους ξέρω το μισούν. Το κλασικό αστειάκι είναι πως το μόνο καλό με τον Πύργο είναι πως αν ανέβεις, βλέπεις μια θέα του Παρισιού...χωρίς τον Πύργο. Ακόμη κι όταν φτιάχτηκε οι κριτικές ήταν αρνητικότατες από τον Τύπο και τους περίοικους, που μάλιστα έκαναν πολυπληθείς διαδηλώσεις, οι οποίες σταμάτησαν όταν οι αρχές δεσμεύθηκαν πως θα κρατούσαν τον Πύργο για 20 χρόνια (αυτός ήταν ο αρχικός σχεδιασμός έτσι κι αλλιώς), αλλά μετά μάλλον βαρέθηκαν την αποδόμηση και το κράτησαν.

Σήμερα βέβαια είναι χρυσωρυχείο, για μένα το κορυφαίο tourist trap παγκοσμίως. Χειρότερο κτίσμα που να καταστρέφει τόσο όμορφη εικόνα πόλης δε μπορώ να σκεφτώ. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι τέτοιο να χτιστεί σήμερα στο ιστορικό κέντρο της Βιέννης, του Τολέδο, της Χαϋδελβέργης, της Φεζ, δίπλα στο Μπλε Τζαμί... ανατριχίλα με πιάνει και μόνο που το σκέφτομαι.

Πού είναι αυτός ο Μπιν Λάντεν όταν τον χρειαζόμαστε;
Απο στατικης αποψεως ηταν πραγματικο τεχνολογικο θαυμα!

ΥΓ1 Μου κανει εντυπωση η ειδικη αναφορα σου στο Μπλε Τζαμι. Δεν ειναι δα και ενα απ' τα επτα θαυματα του κοσμου. Ασε που παραδιπλα υπαρχει η πολυ καλυτερη Αγια Σοφια.

ΥΓ2 Ο Μπιν Λαντεν ας αρχισει πρωτα απο τα κοινοβουλεια και τα κυβερνητικα κτιρια κι μετα ας ριξει οτι θελει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.721
Likes
50.751
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Απο στατικης αποψεως ηταν πραγματικο τεχνολογικο θαυμα!

Μωρέ δε διαφωνώ, αλλά ως τεχνολογικό θαύμα για μένα δεν έχει θέση εκεί που είνια. Ας το έβαζαν σε ένα προάστιο χωρίς ιστορικά κτίρια γύρω-γύρω.

ΥΓ1 Μου κανει εντυπωση η ειδικη αναφορα σου στο Μπλε Τζαμι. Δεν ειναι δα και ενα απ' τα επτα θαυματα του κοσμου. Ασε που παραδιπλα υπαρχει η πολυ καλυτερη Αγια Σοφια.


Κι εγώ προσπαθώ να δω γιατί μου ήρθε πρώτα το Μπλε Τζαμί... Μήπως να με κοιτάξει ο Άδωνις για ανθελληνικά φρονήματα;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κι εγώ προσπαθώ να δω γιατί μου ήρθε πρώτα το Μπλε Τζαμί... Μήπως να με κοιτάξει ο Άδωνις για ανθελληνικά φρονήματα;
Εννοια σου και σε χει ηδη φακελωμενο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.534
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom