Ινδία 4.5 Μέρες στο Ρατζαστάν

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Καλησπέρα σε όλους!

Θα επισκεφτώ την Ινδία τον Απρίλιο αλλά θα έχω μόνο 4.5 μέρες στην διάθεση μου. Καταλαβαίνω ότι μέσα σε αυτό τα διάστημα δεν προλαβαίνεις να δεις και πολλά, παρόλα αυτά ήθελα να ρωτήσω εάν προτείνετε να αφήσω το Δελχί εκτός προγράμματος και να επικεντρωθώ σε Τζαιπούρ και Άγρα;΄Έχω διαβάσει ότι το Δελχί είναι σχετικά καινούργια πόλη και συγκριτικά με άλλες πόλεις του Ρατζαστάν δεν προσφέρει πολλά.

Έχω κάνει το έξης πρόγραμμα

Ήμερα 1- Τζαιπούρ ( άφιξη 18.30 αεροπορικώς από Κατμαντού μέσω Δελχί)
Ημέρα 2 – Τζαιπούρ
Ημέρα 3 – Τζαιπούρ
Ημέρα 4- Άγρα ( 7.00 το πρωί αναχώρηση προς Άγρα με τρένο η οδικώς- διανυκτέρευση Άγρα)
Ήμερα 5 Δελχί (οδικώς/ τρένο για Δελχί, η πτήση μας φεύγει μετά τα μεσάνυχτα όποτε θα έχουμε μια μέρα)

Πως σας φαίνεται το παραπάνω πρόγραμμα; Τη τέταρτη μέρα, να διανυκτερεύσω στην Άγρα ( για να δω το Ταζ Μαχαλ με τη ανατολή του ηλίου) ή προτιμότερο να διανυκτερεύσω στο Δελχί;

Ευχαριστώ!
 
Last edited:

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Οι μέρες βγαίνουν αλλά στο Δελχί δε θα προλάβεις να δεις πολλά πράγματα και έχει πολλά αξιοθέατα. Εξάλλου να υπολογίσεις και την τρομερή κίνηση και το μποτιλιάρισμα που έχει!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Το Δελχί έχει πάρα πολλά και σημαντικά αξιοθέατα,είναι κρίμα να μην αφιερώσεις μια μέρα.Επίσης μία γεμάτη μέρα στη Τζαιπούρ φτάνει για τα βασικά οπότε για μένα βγάλε μία και βάλε τη στο Δελχί.
 

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Σας ευχαριστώ! Αποφασίσαμε να διανυκτερεύσουμε στο Δελχί αντί στην Άγρα τελικά :)
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.519
Likes
7.751
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Κατ εμε το Ρατζασταν δεν ειναι μονο η Τζαιπουρ ...θα προτεινα να το αφησεις απο εξω να δεις καλα το Δελχι και να πας και Agra .. Το Ρατζασταν θελει 15 μερες μονο του.....αλλιως χανεις χανεις πολλα..
 

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Κατ εμε το Ρατζασταν δεν ειναι μονο η Τζαιπουρ ...θα προτεινα να το αφησεις απο εξω να δεις καλα το Δελχι και να πας και Agra .. Το Ρατζασταν θελει 15 μερες μονο του.....αλλιως χανεις χανεις πολλα..
Ναι φυσικά χρειαζόμαστε περισσότερες μέρες άλλα σε αυτό το ταξίδι έχουμε μόνο 4 νύχτες στην διάθεση μας όποτε με βάση αυτό το κριτήριο προσπαθούμε να κάνουμε ένα πρόγραμμα που θα μας δώσει μια πολύ μικρή γεύση από την Ινδία.
Θα θέλαμε να δούμε και το Amber Fort για αυτό αποφασίσαμε να επισκεφτούμε τη Τζαιπούρ.
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.494
Likes
8.006
Θα προτεινα το εξης:
1η μερα: ως εχει
2η μερα: μιας και εχεις ολοκληρη την 2η μερα στη διαθεση σου για Τζαιπουρ προλαβαινεις ανετα να δεις οχι μονο το Amber Fort αλλα και ολα τα βασικα αξιοθεατα της πολης, επομενως μην κατσεις και την τριτη μερα Τζαιπουρ.
3η μερα: ξυπνας και φευγεις πολυ νωρις για Αγκρα. Η διαδρομη ειναι μεγαλη (μπορεις επισης να κανεις σταση στο Φατεχπουρ Σικρι που εχει ενδιαφερον) και να φτασεις αργα μεσημερι-προς απογευμα στην Αγκρα. Βλεπεις το απογευμα το Agra Fort.
4η μερα: ξυπνας επισης πολυ νωρις να δεις το Ταζ Μαχαλ με την ανατολη του Ηλιου και στα καπακια φευγεις για Δελχι. Εχεις στη διαθεση σου απο το μεσημερι/απογευμα και μετα τη δυνατοτητα να δεις καποια αξιοθεατα.
5η μερα: εχεις ολη μερα στη διαθεση σου για το Δελχι.

Το Δελχι μου αρεσε πολυ και εχει πολλα πραγματα να δεις και να κανεις οποτε μην το "ξεπεταξεις" τοσο συντομα οσο ειναι στο αρχικο σου πλανο. Εκτος αυτου, λαβε υποψιν οτι ειναι τοσο τεραστια πολη με τοσο πολυ κινηση που θα χασεις πολυ χρονο και στις μετακινησεις.

Στο Δελχι ειναι must να επισκεφθεις:
Red Fort (μνημειο της UNESCO)
Humayun'sTomb (μνημειο της UNESCO)
Qutb Minar (μνημειο της UNESCO)
To Παζαρι στο παλιο Δελχι
Gurdwara Bangla Sahib, τον μεγαλυτερο ναο Σιχ στο Δελχι
Το σπιτι του Γκαντι
Indian Gate
Connaught Place
και τοσα αλλα....

Οπως καταλαβαινεις, για να εκμεταλλευτεις στο επακρο τις λιγες μερες που εχεις καλο θα ηταν να μην βασιστεις στα τραινα αλλα σε μετακινηση με αυτοκινητο που ομως ΔΕΝ θα οδηγεις εσυ!! ;)
 
Last edited:

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Θα προτεινα το εξης:
1η μερα: ως εχει
2η μερα: μιας και εχεις ολοκληρη την 2η μερα στη διαθεση σου για Τζαιπουρ προλαβαινεις ανετα να δεις οχι μονο το Amber Fort αλλα και ολα τα βασικα αξιοθεατα της πολης, επομενως μην κατσεις και την τριτη μερα Τζαιπουρ.
3η μερα: ξυπνας και φευγεις πολυ νωρις για Αγκρα. Η διαδρομη ειναι μεγαλη (μπορεις επισης να κανεις σταση στο Φατεχπουρ Σικρι που εχει ενδιαφερον) και να φτασεις αργα μεσημερι-προς απογευμα στην Αγκρα. Βλεπεις το απογευμα το Agra Fort.
4η μερα: ξυπνας επισης πολυ νωρις να δεις το Ταζ Μαχαλ με την ανατολη του Ηλιου και στα καπακια φευγεις για Δελχι. Εχεις στη διαθεση σου απο το μεσημερι/απογευμα και μετα τη δυνατοτητα να δεις καποια αξιοθεατα.
5η μερα: εχεις ολη μερα στη διαθεση σου για το Δελχι.

Το Δελχι μου αρεσε πολυ και εχει πολλα πραγματα να δεις και να κανεις οποτε μην το "ξεπεταξεις" τοσο συντομα οσο ειναι στο αρχικο σου πλανο. Εκτος αυτου, λαβε υποψιν οτι ειναι τοσο τεραστια πολη με τοσο πολυ κινηση που θα χασεις πολυ χρονο και στις μετακινησεις.

Στο Δελχι ειναι must να επισκεφθεις:
Red Fort (μνημειο της UNESCO)
Humayun'sTomb (μνημειο της UNESCO)
Qutb Minar (μνημειο της UNESCO)
To Παζαρι στο παλιο Δελχι
Gurdwara Bangla Sahib, τον μεγαλυτερο ναο Σιχ στο Δελχι
Το σπιτι του Γκαντι
Indian Gate
Connaught Place
και τοσα αλλα....

Οπως καταλαβαινεις, για να εκμεταλλευτεις στο επακρο τις λιγες μερες που εχεις καλο θα ηταν να μην βασιστεις στα τραινα αλλα σε μετακινηση με αυτοκινητο που ομως ΔΕΝ θα οδηγεις εσυ!! ;)
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Να ρωτήσω κάτι αξίζει να δούμε το Ταζ Μαχάλ με την ανατολή του ηλίου ή είναι υπερτιμημένο? Γιατί αλλιώς θα μπορούσαμε να το δούμε με τη δύση και μετά να φύγουμε κατευθείαν για Δελχί με το βραδινό τρένο. ( έχει ένα στις 19.10).

Για τη Τζαιπούρ είχα βάλει άλλη μια μέρα γιατί θα θέλαμε να επισκεφτούμε και τις αγορές, κυρίως να κοιτάξουμε για υφάσματα( είχα αφιερώσει μισή μέρα σε αυτό). Έτσι η άλλη επιλογή θα ήταν να φεύγαμε το μεσημέρι τις τρίτης μέρας με τρένο όμως (θα χάναμε το Φατεχπουρ Σικρι και το Άγρα Φορτ) και απλώς θα διανυκτερεύαμε στην Άγρα και θα φεύγαμε το πρωί μετά το Ταζ Μαχάλ. Αλήθεια πόση ώρα χρειάζεσαι για το Ταζ Μαχάλ?

Δύσκολο! Τι να προκάνεις σε 4.5 μέρες! :)
 

strani

Member
Μηνύματα
138
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
ινδια
Αμαν αμαν φευγω το Μαρτιο για εκεινα τα μερη η' Κεραλα και εχω ψηθει με τις περιγραφες σας!!!!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.494
Likes
8.006
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Να ρωτήσω κάτι αξίζει να δούμε το Ταζ Μαχάλ με την ανατολή του ηλίου ή είναι υπερτιμημένο? Γιατί αλλιώς θα μπορούσαμε να το δούμε με τη δύση και μετά να φύγουμε κατευθείαν για Δελχί με το βραδινό τρένο. ( έχει ένα στις 19.10).

Για τη Τζαιπούρ είχα βάλει άλλη μια μέρα γιατί θα θέλαμε να επισκεφτούμε και τις αγορές, κυρίως να κοιτάξουμε για υφάσματα( είχα αφιερώσει μισή μέρα σε αυτό). Έτσι η άλλη επιλογή θα ήταν να φεύγαμε το μεσημέρι τις τρίτης μέρας με τρένο όμως (θα χάναμε το Φατεχπουρ Σικρι και το Άγρα Φορτ) και απλώς θα διανυκτερεύαμε στην Άγρα και θα φεύγαμε το πρωί μετά το Ταζ Μαχάλ. Αλήθεια πόση ώρα χρειάζεσαι για το Ταζ Μαχάλ?

Δύσκολο! Τι να προκάνεις σε 4.5 μέρες! :)
Να δεις τη δυση και να προλαβεις και το τραινο μου φαινεται χλωμο.... υπαρχει μια διαδικασια να πας, να περιηγηθεις και να φυγεις... δεν "ξεπετιεται" σε μια ωριτσα κατα τη γνωμη μου...
Επισης δεν ξερω αν ειναι καλυτερο το Ταζ κατα τη δυση, εγω το ειδα την ανατολη και δεν θεωρω οτι ηταν υπερεκτιμημενο...
Για τις τοσες λιγες μερες που εχεις νομιζω οτι καλυτερα θα ηταν να μην βασιστεις στα τραινα της Ινδιας τα οποια ειναι απροβλεπτα και μια αναποδια/καθυστερηση (πραγμα οχι σπανιο αλλα συνηθες) θα σε κανει να χασεις κι αλλο απο τον ηδη λιγοστο χρονο σου.
 
Last edited:

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Στο Taj Mahal χρειάζεσαι το λιγότερο 2 ώρες! Αν φυσικά μπεις και μέσα και όχι μόνο απ'έξω και φωτογραφίες. Τρένο πάντως έχει και το Shatabdi Express που πάει στο Δελχί μέσα σε περίπου 3 ώρες και φεύγεις στις 8.30μμ (τουλάχιστον τον Ιανουάριο που πήγα εγώ). Προσοχή από Άγκρα δεν έχει το αντίστοιχο τρένο τις Πέμπτες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom