Ισλανδία 7 βράδια Ισλανδία, πως να μοιράσω τις ημέρες;

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Λοιπόν:
1η Reykjavik
2η Golden Circle (διαμονή κάπου μετά το Hella)
3η Skogafoss, Seljalandsfoss, Reynisfjara Beach (διαμονή κάπου κοντά στο Kalfafell)
4η Skaftafell national park, Diamond Beach (διαμονή κάπου κοντά στο Egilsstadir)
5η Dettifoss(αν ειναι ανοιχτός ο δρόμος και περνάει το Cactus), Grjótagjá Cave, Μyvatn Νature Βaths (διαμονή Akureyri)
6η Kirkjufell, διαμονή σε Olavsvik.
7η Whale tour και επιστροφή σε Reykjavik
8η Αναχώρηση απόγευμα

Ή

Την 5η ημέρα να γυρίσω για διανυκτέρευση σε Selfoss
6η Αξιοθέατα προς Olafsvik και διαμονή εκεί
7η Το πρωι whale tour και μετά επιστροφή σε Reykjavik
8η Αναχώρηση απόγευμα

Πως σας μοιάζει αυτό το πρόγραμμα; Το πρώτο ή το δεύτερο;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Λοιπόν:
1η Reykjavik
2η Golden Circle (διαμονή κάπου μετά το Hella)
3η Skogafoss, Seljalandsfoss, Reynisfjara Beach (διαμονή κάπου κοντά στο Kalfafell)
4η Skaftafell national park, Diamond Beach (διαμονή κάπου κοντά στο Egilsstadir)
5η Dettifoss(αν ειναι ανοιχτός ο δρόμος και περνάει το Cactus), Grjótagjá Cave, Μyvatn Νature Βaths (διαμονή Akureyri)
6η Kirkjufell, διαμονή σε Olavsvik.
7η Whale tour και επιστροφή σε Reykjavik
8η Αναχώρηση απόγευμα

Ή

Την 5η ημέρα να γυρίσω για διανυκτέρευση σε Selfoss
6η Αξιοθέατα προς Olafsvik και διαμονή εκεί
7η Το πρωι whale tour και μετά επιστροφή σε Reykjavik
8η Αναχώρηση απόγευμα

Πως σας μοιάζει αυτό το πρόγραμμα; Το πρώτο ή το δεύτερο;
Επειδη φανταζομαι αυτο που σε προβληματιζει ειναι ο καιρος και το αν θα μπορεις να κανεις τον γυρο, κλεισε ολες τις διαμονες σου εκτος απο αυτη της 5ης μερας και αποφασιζεις οταν θα σαι εκει τι θα κανεις!
Ολες οι διαμονες ειναι κοινες εκτος αυτη της 5ης ημερας!
Βεβαια τωρα που το σκεφτομαι αν δεν κανεις τον γυρο, δε θα φτασεις μεχρι το Egilsstadir την 4η μερα!
Βασικα κανεις δε μπορει να σου δωσει απαντηση. Η safe επιλογη ειναι να μεινεις νοτια. Εγω πηγα Μαρτη κ τα καταφερα. Αλλα αυτο δε λεει κατι. Ο καιρος ειναι απροβλεπτος. Πρεπει να παρεις τα ρισκα σου. Ή τα κλεινεις ολα με σκοπο να κανεις τον γυρο ή αφηνεις 4η και 5η μερα ακλειστα για να δεις εκει ή αποφασιζεις εξαρχης οτι θα κινηθεις νοτια!
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Επειδη φανταζομαι αυτο που σε προβληματιζει ειναι ο καιρος και το αν θα μπορεις να κανεις τον γυρο, κλεισε ολες τις διαμονες σου εκτος απο αυτη της 5ης μερας και αποφασιζεις οταν θα σαι εκει τι θα κανεις!
Ολες οι διαμονες ειναι κοινες εκτος αυτη της 5ης ημερας!
Με προβληματίζουν επίσης τα πολλά χιλιόμετρα από Akureyri προς Olafsvik.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Με προβληματίζουν επίσης τα πολλά χιλιόμετρα από Akureyri προς Olafsvik.
Δες ξανα το παραπανω μηνυμα μου γιατι το αλλαξα. Γιατι να φτασεις μεχρι Olafsvik? Μεινε καπου στην αρχη της χερσονησου.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν είναι ανάγκη να διανυκτερεύσεις στο Olafsvik για να κάνεις τουρ εκεί. Μπορείς να διανυκτερεύσεις κάπου αλλού στη χερσόνησο και το τουρ να το κλείσεις για μεσημέρι κάπου στις 12:00 πχ.
Επίσης ο @panlek30 σου ανέφερε και μία άλλη εταιρεία που κάνει τουρ απο το Stykkishólmur. Οπότε, τη διανυκτέρευση αυτή να την κλείσεις παράλληλα με το τουρ.
Η περιήγηση στη χερσόνησο snaefellsnes μαζί με τη χερσόνησο Reykjanes σου προσφέρει στο πιάτο οτι άλλο μπορείς να δείς σε άλλα σημεία της χώρας επι το πλείστον! Η @Fanie σου ανέφερε κάποια σημεία ενδιαφέροντος στη χερσόνησο Reykjanes. Μην υποτιμάς τον νότο. Όλη η χώρα έχει διαμάντια!
Αν κάνεις μόνο νότο, να φτάσεις μέχρι το Hofn! Και μην παραλήψεις να δείτε τη λίμνη Fjallsárlón, καιρού επιτρέποντος φυσικά. Είναι όλα τα λεφτά! Αν τελικά πάτε βόρεια, o Dettifoss είναι must!!! Κατά τη γνώμη μου είναι ο πιο επιβλητικός καταρράκτης της χώρας....
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Δεν είναι ανάγκη να διανυκτερεύσεις στο Olafsvik για να κάνεις τουρ εκεί. Μπορείς να διανυκτερεύσεις κάπου αλλού στη χερσόνησο και το τουρ να το κλείσεις για μεσημέρι κάπου στις 12:00 πχ.
Επίσης ο @panlek30 σου ανέφερε και μία άλλη εταιρεία που κάνει τουρ απο το Stykkishólmur. Οπότε, τη διανυκτέρευση αυτή να την κλείσεις παράλληλα με το τουρ.
Η περιήγηση στη χερσόνησο snaefellsnes μαζί με τη χερσόνησο Reykjanes σου προσφέρει στο πιάτο οτι άλλο μπορείς να δείς σε άλλα σημεία της χώρας επι το πλείστον! Η @Fanie σου ανέφερε κάποια σημεία ενδιαφέροντος στη χερσόνησο Reykjanes. Μην υποτιμάς τον νότο. Όλη η χώρα έχει διαμάντια!
Αν κάνεις μόνο νότο, να φτάσεις μέχρι το Hofn! Και μην παραλήψεις να δείτε τη λίμνη Fjallsárlón, καιρού επιτρέποντος φυσικά. Είναι όλα τα λεφτά! Αν τελικά πάτε βόρεια, o Dettifoss είναι must!!! Κατά τη γνώμη μου είναι ο πιο επιβλητικός καταρράκτης της χώρας....
Τις λίμνες τις βάζω μαζί με την Diamond Beach. Αν δεν πάω βόρεια θα γυρίσω από εκεί να μείνω ένα βράδυ σε Selfoss και από εκεί θα πάω προς χερσόνησο Snaefellsnes με διαμονή κάπου στο Olafsvik.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τις λίμνες τις βάζω μαζί με την Diamond Beach. Αν δεν πάω βόρεια θα γυρίσω από εκεί να μείνω ένα βράδυ σε Selfoss και από εκεί θα πάω προς χερσόνησο Snaefellsnes με διαμονή κάπου στο Olafsvik.
Οι 7 διανυκτερεύσεις για νότια μαζί με νοτιοδυτικά είναι καλές. Πριν καταλήξεις στα καταλύματα, να δείς και τα σημεία ενδιαφέροντος λίγο και να υπολογίσεις τις διαδρομές σας.
Απο το Hofn μέχρι το σημείο που διασταυρώνεται ο ring road με τον 862 για Dettifoss, υπάρχουν σημεία ενδιαφέροντος, αλλά δεν είναι εύκολο να τα προσεγγίσεις εκείνη την εποχή δυστυχώς, γιατί όλα είναι ορεινά ή σε F δρόμους που είναι κλειστοί. Το μοναδικό που ίσως προσεγγίσεις είναι το Seydisfjordur και αυτό γιατί κρατάνε τους δρόμους ανοιχτούς λόγω των ferry! Θεωρώ οτι είναι σπατάλη χρόνου και χιλιομέτρων να κάνεις 420 χλμ χωρίς να δείς σχεδόν τίποτα σε αυτά και να αφήσεις άλλα σημεία ενδιαφέροντος που υπάρχουν στο υπόλοιπο κομμάτι του ταξιδιού σας. Βέβαια όλα αυτά είναι προσωπική μου γνώμη.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Οι 7 διανυκτερεύσεις για νότια μαζί με νοτιοδυτικά είναι καλές. Πριν καταλήξεις στα καταλύματα, να δείς και τα σημεία ενδιαφέροντος λίγο και να υπολογίσεις τις διαδρομές σας.
Απο το Hofn μέχρι το σημείο που διασταυρώνεται ο ring road με τον 862 για Dettifoss, υπάρχουν σημεία ενδιαφέροντος, αλλά δεν είναι εύκολο να τα προσεγγίσεις εκείνη την εποχή δυστυχώς, γιατί όλα είναι ορεινά ή σε F δρόμους που είναι κλειστοί. Το μοναδικό που ίσως προσεγγίσεις είναι το Seydisfjordur και αυτό γιατί κρατάνε τους δρόμους ανοιχτούς λόγω των ferry! Θεωρώ οτι είναι σπατάλη χρόνου και χιλιομέτρων να κάνεις 420 χλμ χωρίς να δείς σχεδόν τίποτα σε αυτά και να αφήσεις άλλα σημεία ενδιαφέροντος που υπάρχουν στο υπόλοιπο κομμάτι του ταξιδιού σας. Βέβαια όλα αυτά είναι προσωπική μου γνώμη.
Το Seydisfjordur δεν το έβαλα γιατί και να το χάσω δεν είναι στα άμεσα ενδιαφέροντα μου.
Και μόνο που θα οδηγάω και θα βλέπω όλες αυτές τις εικόνες εμένα μου αρκεί.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Το Seydisfjordur δεν το έβαλα γιατί και να το χάσω δεν είναι στα άμεσα ενδιαφέροντα μου.
Και μόνο που θα οδηγάω και θα βλέπω όλες αυτές τις εικόνες εμένα μου αρκεί.
Τότε αυτό να κάνετε και εύχομαι ο καιρός να σας φερθεί καλά και να περάσετε πολύ όμορφα!!!

Υ.Γ. Τον Dettifoss, τα λουτρά Myvatn και τα μάτια σου!...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Τότε αυτό να κάνετε και εύχομαι ο καιρός να σας φερθεί καλά και να περάσετε πολύ όμορφα!!!

Υ.Γ. Τον Dettifoss, τα λουτρά Myvatn και τα μάτια σου!...
Ναι αρκεί να περνάει ο δρόμος, απλά θα κλείσω με δωρεά ακύρωση και σε Egilssradir και σε Selfoss και ότι κάτσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom