Βέλγιο 6 μέρες στο Βέλγιο

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλησπέρα! Θα ήθελα λίγη βοήθεια για το Βέλγιο. Θα μείνουμε από 31 Αυγ. πρωί ως 5 Σεπτ. βράδυ και έχω φτιάξει το πρόγραμμα ως εξής: 2 νύχτες στη Μπριζ, 3 νύχτες στις Βρυξέλλες και μία ημερήσια στην Γάνδη. Έψαξα τα δρομολόγια τρένων και είδα πως έχει διάφορες προσφορές (weekend ticket, summer ticket). Πρέπει να κλείσω εισητήριο online για να εχω εκπτωση 50% (weekend ticket) ή και απευθείας εκεί από το πρακτορείο;
Και κάτι ακόμα, από Μπριζ αξίζει τον κόπο να πάμε βόλτα Οστάνδη; Πόση ώρα είναι και πόσο κοστίζει;
Ευχαριστώ πολύ!
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Καλησπέρα! Θα ήθελα λίγη βοήθεια για το Βέλγιο. Θα μείνουμε από 31 Αυγ. πρωί ως 5 Σεπτ. βράδυ και έχω φτιάξει το πρόγραμμα ως εξής: 2 νύχτες στη Μπριζ, 3 νύχτες στις Βρυξέλλες και μία ημερήσια στην Γάνδη. Έψαξα τα δρομολόγια τρένων και είδα πως έχει διάφορες προσφορές (weekend ticket, summer ticket). Πρέπει να κλείσω εισητήριο online για να εχω εκπτωση 50% (weekend ticket) ή και απευθείας εκεί από το πρακτορείο;
Και κάτι ακόμα, από Μπριζ αξίζει τον κόπο να πάμε βόλτα Οστάνδη; Πόση ώρα είναι και πόσο κοστίζει;
Ευχαριστώ πολύ!
Μια χαρα τα προμηθευεσαι απο το γκισε,για αυτες τις διαδρομες.Ετσι εκανα και εγω.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Μια χαρα προγραμμα εχεις γι αυτες τις πολεις. Τραβα πολλες φωτο στο "κουκλι" (Μπρυζ) και στη πινακοθηκη στη Γανδημ οπου εχει Ρεμπραντ, Ρουμπενς και αλλες "Δημοκρατικες δυναμεις". Αν σας περισεψει μιση ημερα κανετε μια βολτιτσα απο τους "κλοσαρ" της ΕΕ ( Λουξεμβουργο) με 1800 Ευρω κατωτατο μισθο ανειδικευτου εργατη!

Καλα να περασετε.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μια χαρα τα προμηθευεσαι απο το γκισε,για αυτες τις διαδρομες.Ετσι εκανα και εγω.
Δηλαδή δεν είναι ακριβότερα επι τόπου; Είδα τιμές στο SNCB NMBS
που είναι το επίσημο site με τα δρομολόγια, και το εισητήριο brussels-> bruges κάνει 7.5 από 13.10 ευρώ, promotion λογω καλοκαιριού. Αν είναι το ίδιο και εκεί μια χαρά!
Άλλο θέμα είναι που σταματάει στην Μπριζ το τρένο; Το ξενοδοχείο μου είναι δίπλα στον ένα σταθμό και πολύ μακρυά απ'τον αλλο που λέγεται Bruges-Sint-Pieters...
Υπάρχει δυνατότητα να πάω απευθείας από το αεροδρόμιο στη Μπριζ ή πρέπει να κατέβω σε σταθμό των Βρυξελλών και να βγάλω από εκεί εισητήριο για Μπριζ; ευχαριστώ και πάλι!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μια χαρα προγραμμα εχεις γι αυτες τις πολεις. Τραβα πολλες φωτο στο "κουκλι" (Μπρυζ) και στη πινακοθηκη στη Γανδημ οπου εχει Ρεμπραντ, Ρουμπενς και αλλες "Δημοκρατικες δυναμεις". Αν σας περισεψει μιση ημερα κανετε μια βολτιτσα απο τους "κλοσαρ" της ΕΕ ( Λουξεμβουργο) με 1800 Ευρω κατωτατο μισθο ανειδικευτου εργατη!

Καλα να περασετε.
Είμαι σίγουρη θα υπάρχουν απειρες ευκαιρίες για ωραίες φωτος!!!
Για Λουξεμβούργο δε το πολυβλέπω αλλά αν περισεψει μια μέρα λέμε για Αμστερνταμ..Αυτό που με αγχώνει είναι πως θαχουμε πολλές διαδρομές με τρένα και δε θαναι και στα αγγλικά..Ελπίζω να μη χαθούμε! :p
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Είμαι σίγουρη θα υπάρχουν απειρες ευκαιρίες για ωραίες φωτος!!!
Για Λουξεμβούργο δε το πολυβλέπω αλλά αν περισεψει μια μέρα λέμε για Αμστερνταμ..Αυτό που με αγχώνει είναι πως θαχουμε πολλές διαδρομές με τρένα και δε θαναι και στα αγγλικά..Ελπίζω να μη χαθούμε! :p
Θα βαρεθεις 3 μερες στις Βρυξελλες , βαλε μια διανυκτερευση στην Αμβερσα
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Και κοψε μια διανυκτερευση απο τη Μπρυζ. Ειναι παραμυθενια αλλα μια νυχτα φτανει εκτος και αν σου περισσευουν χρηματα.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Είμαι σίγουρη θα υπάρχουν απειρες ευκαιρίες για ωραίες φωτος!!!
Για Λουξεμβούργο δε το πολυβλέπω αλλά αν περισεψει μια μέρα λέμε για Αμστερνταμ..Αυτό που με αγχώνει είναι πως θαχουμε πολλές διαδρομές με τρένα και δε θαναι και στα αγγλικά..Ελπίζω να μη χαθούμε! :p

Μην πατε Αμστερνταμ για μια μερα,θα το ΄΄σκοτωσετε''.Ειχα και εγω τον ιδιο ενδοιασμο αλλα με την παροτρυνση μελων του φορουμ,δεν πηγαμε και δεν το μετανοιωσαμε.Δεν ειναι στα Αγγλικα αλλα δε χανεσαι.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Με τις διανυκτερεύσεις δε μπορώ να αλλάξω κάτι, έχω ήδη κλείσει ξενοδοχεία..Στην Μπριζ έκλεισα αυτό: ETAP
πολύ οικονομικό αλλά με πολύ καλές κριτικές απ'τον κόσμο και ακριβώς δίπλα στο σταθμό τρένων για να μη ταλαιπωρηθούμε με τις βαλίτσες. Θα μείνουμε δύο μέρες ακριβώς Μπριζ, τη τρίτη μέρα πρωί πρωί πάμε Βρυξέλλες. Εκεί θα μείνουμε σε αυτό: Silken Berlaymont Brussels
είναι κεντρικό τετράστερο και έχει προσφορά μόνο για τα συγκεκριμένα τρία βράδια από 477 ευρώ χωρίς πρωινό στα 224 με πρωινό. Συνέφερε πολύ και το κλεισα με τη μία εδώ και καιρό. Μόνο το πρωινό εκεί κάνει 27 ευρώ/ατομο/ημέρα..
Τη τρίτη μέρα γεμάτη τη προορίζουμε για Βρυξέλλες, την τέταρτη ημερήσια στην Γάνδη, την πέμπτη ή θα μείνουμε Βρυξέλλες ή θα πάμε Άμστερνταμ ημερήσια, και την έκτη μέρα (που και αυτή είναι γεμάτη γιατί φευγουμε 10 το βράδυ) θα δούμε ότι έμεινε από Βρυξέλλες...Αν βρούμε εισητήρια για Αμστερνταμ σε λογική τιμή ψήνομαι να πάμε γιατι όντως 3 ολόκληρες μέρες Βρυξέλλες ίσως είναι πολύ...
Ευαγγελία για Αμβέρσα το σκέφτομαι σε ημερήσια αν δε πάμε Αμστερνταμ, αλλά διάβασα και στο φόρουμ και δε λένε όλοι τα καλύτερα και έχω μπερδευτεί..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μην πατε Αμστερνταμ για μια μερα,θα το ΄΄σκοτωσετε''.Ειχα και εγω τον ιδιο ενδοιασμο αλλα με την παροτρυνση μελων του φορουμ,δεν πηγαμε και δεν το μετανοιωσαμε.Δεν ειναι στα Αγγλικα αλλα δε χανεσαι.
Η αλήθεια είναι πως Άμστερνταμ έχει πολλά να δεις και μία μέρα θα είναι λίγη, αλλά επειδή στα επόμενα ταξίδια δε σκοπεύουμε να πάμε μόνο Άμστερνταμ (κυρίως επειδή είναι πολύ ακριβές οι διανυκτερεύσεις εκεί σε ένα αξιοπρεπές ξενοδοχείο) ίσως είναι καλύτερα να το δούμε τώρα...Και κάποτε, αν μας αρέσει τόσο, μπορεί να ξαναπάμε..;)
Βασικό θέμα βέβαια είναι να δούμε αν μας συμφέρει το τρένο..όταν επιστρέψω θα σας πω τι βρήκαμε τελικά οπότε αν ενδιαφέρονται και άλλοι να ξέρουν! ;)
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Παντως,τα εισιτηρια απο Βελγιο για Ολλανδια ειναι πολυ ακριβα.Βρυξελλες-Χαγη-Βρυξελλες με Intercity,ειναι 38 ευρω απο το γκισε,αν θυμαμαι καλα,μεσα στο Σαββατοκυριακο που υπαρχει εκπτωση.Αρα για Αμστερνταμ,ακομα πιο ακριβα.Με Thalys,που ειναι online,θα περναει το 100αρικο.
 

Sotiroula

Member
Μηνύματα
28
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ας πουμε Κούβα...
Ταξίδι-Όνειρο
Σικελία!!!!!!!!!!!!!!
Καλησπέρα! Θα ήθελα λίγη βοήθεια για το Βέλγιο. Θα μείνουμε από 31 Αυγ. πρωί ως 5 Σεπτ. βράδυ και έχω φτιάξει το πρόγραμμα ως εξής: 2 νύχτες στη Μπριζ, 3 νύχτες στις Βρυξέλλες και μία ημερήσια στην Γάνδη. Έψαξα τα δρομολόγια τρένων και είδα πως έχει διάφορες προσφορές (weekend ticket, summer ticket). Πρέπει να κλείσω εισητήριο online για να εχω εκπτωση 50% (weekend ticket) ή και απευθείας εκεί από το πρακτορείο;
Και κάτι ακόμα, από Μπριζ αξίζει τον κόπο να πάμε βόλτα Οστάνδη; Πόση ώρα είναι και πόσο κοστίζει;
Ευχαριστώ πολύ!
Καλησπέρα!Εζησα στο Βελγιο 1 χρόνο και νομίζω ότι η προετοιμασία σου αλλα και το προγραμμα σου με κανουν, το λιγοτερο ζηλιάρα!!!
Μην ανησυχείς για τα εισιτήρια, φτάνοντας εκεί θα βρείς και άλλες προσφορές!Τα τρένα ειναι εξαιρετικά, και γρήγορα!Γνωμη μου ειναι να κανετε και μια βολτα στο Louvain La Nouve, ειναι πολυ ομορφη περιοχή και πολυ κοντα με το τρένο!Η οστάνδη, δεν ειναι και τιποτα εξαιρετικο!Εχει μια μεγάλη παραλία, αλλα όχι και τόσο καλη για μπάνιο και ενα ναυάγιο-μνημείο, επίσης μερικα μαγαζιά για ψαρι και λιγα καφέ!Δεν αξίζει και τόσο!!!

να περασετε εξαιρετικά και μην παραλείψετε να επισκεφτείτε για μερικές μπυρες το περίφημο Delirium Beer Pub!!!Respect by all means!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.273
Μηνύματα
885.877
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom