80's music

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Από τη λιστα με τα soundracks παλι στη σελιδα 8 επελεξα να βαλω δυο κομματια που σχετιζονται με 2 τεραστιες κινηματογραφικες επιτυχιες. Ειχα γραψει και τοτε ότι για μενα η απολυτη κινηματογραφικη φιγουρα των 80ς είναι o Ralph Maccio με το Karate kid, αλλα δυστυχως δεν υπαρχει καποιο τραγουδι που να προερχεται από τη ταινια.
Επιλογη 1η : ο Σταλλονε που καθιερωθηκε μεσα από τη σειρα ταινιων Ροκυ (και Ραμπο) . Το Εye of the Tiger των Survivor συνοδεψε το Rocky Νο 3, επελεξα να βαλω όχι το original video clip, αλλα χαρακτηριστικες εικονες από τη ταινια με τον Σταλονε να τρωει το ξυλο της χρονιας του και οι Survivor να τραγουδουν…the eye of the tigerrrrrrrr
Eπιλογη 2η: Kαι μετα το πολύ ξυλο και αιμα παμε σε κατι πιο αισθησιακο…στο διδυμο Κιμ Μπασιντζερ και Μικυ Ρουρκ που καθιερωθηκαν και αυτοι μεσα από τη ταινια 9,5 εβδομαδες, που για την εποχη της ηταν πολύ προχω, ειχαν προκαλεσει τεραστιο σαλος οι ερωτικες σκηνες της ταινιας και συνετελεσε στο να αλλαξει η αντιληψη μας για το τι εστι sex. Το τραγουδι του Joe Cocker , you can leave your hat on ηταν η ιδανικη επιλογη για να «ντυσει» το ξεβρακωμα-στριπτηζ της Κιμ Μπασιντζερ. To video clip παρουσιαζει τη συγκεκριμενη-πολυσυζητημενη-χιλιοπαιγμενη σκηνη με το στριπτηζ , που πλεον αποτελει σταθερη αξια όταν το ξεφαντωμα εχει φτασει στα υψη στα μπαρ και τα παρτυ. Πολλες θα θελαν να είναι Κιμ Μπασιντζερ στα 80ς αλλα το πρωτοτυπο-γνησιο δεν φτανεται με τιποτα… Κι ενώ η Κιμ Μπασιντζερ ακομα και σημερα βλεπεται, μπορειτε να παθετε σοκ συγκρινοντας την τοτε γοητευτικη, νεανικη, αρρενωπη, αψεγαδιαστη, φυσιογνωμια του Μικυ Ρουρκ με το σημερινο ξεπλυμα που εχει η φατσα του μετα τις πολλες πλαστικες (σαν τον Μαικλ Τζακσον ένα πραμα). Είναι σα να προκειται για έναν εντελως διαφορετικο-μεταλλαγμενο ανθρωπο.


 
Last edited by a moderator:

idem

Member
Μηνύματα
42
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
???????
Ταξίδι-Όνειρο
ο γυρος του κοσμου
καποια τραγουδια εχουν γινει ενα με καποιες ταινιες και οταν τα ακουμε κατευθειαν θυμομαστε και την ταινια.εγω για να πω την αμαρτια μου ειμαι πιο πολυ fun της italo disco :clap: :clap: :clap: :clap:.ειμαι 31 και οσο θυμαμαι τον εαυτο μου μονο τετοιου ειδους μουσικη ακουγα :D..
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Υστερα από αρκετες μερες απουσιας και αφου σημερα αποχαιρετησα οριστικα τα φθινοπωρινα φυλλα για φετος, ειπα να επανελθω στα 80ς με μια λιστα που σιγουρα θα μας γυρισει παρα πολλα χρονια πισω… και αυτό γιατι ειπα να κανω μια λιστα με τραγουδια που εγω τα αποκαλω παιδικα-χαζοχαρουμενα, κοινως κομματια που θα μας θυμισουν τα παιδικα παρτυ που πηγαιναμε, ξερετε για να σβησουμε τα κερακια στα γενεθλια των φιλων κλπ.κλπ. Το πιο χαρακτηριστικο βεβαιως το οποιο το αφιερωνω εννοειται στον idem (idem απορω πως δεν το εβαλες εσυ μεχρι τωρα, είναι από την αγαπημενη σου italo disco 80s music) είναι φυσικα το σκα σου σου. Μια συνθεση ενός ιταλου d.j. του Claudio Cecchetto από το 1982, που εκανε στη κυριολεξια παταγο. Δεν υπηρχε σταθμος που να μην το παιζει, ταινια του Δαλιανιδη, ή παιδικο παρτυ αλλα και disco της εποχης που να μην το βαζει και να γινεται χαμος. Το δευτερο χαρακτηριστικο χαζοχαρουμενο παιδικο τραγουδι είναι φυσικα «τα παπακια» - il ballo del qua qua στα ιταλικα, που το ερμηνευε η ιταλιδα Romina Power συζυγος του Al Bano οι οποιοι μαζι σαν ζευγαρι ειχαν κυκλοφορησει στα 80ς μεγαλες επιτυχιες όπως το αξεχαστο Felicita. Αυτό επελεξα να μην το βαλω, μη το κανουμε και παιδικο σταθμο φαναταζομαι το θυμαστε ολοι και επισης θυμαστε και τις χαρακτηριστικες χορευτικες φιγουρες που καναμε για να το χορεψουμε. Σαν δευτερο κομματι διαλεγω από τη λιστα το φανταστικο abracadabra του Steve Miller Band κομματι που οσο και αν σας φανει παραξενο το ακουσα προσφατα να το παιζει μεγαλος ραδιοφωνικος σταθμος της Θεσσαλονικης και χαρηκα που οι ραδιοφωνικοι παραγωγοι που ανηκουν στην ηλικια των 30+ δεν ξεχνουν τα 80ς με τα οποια μεγαλωσαμε…. Όπως καταλαβαινετε τα 80ς κυριαρχουν ακομη…

Top 12 – Παιδικα - χαζοχαρουμενα
1. Romina Power – Il ballo del quq qua ( τα παπακια)
2. Italo Disco, Dj Claudio Cecchetto – ska ska chou chou
3. Video kids – Woodpeckers from space
4. Steve Miller Band – Abracadabra
5. Bandolero – Paris Latino
6. Kaoma - Lambada
7. Trio – Da da da
8. Cindy Lauper – Girls just want to have fun
9. Black lace – Agadoo
10. Bobby Mcferrin – Don’t worry be happy
11. Dschinghis Khan – Dschinghis Khan
12. Eddie Grand – Give me hope Johanna


 
Last edited by a moderator:

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
την εποχη εκεινη...............η καλυτερη για μενα...ανεμελια,μονιμα ερωτευμενος...
διοργανωνονταν συνεχως τα σαββατοβραδα παρτυ στα σπιτια...και ειχα τη τιμητικη μου ως dj(καρεκλας μεχρι μυελο των οστων...)

τα παρτυ ανοιγαν παντα με αυτο το κομματι...
 
Last edited by a moderator:

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Αγαπητε mio gps ένα μονο εχω ένα σου πω, αν ησουν dj στα 80ς ….respect.
Kαλα ανοιγες τα παρτυ με το παραπανω all time classic 80s κομματι, και δεν εχεις γραψει κατι εδώ και τοσο καιρο στο θεμα μας 80ς music??? Ναι εχεις δικιο το hands up είναι κλασσικο στα 80ς αλλα θα το δεις σε μια από τις λιστες που θα ακολουθησει παρακατω με τιτλο «τα τραγουδια των 80ς που ηταν επηρεασμενα από 70ς-disco μουσικη» . Παντως θεωρω ότι η μεγαλυτερη επιτυχια των Otawan ηταν το D.I.S.C.O.
 
Last edited by a moderator:

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
δε τοχα δει το thread...
στα παρτυ ερασιτεχνικα επαιζα...φουλαρι στο λαιμο...αρε τι μου θυμισες ρε βασιλισσα σημερα.............................................
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
ο συγκεκριμενος δισκος ειχε και ενα αλλα δυνατο κοματι αλλα δε το θυμαμαι...
ο δισκος ειχε μια γυναικεια φιγουρα καπως διαστημικη εμφανιση αν θυμαμαι καλα.............

που με γυριζεις πισω...
εγω ξεκινουσα με αυτο για να φουντωνει αμεσως το παρτυ και να γινονται ολοι ενα....
 

idem

Member
Μηνύματα
42
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
???????
Ταξίδι-Όνειρο
ο γυρος του κοσμου
τι μου θυμησες τωρα με τα παπακια και το σκα σου σου!!!!τα παπακια σιγουρα θα παιζονται ακομα στα παιδικα παρτυ.ακομα θυμαμαι πως χορευονται τα παπακια.σαν να μην περασε ουτε μια μερα :bleh:.αν παντως ημουν εγω dj με αυτο το κομματι θα ξεκινουσα.
απο τα πολυ αγαπημενα.τελικα μηπως εχω πολλα αγαπημενα;;ειναι τοσα πολλα ομως τα κομματια εκεινης της εποχης που δυσκολα μπορω να ξεχωρισω..
 

sistar

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
πολυ χαρακτηριστικο κομματι της italo disco..
 
Last edited by a moderator:

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
μετά από τόσες σελίδες που να θυμάμαι αν έχει ξαναπαίξει το τραγούδι αυτό...
άπαιχτη φωνή!!!!!!!!!!!!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
μετά από τόσες σελίδες που να θυμάμαι αν έχει ξαναπαίξει το τραγούδι αυτό...
άπαιχτη φωνή!!!!!!!!!!!!!
Τι μου θύμισες τώρα! Cate Blanchet να το χορεύει ενώ μαγειρεύει στην ταινία "Bandits" του 2001 με Bruce Willis και Billy Bob Thornton: Καλύτερη δε γίνεται!

Ειρήσθω εν παρόδω, την κυρία Bonnie την απόλαυσα (παρά το βάρος του χρόνου) σε ζωντανή συναυλία στο Παν/μιο, στη Βιέννη, μαζί με Manu Chao και μια καραβιά άλλους. 4μισυ ώρες και 2 Ευρώ εισιτήριο! Και στο τέλος, δώρο και ένα cd. Μεγαλεία... όπως εδώ, δηλαδή! :D
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να προσθεσω το αγαπημενο μου "Who wants to live for ever" με τον Freddie Mercury των Queen:
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom