About football, soccer, ποδόσφαιρο, κλωτσοσκούφι ... again..

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Μέσα ή έξω η μπάλα;
Σκεφτείτε τι θα απαντήσετε ή τι θα απαντούσατε αν η γραμμή δεν ήταν του άουτ αλλά η γραμμή του τέρματος

View attachment 412000 View attachment 412002
Η μπάλα είναι σφαιρική, οπότε να ναι καλά η τεχνολογία, το γυμνό μάτι δίνει άουτ. Προ εποχής VAR θα είχε δοθεί άουτ.

Η νέα σημαία της Ιαπωνίας

IMG_6887.jpg
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Πάντως με τους Γερμανούς θα γίνει παράδοση και θα λέμε...και στο τέλος μένουν έξω οι Γερμανοί από τους ομίλους... :haha:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.753
Χθες νομίζω οι Ισπανοί πιο πολύ επέλεξαν να μη περάσει η Γερμανία μετά που έμαθαν το 4-2 των Γερμανών, παρά να διαλέξουν αντίπαλο. Μπορει και οχι, έτσι μου φάνηκε εμένα.
Όταν στο 70' η Κόστα Ρίκα ήταν μπροστά 1-2 έμεναν έξω και οι Γερμανοί και οι Ισπανοί. Οι Ισπανοί δεν διάλεγαν αντίπαλο να μείνει απ'έξω, όταν κινδύνευαν οι ίδιοι. Ίσως τους υποτίμησαν.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Όταν στο 70' η Κόστα Ρίκα ήταν μπροστά 1-2 έμεναν έξω και οι Γερμανοί και οι Ισπανοί. Οι Ισπανοί δεν διάλεγαν αντίπαλο να μείνει απ'έξω, όταν κινδύνευαν οι ίδιοι. Ίσως τους υποτίμησαν.

Ναι το ξέρω, γιαυτό το λόγο λέω μετά το 4-2 που είχε ακόμα άλλα 15 λεπτά το ματς με τις καθυστερήσεις. Εάν δε το είχε γυρίσει η Γερμανία προφανώς και θα κυνηγούσαν το 2-2 στο δικό τους ματς.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μέσα ή έξω η μπάλα;
Σκεφτείτε τι θα απαντήσετε ή τι θα απαντούσατε αν η γραμμή δεν ήταν του άουτ αλλά η γραμμή του τέρματος
Την εποχή που οι μπάλες ...φορτίζουν πριν ξεκινήσει ο αγώνας, δεν έχει να σκεφτούμε κάτι. Οτι πει η τεχνολογία, καμία άλλη συζήτηση. ;)
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Νομίζω ότι το σκοτεινό παρελθόν της Γερμανίας την κάνει μισητή και όχι η ίδια η τωρινή ομάδα..

Ο αμφιλεγόμενος τρόπος που το πήραν το '54 με τις υπόψιες ντόπινγκ απέναντι σε αυτή την Ουγγαρία, το εγκληματικό τάκλιν του Σουμάχερ στον Μπατιστόν το '82, το ανύπαρκτο πέναλτι του τελικού του '90, το γκολ ένα μέτρο μέσα του Λάμπαρντ το 2010..

Χθες νομίζω οι Ισπανοί πιο πολύ επέλεξαν να μη περάσει η Γερμανία μετά που έμαθαν το 4-2 των Γερμανών, παρά να διαλέξουν αντίπαλο. Μπορει και οχι, έτσι μου φάνηκε εμένα.
Να προσθεσω και τον τελικό του ΄74 οπου πιτσιρικας ων και φουλ φαν της Ολλανδιας με εκνευρισε η διαιτησια που τοτε μου φανηκε απαραδεκτα υπερ της Γερμανίας .. μετα ηρθε και εδεσε σε κεινο τον ημιτελικό η εγκληματική ενεργεια του Σουμάχερ που οχι μονο κοκκινη θα επρεπε να πάρει αλλα να του κοπει το ποδοσφαιρο και δεν εδωσε ούτε κιτρινη ρε παιδιά... για να μην πω τις λαλακιες της διαιτησιας με την Μπαγιερν (οπου Μπαγιερν = σχεδον Εθνικη Γερμανιας) οπου στα πεναλτυ με τον ΠΑΟΚ, καπου το 83, αδικηθηκε καταφορα.. απο τοτε γιοκ Γερμανια..


Αν ηταν λιγο πιο τρρολ οι Γερμανοί, στο 3-2 και αφου βλέπαν ότι δεν βάζει η Ισπανία γκολ, θα καθοταν να φαει 2 γκολ σε 3 λεπτα και ετσι θα έβγαζε και την Ισπανία εκτος.. φοβερο σεναριο.. θα γελούσε η υφηλιος..
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.753
Την εποχή που οι μπάλες ...φορτίζουν πριν ξεκινήσει ο αγώνας, δεν έχει να σκεφτούμε κάτι. Οτι πει η τεχνολογία, καμία άλλη συζήτηση. ;)
Ακριβώς. Υπάρχουν μικροτσίπ, αισθητήρες, κάμερες υψηλής ανάλυσης και άλλα τεχνολογικά καλούδια που δεν μπορεί πλέον να αμφισβητηθεί, είτε είναι στην γραμμή του τέρματος, είτε στην γραμμή του άουτ. Το μάτι μας βλέπει υπό γωνία και μας ξεγελά. Η σημερινή τεχνολογία λέει ότι δεν βγήκε. Εμείς τι μπορούμε να πούμε;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Μέσα ή έξω η μπάλα;
Σκεφτείτε τι θα απαντήσετε ή τι θα απαντούσατε αν η γραμμή δεν ήταν του άουτ αλλά η γραμμή του τέρματος

View attachment 412000 View attachment 412002
Μα και στις 2 φωτο κοιταμε απο λάθος γωνια... πρεπει να ειμαστε στην ιδια ευθεια με την γραμμη.. και αν μιλάμε για 1-2 χιλιοστα παλι δυσκολο με γυμνο οφθαλμο να το καταλάβεις...
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Και η Κορεα προκρθηκε μετα την Ιαπωνια.

Αραβιες, Ιραν κλπ. για κανα μπαμ ξεμπαρκο ειναι, ως εκει - οταν κρινεται προκριση, οι μονες Ασιατικες ομαδες που ειναι και αθλητικα και τακτικα ισαξιες με τις Ευρωπαικες και Νοτιοαμερικανικες ειναι η Ιαπωνια και η Κορεα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Παντως μεγάλη απογοητευση απο τις ευρωπαϊκες ομαδες και ειδικά Δανια, Βέλγιο, Πολωνια που παρα το γεγονός οτι προκριθηκε στα νοκ αουτ ηταν πολυ κακή ειδικά με Αργεντινη... και φυσικά η Γερμανία...
Ναι Ιαπωνια και Ν Κορεα μπορουν ισως με την ταχύτητα τους και με την τεχνική τους να κανουν το κατι παραπανω ...
Σενεγαλη και Μαρόκο δεν θα ειναι καθολου ευκολοι αντιπαλοι για Αγγλία και Ισπανία αντιστοιχα... Αντε να δουμε καμια εκπληξη στους 16.. πιο πιθανες βλέπω σε Ολλανδια Αργεντινη και Αγγλια..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γεγονός είναι πως πέρα από τα φαβορί δε ξεχώρισε κάτι ιδιαίτερα. Περισσότερες ήταν οι ομάδες απογοήτευση παρά οι εκπλήξεις.
Τι να πούμε για το Βέλγιο με ρόστερ για τελικό, για τη Δανία και τη Σερβία με τις μεγάλες πορείες στα προκριματικά που απογοήτευσαν, η πρώτη πάτωσε και δε το περίμενε κανένας, η δεύτερη ήταν τραγική αμυντικά. Για τη Γερμανία τα είπαμε χθες, ότι βέβαια ότι κατέβηκε και με κανένα σπουδαίο ρόστερ, απλά την έχουμε πάντα πολύ ψηλά στο μυαλό μας αδίκως απ' ότι φαίνεται.
Κρίμα για την Ουρουγουάη, συμπαθέστατη ομάδα. Φάνηκε πάντως ότι οι φήμες που υπήρξαν για προβληματικές ομάδες και διαλυμένα αποδυτήρια σε Σερβία, Βέλγιο κτλ (παίζουν και τα γκομενικά στη μέση παιδιά, μη γελάτε) είχαν υπόσταση.

Στα συν είναι σίγουρα η Γαλλία, που με τέσσερις κραυγαλέες απουσίες κι έναν Ντεσαμπ υπό διαρκή αμφισβήτηση πέρασε εύκολα. Σίγουρα μπορεί να φτάσει ψηλά με τέτοιο ταλέντο.
Επίσης η Βραζιλία, έχοντας εξαιρετικό ρόστερ (ολόκληρος Ederson παίζει αλλαγή για παράδειγμα), δίνοντας βεβαίως βαρύτητα στην άμυνα. Καλός προπονητής ο ΖαΜε.

Η Αργεντινή δε μ' έπεισε, καθώς στηρίζεται μόνο στις εμπνεύσεις του Μεσι, του Ντι Μαρία και του άλλου του παικταρά της MC. Με αυτά τα χαφ δε παίζεις ούτε super league, αν δεν είχε να κάνει με κακούς αντιπάλους δε ξέρω που θα πήγαινε στον όμιλο.

Για την Αγγλία περιμένουμε απλά τον γελοίο τρόπο που θα αποκλειστεί, μεγάλο το κόμπλεξ, θα ήθελα όμως να τη δω μια φορά να πηγαίνει ψηλά. Η Πορτογαλία είναι ερωτηματικό μιας και με τέτοιο αστεράτο ρόστερ περίμενα πολύ περισσότερα, είναι όμως το στυλ του Σάντος που ξέρουμε το οποίο ίσως τη φρενάρει. Ποιότητα μια φορά υπάρχει μπόλικη.

Όσο για την αγαπημένη μου Ολλανδία που είδα σε 2 ματς, δε ψήθηκα ότι στο κύκνειο άσμα του Φαν Χαλ (ετοιμάζεται για κοκτέιλ στο Βαραντέρο και το Κανκουν) μπορεί να κάνει το κάτι παραπάνω. Έχει σίγουρα κάποια αστέρια αλλά σε καμία περίπτωση δε προσεγγίζει καν την ομάδα του 2010. Θα δυσκολευτεί πολύ με την άρτια γυμνασμένη Αμερική.

Η Κροατία σταθερή αξία αλλά γερασμένη, να δούμε αν θ' αντέξει, οι αφρικανικές με μεγάλη όρεξη που -συμφωνώ- μόνο εύκολοι αντίπαλοι δε θα ναι, η Κορέα έπεσε πάνω στο μεγαθήριο και λογικά θα μας χαιρετήσει, Ή Απονία θα χει την ευκαιρία της με τους Κροάτες, και από κει και πέρα το χάος. Άτεχνοι αλλά μαχητικοί οι Αυστραλοί που θα δούμε αν θα κοντράρουν τους Αργεντίνους, πολύ κακοί οι Πολωνοί που δε τους πιστεύω, αξιοπρόσεχτοι οι Ελβενοί αλλά ούτε αυτούς πιστεύω.

Μπάλα είναι και θα έχει ενδιαφέρον να δούμε αν θα προκύψει κάποια έκπληξη. Μακάρι για το καλό της διοργάνωσης, από δω και πέρα δεν έχει σκοπιμότητες, έχει μόνο νοκ-άουτ!
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.012
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Λοιπόν προβλέπω για επόμενη φάση να περνάνε: ΗΠΑ, Αργεντινή ,Ιαπωνία, Βραζιλία, Αγγλία, Γαλλία, Ισπανία, Ελβετία. Αν θέλετε πείτε και οι υπόλοιποι για το τζερτζελο. Να δούμε ποιος θα πέσει πιο κοντά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom