About football, soccer, ποδόσφαιρο, κλωτσοσκούφι ... again..

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.723
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά όλα τα άλλα να τα δεχτώ, οι skinheads τι κακό έχουν; Μου φαίνεται πως κουβαλουσες τον πουριτανισμό της ελληνικής κοινωνίας της εποχής μαζί σου και τα έβλεπες όλα με το συντηρητικό μάτι. Λογικό να σου αφήσουν ανοιχτές πληγές.
Tι το κακό έχουν οι νεοναζί; Εννοείς εκτός από τα μαχαιρώματα;
Ποια ελληνική κοινωνία, από την Κούβα και το Περού πήγα στην Αγγλία, είχα 12 χρόνια να ζήσω στην Ελλάδα, δεν καταλαβαίνω καν τι λες.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Tι το κακό έχουν οι νεοναζί; Εννοείς εκτός από τα μαχαιρώματα;
Ποια ελληνική κοινωνία, από την Κούβα και το Περού πήγα στην Αγγλία, είχα 12 χρόνια να ζήσω στην Ελλάδα, δεν καταλαβαίνω καν τι λες.
Ε να, αυτά τα κομμουνιστικά δεν μπορώ...
Οι skinheads κατά βάση είναι εργατικό απολιτικ κίνημα. Το ότι ακροδεξιά μορφώματα υιοθέτησαν το look των skinheads δεν κάνει τους skinheads ακροδεξιούς. Ώρες είναι να μας βγάλεις και τους punk νεοναζί.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.723
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ε να, αυτά τα κομμουνιστικά δεν μπορώ...
Οι skinheads κατά βάση είναι εργατικό απολιτικ κίνημα. Το ότι ακροδεξιά μορφώματα υιοθέτησαν το look των skinheads δεν κάνει τους skinheads ακροδεξιούς. Ώρες είναι να μας βγάλεις και τους punk νεοναζί.
Mιλάω για ομάδες νεοναζί που μαχαίρωναν και σκότωναν αλλοδαπούς, δε μιλάω για κανένα look. Σε αντίδραση (αν και δεν ξέρω ποιοι προηγήθηκαν) είχαμε ομάδες νέων από την ινδική χερσόνησο που επίσης κυκλοφορούσαν οπλισμένοι κι επιτίθονταν σε όσους δεν είχαν το χρώμα τους, οπότε όσοι δεν ήμασταν νεοναζί ή Πακιστανοί ήμασταν σε διασταυρούμενα πυρά, ένα cornernshop είχε όλο κι όλο η γειτονιά μου που λειτουργούσε με κλειστή πόρτα και δύο ροτβάιλερ, έκλεισε κι αυτό όταν μπούκαραν οι σκίνχεντ και πολτοποίησαν το πρόσωπο της Ινδής ιδιοκτήτριας. Ποιοι punk και ποια look, τα έχεις χαμένα, εγώ σου μιλάω για οπλισμένες ρατσιστικές εγκληματικές ομάδες κι εσύ νομίζεις ότι παρεξήγησα... κουρέματα!
White power skinhead - Wikipedia
Racist Skinheads: Understanding the Threat
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Mιλάω για ομάδες νεοναζί που μαχαίρωναν και σκότωναν αλλοδαπούς, δε μιλάω για κανένα look. Σε αντίδραση (αν και δεν ξέρω ποιοι προηγήθηκαν) είχαμε ομάδες νέων από την ινδική χερσόνησο που επίσης κυκλοφορούσαν οπλισμένοι κι επιτίθονταν σε όσους δεν είχαν το χρώμα τους, οπότε όσοι δεν ήμασταν νεοναζί ή Πακιστανοί ήμασταν σε διασταυρούμενα πυρά, ένα cornernshop είχε όλο κι όλο η γειτονιά μου που λειτουργούσε με κλειστή πόρτα και δύο ροτβάιλερ, έκλεισε κι αυτό όταν μπούκαραν οι σκίνχεντ και πολτοποίησαν το πρόσωπο της Ινδής ιδιοκτήτριας. Ποιοι punk και ποια look, τα έχεις χαμένα, εγώ σου μιλάω για οπλισμένες ρατσιστικές εγκληματικές ομάδες κι εσύ νομίζεις ότι παρεξήγησα... κουρέματα!
White power skinhead - Wikipedia
Racist Skinheads: Understanding the Threat
Ο όρος χρησιμοποιείται λανθασμένα και καταχρηστικά (όχι από σένα μόνο) που αμαυρώνει το αυθεντικό αγνό κίνημα των skinheads που ουδεμία σχέση με νεοναζί.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.723
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ο όρος χρησιμοποιείται λανθασμένα και καταχρηστικά (όχι από σένα μόνο) που αμαυρώνει το αυθεντικό αγνό κίνημα των skinheads που ουδεμία σχέση με νεοναζί.
Χρησιμοποιώ τον όρο που χρησιμοποιούσαν αυτοί για να αυτοπροσδιορίζονται, πώς τους ονόμαζε η αστυνομία, όλη η πόλη και τα ΜΜΕ. Τη δική σου ορολογία δεν τη γνώριζα, ούτε είχα τη δυνατότητα να τους κάνω παρατήρηση και να τους γνωστοποιήσω ότι ένας χρήστης tripakias λέει ότι χρησιμοποιείτε τον όρο καταχρηστικά γιατί κάπου αλλού υπάρχουν κι άλλες καλές και απολιτίκ ομάδες με το ονομά σας που δεν είναι χρυσαυγίτες και δε μας σφάζουν, please rename. Ζητώ συγγνώμη, την επόμενη φορά θα το κάνω. Επιστρέφουμε στο ποδόσφαιρο γιατί κουράζουμε.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Re σεις για ποδοσφαιρο μιλάμε εδω... ή όπως λένε "εδω μπάλα παιζουμε εμεις"..

ρισπεκτ για Όουεν..
Οι καλύτερες συζητήσεις για μπάλα γίνονται στα μπαρμπερικα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αρκεί να γνωρίζουν από μπάλα οι πελάτες 🤣
Αν γνωρίζει ο μπαρμπέρης δεν υπάρχει θέμα. Ο μπαρμπέρης για το ποδόσφαιρο είναι ότι ο ταξιτζής για κάθε άλλο θέμα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.451
Ο Ρονάλντο, το «φαινόμενο», κλήθηκε να σχολιάσει την εξέλιξη του Μουντιάλ, με τον ίδιο να είναι απόλυτα ειλικρινής λέγοντας πως θα ήταν υποκριτής αν υποστήριζε πως θα ήθελε να το κατακτήσει η Αργεντινή και ο Μέσι, ενώ παράλληλα αποθέωσε τον Εμπαπέ τονίζοντας πως του θυμίζει τον ίδιο στα νιάτα του.

Ρονάλντο: «Θα ήμουν υποκριτής αν έλεγα ότι θέλω να το σηκώσει η Αργεντινή»
 

Manos46

Member
Μηνύματα
598
Likes
2.515
Ταξίδι-Όνειρο
???
Ας κόψει την μπάλα και να αρχίσει εκπομπή με την Καινούργιου, θα του ταίριαζε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.396
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom