Γερμανία 7 Απίστευτες μέρες στο Βερολίνο

delos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μετά από πολύ ψάξιμο και πολλές ώρες κολλημένος στην οθόνη του υπολογιστή μου αναζητώντας πληροφορίες για ένα ταξίδι μέσα στον Ιανουάριο κατέληξα στο Βερολίνο και τελικά έκανα την καλύτερη επιλογή. Με μόνο 190 ευρώ αεροπορικά εισητήρια μέσω eazyjet για δύο άτομα μετ΄ επιστροφής και με 80 ευρώ την βραδιά στο ξενοδοχειο Park Inn στην Alexanderplatz στο Ανατολικό Βερολίνο, περάσαμε 7 υπέροχες μέρες μαζί με την γυναίκα μου. Αν και αρχικά είχα κάποιον ενδιασμό όσον αφορά την eazyjet ωστόσο όλα πήγαν πολύ καλά χωρίς εξτρά χρεώσεις του τύπου speedy boarding κτλ, το οποίο πλέον δεν χρειάζεται αφού όλοι οι επιβάτες επιβιβάζονται μαζί και όχι σε γκρουπ.
Πρώτη μέρα λοιπόν και αναχωρούμε από το αεροδρόμιο της Θεσ/νίκης με καλό καιρο και ήλιο, μαθαινουμε όμως ότι θα έχουμε μικρή καθυστέρηση λόγω χιονιού στο αεροδρόμιο του Βερολίνου. Μέσα Γεννάρη βλέπετε οπότε τέτοια προβληματάκια υπάρχουν. Όλα καλά όμως και μετά από 2 ώρες πτησης προσγειονώμαστε στο παγωμένο Βερολίνο που παρόλο τους -3 βαθμούς θερμοκρασία λόγω ξηρού κλίματος δεν νιώθεις τίποτα αν είσαι πολύ καλά ντυμένος. Αφου παραλάβαμε τις αποσκευές προχωρήσαμε περίπου 500 μέτρα και φτάσαμε στην αποβάθρα των τρένων( έχει παντού πινακίδες) πήραμε το τραίνο και περίπου σε 25-30 λεπτά φτάσαμε στο ξενοδοχείο μας στην Alexanderplatz. Καλό θα ήταν για όσους χρησιμοποιήσουν τραίνο στο Βερολίνο, λόγω των πολλών στάσεων και γραμμών να έχουν από την αρχή μαζί τους χάρτη του μετρό.
Αφού τακτοποιηθήκαμε στο δωμάτιό μας στον 35ο όροφο του ξενοδοχείου με απίστευτη θέα σε όλο το ανατολικό Βερολίνο, ντυθήκαμε καλά και βγήκαμε για μια πρώτη γνωριμία με την πόλη, φυσικά περπατώντας. Οι δρόμοι πεντακάθαροι, όλοι οι οδηγοί με χιονολάστιχα στα αυτοκίνητά τους, ενώ τα πεζοδρόμια τεράστια με περίπου 15 πόντους χιόνι. Στα δεξιά μας αρχικά επί της οδού Under de Linden η εκκλησία St' Mary's και σχεδόν δίπλα της ο 215 μέτρων ύψους πύργος της τηλεόρασης στον οποίο δεν ανεβήκαμε αφού εκτός του ότι ήθελε 10.5 ευρώ το άτομο για να ανεβείς δεν είχε και θεση να πιείς ένα καφέ λόγω rezerve. Συνεχίσαμε και στα δεξιά μας μπήκαμε στο ξενοδοχείο Radisson blue. Εκεί δεσπόζει στην μέση του λόμπυ ο τεράστιος θόλος του ενυδρείου και μπαίνοντας στο ανσανσέρ που υπάρχει εντός του θόλου χάζευεις τα εκατοντάδες ψαράκια γύρω σου( τέλειο θέαμα πραγματικά). Πιο κάτω ο Καθεδρικός Ναός του Βερολίνου, αξίζει να δώσεις 5 ευρώ το άτομο και να μπεις. Εμείς πετύχαμε και λειτουργία και ήταν μαγευτικά. Ο ποταμός Σπρεε που διασχίζει την πόλη παγωμένος αλλά ήρεμος ιδανικό σημείο για φωτό. Λίγα μέτρα πιο κάτω το Πανεπιστήμιο του Βερολίνου από τα πιο παλιά, το Altes museum και Historical museum. Δεξιά και αριστερά αντιπροσωπείες αυτοκινήτων με αυτή της Chrysler να κλέβει την παράσταση. Περνώντας κάθετα την Friedrichstrase και το άγαλμα του Φρειδερίκου μπροστά σου οι πασίγνωστες Πύλες του Βραδεμβούργου,τις οποίες αξίζει να τις δείτε και βράδυ φωτισμένες. Αφού περάσαμε και τις Πύλες δεξιά μας το Κοινοβούλιο του Βερολίνου με τον καινούργιο γυάλινο θόλο. Από αυτό το σημείο μπορείς να συνεχίσεις ευθεία διασχίζωντας το τεράστιο πάρκο Tiergarden ή να στρίψεις αριστερά πρός την Potsdamer Platz σημείο ορόσημο του Δυτικού Βερολίνου. Εμείς κατευθυνθήκαμε προς τα κει λοιπόν. Ψηλά κτήρια γύρω μας όλα καινούργιας κτασκευής με γυάλινους θόλους και τζάμια ολόγυρα. Εδώ βρίσκεται και το γνωστό Sony Center με το περίεργο ομπρελοειδές σκέπαστρο. Διάλειμμα όμως και φαγητό στο Vappiano, ιταλικό self- service εστιατόρειο αρκετά νόστιμο και οικονομικό. Τραίνο από την Potsdamer Platz και επιστροφή αργά το απόγευμα στο ξενοδοχείο. Φυσικά ξεκούραση και ανάκτηση δυνάμεων για την επόμενη μέρα.
Η δεύτερη μέρα περιελάμβανε επίσκεψη σε μουσεία. Επισκευθήκαμε το Madam Tissue(φοβερά καέρινα ομοιόματα) στην οδό Under de Linden στο Αντολικό Βερολίνο, καθώς και το μουσείο της Περγάμου το οποίο βρίσκεται στο λεγόμενο νησί των μουσείων μαζί με άλλα τέσσερα(νομίζω) μουσεία και μπορείς να βγάλεις ένα οικονομικό εισητήριο για όλα. Εμείς επισκεφτήκμε μόνο το μουσείο της Περγάμου(τέλειο και άκρως ελληνικό!!!) οπότε πληρώσαμε 7 ευρώ το άτομο. Από την οδό Friedrichstrase που είναι ο εμπορικός δρόμος του Ανατολικού Βερολίνου περπατήσαμε μέχρι το σημείο με την επωνυμία CheckPoint Charlie σημείο όπου βρισκόταν το τοίχος και ξεκινούσε το αμερικανικό έδαφος του Δυτικού Βερολίνου. Αξίζει να επισκεφτείτε το μουσείο του τοίχους που υπάρχει εκεί. Εμείς πήγαμε και πραγματικά μείναμε έκπληκτοι με τις φωτό και τα εκθέματα.
Τρίτη μέρα και φυσικά επίσκεψη στον ζωολογικό κήπο του Βερολίνου που βρίσκεται στην Δυτική πλευρά. Βγάλτε εισητήριο και για το Ενυδρείο που βρίσκεται μέσα στο πάρκο. Αξίζει! Λόγω χαμηλής θερμοκρασίας τα περισσότερα ζώα βρισκόταν μέσα σε κτήρια με ειδικά κλουβιά αλλά αυτό δεν αλλοιώνει καθόλου την πολύ οργανωμένη εικόνα που επικρατεί και τα πάρα πολλά είδη που έχεις την ευκαιρία να δεις. Μετά από περίπου 4 ώρες στον ζωολογικό κατευθυνθήκαμε προς την οδό Kurfurstendamm τον εμπορικότερο δρόμο του Δυτικού Βερολίνου με πάρα πολλά επώνυμα μαγαζιά. Στην αρχή αυτής της οδού βρίσκεται και η εκκλησία Kaiser, ότι δηλαδή απέμεινε από την φωτιά του τότε παγκοσμίου πολέμου. Τσιμπήσαμε κάτι σε ένα ιταλικό εστιατόριο με εκπληκτικές μακαρονάδες και πίσω στο ξενοδοχείο. Γενικά όσον αφορά το θέμα του φαγητού δυσκολευτήκαμε λίγο επειδή τα περισσότερα τα μαγειρεύουν αρκετά ωμά όποτε κυρίως προτιμούσαμε ιταλικό, ταϋλανδέζικο και ισπανικό φαγητό. Επίσης από τις έξι νύχτες της διαμονής μας βγήκαμε μόνο δύο φορές το βράδυ για ποτό, εξάλλου από την κούραση της ημέρας δεν είχαμε και πολύ όρεξη. Γενικά ωραία μπαράκια έχει στην περιοχή Hackescher Markt κοντά στο ξενοδοχείο μας και γύρω από την Alexanderplatz που με λίγη υπομονή τα εντοπίζεις. Φυσικά μόνο μπύρα αφού τα 0.5 λίτρα είχαν 3,20 ευρώ.
Ημέρα τέταρτη και πέρνοντας τη γραμμή του S-Bahn(έτσι λέγονται οι επίγειοι σταθμοί τένου ενώ οι υπόγειοι U- Bahn) κατευθυνθήκαμε για το Potsdam μια κωμόπολη περίπου 35 χιλιόμετρα έξω από το Βερολίνο γύρω στα 40 λεπτά με το τραίνο. Πανέμορφο μέρος με μία τεράστια έκταση ενός πάρκου στο οποίο βρίσκονται όλα τα παλάτια και οι κήποι του βασιλιά Φρειδερίκου. Με 15 ευρώ το άτομο, πήραμε ένε πουλμανάκι που βρίσκεται έξω από τον σταθμό του τραίνου και απολαύσαμε 3 ώρες πλήρη ξενάγηση σε όλα τα παλάτια ακούγοντας ταυτόχρονα στα ελληνικά και ιστορικές λεπτομέρειες καθόλη την διάρκεια της διαδρομής από ακουστικά που είχε σε κάθε θέση. Μετά την ξενάγηση, βόλτα στο πολύ όμορφο πλακόστρωτο της πόλης, πήραμε πολλές σοκολάτες απο την ολλανδική συνοικία η οποία σίγουρα ξεχωρίζει πολύ εύκολα και φάγαμε σε ένα γερμανικό εστιατόριο αυτή την φορά,με πολύ όμορφο περιβάλλον και αρκετά καλά φαγητά. Από κει πέρνεις το τραμ που περνά κάθε 3 λεπτά και σε 3 στάσεις πίσω στον σταθμό των τραίνων. Με φοβερές αναμνήσεις από την πολή όμορφη κωμόπολη γυρίσαμε στο ξενοδοχείο και ετοιμαστήκαμε για ένα ποτάκι χαλαρό.
Πέμπτη και έκτη μέρα αφιερωθήκαμε σε βόλτες στα εμπορικά καταστήματα στην Kurfurstendamm και Friedrichstrase καθώς και στα γύρω στενάκια. Δεν ενθουσιαστήκαμε με το εμπορικό κέντρο ka de we στην Kurfurstendamm, μας άρεσε πάρα πολύ το galleri lafayet στο ανατολικό Βερολίνο καθώς και πολλά εμπορικά που μπορεί να μην είναι επώνυμα αλλά είναι πολύ όμορφα στο εσωτερικό τους. Γενικά τρελλαθήκαμε με το Ανατολικό Βερολίνο. Είναι άκρως ατμοσφαιρικό, με πάρα πολλά αξιοθέατα, εμπορικά κέντρα, κλασσικές γρμανικές μπυραρίες( φοβερή μπυραρία το mutter hup στην τουριστική περιοχή nicolaiviertel και με εκπληκτικό οικονομικό φαγητό) καθώς και πολλά μαγαζάκια με σουβενίρ επί της Friedrichstrase. Το Δυτικό Βερολίνο έχει πιο σύγχρονη αρχιτεκτονική, πολλά ακριβά επωνυμα μαγαζιά και μοντέρνα κτήρια. Έχει και αυτό την ομορφιά του απλά εμείς προτιμήσαμε Ανατολικό.
Τελευταίες διαπιστώσεις, πιστεύουμε ότι η πόλη λόγω του πολύ πρασίνου είναι φοβερός προορισμός για την άνοιξη, έχει πάρα πολλά πράγματα να κάνεις, ενδύκνειται για μια υπέροχη βόλτα με ποδήλατο αφού σχεδόν παντου υπάρχουν ποδηλατόδρομοι, πάρα πολλά μουσεία, φθηνά ξενοδοχεία, πεντανόστιμα λουκάνικα από τους καντινιέρηδες που βρίσκονται παντου σε όλο το Βερολίνο, κλασσικές γερμανικές μπυραρίες με φθηνές μπύρες, μετρό που εξυπηρετεί αμέτρητες περιοχές και γενικά μία πόλη οργανωμένη με ελάχιστα αυτοκίνητα στην κυκλοφορία συγκριτικά με το μέγεθος του πληθυσμού της( εικόνα αντίθετη από αυτή της Αθηνας και Θσ/νίκης) και πολύ σοβαρούς αγέλαστους αλλά ταυτόχρονα άκρως εξυπηρετικούς Γερμανούς.
Ελπίζουμε κάποια στιγμή να ξαναπάμε, αυτή τη φορά την άνοιξη. Το Βερολίνο είναι μία πόλη που όταν πας την ερωτεύεσαι και θέλεις να ξαναγυρίσεις σύντομα σε αυτήν!!!!

_____________________________________________________________
photo by wikipedia.org
Αυτό το αρχείο εικόνας διανέμεται με τους όρους της άδειας Creative Commons / Αναφορά - Παρόμοια Διανομή 3.0 Unported
 

Attachments

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ωραία η ιστορία σου!μου ξαναθύμησες το ταξίδι που έκανα εκεί το καλοκαίρι,σίγουρα είναι διαφορετική η αίσθηση τότε με τά πάρκα και το πράσινο!!τους ποδηλάτες πέρα-δώθε!
Συμφωνώ μαζί σου ότι το Ανατολικό είναι αυτό που αξίζει...!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
πολυ ομορφη η ιστορια σου!!ξυπνησαν οι αναμνησεις μου..
βερολινο χωρις κρυο => φαγητο χωρις αλατι..
χειμωνα το πρωτοαντικρυσα, χειμωνα θα ξαναπαω!!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
πολυ ομορφη η ιστορια σου!!ξυπνησαν οι αναμνησεις μου..
βερολινο χωρις κρυο => φαγητο χωρις αλατι..
χειμωνα το πρωτοαντικρυσα, χειμωνα θα ξαναπαω!!
μου άρεσε πολύ η παρομοίωσή σου, αλλά θα διαφωνήσω.
Το Βερολινο το καλοκαιρι είναι ακόμα πιο όμορφο, πιο ρομαντικό. Τα χρώματα του ουρανού μετά τις 7-8μμ, το πράσινο και το χρώμα που κατακλύζει την πόλη, οι υπαίθριες εκδηλώσεις, η διάθεση των κατοίκων, τα πανέμορφα πάρκα του ανατολικού Βερολίνου, προσωπικά με μάγεψαν ακόμα περισσότερο από ό,τι το χειμώνα.
Τελικά αυτή η πόλη είναι μάγισσα πλανεύτρα:clap:
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
αααααχ...γιατί μου το κάνετε τώρα αυτό? :(
Θέλω Βερολίνο, ΤΩΡΑ και για πάντα!!!
 

greengeorge

Member
Μηνύματα
27
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Τρανσυλβανία
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
Οσο καλά και να τα περιγράψει κανείς μόνο αν δεις το Βερολίνο από κοντά κολλάς και θες να ξαναπάς και να ξαναπάς!!! Αν βέβαια έχεις δει και Πότσδαμ , Δρέσδη και δη χειμώνα για τους λάτρεις του κρύου , του χιονιού και των χρωμάτων του χειμώνιάτικου δειλινού στη Γερμανία τότε ακόμα καλύτερα.
 

msalli03

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγία (Όσλο-Μπέργεν)
Δεν ξέρω πώς είναι στο Βερολίνο με -3ο C , το καλοκαίρι όμως είναι υπέροχα. Και η ποδηλατάδα στο Βερολίνο επιβάλλεται!
 
Last edited by a moderator:

Soctama

Member
Μηνύματα
142
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα
Και οι δύο εποχές φαντάζομαι θα αξίζουν εξίσου...!Πρεπει να περάσατε τέλεια ε??Μπράβο...!Ωράια αφήγηση,σύντομη και περιεκτική..!
 

mariap.

Member
Μηνύματα
110
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
πολύ όμορφη η αφήγηση σου,θυμήθηκα την προετοιμασία που είχα κάνει και εγώ για το βερολίνο,αλλά δυστυχώς δεν πρόλαβα να το χαρώ...

χριστός ανέστη!
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Δεν ξέρω πώς είναι στο Βερολίνο με -3ο C , το καλοκαίρι όμως είναι υπέροχα. Και η ποδηλατάδα στο Βερολίνο επιβάλλεται!
Ούτε εγώ ξέρω πώς είναι το Βερολίνο με -3οC, ξέρω όμως πώς είναι με -16οC (ναι, χωρίς υπερβολές) και σε βεβαιώνω πως είναι απλά ΥΠΕΡΟΧΟ!! :D
 
Last edited by a moderator:

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
με αρεσει που τα εγραψεσ οχι πολυ κουραστικα και απλα !!! φευγω και εγω στις 22/11 για 4 μερεσ θα κλεψω καποιοεσ απο τισ εμπειριεσ σου για να τισ χρησιμοποιησω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.051
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom