Ταϊλάνδη Aνησυχια για την Ταυλάνδη

Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Εδώ και κάποιους μήνες έχουμε κλείσει 1 ονειρεμένο γαμήλιο ταξίδι στην Ταυλάνδη (τσιανγκ μαι-τσιανγκ ραι-μπανγκοκ-σαμουι).
Μετά το πολιτικό σκηνικό ανησύχησα...πήρα τηλέφωνο στο ταξιδιωτικό γραφείο και μου είπαν ότι δεν υπάρχει λόγος άγχους και ότι ο αντιπροσωπός τους εκεί τους είπε..."ότι πήγαν να καλλιεργήσουν ρυζια αυτοί που έπρεπε και ότι τα πράγματα ειναι πιο ήρεμα απο πριν και δεν υπάρχουν τα μπλόκα που υπήρχαν"
Κάπου διαβασα οτι οι στρατιωτικοί στην Μπανγκόκ έχουν γίνει τουριστική ατραξιόν...πάνε όλοι και βγάζουν φωτογραφίες!
Δεν ξέρω τι να κάνω...25 Ιουλίου πετάμε...Να ακυρώσω την Μπανγκόκ (2 νύχτες);Να αλλάξω προορισμό;;;Να μην κάνω τίποτα;;;;
Πείτε μου την γνώμη σας...Υπάρχει κάποιος που να ξέρει στάνταρ πράγματα;;
Πιστεύω βέβαια ότι και το ταξιδιωτικό γραφείο...που ειναι μεγάλο και λειτουργεί πολλά χρόνια δεν θα με έστελνε στο στόμα του λύκου.Αλλά...ειναι και επιχείρηση εδώ που τα λέμε!
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Έχω την εντύπωση, αν και έχω πάει μόνο 3 ημέρες Μπανγκοκ, ότι στρατό είχε πάντα...
Αν θυμάμαι καλά στο Γκραντ πάλας, στην είσοδο είχε κανονικά ένοπλους σκοπούς...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αν δεν απατώμαι και στην Ελλάδα και στις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης και όλου του κόσμου διάφορα κτίρια (κυβερνητικά, στρατιωτικά και μη) φυλάσσονται από ένοπλους σκοπούς. Τι σχέση έχει αυτό με τη χούντα στην Ταϊλάνδη;
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
εγώ προσωπικά, δεν έχω δει και πολλά μέρη στον κόσμο που να φυλάσονται χύμα με ένοπλους σκοπούς και δεν εννοώ τιμητικά ενόπλους όπως είναι η προεδρική φρουρά ή την βασιλική φρουρά στο Λονδίνο...
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Το πραξικοπημα ειναι το θεμα...Οι φρουροι σε κρατικα κτιρια σαφως και δεν ενοχλουν...
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Στόμα του λύκου μάλλον όχι, αλλά καλό είναι να παρακολουθείς τις εξελίξεις. Πριν από μια βδομάδα που ήμουν στην περιοχή (Σιγκαπούρη) γνώρισα πολλούς με προορισμό Ταιλάνδη, κανένας δεν άλλαξε τα σχέδια του. Απλά μερικές ταξιδιωτικές ασφάλειες δεν καλύπτουν σε περίπτωση πραξικοπήματος. Υπάρχει και μια απαγόρευση κυκλοφορίας το βράδυ, από τα μεσάνυχτα μέχρι τις 4 αλλά σου επιτρέπουν να κινηθείς προς/απο το αεροδρόμιο. Αυτά είναι όσα ξέρω.
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Η απαγόρευση της κυκλοφορίας δεν ειναι κατι που με προβληματίζει...ισως ακουγεται παράλογο αλλά συνήθως στο εξωτερικό δεν έχουμε αντοχές να μείνουμε έξω ως αργά...Πολύ περπατημα και πρωινο ξυπνημα συνηθως μας κάνουν να μαζευομαστε νωρίς στο ξενοδοχείο!
Οι ταξιδιωτικές ασφαλειες δεν καλύπτουν γιατι υπάρχει κάποιος έξτρα φόβος;ή επειδή υπαρχει αστάθεια στην περιοχή;
Απλά επειδή παμε για γαμήλιο ταξίδι δεν θαθελα να ειναι πολεμικό το σκηνικό!
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
απλά είναι γενικός όρος σε μερικές ταξιδιωτικές ασφάλειες, δεν έχει να κάνει με την συγκεκριμένη περίπτωση.
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Κατάλαβα....
Μακάρι να υπηρχε κάποιος που μόλις επεστρεψε απο εκει να μου πει....
Εσείς θα το θεωρούσατε ρίσκο αυτό το ταξίδι;
 

taou

Member
Μηνύματα
123
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βρότσλαβ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Κατάλαβα....
Μακάρι να υπηρχε κάποιος που μόλις επεστρεψε απο εκει να μου πει....
Εσείς θα το θεωρούσατε ρίσκο αυτό το ταξίδι;
Γνώμη μου, πως όχι αρκεί να μην κυκλοφορείς τις ώρες που λένε.
Απ' οτι ξέρω η Ελλάδα δεν έχει βγάλει κάποια ταξιδιωτική οδηγία πάντως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.808
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom