About football, soccer, ποδόσφαιρο, κλωτσοσκούφι ... again..

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.049
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Οπως είπε και ο @Nikos86 οι περισσότεροι στηρίζουμε Αργεντινή όχι γιατί είχαμε φανέλα του Αρντιλες στην κούνια μας ή επειδή συμπαθούμε τον λαό, αλλά επειδή θέλουμε να σηκώσει την κούπα ένας εκ των κορυφαιων ποδοσφαιριστων, ο Μεσι.
Μα δεν το πήρε ο Κροιφ , δεν το πήρε ο Ροναλντο θα μου πείτε. Ε και; Δεν πρεπει να το.παρει ούτε ο Μεσι;
Η φετινή Αργεντινή δηλαδή είναι χειροτερη από την Γαλλία που για εμένα στο φετινό μουντιάλ δεν έχει δείξει και πολλα;
Η Βραζιλία έπαιξε ωραία μπάλα, αλλά για μια ακόμη φορά φάνηκαν αφελείς αλλά με το σκορ υπέρ τους λίγο πριν λήξει το ματς βγηκαν όλοι μπροστά και την πάτησαν σε μια αντεπιθεση των Κροατών.
Για σήμερα προβλέπω να τελειώνει το ωραίο παραμύθι του Μαρόκο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.349
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Η φετινή Αργεντινή δηλαδή είναι χειροτερη από την Γαλλία
Ναι, αλλά αυτό δε λέει και τίποτα, και η Αγγλία ήταν ανώτερη της Γαλλίας στο ματς του Σαββάτου κι έμεινε έξω. Δε κερδίζει πάντα όποιος παίξει την καλύτερη μπάλα σ' αυτές τις διοργανώσεις αλλά η τακτική και η ατομική ποιότητα. Όταν συμβαίνουν βέβαια και τα δύο είναι ότι καλύτερο, όμως σπάνια γίνεται κάτι τέτοιο. Εδώ η Πορτογαλία πήρε το Euro με 5 ισοπαλίες και θέαμα πολύ χειρότερο από την Ελλάδα του 2004 που θεωρείται τέτοιο παράδειγμα...
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.049
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Νομίζω οι περισσότεροι με τον αδύνατο συντάσσονται, ειδικά όταν παίζει απέναντι σε κάποιον που έχει κερδίσει πολλές φορές. Στην Ελλάδα νομίζω όντως έχουμε περισσότερους Αργεντινολαγνους από Βραζιλιανοφιλους αλλά θα είχε ενδιαφέρον να δούμε καμιά έρευνα. Η γιατρός που μόλις είδα είναι "φανατική της Αργεντινής λόγω σαλσας (!!!!) κι επειδή είναι χαμογελαστός κι ευχάριστος λαός" :haha:, δηλαδή ακριβώς τα αντίθετα από το στερεότυπο που έχουν γι αυτούς οι γείτονες τους (δεν ξέρουν να χορεύουν ούτε πατητο, γκρινιάζουν μονίμως για όλα, μανία καταδίωξης, συνωμοσίες).

Συμφωνώ σε αυτό με τους παίκτες, πολύς κόσμος είναι μια ομάδα λόγω συγκεκριμένης προσωπικότητας. Φανταζομαι ότι όλοι αυτοί που είναι Μπουλς στην Ελλάδα μάλλον δεν έγιναν επειδή τους αρέσουν οι αέρηδες που ανεμοδερνουν το Ιλινόις, οπότε λογικό να έχει και η Αργεντινή φανς με Μαραντονες και Μεσηδες, ο τελευταίος είναι και μάλλον πιο συμπαθής από τον Κριστιανο που έκανε ντοκιμαντέρ... για τον εαυτό του και κατάφερε να φανεί πιο αντιπαθής κι απ ο,τι ήταν.

Το Μαρόκο δεν το έχω δει να παίζει, αλλά θα ξεκλεψω λίγα λεπτά από την Ευρωλιγκα σήμερα (κι εχθές είχε ματσαρες). Γενικώς είναι ομάδα που παίζει μπάλα, έχει τεχνίτες ή είναι Ελλάδα του 2004 που παρκάρει λεωφορείο, κατεβάζει 9 αμυντικά χαφ κι αν βάλει κανένα γκολ με το καλάμι η με κεφαλιά έχει καλώς?
Ε άμυνα παίζουν με αποτελεσματικές αντεπιθέσεις. Κάνει και καμμία ντρίμπλα ο Μπούφαλ καμμία ενέργεια ο Ενεσιρι. Αλλά δεν θα δεις και μπάλα προκοπής. Ούτε παίκτη ηγέτη έχουν να κάνει καμμία ενέργεια να τρελαθείς. Και γενικά σαν σύνολο όλοι παίζουν εκτός Μαρόκου σε άλλες λίγκες με παχυλά συμβόλαια. Δεν είναι και καμμία συναρπαστική ιστορία κατά τη γνώμη μου. Να ήταν η εθνική Ισλανδίας που ήταν όλοι ψαράδες ερασιτέχνες με κάτι εισοδήματα σαν τα δικά μας. Εκεί ναι να στήριζα.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.049
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Ναι, αλλά αυτό δε λέει και τίποτα, και η Αγγλία ήταν ανώτερη της Γαλλίας στο ματς του Σαββάτου κι έμεινε έξω. Δε κερδίζει πάντα όποιος παίξει την καλύτερη μπάλα σ' αυτές τις διοργανώσεις αλλά η τακτική και η ατομική ποιότητα. Όταν συμβαίνουν βέβαια και τα δύο είναι ότι καλύτερο, όμως σπάνια γίνεται κάτι τέτοιο. Εδώ η Πορτογαλία πήρε το Euro με 5 ισοπαλίες και θέαμα πολύ χειρότερο από την Ελλάδα του 2004 που θεωρείται τέτοιο παράδειγμα...

Συμφωνώ σε όσα λες, τα γραφόμενα μου έχουν να κάνουν ότι οι Αργεντίνοι σπρώχνονται λογω Μέσι για να πάρει το κυπελο, ενώ η ομάδα δεν το αξίζει.
Μπορεί να το σηκώσει και το Μαρόκο καθαρά και να τρελαθούμε όλοι!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.721
Likes
50.752
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιατί σπρωχνονται? Δε νομίζω να έχουν υπάρξει παράπονα για τη διαιτησία.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
8.579
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Όχι και τόσο ανεξήγητη.
Προφανώς το έγραψα ειρωνικά. Η εμπλοκή του Σαρκοζί ζέχνει.

Γενικώς είναι ομάδα που παίζει μπάλα, έχει τεχνίτες ή είναι Ελλάδα του 2004 που παρκάρει λεωφορείο, κατεβάζει 9 αμυντικά χαφ κι αν βάλει κανένα γκολ με το καλάμι η με κεφαλιά έχει καλώς?
Παίζει με πάθος, η πιο παθιασμένη ομάδα που έχω δει στο μουντιάλ στο ματς με Πορτογαλία, αλλά από τεχνική λίγα πράγματα.

Καμία σχέση με Ελλάδα 2004, έχει παίκτες που παίζουν σε ομαδάρες. Ρίξε μια ματιά στο ρόστερ. Οι Έλληνες παίκτες ούτε στον ύπνο τους αυτά.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.049
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Γιατί σπρωχνονται? Δε νομίζω να έχουν υπάρξει παράπονα για τη διαιτησία.
Απορώ πως αυτό το συνοθύλευμα από κάγκουρες έχει περάσει στους τέσσερις της διοργάνωσης. Προφανώς ελέω Μέσσι που παίζει τόσο - όσο χρειάζεται, συνεπικουρούμενο με την ασυλία της σφυρίχτρας όπως είδαμε στην παράταση. ...
Μας τα χουν κάνει πλανήτες με τον Μέσσι που έχει πάρει τη χώρα απ' το χέρι και με τα πανηγύρια στο Μπουένος Αΐρες, λες κι όλοι έχουν γεννηθεί μεταξύ των στενών του Barracas και του Nueva Pompeya.
Σε αθλητικά site διάφοροι ανωνυμοι γράφουν χειρότερα. Οτι η ΦΙΦΑ το έχει στημενο κλπ
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Προφανώς το έγραψα ειρωνικά. Η εμπλοκή του Σαρκοζί ζέχνει.
Ήταν φανερό γιατί το είχες σε εισαγωγικά. Απο τον Σαρκοζί τι περίμενες; Κλασσικό λαμόγιο της δεξιάς.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.908
Δε νομίζω να έχουν υπάρξει παράπονα για τη διαιτησία.
Επίθεση στη FIFA από τον κροατικό Τύπο: «Θέλει ο Μέσι να κερδίσει το Μουντιάλ»
Η «Slobodna Dalmacija», κατηγορεί τον Μασιμιλιάνο Ιράτι, τον ίδιο VAR του τελικού του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018: «Έχει πάρει ξανά αποφάσεις εναντίον της Κροατίας. Απλά λάθη αξιολόγησης;», αναρωτήθηκε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.547
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom