Αίγυπτος Aίγυπτος, ένα ταξίδι που δεν θα χορτάσεις ποτέ

Μηνύματα
78
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα μάλλον..
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία Θιβέτ Νεπάλ
Περιεχόμενα

Από μικρή για κάποιον ανεξήγητο λόγο ήθελα να ταξιδέψω στην Αίγυπτο. Στο σχολείο ακόμα είχα διαλέξει να αλληλογραφώ με κάποιον συνομίληκό μου από το Κάιρο και με τα γράμματά του ταξίδευα σ΄αυτόν τον μαγευτικό προορισμό. Μου έμαθε την Ουμ Καλσούμ ''το άστρο της Ανατολής'' όπως την αποκαλούσαν οι Άραβες, για τους θεούς της Αρχαίας Αιγύπτου, την Ίσιδα, τον Άμμων-Ρα, τον Ώρος, τη Νεφερτίτη και τόσους άλλους.. Ήθελα να δω από κοντά την Σφίγγα, τις Πυραμίδες, το Νείλο τον ποταμό που ρέει από το νότο προς τον βορρά. Αργότερα ανακάλυψα το νομπελίστα συγγραφέα Ναγκίμπ Μαχφούζ και μέσα από τα μαγικά βιβλία του, πιστέψτε με τα έχω διαβάσει σχεδόν όλα, η επιθυμία μου για να γνωρίσω αυτό το μέρος από κοντά έγινε κάτι παραπάνω από επιτακτική, έγινε σκοπός ζωής για μένα.
"Θα γνωρίσεις την πραγματική ευτυχία όταν ξεχάσεις το παρελθόν σου τελείως...'' λέει ο συγγραφέας στο βιβλίο Χίλιες και μία Νύχτες. Εγώ από την μεριά μου θα συμπληρώσω απλά πως γνώρισα την ευτυχία στο συγκεκριμένο ταξίδι και αυτές οι μέρες ήταν από τις ωραιότερες που έχω ζήσει. Ένα πραγματικό ταξίδι πίσω στο χρόνο, σε κάποιον άλλο πολιτισμό που μόνο μέσα από βιβλία και ντοκυμοντέρ είχα γνωρίσει.
 

Attachments

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Περιμένουμε να διαβάσουμε πως το όνειρο σου έγινε πραγματικότητα. Ξεκίνα λοιπόν
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Aντε καλε,κανε γρηγορα!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Με την πρωτη στα βαθια! Ημουνα σιγουρη οτι θα ξεκιναγεs με την Αιγυπτο :lol:. Εγω τα εχω ακουσει , τα εχω δει - σε βιντεο - περιμενω και να τα διαβασω..:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.810
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom