About football, soccer, ποδόσφαιρο, κλωτσοσκούφι ... again..

Nikos86

Member
Μηνύματα
549
Likes
4.016
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Γι΄αυτό κάθε χρόνο όλο και λιγότεροι ασχολούνται με αυτό. Χθες ο τελικός σε ελέυθερο κανάλι είχε τηλεθέαση 27% (ο Κοκλώνης έκανε 14% και ο εκατoμμυριούχος 18%) ενώ πριν μια 10ετία μπορεί να έκανε και πάνω από 50% άνετα. Σε μια 10ετία από σήμερα δεν θα κάνει ούτε 10%, δεν θα ασχολείται κανένας. Πλεόν, είναι τέρμα αδιάφορο έως ανυπόφορο για πολλούς.
Θυμάμαι πριν κάποια χρόνια να βλέπω σχεδόν όλα τα ματς στο CL από τους 8 και μετά, πέρυσι είδα 2-3, φέτος μόνο τον τελικό, του χρόνου νομίζω δεν θα δώ ούτε τον τελικό.

Δεν έχω κάτσει να δω τις ακροαματικότητες. Ενδιαφέρον πάντως θα είχε να τις δούμε αλλά δεν νομίζω να είναι γραμμικές. Εξαρτάται κάθε φορά από το ποιοι πάνε. Το Ρεάλ Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ας πούμε είναι λογικό να είναι πιο τουριστικό από το Σίτι Ίντερ. Θυμάμαι το Μονακό- Πόρτο είχε από τις μικρότερες ακροαματικότητες εβερ. Δεν ξέρω αν άλλαξε αυτό εφέτος. Όλοι θέλουμε τα αουτσάιντερ αλλά όλοι τα φαβορί βλέπουμε πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Εγώ βλέπω συνήθως και τα ματς των ομίλων. Όταν παίζει ίδια ώρα Μπαρτσελόνα -Λιβερπουλ με Σάλτσμπουργκ - Σαχτάρ εεε το πρώτο θα δω. Το έχει πάρει πρέφα κι η ΟΥΕΦΑ για αυτό και κάνει τους κανόνες όλο και πιο δύσκολους για ομάδες όπως η Στεάουα, ο Ερυθρος Αστέρας κλπ να πηγαίνουν τελικό. Εμείς μόνοι μας το επιλέξαμε να στηρίζουμε τους μεγάλους. Δεν έχει χαλάσει το ποδόσφαιρο λόγω Σίτι και Πάρι απλά τους χαλάνε τη σούπα γιατί αυτές οι ομάδες δεν έχουν το φαν κλαμπ που έχουν οι άλλες μεγάλες και είναι φύρα για τους χορηγούς όταν πηγαίνουν τελικό ή ημιτελικό γιατί ξοδεύουν μεν τα ίδια λεφτά αλλά δεν είναι το ίδιο τουριστικές.
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
162
Likes
1.234
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Με λιγα λογια μας χαλάει που το κάνει καποιος αλλος, κλασσικο φαινομενο Ελληνα οπαδού. Οποια υποκρισια.

Τα λεφτα του Αμπράμοβιτς πχ πριν τον πολεμο ηταν μια χαρα, τον τελευταιο εναμιση χρονο παρανομα και πολεμικά.


Τα δολάρια των Αμερικανών της United (αυτη και η Τσελσι ξοδευουν παραπάνω απ' τη Σιτυ τη τελευταια διετια) ειναι ευπροσδεκτα, οπως και οταν δινει η μεγαλη ιστορική Λιβερπουλ τα 100 για τον Αντι Κάρολ, εκει δεν εχει μα και μου.
Για μένα τουλάχιστον (δεν είμαι σίγουρος ποιον εννοείς) δεν με χαλάει καθόλου που το κάνει κάποιος άλλος. Τα λεφτά του Αμπράμοβιτς από πάντα ήταν προβληματικά καθώς έκανε ακριβώς αυτό που κάνουν τώρα οι Άραβες αν και για πολλά χρόνια δεν υπήρχε κανονισμός κατά του.

Οι αμερικάνοι της United και γενικά οι Αμερικάνοι ιδιοκτήτες δεν κάνουν το ίδιο πράγμα.Τα λεφτά είναι κατα κύριο λόγο έσοδα της ομάδας ή σε κάθε περίπτωση εντός κανονισμών. Η Λίβερπουλ δε δεν ξοδεύει γενικά καν πολλά. Ο Κάρολ πχ ήρθε αφου τσίμπησε ένα μεγάλο πακέτο από την Τσέλσι για τον Τόρες, γιατι να ντραπεί να ξοδέψει χρήμα που της ήρθε σαν έσοδο.

Η Μπαρτσα που έχει κανει ΤΙΣ ατασθαλειες ειναι η μεγαλη Μπαρτσελονα, δε την αγγιζουμε. Η Ρεαλ που χει πουλησει το ιδιο προπονητικο 2 φορες στο δημο της Μαδριτης και το ξαναπήρε ειναι η γκαλάκτικος και η μεγαλη ομάδα.

Να μην αναφερθω στις Ιταλικες βουτηγμένες στα σκάνδαλα ομάδες τυπου Γιουβε και για αλλες αντιστοιχες. Η στη Μπάγερν και το τι έχει κάνει στη Γερμανια.
Η Μπαρτσελόνα είναι υπό επιτήρηση και ξαναλέω, συνεχίζει να παίρνει παίκτες αφού υποθήκευσε το μέλλον της

Η Γιουβέντους έφαγε ξανά τιμωρία βαθμών, η μπάγερν δεν ξέρω να σου πω αν έχει κάνει κατι περίεργο σε σχέση με τα οικονομικά της.

Αλλά σε κάθε περίπτωση, δεν νομίζω ότι λέει κανείς να μην τιμωρηθούν.

Ούτε βέβαια στο μουντιάλ του Καταρ που επειδη το σηκωσε ο λαίκος ηρωας Μεσσι ξεχασαμε τα ματωμένα πετροδολαρα, τα οποια υφιστανται μονο στη Σιτυ... Οταν τα παιρνει χορηγια η Μπάρτσα ειναι άγια χρηματα.
Νομίζω ότι είναι πλευρά του ίδιου νομίσματος, προβληματικά είναι σε κάθε περίπτωση και η διοργάνωση έφαγε τεράστιο κράξιμο για αυτό, ίσως και περισσότερο από Σίτι και Παρί.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@tkaramp Δεν έγραψα κάτι επί προσωπικού, συζήτηση κάνουμε. :)

Το μόνο που λέω είναι πάρα πολύ απλά ότι ο περισσότερος κόσμος δεν ενοχλείται από τις υπόλοιπες ομάδες αλλά από τη Σιτυ, επειδή απλά και μόνο δεν ήταν στο club των λεγόμενων «μεγάλων» που κι απο πλευράς τους έχουν κάνει τις λοβιτούρες τους μία προς μία. Εγώ αυτό το βρίσκω αν μη τι άλλο υποκριτικό.
Χθες είχα κουβέντα μ' έναν φίλο μου οπαδό της Μίλαν, που αναμφίβολα έχει πετύχει πολλά και σπουδαία. Έκραζε τη Σίτυ και μιλούσε για τη Μίλαν, που είχε επί χρόνια πρόεδρο και διαχειριστή έναν διεφθαρμένο πρωθυπουργό. Πρωθυπουργό το ξαναλέω!
Τι συζήτηση να κάνουμε; Απλά να παραδεχτούμε ότι το ποδόσφαιρο έχει αλλάξει. Τα ίδια θα λένε και για τη Νιουκαστλ, αν φτάσει ποτέ σε επίπεδα Σίτυ, εδώ είμαστε.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
240
Likes
1.281
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Γι΄αυτό κάθε χρόνο όλο και λιγότεροι ασχολούνται με αυτό. Χθες ο τελικός σε ελέυθερο κανάλι είχε τηλεθέαση 27% (ο Κοκλώνης έκανε 14% και ο εκατoμμυριούχος 18%) ενώ πριν μια 10ετία μπορεί να έκανε και πάνω από 50% άνετα. Σε μια 10ετία από σήμερα δεν θα κάνει ούτε 10%, δεν θα ασχολείται κανένας. Πλεόν, είναι τέρμα αδιάφορο έως ανυπόφορο για πολλούς.
Θυμάμαι πριν κάποια χρόνια να βλέπω σχεδόν όλα τα ματς στο CL από τους 8 και μετά, πέρυσι είδα 2-3, φέτος μόνο τον τελικό, του χρόνου νομίζω δεν θα δώ ούτε τον τελικό.
Καθε χρονο και περισσοτεροι ασχολουνται με αυτο. Σε καθε καφετερια μπορει και 150 ατομα να εβλεπαν το ματς απο το ιδιο καναλι,τον κοκλωνη και τον εκατομμυριουζο φαναζομαι πως οχι...
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Καθε χρονο και περισσοτεροι ασχολουνται με αυτο. Σε καθε καφετερια μπορει και 150 ατομα να εβλεπαν το ματς απο το ιδιο καναλι,τον κοκλωνη και τον εκατομμυριουζο φαναζομαι πως οχι...
Ποιά 150 άτομα; Όποιον επαγγελματία στον τομέα αυτό και να ρωτήσεις το ίδιο θα σου πει. Εγώ ξέρω περιπτώσεις που πλέον δεν τους συμφέρει καν να βάζουν συνδρομητική στο μαγαζί τους. Για να μη μιλήσουμε Τρίτη-Τετάρτη που βαράνε μύγες στα καφέ όταν έχει CL. Ορίστε και κάποια στοιχεία:

UEFA Champions League Final global viewers 2021 | Statista
 
Last edited:

Kyriakao

Member
Μηνύματα
240
Likes
1.281
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Ποιά 150 άτομα; Όποιον επαγγελματία στον τομέα αυτό και να ρωτήσεις το ίδιο θα σου πει. Εγώ ξέρω περιπτώσεις που πλέον δεν τους συμφέρει καν να βάζουν συνδρομητική στο μαγαζί τους.
Μηπως ζεις σε καμια Ινδια που βλεπουν κρικετ?? Το αν δεν τους συμφερει γιατι ειναι ακριβη η συνδρομητικη ειναι αλλη ιστορια. Το ποδοσφαιρο ομως ειε μας αρεσει ειπε οχι ,παγκοσμιως ειναι ο βασιλιας των σπορ και η δημοτικοτητα του αυξανεται συνεχως εξου και τα υπερογκα ποσα που ξοδευονται γιαυτο.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.532
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Καθε χρονο και περισσοτεροι ασχολουνται με αυτο. Σε καθε καφετερια μπορει και 150 ατομα να εβλεπαν το ματς απο το ιδιο καναλι,τον κοκλωνη και τον εκατομμυριουζο φαναζομαι πως οχι...
Και στα σπίτια το ίδιο γίνεται. Σόλο δεν έχει γούστο. Πράγμα που θέλω να πιστεύω ότι δεν γίνεται για τον Κοκλωνη. Αν γνωρίζετε περίπτωση που μαζεύονται για να δουν Κοκλωνη παρακαλώ καλέστε την αστυνομία!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εντωμεταξύ αυτός ο Κοκλώνης ποιος είναι;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.057
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom