Πολωνία 7ημερο στην Πολωνία.

SKARLET

Member
Μηνύματα
15
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπέρα σε όλους,

κλείσαμε με τον σύζυγο εισιτήρια για Βαρσοβία για μία εβδομάδα από σάββατο σε σάββατο. θέλουμε να πάμε οπωσδήποτε Κρακοβία και είμαστε ανοιχτοί και σε οποιαδήποτε άλλη πρόταση. Τα βασικά μου θέματα είναι:
1.Αυτές οι μέρες είναι αρκετές μόνο για Βαρσοβία και Κρακοβία ή μας παίρνει και για κάτι άλλο; Με την προυπόθεση φυσικά να το ευχαριστηθούμε και όχι να τρέχουμε σαν τρελλοί!
2.Πόσες ημέρες σε κάθε πόλη
3. Αυτοκίνητο ή μέσα μαζικής μεταφοράς
4. Εχω διαβάσει ότι συνήθως από Κρακοβία κλείνουν εκδρομές για Αουσβιτς, αλατωρυχεία κλπ μέσω πρακτορείου. Επειδή είμαι αλλεργική στα πρακτορεία, θεωρείτε ότι αν παμε μόνοι μας θα ταλαιπωρηθούμε πολύ η θα χάσουμε κάτι ουσιωδες από θέμα πληροφόρησης; Από πολωνικά φυσικά δεν ξέρουμε γρυ όμως έχουμε άριστα αγγλικά και γαλλικά και στοιχειώδη γερμανικά και ρώσικα.
Το ταξίδι θα γίνει αρχές Οκτωβρίου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

:)
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
νομίζω οι δύο πόλεις αρκούν για μια εβδομάδα. Από όσο ξέρω θέλει γύρω στις 4-5 ώρες για να πας απ την μία στην άλλη. Ας μιλήσει και κανείς πιο έμπειρος....
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
3 μερες για Βαρσοβια και 4 για Κρακοβια ειναι,νομιζω,μια χαρα.Απο Κρακοβια για αλατορυχεια και Αουσβιτς μπορεις να πας με ΜΜΜ πολυ ανετα.Α,3 χλμ απο το Αουσβιτς ειναι το στρατοπεδο Μπιρκεναου,επιβαλλεται η επισκεψη[υπαρχει μικρο λεωφορειο που σε μεταφερει απο το ενα στρατοπεδο στο αλλο δωρεαν}.Βαρσοβια και Κρακοβια υπεροχες πολεις,πολυ ομορφο ταξιδι.
 

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Συμφωνώ με τον greco.3μερες Βαρσοβια και4 Κρακοβια ειναι μια χαρά .Δεν θα έχεις πρόβλημα με την συνεννόηση ,ούτε με τις εκδρομές .Καλο ταξίδι .
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
4. Εχω διαβάσει ότι συνήθως από Κρακοβία κλείνουν εκδρομές για Αουσβιτς, αλατωρυχεία κλπ μέσω πρακτορείου. Επειδή είμαι αλλεργική στα πρακτορεία, θεωρείτε ότι αν παμε μόνοι μας θα ταλαιπωρηθούμε πολύ η θα χάσουμε κάτι ουσιωδες από θέμα πληροφόρησης; Από πολωνικά φυσικά δεν ξέρουμε γρυ όμως έχουμε άριστα αγγλικά και γαλλικά και στοιχειώδη γερμανικά και ρώσικα.
Δε χρειάζεται πρακτορείο. Υπάρχει λεωφορείο και τρένο για Wieliczka (αλατωρυχεία) και για Οswiecim (στρατόπεδα συγκέντρωσης Αuschwitz I-Birkenau). Eπίσης μπορείς να πεταχτείς από Κρακοβία μέχρι το Ζακοπάνε με λεωφορείο ή minibus για να δεις τα Τάτρα.
 

SKARLET

Member
Μηνύματα
15
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες! Ioanna έχω βγάλει σχεδόν το ίδιο πρόγραμμα μόνο αντίστροφα γιατί θα πάμε πρώτα Κρακοβία και μετά Βαρσοβία. Κι εμείς με εξαργύρωση πόντων της Aegean με 52 ΕΥΡΩ το άτομο! Κι εμείς καταλήξαμε Πολωνία ως λύση τελευταίας στιγμής γιατί αργήσαμε να κλείσουμε εισιτήρια για τον αρχικό προορισμό (Βερολίνο) και εξαντλήθηκαν.
Θα επανέλθω με εντυπώσεις.
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
195
Likes
222
Τι αποφάσισες τελικά ; 3 βαρσοβία , 4 Κρακοβία ;

Ότι άλλο θες ρώτα και εδώ , τα έχω φρέσκα :)
 

SKARLET

Member
Μηνύματα
15
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Τελικά ναι, 3 ημέρες Βαρσοβία και 4 Κρακοβία. Εχω δύο ερωτήσεις ακόμη αν ξέρει κάποιος.
1. Πιστωτικές κάρτες είναι αποδεκτές παντού; Εστιατόρια, αξιοθέατα κλπ.
2. Φτάνουμε Βαρσοβία σάββατο κατά τις 3 και η πρώτη διανυκτέρευση είναι Κρακοβία. Να έχω κλεισει εισιτήρια με το τρένο μέσω internet ή βρίσκουμε άνετα και επιτόπου.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Πιστωτικές παντού!!εστιατορια,αλλατορυχεία,αουσβιτς,εισητήρια λεωφορείου.απλά να προσέξετε στις αυτόματες μηχανές εισιτηρίων μέσα στα λεωφορεία,παίρνουν πιστωτικές αλλα με pin!!
Πιστεύω οτι θα βρεις,αλλα δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά...είχα βρει 50 ευρω 2 άτομα πήγαινε έλα γύρω στις 20 ημέρες πριν φύγω ,και τα έκλεισα μέσω Internet...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.761
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Τελικά ναι, 3 ημέρες Βαρσοβία και 4 Κρακοβία. Εχω δύο ερωτήσεις ακόμη αν ξέρει κάποιος.
1. Πιστωτικές κάρτες είναι αποδεκτές παντού; Εστιατόρια, αξιοθέατα κλπ.
Το μόνο σημείο που θυμάμαι ότι δεν δέχτηκαν πιστωτική κάρτα είναι το Παλάτι του Πολιτισμού στη Βαρσοβία.
 

SKARLET

Member
Μηνύματα
15
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Από θέμα διασκέδασης τι αξίζει στις δύο πόλεις; Στην Κροακοβία αξίζει ναπάει κανείς σε jazz club; Η σε κάποιο κονσέρτο κλασσικής μουσικής;
Αν έχει πάει κάποιος και έχει να προτείνει κάτι καλό ευπρόσδεκτη η κάθε πληροφορία!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom