Αυστρία 4 ημέρες στη μαγευτική Βιέννη 2010

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Χειμώνας και παγωτό πάει!
Κλεοπάτρα όταν πας πες, αν το βρήκες ανοιχτό ( που δεν νομίζω να κλείνει, αλλά λέμε τώρα).
 

tsikarita

Member
Μηνύματα
91
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ_ΚΟΥΒΑ
προκειται να ταξιδεψουμε με το αγορι μου τα χριστουγεννα στην βιεννη και κλεισαμε στο ξενοδοχειο Erzherzog,ξερετε αν ειναι καλο;;εχετε εμπειριες απο την διαμονη σας σε αυτο το ξενοδοχειο;;
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Για δωσε συντεταγμενες για παγωτο tichy .
τι ειναι-πως ειναι-που ειναι ?
Εμ, ήταν δυνατό να διαβάσω τέτοια σχόλια για παγωτό και να μην το ψάξω;
Λοιπόν... έχουμε και λέμε:
Tichy: The Best Ice Cream in Vienna (έχει και χάρτη)
και το επίσημο site του παγωτατζίδικου :icecream: (δυστυχώς μόνο στα γερμανικά): Tichy Saloneis, weil Eis nicht Eis ist
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Εμ, ήταν δυνατό να διαβάσω τέτοια σχόλια για παγωτό και να μην το ψάξω;
Λοιπόν... έχουμε και λέμε:
Tichy: The Best Ice Cream in Vienna (έχει και χάρτη)
και το επίσημο site του παγωτατζίδικου :icecream: (δυστυχώς μόνο στα γερμανικά): Tichy Saloneis, weil Eis nicht Eis ist
hahahah....Πολλά μπράβο και από μένα! Κι εγώ για το παγωτό αυτό από δω μέσα είχα διαβάσει, κάποιος το είχε προτείνει κ ευτυχώς τον ακολούθησα!!!! Είχε πάρα πολύ κόσμο παιδιά....και επίσης μου κανε εντύπωση το γεγονός πως τα παγωτά, δεν τα χε σε βιτρίνα για να διαλέγουμε. Είναι πίσω από τον πάγκο, δε φαίνονται και είναι μέσα σε κάτι κουτιά...εμένα μου θύμισαν αυτά τα μεταλλικά που έχουμε μέσα το τυρί, τα μεγάλά??? (το παρατήρησα γιατί δεν κλασική ελληνίδα, είχα σκαρφαλώσει πάνω στον πάγκο για να δω τις γεύσεις!!!!) Οι γεύσεις είναι γραμμένες ψηλά, σε πίνακα και θεωρητικά, αν ξέρεις αυστριακά....ή λίγα γερμανικά, διαλέγεις!!!! Εγώ ψιλοπήρα στην τύχη!!!! Σοκολάτα συστήνω πάντος και κάτι σε κόκκινο φρούτο πήρα, αμύγδαλο και καρύδα! Τεράστιο πραγματικα και 3,30!!!!! Τζάμπα πράγμα!!! Κι εγω έχω περιέργεια να μάθω αν είναι ανοιχτό πάντος!!!
 

tsikarita

Member
Μηνύματα
91
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ_ΚΟΥΒΑ
γνωριζει καποιος αν οι ταβερνες στην περιοχη grinzing ειναι ανοιχτες την ημερα των χριστουγεννων και αν ναι θα μπορουσατε να μου προτεινεται καποιες???
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Εμ, ήταν δυνατό να διαβάσω τέτοια σχόλια για παγωτό και να μην το ψάξω;
Λοιπόν... έχουμε και λέμε:
Tichy: The Best Ice Cream in Vienna (έχει και χάρτη)
και το επίσημο site του παγωτατζίδικου :icecream: (δυστυχώς μόνο στα γερμανικά): Tichy Saloneis, weil Eis nicht Eis ist
με τα ποδια πηγαινεις; Αυριο πεταμε για βιεννη!!!!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
με τα ποδια πηγαινεις; Αυριο πεταμε για βιεννη!!!!
Από Βιέννη δεν έχω την παραμικρή ιδέα. Εγώ απλά έψαξα να βρω πληροφορίες για το παγωτατζίδικο που αναφέρθηκε. Τώρα το αν πηγαίνεις με τα πόδια, είναι σχετικό. Αυτό εξαρτάται από το πού θα είσαι... Στο πρώτο λινκ όμως διαβάζω:

So how do you get there? It’s very easy. From Stephansplatz, jump on the U1 line to Reumannplatz, get off at Reumannplatz, and walk across the street to Tichy.
 

hunter

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδια μολις εφτασα απο Βιεννη απλως μαγικη.Συστηνω ανεπιφυλακτα μια επισκεψη στην αριστοκρατικη Βιεννη και ας μην παρεξηγειται ο ορος αριστοκρατικη ειτε μας αρεσει ειτε οχι ειναι αριστοκρατικη.Επισης εχω να πω οτι υπαρχη οργανωση και προνοια σε και για ολα.
 

vazelos

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Εγώ ταξίδεψα τον Αύγουστο του 2010 με group oδικώς και μου άρεσε πολύ,όπως και τα περίχωρα της ,Μπάντεν, Δάση Μαγιερλινγκ,μοναστήρι χαιλενγκρόιτς.Μέσα στην Βιέννη υπάρχει και το Ελληνικό κομμάτι με τισ εκκλησίες του αγίου Γεωργίου και της αγίας Τρίαδας νομίζω σε μια πλευρα της πόλης που κάποτε βρέθηκαν πολλοί Ελληνες
όπως ο Ρήγας Βελεστινλής και άλλοι, που απο εκεί μαχονταν για την ελευθερία του έθνους.Το κομμάτι αυτό της πόλης είναι ακριβώς πάνω απο την swedenplatz,κοντά
στον ποταμό Δούναβη και αξίζει κάθε Έλληνας να το επισκεφθεί αφού ειναι μόλις
5 λεπτά απο το κεντρικό σημείο της εκκλησίας του Αγίου Στεφάνου.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
αυτό που με εκνευρίζει όταν πηγαίνω σε αξιοθέατα κτλ να μην με αφήνουν να τραβάω φωτογραφίες η video... σε όλα αυτά άραγε τo συναντήσατε πουθενά ?
φαντάζομαι βεβαια ότι οι τιμές θα έχουν ανεβεί στα εισιτήρια τον μουσείων και λοιπόν αξιοθέατων :))

θα είμαστε βιεννη την πρωτοχρονιά
 

AlmaLibre

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Budapest
αυτό που με εκνευρίζει όταν πηγαίνω σε αξιοθέατα κτλ να μην με αφήνουν να τραβάω φωτογραφίες η video... σε όλα αυτά άραγε τo συναντήσατε πουθενά ?
φαντάζομαι βεβαια ότι οι τιμές θα έχουν ανεβεί στα εισιτήρια τον μουσείων και λοιπόν αξιοθέατων :))

θα είμαστε βιεννη την πρωτοχρονιά
Κι εγώ!!!!:clap::clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.370
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom