9 ημέρες διακοπές κάτω απ'το αυλάκι

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Νέο Οίτυλο, Λιμένι ή Καραβοστάσι για διαμονή είναι ιδανικά. Για την εποχή δε θα επέλεγα Αρεόπολη ή Οίτυλο γιατί αφού μπορείς να μείνεις δίπλα στη θάλασσα δεν υπάρχει λόγος να μείνεις κοντά στη θάλασσα. Πέρα από τις συνηθισμένες παραλίες (Μαυροβούνι, Βαθύ, Σκουτάρι κλπ) για κάτι διαφορετικό θα πρότεινα Αλύπα και Κυπάρισσο. Φυσικά δε θα παραλήψεις το Ταίναρο στο οποίο θα φτάσεις με τα πόδια ως στο φάρο. Για φαγητό η σίγουρη επιλογή είναι ο Τάκης στο Λιμένι, ο Βασίλης ("το θαλάμι") στον Αγερανό, Saga στο Γύθειο, το Ακρωτήρι στο Πόρτο Κάγιο, ο παπάς στο Μαρμάρι (Marmari paradise). Για καφέ και σνακ στο cafe Spilius στην Αρεόπολη με πολύ ωραίο ηλιοβασίλεμα, στο καφέ Λιθόστρωτο μέσα στην Αρεόπολη που θα βρεις το καλύτερο καφέ της Ρώμης "Sant Eustachio" (και εντός θέματος έμεινα και για τη Ρώμη εκδήλωσα άλλη μια φορά τον θαυμασμό μου!!!). Εννοείτε πως θα περάσεις από Βάθεια, θα επισκεφτείς τα σπήλαια Διρού και το Γερολιμένα.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σεπτεμβρη παει ο ανθρωπος..να μην κανει κανενα μπανακι?Τα ορη και τα βουνα ειναι για αλλες εποχες,νομιζω..
Απαντώ με βάση τα δικά μου κριτήρια φυσικά. Εγώ μπανάκια κάνω συνέεεεεχεια (σκάστε από τη ζήλια σας), οπότε στις διακοπές μου δεν με καίει κιόλας. Στην Δημητσάνα και Στεμνίτσα πέτυχα λιακάδες και ήταν σούπερ πάντως.

Αναφέρεις κορυφαία μέρη της Πελοποννήσου αλλά για κάποιον που μένει Πειραιά όπως ο συμφορουμίτης, μπορούν να γίνουν και ένα οποιοδήποτε Σ/Κ. Με εξαίρεση την Μονεμβασιά που θέλει τριημεράκι για πιο άνετα.
Θα έβαζα στοίχημα ότι ο jimp είναι από τη Λάρισα. (ευτυχώς δεν έβαλα!)
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
Να προσθέσω ότι σε Πύλο ,Μεθώνη και Κορώνη υπάρχουν τρία από τα καλύτερα κάστρα της χώρας. Όλα παραθαλάσσια και διατηρούνται, λιγότερο η περισσότερο σε καλή κατάσταση.:)
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
IMG.JPG
IMG_4012.JPG
IMG_4002.JPG
...επιπλέον, το περιβάλλον στο οποίο τα κάστρα αυτά είναι ενταγμένα έχει εξαιρετικά ενδιαφέρουσα φυσιογνωμία. Πχ στη Μεθώνη το παρακείμενο μοναστήρι, στο παλιόκαστρο το δάσος και το διβάρι και άλλα που σταματώ να αναφέρω.
Η φωτό από το παλιόκαστρο της Πύλου αγναντεύοντας το διβάρι της Γιάλοβα και τη βοιδοκοιλιά. Η διαδρομή ανόδου στο κάστρο έχει εξαιρετική θέα στο λιμάνι και την περίεργης υφής υποκείμενη βραχώδη ακτή, η δε κάθοδος από την άλλη πλευρα μέσα από το επικλινές δάσος και η παράλληλη πορεία στα μονοπάτια του διβαριού μέχρι τους αμμόλοφους της βοιδοκοιλιάς είναι παράσταση ζωής. Παραπέρα με το ποδήλατο ή τα πόδια μέσα στον υδροβιότοπο με τα φλαμίγκο που εκείνη την εποχή τα βρίσκεις σίγουρα κατά εκατοντάδες.

Σαν πρώτο 9ήμερο με βάση την Πύλο μπορεί οι 9 μέρες να αφιερωθούν δυτικά μέχρι Νεδα και Επικούρειο Απόλλωνα ίσως και Καιάφα και επιστροφή πχ από Ολυμπία ή από Στροφιλιά. Πολλοί οι συνδυασμοί. Κανε ασκήσεις επί χάρτου.
Μεγάλο πλεονέκτημα το ότι βρίσκεις καταλύματα όπως τα προτιμάς επί τόπου και, επαναλαμβάνω, πρόκειται για περιοχές που μόνο τοτε θα βρεις ευχάριστες. Στη Λακωνική Μάνη και Αύγουστο να πας βρίσκεις ερημικές παραλίες, στη Βοιδοκοιλιά όμως?

Είναι σίγουρο όμως ότι όπου και να πας στην Πελοπόννησο θα εκτασιασθείς και γρήγορα θα προγραμματίσεις την επόμενη εξόρμηση, πολύ περισσότερο εάν δεν είσαι στερεοτυπικός.
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Με γραφικοτερο και πιο ομορφο αυτο της Μεθωνης κατα τη γνωμη μου..Πολυ ομορφη φωτο της βοιδοκοιλιας..τραβηγμενη απο το καστρο φανταζομαι!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
Η φωτό από το παλιόκαστρο της Πύλου αγναντεύοντας το διβάρι της Γιάλοβα και τη βοιδοκοιλιά.
Να διευκρινήσω σε ότι αφορά την Πύλο, αναφερόμουν στο Νιόκαστρο. Στο παλαιόκαστρο και στο ανάκτορο του Νέστορα δεν πρόλαβα να πάω.

Με γραφικοτερο και πιο ομορφο αυτο της Μεθωνης
Δεν μπορώ να ξεχωρίσω κανένα! Με είχαν εντυπωσιάσει εξίσου και τα τρία! Στο κάστρο της Μεθώνης, θυμάμαι ότι με είχε εντυπωσιάσει εκτός από το μέγεθός του και το μπούρτζι!

Σαν πρώτο 9ήμερο με βάση την Πύλο μπορεί οι 9 μέρες να αφιερωθούν δυτικά μέχρι Νεδα και Επικούρειο Απόλλωνα
Νομίζω ότι είπε για πενθήμερο. Σε ότι αφορά την Νέδα θεωρώ ότι είναι λίγο μακρυά και αν ο χωματοδρόμος είναι ακόμη όπως τον έχω αφήσει( αναφέρομαι σε αυτόν κοντά στο χωριό Πλάτανος) χρειάζεται όχημα 4χ4.

Η αρχαία Μεσσήνη που έγραψε προηγουμένως η @coco , είναι και αυτή διαμαντάκι!
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Η νεδα δεν ειναι για βολτα,εκτος αν πας μονο στις πηγες η στο τελος,που δεν δειχνουν την ομορφια του ποταμιου,μαλλον το αδικει.ειναι πιο πολυ μια ολοκληρη εκδρομη απο μονη της.Οσο για Μεθωνη,της εχω ιδιαιτερη αδυναμια και μια χειμωνιατικη επισκεψη με το μπουρτζι μεσα στη θαλασσα τυλιγμενο στην ομιχλη ,θα μου μεινει αξεχαστη..
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Πολύ σωστά coco.
Στη Νέδα, από μέσα, γιόρτασα τα ...κοστά γενέθλια με τρεκκινγ 6-7 ώρες μέχρι τον καταρράκτη, στα πλαίσια της ίδιας εκδρομής με βάση Πυλο.
Δεν θεωρώ μεγάλες τις αποστάσεις φίλτατε STKF. Όσο για τη Μεσσήνη και τα κάστρα τα μέρη είναι κινηματογραφικά.
Άσχετα tip που ίσως ενδιαφερουν:
-Macro φωτό για τα γοητευτικά μικρά πλάσματα της πανίδας της Νέδα.
-Κάστρο Μεθώνης με καγιάκ από τη γλυκύτατη αμμώδη παραλία, προέκυψαν εκατοντάδες φωτό. Μπορώ να φανταστώ αυτό που περιγράφει η coco.

Συστήνω τουλάχιστον μια διανυκτέρευση στη Μεθώνη, δίπλα στο κάστρο επάνω στην τέλειας αίσθησης αμμώδη παραλία, ζητάς μπαλκόνι με θέα θάλασσα και κάστρο.
Το διακριτικά φωταγωγημένο κάστρο τη νύχτα και η υποφωτισμένη, από την παραθαλάσσια ταβέρνα, θάλασσα, κλείνουν πονηρά το μάτι στο κρασί και τα φρούτα που έχεις προβλέψει, για να ολοκληρώσουν την έκπληξη στη γυναίκα σου.

-Στην αρχαία Μεσσήνη υπάρχει ένα μικρό ρεματάκι που ό ήχος ο κελαριστός του νερού με γοήτευσε. Με σχετικά καθαρή ηχογράφηση έγινε ωραιότατο ηχητικό relaxing background.

Δεν μου αρέσει να βάζω φωτό αλλά να μια από τις χειρότερες μέσα στη Νέδα, πορευόμενοι προς ένα τούνελ, με τις όχι και τόσο γλιστερές πέτρες για θαρραλέους ...ρηδες
P81701.JPG
 
Last edited:

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Με γραφικοτερο και πιο ομορφο αυτο της Μεθωνης κατα τη γνωμη μου..Πολυ ομορφη φωτο της βοιδοκοιλιας..τραβηγμενη απο το καστρο φανταζομαι!
θεματικά είναι όμορφη φωτό, ναι μέσα από το κάστρο τραβηγμένη, τεχνικά δεν είναι καλή.

Έχει αρκετά σημεία στο κάστρο που μπορείς να βγάλεις πανοραμικές, προσέχοντας λίγο πού πατάς. Κατεβαίνοντας κανείς το μονοπάτι μέσα στο δάσος στο λόφο από τη βορειοανατολική κατάφυτη πλευρά προς την παραλία της βοιδοκοιλιάς έχει τη δυνατότητα πανοραμικής άποψης από σημεία κοντά στη σπηλιά του Νέστορα.

Η σπηλιά βρίσκεται στο μέσον περιπου της κατάβασης και βλέπει τον όρμο της βοιδοκοιλιάς.
Εχει 20 μέτρα υψος και βρίσκεται σε μαγική θέση της κλιτύος, με μεγάλο πλάτωμα μπροστά στην είσοδο.

Περιγράφηκε από τον Παυσανία ως το μαντρί των κοπαδιών του βασιλιά Νεστορα. Πριν από αυτόν στάβλιζε τα ζωντανά του σε αυτό το σπήλαιο ο Νηλέας.

Ο Νηλέας ήταν θεσσαλός και διωκόμενος κατέφυγε στη Μεσσηνία όπου ίδρυσε την Πύλο.
Σύμφωνα με την παράδοση ήταν αυτός ο Θεσσαλός που στάβλισε πρώτος τα κοπάδια που είχε φέρει από τη Θεσσαλία σε αυτό το σπήλαιο. Αγνωστο εάν ο jimp εμπλέκεται σε αυτή τη δοσοληψία.
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Πολυ ομορφες και ιδιαιτερες φωτογραφιες,τις χαρηκα.Μου αρεσει ιδιαιτερα να βλεπω οψεις που δεν μπορω να δω μονη μου.Ουδολως με ενδιαφερει η τεχνικη πλευρα..καθε φωτο βγαζει συναισθημα κι αυτο μου φτανει.Ισως παω μια βολτα μεθωνη τις επομενες μερες..κοντα ειμαι!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
Στη Νέδα, από μέσα, γιόρτασα τα ...κοστά γενέθλια με τρεκκινγ 6-7 ώρες μέχρι τον καταρράκτη, στα πλαίσια της ίδιας εκδρομής με βάση Πυλο.
Γιορτή γενεθλίων στην Νέδα! Εξαιρετικό!

Δεν θεωρώ μεγάλες τις αποστάσεις φίλτατε STKF
Δεκτόν. Είναι εκείνο το <<αιώνιο δίλημμα>> του ταξιδιώτη. Στις καλοκαιρινές διακοπές να ηρεμήσω η να τα πάρω όλα σβάρνα, ως συνήθως? :haha:
Αυτό που προτείνω ουσιαστικά στον @jimp είναι να τραβήξει μία νοητή γραμμή στον χάρτη από την Πύλο προς τα ανατολικά και να ασχοληθεί με οτιδήποτε τον ενδιαφέρει και του αρέσει κάτω από αυτή την γραμμή. Η λογική που το προτείνω όπως προανέφερα είναι ότι είναι αρκετά χρονοβόρα για να γίνουν σε ένα οποιοδήποτε Σ/Κ, οποιαδήποτε άλλη εποχή. Δηλδή να γίνουν άνετα και όχι με την ψυχή στο στόμα.

μέσα στη Νέδα, πορευόμενοι προς ένα τούνελ,
Το λεγόμενο στόμιο. Μαζί με τους καταρράκτες που βρίσκονται από πάνω, είναι ίσως το πιο εντυπωσιακό σημείο του ποταμού.
 
Last edited:

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
STKF μια και το πρόσεξες! Στα ανατολικά τα γενέθλια θεωρούνται ως ιδιαίτερη γιορτή ενω η ονομαστική δεν έχει την ίδια τύχη. Αυτό έχει μάλλον να κάνει με μια επικούρεια τάση στη ζωή που έχουν οι λαοί της ανατολής, μερικές φορές ίσως υπερβολική. Έτσι κάθε φορά προετοιμαζόμαστε από λίγο έως πολύ, ιδιαιτερα στα στρογγυλεμένα χρόνια, δηλαδη 20, 30,40,50,60, 70,80,90. Στο ποτάμι ήταν λίγο ζόρικα με το αδιάβροχο backpack με το cake τη σαμπάνια και τα κρυστάλλινα εκ Τσεχίας ποτήρια.
Όσον αφορά το στόμιο ήταν ζόρικα λόγω ρεύματος και χρησιμοποιούσαμε σκοινί. Μη μου πείς ότι το έκανες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom