Aγροκτημα Σωματων

Narcissa

Member
Μηνύματα
54
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Who knows?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σε ένα ανατριχιαστικό πείραμα ετοιμάζεται να προχωρήσει ένα καθηγητής Βιολογίας στο πανεπιστήμιο της βορείου Ιόβας: πρόκειται να μετατρέψει μία έκταση της περιοχής σε ένα "αγρόκτημα σωμάτων" όπου θα μπορεί να μελετηθεί διεξοδικά η αποσύνθεση του ανθρώπινου σώματος.
"Αυτή η έρευνα έχει μεγάλη επιστημονική αξία. Θα βοηθήσει τις έρευνες για τα διαπραχθέντα εγκλήματα, αφού θα μπορεί να εντοπιστεί με μεγαλύτερη ακρίβεια για πόσο χρονικό διάστημα ένα σώμα είναι νεκρό" εξηγεί ο καθηγητής Τάιλερ Ο’ Μπράιαν.
Οσο κι αν ακούγεται ανατριχιαστικό και ασεβές, το πείραμα του Μπράιαν δεν θα είναι το πρώτο του είδους στην αμερικανική επικράτεια. Ένα ακόμη "αγρόκτημα σωμάτων", έκτασης τριών στρεμμάτων, λειτουργεί εδώ και 30 χρόνια από το Κέντρο Εγκληματολογίας και Ανθρωπολογίας του πανεπιστημίου του Τένεσι. Οι ερευνητές μελετούν προσεκτικά και καταγράφουν όλα τα στοιχεία που αφορούν την αποσύνθεση των πτωμάτων είτε αυτά είναι θαμμένα σε ρηχούς τάφους, είτε είναι μισοβυθισμένα σε μια λίμνη, είτε είναι εκτεθειμένα σε ζωύφια και τρωκτικά μέσα στο καυτό καλοκαίρι.
Εκατοντάδες εγκληματολόγοι έχουν περάσει από αυτό το μακάβριο εργαστήριο, προκειμένου να διδαχθούν τα μυστικά της αποσύνθεσης. Τα πτώματα που χρησιμοποιούνται στο "αγρόκτημα" του Τένεσι δωρίζονται από οικογένειες με ένα σκεπτικό ανάλογο με αυτό της δωρεάς ενός νεκρού σώματος για ιατρική έρευνα. Μόνο τον τελευταίο χρόνο υπήρξε προσφορά περισσότερων από 100 ανθρώπινων σωμάτων, ενώ ο αριθμός των δωρεών ξεπερνά τις 600 την τελευταία δεκαετία.

Πραγματικα ενδιαφερον!Αυτο αν και freaky για πολλους ειναι πολυ σημαντικο για την εξελιξη των επιστημων!!Θα ηθελα πολυ να το επισκευθω!!!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Αυτο αν και freaky για πολλους ειναι πολυ σημαντικο για την εξελιξη των επιστημων!!Θα ηθελα πολυ να το επισκευθω!!!
Φαντάζομαι οτι η επιθυμία και το ενδιαφέρον σου είναι αυστηρά επιστημονικό...
 

Narcissa

Member
Μηνύματα
54
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Who knows?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εξυπακουεται!!!!Η ηλικια μου δεν μου επιτρεπει να ειναι κατι αλλο....By the way ειμαι 17!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εξυπακουεται!!!!Η ηλικια μου δεν μου επιτρεπει να ειναι κατι αλλο....By the way ειμαι 17!![/quote

πολύ μακάβριο πάντως το θέμα για ένα κορίτσι της ηλικίας σου:)
Μήπως θαθελες να ασχοληθείς με ιατροδικαστική η εγκληματολογία,η σου κίνησε απλά την περιέργεια ;
 

Narcissa

Member
Μηνύματα
54
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Who knows?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ναι βασικα ιατροδικαστικη!!!!Εξαλλου προς τα εκει εχω στρεψει και το ενδιαφερον των μαθητικων μου χρονων...
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Και γιατί δεν ρωτάνε αυτούς στο CSI που με μια ματιά στο πτώμα μπορούν να σου πουν την ακριβή ώρα θανάτου τα αίτια ακόμη και τι είχε φάει το θύμα εκείνη τη μέρα;; :haha:
 

Narcissa

Member
Μηνύματα
54
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Who knows?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Χμμμμ....δεν ξερω!!!!Αν και σε ενα επισοδειο του csi las vegas(που ειμαι φανατικη!!!)η ομαδα του Gill Grissom καλειται να εξιχνειασει εναν φονο ο οποιος εγινε και το πτωμα τοποθετηθηκε για καλυψη σε ενα τετοιο αγροκτημα στη Νevada!!!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Εγω παντως διαβαζοντας τον τιτλο του θεματος νομιζα οτι αναφερεστε στο νεο τηλεπαιχνιδι του Alpha... Αγροκτημα (νεος αγροτης) σωματων (ψαχνει...)
 

Narcissa

Member
Μηνύματα
54
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Who knows?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εγω παντως διαβαζοντας τον τιτλο του θεματος νομιζα οτι αναφερεστε στο νεο τηλεπαιχνιδι του Alpha... Αγροκτημα (νεος αγροτης) σωματων (ψαχνει...)

Πραγματικα χαριτωμενο!!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ναι βασικα ιατροδικαστικη!!!!Εξαλλου προς τα εκει εχω στρεψει και το ενδιαφερον των μαθητικων μου χρονων...
ωραία η επιστήμη που θέλεις να ακολουθήσεις!! μου άρεσε και μένα οταν ήμουνα μικρή..
να ξέρεις οτι το κύκλωμα των ιατροδικαστών είναι πολύ κλειστό,πολύ κλειστό και σκοτεινό..στην πορεία θα απογοητευτείς γιατί μπαίνουν τέτοια συμφέροντα στην μέση,που θα νιώσεις αδύναμη για αντιδράσεις ...
να πάς όμως αφού σου αρέσει..αλλα να είσαι προετοιμασμένη...άν δοκιμάσεις να αποφύγεις το γκέτο τους,το πολύ πολύ να καλλιεργείς ζαρζαβατικά στο χωριό σου άν έχεις!!!:roll:
οι ιατροδικαστές καταλαμβάνουν θέση κυβερνητικού άρχοντα οπότε κατάλαβες τι σημαίνει αυτό.....:shock:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom