Γερμανία 7 Απίστευτες μέρες στο Βερολίνο

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
παρόλα αυτά, δυστυχώς τα πράγματα αρχίζουν και αλλάζουν. Στο θεμα των ακινήτων. Οι ίδιοι οι Γερμανοί παραπονιούνται ότι τα πράγματα γίνονται όλο και χειρότερα, οι τιμές ανεβαίνουν πολύ. Και για αγορά, αλλά ακόμα και για ενοικιο. Φίλοι μου ψάχναν 3-4 μήνες μέχρι να βρουν κάτι τον τελευταίο χρόνο. Πρέπει να περάσεις από συνεντεύξεις, η ζήτηση είναι μεγάλη κλπ.

Για τα προϊόντα, αυτό που λένε οι ίδοι οι Βερολινέζοι είναι το εξής:
Επειδή πέρασαν δύσκολα, τους έχει μείνει λίγο ένα σύνδρομο. Και πλέον -παραδέχονται αλλά ταυτοχρονα είναι και περήφανοι για αυτό- ο λόγος που διατηρούν τις τιμές εξαιρετικά χαμηλές είναι ότι ο κόσμος προτιμάει να διανύσει μεγαλύτερη απόσταση ώστε να βρει κάτι φτηνότερο, έστω και 5 λεπτά φτηνότερο, παρά να το δώσει σε κάποιον που έχει αυξήσει την τιμή. Έτσι με κάποιον τρόπο τον "τιμωρούν". Αυτό φυσικά δρα ανταγωνιστικά, κι έτσι οι καταστηματάρχες κρατούν χαμηλές τις τιμές για να μην χάσουν πελατεία.

Και το βίωσα κι εγώ αυτό το πράγμα. Και μου άρεσε, διότι δυστυχώς καμία φορά στην Ελλάδα ο λόγος που μερικά καταστήματα/καφετέριες/φούρνοι κλπ έχουν την άνεση να ανεβάζουν τις τιμές είναι επειδη εμεις τους το επιτρέπουμε. Αν πάψουμε να πηγαινουμε εκει που πουλάν τον καφέ στα 5ευρώ, αναγκαστικά θα προσπαθήσουν να το μειώσουν...
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Για μένα το βερολίνο είναι λίγο πιο φτηνό και στην χειρότερη περίπτωση οι τιμές είναι ίδιες με την ελλάδα απλά αυτοί πέρνουν τα διπλάσια απο εμάς δεν είναι η πόλη που θα κάνεις τα πάντα με λίγα χρήματα..εκεί άλλωστε πλήρωσα πρώτη φορά το μπουκαλάκι νερό για 2 ευρώ σε ορισμένα σημεία.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Για μένα το βερολίνο είναι λίγο πιο φτηνό και στην χειρότερη περίπτωση οι τιμές είναι ίδιες με την ελλάδα απλά αυτοί πέρνουν τα διπλάσια απο εμάς δεν είναι η πόλη που θα κάνεις τα πάντα με λίγα χρήματα..εκεί άλλωστε πλήρωσα πρώτη φορά το μπουκαλάκι νερό για 2 ευρώ σε ορισμένα σημεία.
Δεν έχω δει τέτοια τιμή στο βρλν, που σου έτυχε αυτό?
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Για μένα το βερολίνο είναι λίγο πιο φτηνό και στην χειρότερη περίπτωση οι τιμές είναι ίδιες με την ελλάδα απλά αυτοί πέρνουν τα διπλάσια απο εμάς δεν είναι η πόλη που θα κάνεις τα πάντα με λίγα χρήματα..εκεί άλλωστε πλήρωσα πρώτη φορά το μπουκαλάκι νερό για 2 ευρώ σε ορισμένα σημεία.
στην Ευρώπη ΠΑΝΤΑ αγοράζουμε νερό από το σούπερμάρκετ. Ή έχουμε ένα μπουκαλάκι μαζί μας και το γεμίζουμε από τις βρυσες (πινεται και στο Βερολινο και στην Ολλανδια, ακόμα και από το νερό της βρύσης στους νεροχύτες του μπάνιου). ΠΟΤΕ από τουριστικά ή kiosks/περίπτερα.
Αλλά δεν νομιζω οτι είναι οι τιμες και σαν την Ελλάδα! Εγώ πληρωνόμουν καθαρά γύρω στα 800 ευρώ το μήνα και ζούσα με πολύ άνεση, με ενοίκιο, μεταφορές, εξόδους, φαγητό κλπ, που στην Ελλάδα δεν υπήρχε περιπτωση να επιβιωνα με τον ίδιο μισθό!
το γάλα το έβρισκα στο Βερολίνο από 37λεπτά, το τυρι φετα τα 250γρ. στο 1 ευρω (1.10 το ακριβο), απορρυπαντικά κλπ πιο φτηνά από Ελλάδα. Ενοίκιο όλα μέσα (ιντερνετ, τηλεφωνο, ρευμα, νερο, θερμανση, κοινοχρηστα) 360 ευρώ στα 35τετραγωνικα. Δεν νομιζω οτι αυτές είναι οι τιμές με την Ελλάδα...

στο εξωτερικό μονο τις μεταφορές βρισκω πιο ακριβές από την Ελλάδα και μετά ίσως κάποιες άλλες λεπτομέρειες, όπως ασφάλιση κλπ
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Στην άρχη την πάτησα κανα 2 φορές..μετά μπουκαλάκι και γέμισμα ξανά και ξανά.Για τα έξοδα διαβίωσης που αναφέρεις πέρα απο τα 360 ευρώ δεν έδινες κάτι άλλο για λογαριασμούς η περίπτωση σου είναι αντιπροσωπευτική για βερολίνο?για κάτι μεγαλύτερο πόσο θέλεις?
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Στην άρχη την πάτησα κανα 2 φορές..μετά μπουκαλάκι και γέμισμα ξανά και ξανά.Για τα έξοδα διαβίωσης που αναφέρεις πέρα απο τα 360 ευρώ δεν έδινες κάτι άλλο για λογαριασμούς η περίπτωση σου είναι αντιπροσωπευτική για βερολίνο?για κάτι μεγαλύτερο πόσο θέλεις?
για λογαριασμούς όχι, δεν έδινα κάτι άλλο. τα έξοδά μου από εκεί και πέρα ήταν τα προσωπικά μου, το σουπερμαρκετ και οι μετακινησεις (που ειχα 6μηνιαια καρτα που συνεφερε). Συνηθως τα συμβολαια ετσι ειναι. δλδ όλα είναι μέσα. Και το ρευμα και το νερό για παράδειγμα, πληρώνεις το ίδιο ποσό αυτόματα κάθε μέρα στην εταιρία, και στο τέλος του χρόνου, βλέπουν πόσο έκαψες/ξόδεψες και σου επιστρέφουν τη διαφορά αν είναι μεγάλο το ποσό.
Κοιτα, για το σπιτι, η τιμή ήταν τόσο πριν από 2 χρόνια. Τώρα έχουν αυξηθεί οι τιμές λένε. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όμως. Μπορείς να βρεις από 170-200 ευρώ δωματιο στο kreuzberg και neukoln έως 500-700 2άρι-2.5άρι στην prenzlauerberg. Αλλά παίζει. Διότι τώρα που φτιάχνονται νεες πολυκατοικιες αλλά και αγοραζει πολύ ο κόσμος διαμερίσματα, αρχίζουν και ανεβαινουν οι τιμές στις "cool" και ωραίες περιοχές (πχ prenzlauer berg). Για εμένα τότε, το αφεντικό μου μου ειχε πει οτι 360ευρω ήταν ακριβό, διοτι θα μπορουσα να βρω σε άλλη περιοχή με 250-260ευρω, αλλά εμένα πιστευω μου έκατσε πάρα πολύ καλά

ειμαστε ομως τελειως off topic. σορρυ...
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Είχε πολύ χιόνι και πολύ κρύο. Καλό ντύσιμο σημαίνει γιαυτούς που κρυώνουν ισοθερμικά εσώρουχα και για όλους σκουφί, γάντια και μποτάκια.
Σ`ευχαριστώ για την απαντηση και μου δίνεις πολύ κουράγιο για τις εκεί συνθήκες!Πραγματικά μπόρεσες να κινηθείς άνετα στην πόλη;Εμείς έχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο για να πηγαίναμε Δρέσδη,Πράγα κλπ.Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρουμε λόγω καιρού.Από την εμπειρία σου,κινούνται άνετα τα αυτοκίνητα στην πόλη; Επίσης να σε ρωτήσω,χωρίς να σε κουράσω,τα θερμοεσώρουχα έχουν το ίδιο αποτέλεσμα με τα ισοθερμικά; Τι θα μπορούσες να μας συστήσεις ως "αρτι αφιχθείς": Σ`ευχαριστώ και πάλι!!
 

xara 89

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Έχω γυρίσει αρκετές χώρες και γερμανικά κρατίδια αλλά τέτοιες τιμές όπως στο Βερολίνο ίσως δεν θα βρει κανεις. Ίσως στη Βουλγαρία, την (πρ. γιουγκ.) Μακεδονία ή τη Μολδαβία παίζει να βρεις καλύτερες από το Βερολίνο τιμές στα καταστήματα τροφίμων, στα εστιατόρια ή στα είδη πρώτης ανάγκης (βέβαια). Από την άλλη η Σκανδιναβία, η Γαλλία ή η Μεγ. Βρετανία, απλησίαστες!
MAEDONIA???MIPOS ENNOEIS SKOPIA??
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
πρώτον απαγορεύονται τα Κεφαλαία κι κατά δεύτερον τα greeklish

ακόμα, ο Πέτρος έγραψε Πρώην Γιουγκοσλαβία της Μακεδονίας (ΠΓΔΜ), που ναι μεν είναι σωστό.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.030
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom