Τουρκία Aγχος για τις μετακινήσεις στην Πόλη!!!!

renapapas

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Γεια σας και απο εμένα . Είμαι πολύ χαρούμενη που θα επισκεφθώ για τρίτη φορά την Κωνσταντινούπολη μα και συνάμα νοιώθω ενα μεγάλο αγχος για τις μετακινήσεις .Τωρα θα μου πείτε οτι έχω ξαναπάει αλλες δύο φορές ......το ξέρω αλλά έχει περάσει καιρός απο τότε και φτάνοντας στην Πόλη μαγεύομαι τόσο που ξεχνάω να δω δρόμους ή στασεις ....Και επειδή τα λεφτουδάκια θα κάνουν φτερά σίγουρα , θα ήθελα να μπορέσω να μετακινηθώ με ΜΜΜ και όχι τόσο με ταξί .Θα μεινω στο Acra Hotel-Special Category στην παλιά πόλη θα ήθελα να με βοηθήσετε και να μου πείτε πως θα φτάσω απο το αεροδρόμιο Αττατούρκ (διαβασα για τις κάρτες των λεωφορείων και πως τις βγάζουμε) και πως θα πάω απο το ξενοδοχειο στην Ταξιμ .....και πως θα πάω στην ασιατική πλευρά ....Αχ!!!!!! Εχω άγχος!!!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.636
Likes
12.458
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αυτά τα πρόσφατα θέματα θα σου μειώσουν σίγουρα το άγχος
http://www.travelstories.gr/community/threads/Κωνσταντινούπολη-μετακινήσεις.13411/
http://www.travelstories.gr/community/threads/ενα-ταξιδι-στη-κωνσταντινουπολη-για-Ελληνα.48769/
Η Vegerazaros είναι πολύ αναλυτική.
Επίσης πάνω δεξιά είναι το κουτάκι της "Αναζήτησης" χρησιμοποίησε το για να λύσεις όλες σου τις απορίες.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Γεια σας και απο εμένα . Είμαι πολύ χαρούμενη που θα επισκεφθώ για τρίτη φορά την Κωνσταντινούπολη μα και συνάμα νοιώθω ενα μεγάλο αγχος για τις μετακινήσεις .Τωρα θα μου πείτε οτι έχω ξαναπάει αλλες δύο φορές ......το ξέρω αλλά έχει περάσει καιρός απο τότε και φτάνοντας στην Πόλη μαγεύομαι τόσο που ξεχνάω να δω δρόμους ή στασεις ....Και επειδή τα λεφτουδάκια θα κάνουν φτερά σίγουρα , θα ήθελα να μπορέσω να μετακινηθώ με ΜΜΜ και όχι τόσο με ταξί .Θα μεινω στο Acra Hotel-Special Category στην παλιά πόλη θα ήθελα να με βοηθήσετε και να μου πείτε πως θα φτάσω απο το αεροδρόμιο Αττατούρκ (διαβασα για τις κάρτες των λεωφορείων και πως τις βγάζουμε) και πως θα πάω απο το ξενοδοχειο στην Ταξιμ .....και πως θα πάω στην ασιατική πλευρά ....Αχ!!!!!! Εχω άγχος!!!!!
Αν δεν έχεις ιδιαίτερο λογο να μείνεις σε αυτο το ξενοδοχειο αλαξετο γιατι εισαι μακρια απο το τραμ που διασχίζει την Πολη και το βραδυ οταν γυρνας το πιθανότερο να χανεις τα δρομακια εκει..εγω τα χανω και το πρωι.!:haha: Η σταση τελος παντων που σε βολευει ειναι η Sultanahmet αν μπεις το προφιλ μου θα δεις πως θα πας απο αεροδρομιο στο Sultanahmet και πως θα βρεις καρτα Ιστανμπουλ /AKBIL Για πλατεια Ταξιμ.. Απο Σουλταναχμετ παιρνεις το Τραινο που γραφει Kambatas μολις βγεις απο το τραινο πας προς αριστερα ( οχι δεξια για να βγεις απο σταθμο) και θα δεις σκαλες να κατεβαινουν απο εκει παιρνεις το μικρο τραινακι (μπλε) και πας Ταξιμ ετσι και αλλιως εκει θα σταματησει....αν καταιβεις ολη την Ιστικλαλ θα μπορεις να παρεις το αλλο μικρο τραινακι Tunnel ( κοκκινο ,αλλα δεν εννοω το τραμ που διασχιζει την Ιστικλαλ) Θα βγεις στο Καντικιοϋ και απο εκει παιρνεις παλι το τραμ για Σουλταναχμετ ( Αυτο το Tunnel ειναι παραλληλο με τον δρομο που ειναι ο Πυργος του Γαλατα) πιστευω να καταλαβες ετσι που τα γραφω αν παλι οχι ρωταμε ξανα:haha:
 

Attachments

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αν δεν έχεις ιδιαίτερο λογο να μείνεις σε αυτο το ξενοδοχειο αλαξετο γιατι εισαι μακρια απο το τραμ που διασχίζει την Πολη και το βραδυ οταν γυρνας το πιθανότερο να χανεις τα δρομακια εκει..εγω τα χανω και το πρωι.!:haha: Η σταση τελος παντων που σε βολευει ειναι η Sultanahmet αν μπεις το προφιλ μου θα δεις πως θα πας απο αεροδρομιο στο Sultanahmet και πως θα βρεις καρτα Ιστανμπουλ /AKBIL Για πλατεια Ταξιμ.. Απο Σουλταναχμετ παιρνεις το Τραινο που γραφει Kambatas μολις βγεις απο το τραινο πας προς αριστερα ( οχι δεξια για να βγεις απο σταθμο) και θα δεις σκαλες να κατεβαινουν απο εκει παιρνεις το μικρο τραινακι (μπλε) και πας Ταξιμ ετσι και αλλιως εκει θα σταματησει....αν καταιβεις ολη την Ιστικλαλ θα μπορεις να παρεις το αλλο μικρο τραινακι Tunnel ( κοκκινο ,αλλα δεν εννοω το τραμ που διασχιζει την Ιστικλαλ) Θα βγεις στο Καντικιοϋ και απο εκει παιρνεις παλι το τραμ για Σουλταναχμετ ( Αυτο το Tunnel ειναι παραλληλο με τον δρομο που ειναι ο Πυργος του Γαλατα) πιστευω να καταλαβες ετσι που τα γραφω αν παλι οχι ρωταμε ξανα:haha:
Αντί Καντίκιοι μάλλον θα εννοείς Καράκιοι
 

renapapas

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Αν δεν έχεις ιδιαίτερο λογο να μείνεις σε αυτο το ξενοδοχειο αλαξετο γιατι εισαι μακρια απο το τραμ που διασχίζει την Πολη και το βραδυ οταν γυρνας το πιθανότερο να χανεις τα δρομακια εκει..εγω τα χανω και το πρωι.!:haha: Η σταση τελος παντων που σε βολευει ειναι η Sultanahmet αν μπεις το προφιλ μου θα δεις πως θα πας απο αεροδρομιο στο Sultanahmet και πως θα βρεις καρτα Ιστανμπουλ /AKBIL Για πλατεια Ταξιμ.. Απο Σουλταναχμετ παιρνεις το Τραινο που γραφει Kambatas μολις βγεις απο το τραινο πας προς αριστερα ( οχι δεξια για να βγεις απο σταθμο) και θα δεις σκαλες να κατεβαινουν απο εκει παιρνεις το μικρο τραινακι (μπλε) και πας Ταξιμ ετσι και αλλιως εκει θα σταματησει....αν καταιβεις ολη την Ιστικλαλ θα μπορεις να παρεις το αλλο μικρο τραινακι Tunnel ( κοκκινο ,αλλα δεν εννοω το τραμ που διασχιζει την Ιστικλαλ) Θα βγεις στο Καντικιοϋ και απο εκει παιρνεις παλι το τραμ για Σουλταναχμετ ( Αυτο το Tunnel ειναι παραλληλο με τον δρομο που ειναι ο Πυργος του Γαλατα) πιστευω να καταλαβες ετσι που τα γραφω αν παλι οχι ρωταμε ξανα:haha:
To έκλεισα απο booking και νομίζω οτι δεν μπορώ να ακυρώσω γιατι λέει οτι θα χρεωθώ με όλο το ποσό . Τελοσπάντων ....το βράδυ μάλλον θα παιζει ταξί .Θα αξιοποιήσω τις πληροφορίες που μου έδωσες κατα γράμμα ...τώρα αμα χαθώ το κρίμα στο λαιμό σου .:haha:
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
To έκλεισα απο booking και νομίζω οτι δεν μπορώ να ακυρώσω γιατι λέει οτι θα χρεωθώ με όλο το ποσό . Τελοσπάντων ....το βράδυ μάλλον θα παιζει ταξί .Θα αξιοποιήσω τις πληροφορίες που μου έδωσες κατα γράμμα ...τώρα αμα χαθώ το κρίμα στο λαιμό σου .:haha:
To έκλεισα απο booking και νομίζω οτι δεν μπορώ να ακυρώσω γιατι λέει οτι θα χρεωθώ με όλο το ποσό . Τελοσπάντων ....το βράδυ μάλλον θα παιζει ταξί .Θα αξιοποιήσω τις πληροφορίες που μου έδωσες κατα γράμμα ...τώρα αμα χαθώ το κρίμα στο λαιμό σου .:haha:
Αν το εχεις κλεισει με τη προσφορα "χρέωση τιμής κατα την κρατηση" ναι δεν μπορεις να ακυρώσεις εντάξει δεν ειπαμε κιολας οτι ειναι μακρια... Εσυ θα κατέβεις στη σταση Σουλταναχμετ και θα προχωρήσεις τον δρομο κατω που ειναι αναμεσα στο συντριβάνι απο την μερια της Αγιας Σοφιας και τα παγκακια απο την μερια του Μπλε τζαμι... Οταν πας στο ξενοδοχειο για ρώτα μημπως σε βολευει να βγαινεις απο κατω στον κεντρικο στο παραλλιακο για να πηγαινεις με λεωφορειο στην Εμινονου ( ΒΝ1 ή ΒΝ2 και καποια αλλα για Καμπατας..
 

renapapas

Member
Μηνύματα
6
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Σας ευχαριστώ όλους για τις χρησιμες πληροφορίες και ιδιαίτερα την Vegerazaros για τις άμεσες απαντήσεις .Εχω πάντως ακόμα αγχος και αγωνία γιατι αυτό το έχω οργανώσει εγώ. Ο άντρας μου και γω πετάμε απο Αθήνα και οι κόρες μου ,ξεκινάει η μια απο Θεσσαλονίκη με λεωφορείο και η άλλη επιβιβάζεται και αυτή στο ίδιο λεωφορείο απο Κομοτηνή ....οπότε καταλαβαίνετε ....θέλω να είναι όσο το δυνατόν πιο όμορφα για τα κορίτσια που δεν έχουν βγει εκτός Ελλάδας ακόμη . Θα μου πει κανείς για κανένα καλο ζαχαροπλαστείο για να κάνω και εντύπωση?.....
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Καταρχήν δεν πρέπει να αγχώνεσαι, είμαστε όλοι εδώ για να βοηθήσουμε και μπορείς να δεις επίσης πειρα θέματα για την Κωνσταντινούπολη στο forum μας...
Για ζαχαροπλαστεία Inci για προφιτερόλ, Karakoy Gulluoglu για μπακλαβάδες, Saray στην Istiklal κλπ. κλπ. κλπ. κλπ. κλπ. σλουρπ!! :p
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Σας ευχαριστώ όλους για τις χρησιμες πληροφορίες και ιδιαίτερα την Vegerazaros για τις άμεσες απαντήσεις .Εχω πάντως ακόμα αγχος και αγωνία γιατι αυτό το έχω οργανώσει εγώ. Ο άντρας μου και γω πετάμε απο Αθήνα και οι κόρες μου ,ξεκινάει η μια απο Θεσσαλονίκη με λεωφορείο και η άλλη επιβιβάζεται και αυτή στο ίδιο λεωφορείο απο Κομοτηνή ....οπότε καταλαβαίνετε ....θέλω να είναι όσο το δυνατόν πιο όμορφα για τα κορίτσια που δεν έχουν βγει εκτός Ελλάδας ακόμη . Θα μου πει κανείς για κανένα καλο ζαχαροπλαστείο για να κάνω και εντύπωση?.....
οποσδηποτε να βγαλετε 2 καρτες AKBIL γιατι ετσι θα κανετε φοβερη οικονομια και σε χρονο και σε χρημα απο το να προσπαθήσετε να βγαλετε καθε φορα seton εισιτηρια. Να πατε οπωσδήποτε στο Eyup πας απο Εμινομου στο Φαναρι Πατριαρχείο με το 99Α και μετα με το ιδιο λεωφορειο σε 5 λεπτα θα ειστε το Eyup ειναι ενα ομορφο προαστιο για βολτα και διπλα απο το Τζαμι αριστερα θα δεις ενα πεζοδρομο που οδηγει στο τελεφερικ και σας ανεβαζει παλι με απλο εισιτήριο στο Πιερ Λοτι ειδικα αν εχει καλό καιρο ειναι πολυ ομορφα εκει για καφε/τσαι. και στο γυρισμό πάρτε το 55Τ αν θελετε να βρεθήτε στην ΤΑΧΙΜ .Εννοείτε να πατε απένατυ στο Kadikoy στην Ασιατικη μερια και να περπατησετε στην αγορα του μικρη αλλα πολυ καλα και να φατε και εκει .Το Ciya εστιατοριο εχει καλες τιμες και φαγητό. Να σταματήσετε ενα απογευμα στο Findikli μια σταση πριν απο Kambatas και να πατε στη παραλια για τσαι με θεα το Βόσπορο. Να εχεις χρηματα μαζι σου γιατι στην Ιστικλαλ τα κοριτσια θα θελουν σιγουρα να ψωνισουν ρούχα και παπουτσια :) Βολτα στον πυργο του Γαλατα...Συνάλλαγμα δεν κανουμε στο αεροδρομιο δινουν χαμηλή τιμη στη ΤΑΧΙΜ θα βρεις καλη τιμη οπως και εξω απο το Μεγαλο παζαρι..ενώ στη Σουλταναχμετ δεν εχει καλη τιμη επίσης . Αν σκεφτείτε να παρετε ξεναγο για Αγια Σοφια -τοπ καπι -υδραγωγειο κλπ http://www.turkeygreekguide.com/ αυτός (Ερμής) μιλαει τελεια Ελληνικα και κανει πολυ καλή ξεναγηση ειναι και παντρεμενος με Ελληνιδα! 90 ευρώ ειχαν δωσει η αδελφη μου και ηταν πολυ ευχαριστημένοι με τη ξενάγηση ( 9πμ- 5μμ) αν σου πει αλλη τιμη πες η Βιβή απο Κρητη πληρωσε Φεβρουαριο 90 ευρώ ;) Αν θελετε να πατε κρουαζιερα στο Βόσπορο, στην Εμινονου δίπλα απο τις χρυσες βαρκες που πουλανε τα ψαρια ξεκιναει καραβακι με 12ΤΛ το ατομο. Αν παρετε ταξι απο Taxim να γυριστε στο ξενοδοχειο μην δωσετε παραπάνω απο 20 ΤΛ πριν μπειτε στο ταξι ξεκαθαρίστε την τιμη... Επισης το Ορτακιου θα αρεσει στα κοριτσια αν και εμενα μου αρεσει το Bebek λιγο πιο περα....και για τα δυο παίρνεις λεωφορειο απο το Καμπατας δεξια μολις βγεις απο το σταθμο...Αχ τελεια θα περασετε....!!!!.και παντα εμφιαλωμενο νερο...

Αντί Καντίκιοι μάλλον θα εννοείς Καράκιοι
Προσεξες την διόρθωση που εκανε ο Borealis ? Karakoy !! ( μαυρο-χωριο) οχι Kadikoy! ( του δικαστη το χωριο) αυτο ειναι απενατυ στη Ασιατικη πλευρα :)
 
Last edited by a moderator:

pxanth

Member
Μηνύματα
109
Likes
75
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θα μου πει κανείς για κανένα καλο ζαχαροπλαστείο για να κάνω και εντύπωση?.....
  • Saray για καζάν ντιμπί, κιουνεφέ και κανταγίφ
  • Inci για προφιτερόλ
  • Mado για παγωτό
  • Koska για λουκούμια, καραμέλες
Τι μού θύμισες τώρα...:lol:
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
φρόντισε να εχεις τον χαρτη με το μετρο και το τραμ μαζί σου ωστε να ξερεις ποια συγκοινωνια θα χρησιμοποιησεις καθε φορά.
(επειδη το σαιτ της υπηρεσιας συγκοινωνιων istanbul ulasim δεν λειτουργει μπορεις να τον βρεις και σε αλλες σελίδες)
http://www.beycan.net/resim/18/istanbul-metro-ve-metrobus-duraklari.html

http://www.turkeytravelplanner.com/go/Istanbul/Transport/IstanbulMetro.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.142
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom