Γαλλία Προσβασιμότητα 7 ημέρες Παρίσι in full detail + Info προσβασιμότητας για άτομα με μειωμένη κινητικότητα - Jul 22

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ευχαριστούμε για τη ματιά σου και τα τιπς για άτομα με μειωμένη κινητικότητα και για την ιστορία. Σε πολλά άτομα είναι χρήσιμα ή θα γίνουν στο μέλλον και μόνο από το θέμα της ηλικίας.
Να πω πάντως ότι η εποχή που διάλεξες να επισκεφθείς το Παρίσι (Ιούλιος και μετά από τις καραντίνες) ενέτεινε τα άσχημά του. Και αδίκησε το Λούβρο.
 

ioulios29

Member
Μηνύματα
49
Likes
221
Υπέροχη, ζωντανή, και ειλικρινής αφήγηση!
Την απόλαυσα και με το παραπάνω.
Μπράβο που το τολμήσατε. Σίγουρα θα το ευχαριστηθήκατε!

Μη σας πω ότι μου αλλάξατε την άποψη για το Παρίσι...
Να πω και εγώ την "αιρετική" μου άποψη; 😁
Το Παρίσι το περίμενα ρομαντικό, αέρινο κτλ κτλ κτλ.
Πέρα από τα υπέροχα κτίρια κατά μήκος του Σηκουάνα (εκεί έπαθα ενα σοκ, το ομολογώ), σε γενικές γραμμές το βρήκα υπερεκτιμημένο και αρκετά βρόμικο σε πολλά σημεία του.

Αλλά με τις υπέροχες φωτογραφίες και την ανάλαφρη εξιστόρησή σας, με βάλατε σε σκέψεις...

Φιλικά,
Γιώργος
Σας ευχαριστώ πολύ Γιώργο για τα καλά σας λόγια! Μου δώσατε μεγάλη χαρά που τα μοιραστήκατε μαζί μου. Μεγάλο πράγμα ακόμα και η υποψία του να αλλάξεις θετικά τη γνώμη κάποιου για κάτι!

Είχα πολύ καιρό να ταξιδέψω εξωτερικό για λόγους υγείας και νομίζω όπου και να πήγαινα έτσι θα το απολάμβανα. Με τα χρόνια και μετά από πολλές πατάτες στα ταξίδια έμαθα να μην περιμένω απολύτως τίποτα από ένα μέρος παρά μονάχα να περάσω καλά. Στο Παρίσι, και μονο για την άρτια προσβασιμότητα που είχε παντού, η διάθεση μου ήταν στα ύψη.
Σχετικά με την καθαριότητα, δεν ξέρω πόσο καιρό έχει που πήγατε, όμως μου έμεινε που κάθε πρωί περνούσαν άνθρωποι του δήμου με άσπρες κοβιντ στολές και έπλεναν με μάνικες κάθε σπιθαμή της πλατείας. Πουθενά όπου κινήθηκα δεν βρήκα ούτε ένα χαρτάκι κάτω.
Με φιλικούς χαιρετισμούς!
Μαρία
 

ioulios29

Member
Μηνύματα
49
Likes
221
Ευχαριστούμε για τη ματιά σου και τα τιπς για άτομα με μειωμένη κινητικότητα και για την ιστορία. Σε πολλά άτομα είναι χρήσιμα ή θα γίνουν στο μέλλον και μόνο από το θέμα της ηλικίας.
Να πω πάντως ότι η εποχή που διάλεξες να επισκεφθείς το Παρίσι (Ιούλιος και μετά από τις καραντίνες) ενέτεινε τα άσχημά του. Και αδίκησε το Λούβρο.
Σας ευχαριστώ πολύ, πράγματι, οι λεπτομερείς πληροφορίες προσβασιμότητας είναι δυσεύρετες στο διαδίκτυο για οποιοδήποτε μέρος.

Δε θα ηταν χρήσιμο και ενδιαφέρον να ενταχθεί σαν σταθερή κατηγορία στο travelstories.gr ;

Θα μπορούσε να λέγεται ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟΤΗΤΑ και να είναι 2 ταχυτήτων:
- Πληροφορίες προσβασιμότητας για άτομα με μειωμένη κινητικότητα (θα εξυπηρετήσει και ηλικιωμένους)
- Πληροφορίες προσβασιμότητας για άτομα σε αμαξίδιο ( θα εξυπηρετήσει και γονείς με καρότσια)
κι από κάτω διαφορά διάσημα αξιοθέατα όπου θα προσθέτει ο καθένας πληροφορίες από την επισκεψή του εκεί.
Σαν τον αυτόπτη δεν έχει!
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Σας ευχαριστώ πολύ, πράγματι, οι λεπτομερείς πληροφορίες προσβασιμότητας είναι δυσεύρετες στο διαδίκτυο για οποιοδήποτε μέρος.

Δε θα ηταν χρήσιμο και ενδιαφέρον να ενταχθεί σαν σταθερή κατηγορία στο travelstories.gr ;

Θα μπορούσε να λέγεται ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟΤΗΤΑ και να είναι 2 ταχυτήτων:
- Πληροφορίες προσβασιμότητας για άτομα με μειωμένη κινητικότητα (θα εξυπηρετήσει και ηλικιωμένους)
- Πληροφορίες προσβασιμότητας για άτομα σε αμαξίδιο ( θα εξυπηρετήσει και γονείς με καρότσια)
κι από κάτω διαφορά διάσημα αξιοθέατα όπου θα προσθέτει ο καθένας πληροφορίες από την επισκεψή του εκεί.
Σαν τον αυτόπτη δεν έχει!
Θα μεταφέρω την πρότασή σου στον @Defkalion :)
 

ioulios29

Member
Μηνύματα
49
Likes
221
Θα μεταφέρω την πρότασή σου στον @Defkalion :)
Ευχαριστώ πολύ! Θα περιμένω με αγωνία! Το travelstories.gr είναι η μοναδική πλατφόρμα στην Ελλάδα όπου τόσοι πολλοί ταξιδιώτες γράφουν τόσο μεγάλο όγκο πληροφοριών με κέφι και λεπτομέρειες χωρίς κανένα συμφέρον. Πιστεύω είναι το σωστό μέρος για να ξεκινήσει κάτι τέτοιο. Είμαι πρόθυμη να βοηθήσω όπου μπορώ, πχ στο κομμάτι όπου θα οριστούν οι ανάγκες των ατόμων με περιορισμένη κινητικότητα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Σας ευχαριστώ πολύ, πράγματι, οι λεπτομερείς πληροφορίες προσβασιμότητας είναι δυσεύρετες στο διαδίκτυο για οποιοδήποτε μέρος.

Δε θα ηταν χρήσιμο και ενδιαφέρον να ενταχθεί σαν σταθερή κατηγορία στο travelstories.gr ;

Θα μπορούσε να λέγεται ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟΤΗΤΑ και να είναι 2 ταχυτήτων:
- Πληροφορίες προσβασιμότητας για άτομα με μειωμένη κινητικότητα (θα εξυπηρετήσει και ηλικιωμένους)
- Πληροφορίες προσβασιμότητας για άτομα σε αμαξίδιο ( θα εξυπηρετήσει και γονείς με καρότσια)
κι από κάτω διαφορά διάσημα αξιοθέατα όπου θα προσθέτει ο καθένας πληροφορίες από την επισκεψή του εκεί.
Σαν τον αυτόπτη δεν έχει!
Αυτές οι πληροφορίες είναι μεν πολύ χρήσιμες, αλλά αν φτιάξουμε ξεχωριστή ενότητα, θα έχει νόημα να μπαίνουν οι πληροφορίες εκεί αντί να μπαίνουν στις γεωγραφικές ενότητες των χωρών που αφορούν;
 

ioulios29

Member
Μηνύματα
49
Likes
221
Αυτές οι πληροφορίες είναι μεν πολύ χρήσιμες, αλλά αν φτιάξουμε ξεχωριστή ενότητα, θα έχει νόημα να μπαίνουν οι πληροφορίες εκεί αντί να μπαίνουν στις γεωγραφικές ενότητες των χωρών που αφορούν;
Καλημέρα Defkalion!!
Με όλο το σεβασμό, αυτό που γράψατε το διάβασα σαν "Θα έχει νόημα να μπει ράμπα για αμαξίδια όταν ήδη υπάρχουν ωραιότατες σκάλες;"
Για να σας βάλω από τη σκοπιά των ΑΜΕΑ:
Για εμάς δεν υπάρχει η λογική "Μου άρεσε ένα μέρος, θέλω να πάω, το σχεδιάζω, μαζεύω χρήματα, κλείνω εισιτήρια και πάω" Για να μιλήσω για τον εαυτό μου, ως απόρροια της αναπηρίας μου δεν μπορώ να σχεδιάσω και να ονειρευτώ τίποτα γιατί υπάρχει μπροστά μου ένα νέφος προβλημάτων προσβασιμότητας. Πες ότι τολμάς και τσεκάρεις ένα μέρος. Αρχίζεις να ψάχνεις τοποθεσίες επίσκεψης, κάνεις έρευνα, μια, δυο, πέντε μέρες και μετά από κούραση και μάζεμα πληροφοριών, σκοντάφτεις τυχαία σε μια φωτό που δείχνει ότι το μέρος που θέλεις να πας έχει 50 απότομα σκαλοπάτια τα οποία δεν γνώριζες ότι υπάρχουν γιατί δεν σκέφτηκε να το γράψει κάποιος, και γιατί να το γράψει, εδώ που τα λέμε. Ψάχνεις λίγο ακόμα, δεν υπάρχει τρόπος να προσπεραστούν από άλλο δρόμο αυτά τα 50 σκαλοπάτια. Άκυρη η τοποθεσία και αν είναι και μεγάλο αξιοθέατο ίσως και άκυρη η πόλη.

Είναι πρακτικά αδύνατον να σταχυολογείς πληροφορίες προσβασιμότητας από δεκάδες ιστορίες ενώ μπορεί να υπάρχει ένα περιβάλλον - λυσάρι προσβασιμότητας απλό, εύκολο και συνοπτικό που να ενημερώνει τα άτομα με κινητικά προβλήματα για συγκεκριμένα αξιοθέατα, σταθμούς ή τοποθεσίες.
Για να μην σε κουράζω, μου είναι πιο εύκολο, ως γραφίστρια, να το σχεδιάσω.
Έστησα την πρόταση μου στην υπάρχουσα πλατφόρμα και χρησιμοποίησα μια ήδη υπάρχουσα προσθήκη (δημοσκόπηση) για να δώσω την εικόνα που προτείνω.
Είμαι στη διάθεση σου,
αν πετύχει αυτό, θα ανοίξετε άπειρους νέους δρόμους σε όλα τα άτομα με αναπηρία, μειωμένη κινητικότητα, ηλικιωμένους και γονείς με καρότσια, καθώς θα έχουν έτοιμες στοχευμένες πληροφορίες ανά τόπο. Όσο για τα μέλη, τόσα υπέροχα κατεβατά γράφουν, δε νομίζω να κολλήσουν τώρα σε δυο τρεις (ΣΩΤΗΡΙΕΣ) πληροφορίες για ΑΜΕΑ! Να μην είναι πια οι πληροφορίες μετακίνησης σε (σπάνια) site ειδικά για άτομα με αναπηρία, ας είναι κι αυτό μια ενέργεια κοινωνικής αποδοχής.

Ακολουθείς το παράδειγμα με τα magenta γράμματα

Συγγραφή αρχικού post:
travelstories2.jpg


Εμφάνιση στην αρχική του κατηγορία με σήμανση ότι υπάρχουν πληροφορίες ΑΜΕΑ για όποιον ενδιαφέρεται
travelstories3.jpg


Εμφάνιση στην κατηγορία ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟΤΗΤΑ
travelstories1.jpg


Δεν γνωρίζω καλά την δομή του site οπότε μπορεί οι προτάσεις μου να είναι εντελώς εκτός θέματος. Είμαι όμως εδώ για να τις συζητήσουμε.
: )
 
Last edited:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Κατάλαβα τι λες, έχεις δίκιο για το θέμα της δομής και σε ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να το σχεδιάσεις.

Προσπαθώ να σκεφτώ πώς μπορούμε να κάνουμε κάτι τέτοιο στο φόρουμ ώστε να εξυπηρετήσει το σκοπό που περιγράφεις.

Έκανα μια απόπειρα με τις δυνατότητες που υπάρχουν τώρα:

- πρόσθεσα μια κατηγορία "προσβασιμότητα" η οποία εμφανίζεται στις ενότητες με τις ταξιδιωτικές ιστορίες
- επειδή δε μπορώ να δώσω κάποιο εικονίδιο όπως το σχεδίασες στα σχετικά θέματα, έδωσα στην κατηγορία κίτρινο χρώμα για να ξεχωρίζει εύκολα
- πρόσθεσα για δοκιμή την κατηγορία αυτή στην ιστορία σου

Οπότε τώρα αν πας στις Ταξιδιωτικές Ιστορίες της Ευρώπης, θα δεις ότι υπάρχει η κατηγορία, την οποία αν κλικάρεις θα σου εμφανίσει τις ιστορίες που είναι tagged με αυτήν την κατηγορία.

Είναι κάτι που έχει νόημα αυτό έτσι όπως το έκανα;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Κατάλαβα τι λες, έχεις δίκιο για το θέμα της δομής και σε ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να το σχεδιάσεις.

Προσπαθώ να σκεφτώ πώς μπορούμε να κάνουμε κάτι τέτοιο στο φόρουμ ώστε να εξυπηρετήσει το σκοπό που περιγράφεις.

Έκανα μια απόπειρα με τις δυνατότητες που υπάρχουν τώρα:

- πρόσθεσα μια κατηγορία "προσβασιμότητα" η οποία εμφανίζεται στις ενότητες με τις ταξιδιωτικές ιστορίες
- επειδή δε μπορώ να δώσω κάποιο εικονίδιο όπως το σχεδίασες στα σχετικά θέματα, έδωσα στην κατηγορία κίτρινο χρώμα για να ξεχωρίζει εύκολα
- πρόσθεσα για δοκιμή την κατηγορία αυτή στην ιστορία σου

Οπότε τώρα αν πας στις Ταξιδιωτικές Ιστορίες της Ευρώπης, θα δεις ότι υπάρχει η κατηγορία, την οποία αν κλικάρεις θα σου εμφανίσει τις ιστορίες που είναι tagged με αυτήν την κατηγορία.

Είναι κάτι που έχει νόημα αυτό έτσι όπως το έκανα;
Αυτο μπορεί να γίνει και στην αναζήτηση πληροφοριών; Δηλαδή αν θέλει κάποιος, οποιοσδήποτε άσχετα αν είναι ΑΜΕΑ ή όχι, να μπορεί να ανοίγει ένα θέμα πχ στην κατηγορία "Ιταλία" και να διαλέγει και τη κατηγορία "Προσβασιμοτητα" για να γράφει πληροφορίες αυτού του είδους;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Αυτο μπορεί να γίνει και στην αναζήτηση πληροφοριών; Δηλαδή αν θέλει κάποιος, οποιοσδήποτε άσχετα αν είναι ΑΜΕΑ ή όχι, να μπορεί να ανοίγει ένα θέμα πχ στην κατηγορία "Ιταλία" και να διαλέγει και τη κατηγορία "Προσβασιμοτητα" για να γράφει πληροφορίες αυτού του είδους;
Ναι, η κατηγορία "προσβασιμότητα" μπορεί να προστεθεί και στις γεωγραφικές ενότητες της αναζήτησης πληροφοριών.
 

ioulios29

Member
Μηνύματα
49
Likes
221
Κατάλαβα τι λες, έχεις δίκιο για το θέμα της δομής και σε ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να το σχεδιάσεις.

Προσπαθώ να σκεφτώ πώς μπορούμε να κάνουμε κάτι τέτοιο στο φόρουμ ώστε να εξυπηρετήσει το σκοπό που περιγράφεις.

Έκανα μια απόπειρα με τις δυνατότητες που υπάρχουν τώρα:

- πρόσθεσα μια κατηγορία "προσβασιμότητα" η οποία εμφανίζεται στις ενότητες με τις ταξιδιωτικές ιστορίες
- επειδή δε μπορώ να δώσω κάποιο εικονίδιο όπως το σχεδίασες στα σχετικά θέματα, έδωσα στην κατηγορία κίτρινο χρώμα για να ξεχωρίζει εύκολα
- πρόσθεσα για δοκιμή την κατηγορία αυτή στην ιστορία σου

Οπότε τώρα αν πας στις Ταξιδιωτικές Ιστορίες της Ευρώπης, θα δεις ότι υπάρχει η κατηγορία, την οποία αν κλικάρεις θα σου εμφανίσει τις ιστορίες που είναι tagged με αυτήν την κατηγορία.

Είναι κάτι που έχει νόημα αυτό έτσι όπως το έκανα;
Υπέροχα, σε ευχαριστώ πάρα πολύ, ο χώρος απέκτησε καινούργια δυναμική!
Δεν είναι κόπος να σχεδιάσω τις σκέψεις μου για κάτι τόσο ευχάριστο και δυνητικά χρήσιμο.
Δε μπορείς να φανταστείς πόσο χάρηκα! Μένει τώρα να προτρέψουμε και όλα τα μέλη να αρχίσουν να γράφουν ενα δυο πράγματα, να παρατηρούν.
Βγαίνει νόημα έτσι, αρκεί να βρεθεί ένας τρόπος να μπει ενα τυπου sidenote στο τέλος - για παράδειγμα - του αρχικού post που γράφει κάποιο μέλος, ένα ξεχωριστό πεδίο (σαν πρόσθετο widget) που να προτρέπει ή να δηλώνει ότι εδώ μπορείτε να γράφετε επιγραμματικα τα σημεία προσβασιμότητας 1.2.3. Κλπ. Αυτό είναι απαραίτητο γιατί όχι μόνο υπενθυμίζουμε στον συγγραφέα να σημειώσει κι ένα δυο tip που προσβασιμότητας που μπορεί να παρατήρησε αλλά και κατά την έρευνα που κάνει κάποιο άτομο που ενδιαφέρεται για θέματα προσβασιμότητας, να μην χρειάζεται να διαβάσει 15 σελίδες κείμενο από έναν ταξιδιώτη για να βρει μια πληροφορία πρόσβασης ενός αξιοθέατου που τελικά μπορεί να μην τον νοιάζει γιατί αφορούσε άτομα με μειωμένη κινητικότητα ενώ αυτ@ είναι σε αμαξίδιο.
Ενώ αν είναι στο τέλος του post:
Ας πούμε Ψάχνει για Γαλλία
1. Πατάει Προσβασιμότητα
2. Βρίσκει π.χ. 5 άρθρα για Γαλλία
3. Κλικάρει σε κάποιο που θέλει, και σκρολάρει κατευθείαν στο τέλος του ποστ στο συγκεκριμένο widget με πεδίο παράθεσης που θα τιτλοφορείται ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟΤΗΤΑΣ και θα τα βρει όλα εκεί Επιγραμματικά. Αν θέλει να μάθει κι άλλα τότε προφανώς διαβάζει το άρθρο ολόκληρο και επιπλέον ρωτάει και με μνμ απευθείας τον συγγραφέα για διευκρινίσεις αν χρειαστεί.

Σημαντικό θέμα που ίσως λυθεί με κάποιο tag: πρέπει το κάθε άρθρο που αναφέρεται στην προσβασιμότητα να ορίζεται με # ή κάτι ο διαχωρισμός για «Ατομα με μειωμένη κινητικότητα» και «Άτομα με Αναπηρία» γιατί η δεύτερη κατηγορία κινείται αποκλειστικά σε αμαξίδιο και αλλάζουμε εντελώς τερέν, ενώ τα άτομα με μειωμένη κινητικότητα μπορούν και περπατούν με κάποιον τρόπο οπότε μπορούν να κάνουν και ενα δυο πράγματα παραπάνω.
Οι χρήστες και οι συγγραφείς των άρθρων νομίζω μπορούν να διαχωρίσουν την έννοια ενός ατόμου που ρολάρει με αμαξίδιο και καποιου άλλου που ανεβαίνει με δυσκολία κάπου ώστε να προσαρμόσουν τα ποστ στα ανάλογα tags.

Ξανά, χάρηκα πολύ για την έκβαση που πήρε, ανυπομονώ να ολοκληρωθεί και να ανεβάσουμε όλοι χρήσιμες πληροφορίες! Για μένα και για όλους όσοι έχουμε κινητικά προβλήματα ξαφνικά αποκτάει τριπλάσιο ενδιαφέρον, ποιος ξέρει πόσα από τα μέρη που θεωρούσα απροσπέλαστα είναι εντελώς προσβάσιμα! Έλα σιγά - σιγά να μαζεύεται πελατεία στο tag Προσβασιμότητα! :)
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom