Γενικά 7 ημερες στα επτανησα!!!

Modigliani

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ειμαστε ενα ζευγαρι απο Κρητη και αποφασισαμε φετος για πρωτη φορα να επισκεπτουμε τα επτανησα. Μας αρεσουν οι διακοπες μεσαιας εντασης (ουτε χαμος ουτε υπερβολικα ησυχα!!!). Θα εχουμε στη διαθεση μας περιπου 7 ημερες. Λεμε να τις μοιρασουμε σε 2 νησια κι αν γινεται απο εκει να παμε ημερησια σε ενα τριτο!!! Προφανως θα εχουμε αυτοκινητο. Πως προτεινεται να μοιρασουμε τον χρονο και γενικως που αξιζει να παμε?!
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Εγώ λέω να πας σε όλα λογικά προλαβαίνεις. 7 μέρες 7 νησιά cool.

Πάμε σοβαρά τώρα,

Ανάλογα και την περίοδο που θα πάτε καθώς και την ηλικία σας, εγώ προτείνω να πάτε Κεφαλλονιά. Το νησί έχει απίστευτες δραστηριότητες και μέρη να γνωρίσεις και μια καλή νυχτερινή ζωή στο Αργοστόλι. Επίσης θα πας και τη μονοήμερη σου Ιθάκη (ή/και να διανυκτερεύσεις 1-2 βράδια).
Όλα τα άλλα θα είναι πολύ σκότωμα για 7 μέρες και θα είστε καθημερινά σε αμάξι.

Τώρα αν ντε και καλά θες και τρίτο νησί από Φισκάρδο περνάς απέναντι Βασιλική (Λευκάδα).
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Με βάση τα θέλω σου δύο είναι τα σενάρια του ionian island hopping που θα βόλευαν. Βάση η Κεφαλλονιά για 4 με 5 ημέρες (όπως ανέφερε και ο geopap) από την οποία θα κάνετε και τη μονοήμερη στην Ιθάκη. Και από την Κεφαλλονιά στη συνέχεια είτε 2-3 ημέρες στη Ζάκυνθο από την Πεσσάδα στο νότιο μέρος, είτε 2-3 μέρες προς Λευκάδα από το Φισκάρδο στο βόρειο μέρος. Γενικά η Κεφαλλονιά θα βόλευε να είναι το κεντρικό σας νησί
Εναλλακτικό (και ακόμα πιο ωραίο κατά τη γνώμη μου) island hopping θα ήταν και το Κέρκυρα-Παξοί (ας πούμε 5 ημέρες στην Κέρκυρα και 2-3 ημέρες στους Παξούς)
 

Modigliani

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
θα φτασουμε πρωτα Λευκαδα γιατι θα παμε οδικως , οποτε λογικα θα μεινουμε πρωτα εκει. οι ηλικιες μας ειναι γυρω στα 35. Νομιζω το σεναριο 2 μερες Λευκαδα και τις υπολοιπες στην Κεφαλοννια με μια μονοημερη στην Ιθακη ειναι ισως το ιδανικο...τι λετε?
 

skout

Member
Μηνύματα
48
Likes
43
Με βάση τα θέλω σου δύο είναι τα σενάρια του ionian island hopping που θα βόλευαν. Βάση η Κεφαλλονιά για 4 με 5 ημέρες (όπως ανέφερε και ο geopap) από την οποία θα κάνετε και τη μονοήμερη στην Ιθάκη. Και από την Κεφαλλονιά στη συνέχεια είτε 2-3 ημέρες στη Ζάκυνθο από την Πεσσάδα στο νότιο μέρος, είτε 2-3 μέρες προς Λευκάδα από το Φισκάρδο στο βόρειο μέρος. Γενικά η Κεφαλλονιά θα βόλευε να είναι το κεντρικό σας νησί
Εναλλακτικό (και ακόμα πιο ωραίο κατά τη γνώμη μου) island hopping θα ήταν και το Κέρκυρα-Παξοί (ας πούμε 5 ημέρες στην Κέρκυρα και 2-3 ημέρες στους Παξούς)
Καλησπέρα, επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα θα ήθελα να κάνω 2 ερωτησεις : Α) υπάρχει κάποιο κατάλυμα στους Παξούς που μπορειτε να προτείνετε σε λογική τιμη (60-70 ευρώ) γιατί στη αναζήτησή μου βλέπω δυστυχως απιαστες τιμες! Β) τέλος Αυγούστου πως είναι από αέρα κύμα κτλ ; Αξίζει να Πάει κάποιος τέλος καλοκαιριού ; Ευχαριστώ!! (Οι Παξοί επικοινωνούν με την Ιθάκη; )
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Καλησπέρα, επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα θα ήθελα να κάνω 2 ερωτησεις : Α) υπάρχει κάποιο κατάλυμα στους Παξούς που μπορειτε να προτείνετε σε λογική τιμη (60-70 ευρώ) γιατί στη αναζήτησή μου βλέπω δυστυχως απιαστες τιμες! Β) τέλος Αυγούστου πως είναι από αέρα κύμα κτλ ; Αξίζει να Πάει κάποιος τέλος καλοκαιριού ; Ευχαριστώ!! (Οι Παξοί επικοινωνούν με την Ιθάκη; )
Καλησπέρα, το 2012 είχαμε μείνει στα Angela's Studio τα οποία τότε κοστολογούνταν στο bgt που έχετε. Το είχαμε κλείσει μέσω Fougaros Travel & Holidays. Είχαμε πάει τέλη Ιουλίου και δεν είχε καθόλου αέρα. Όλες οι παραλίες είναι πολύ ωραίες καθώς και των Αντίπαξων. Δεν ξέρω για σύνδεση με την Ιθάκη. Να περάσετε ωραία
 

skout

Member
Μηνύματα
48
Likes
43
Καλησπέρα, το 2012 είχαμε μείνει στα Angela's Studio τα οποία τότε κοστολογούνταν στο bgt που έχετε. Το είχαμε κλείσει μέσω Fougaros Travel & Holidays. Είχαμε πάει τέλη Ιουλίου και δεν είχε καθόλου αέρα. Όλες οι παραλίες είναι πολύ ωραίες καθώς και των Αντίπαξων. Δεν ξέρω για σύνδεση με την Ιθάκη. Να περάσετε ωραία
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
 

Modigliani

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Εχει κανεις να προτεινει καποιο καλο καταλημα για να μεινουμε σε Λευκαδα και Κεφαλοννια γυρω στα 100 ευρω τη βραδια ?κατι που να αξιζει τα λεφτα του...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα, επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα θα ήθελα να κάνω 2 ερωτησεις : Α) υπάρχει κάποιο κατάλυμα στους Παξούς που μπορειτε να προτείνετε σε λογική τιμη (60-70 ευρώ) γιατί στη αναζήτησή μου βλέπω δυστυχως απιαστες τιμες! Β) τέλος Αυγούστου πως είναι από αέρα κύμα κτλ ; Αξίζει να Πάει κάποιος τέλος καλοκαιριού ; Ευχαριστώ!! (Οι Παξοί επικοινωνούν με την Ιθάκη; )
Μόλις ανακάλυψα ότι φέτος για πρώτη φορά υπάρχει ταχύπλοο που συνδέει όλα τα νησιά του Ιονίου και έτσι ναι υπάρχει σύνδεση Παξών με Ιθάκη. Πρόκειται για το ταχύπλοο azimuth της εταιρίας joy cruises που 3 φορές την εβδομάδα ξεκινά από Κέρκυρα και καταλήγει Ζάκυνθο περνώντας από όλα τσ νησιά. Γκουγκλαρε το αν θέλεις. Όσο για δωμάτιο στους Πάξους κάτω από 100 ευρω ολίγον χλωμό (Ιθάκη δεν έχω πάει). Τέλος γενικά το Ιόνιο δεν έχει συνήθως δυνατούς αέρηδες το καλοκαίρι. Συνήθως έχει άπνοια (με ζέστη κ υγρασία όμως). Στα τέλη πάντως Αυγούστου που σκέφτεστε να πατε, μην αποκλεισετε το ενδεχόμενο κάποιας μπορας. Στα βόρεια ειδικά νησιά του Ιονίου (Κέρκυρα κ Παξοί) δεν είναι διολου απίθανες οι ασταθειες εκείνη την εποχή
 
Last edited:

skout

Member
Μηνύματα
48
Likes
43
Μόλις ανακάλυψα ότι φέτος για πρώτη φορά υπάρχει ταχύπλοο που συνδέει όλα τα νησιά του Ιονίου και έτσι ναι υπάρχει σύνδεση Παξών με Ιθάκη. Πρόκειται για το ταχύπλοο azimuth της εταιρίας joy cruises που 3 φορές την εβδομάδα ξεκινά από Κέρκυρα και καταλήγει Ζάκυνθο περνώντας από όλα τσ νησιά. Γκουγκλαρε το αν θέλεις. Όσο για δωμάτιο στους Πάθους κάτω από 100 ευρω ολίγον χλωμό (Ιθάκη δεν έχω πάει). Τέλος γενικά το Ιόνιο δεν έχει συνήθως δυνατούς αέρηδες το καλοκαίρι. Συνήθως έχει άπνοια (με ζέστη κ υγρασία όμως). Στα τέλη πάντως Αυγούστου που σκέφτεστε να πατε, μην αποκλεισετε το ενδεχόμενο κάποιας μπορας. Στα βόρεια ειδικά νησιά του Ιονίου (Κέρκυρα κ Παξοί) δεν είναι διολου απίθανες οι ασταθειες εκείνη την εποχή
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το χρόνο σου , αλλά μολις πριν λίγες ωρες αφήσαμε το πρότζεκτ παξους Ιθάκη για φέτος , είπαμε να πάμε πατμο και Λειψούς - μας βοήθησε στην επιλογή και ο psilos3 . Παντως κάποια στιγμή σίγουρα θα ήθελα να πάω, ίσως του χρόνου ....
Ευχαριστώ και πάλι !
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Βρήκα ένα διαμέρισμα στα 130€ στο Αργοστόλι, έχει 2 διπλά κρεβάτια αλλά κάνει φυσικά και για 2 άτομα, κουζίνα, σαλόνι, καινούριο. Σε σχέση με άλλα που έβλεπα, πολύ καλή τιμή για αυτό που είναι. Αν θες, σου στέλνω τηλέφωνο της κοπέλας με την οποία μιλάω, η οποία μου έστειλε φωτογραφίες του στο viber.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.774
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom