Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

StoneChris

Member
Μηνύματα
29
Likes
5
Η αλήθεια είναι ότι αυτό σκέφτηκα κι εγώ. Αλλα αν δεις κόστη ακύρωσης εισιτηρίων συμφέρει μόνο σε ακριβά εισιτήρια. Γιατί πχ σε 315€ εισιτηρίο η aegean για ακύρωση θέλει 60€*2 =120€ συν 20€ για τηλεφωνικό κέντρο οπότε μένουν 175€ αποζημιωση οπότε έχεις δώσει 315+60€ φόρους για το δεύτερο παίρνεις πίσω τα μισά περίπου. Σε φθηνότερα δεν αξίζει αλλα αξίζει να το μετατρέψεις σε αλλη διαδρομή πχ μελλοντικά
πεναλτι για το εισιτηριο του συνεπιβατη δεν εχει ? επισης, οι φοροι 60€ του συνεπιβατη απο που βγηκαν ? ειναι πηγαινε ελα? μπερδευτηκα ετσι οπως τα γραφεις
 

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
πεναλτι για το εισιτηριο του συνεπιβατη δεν εχει ? επισης, οι φοροι 60€ του συνεπιβατη απο που βγηκαν ? ειναι πηγαινε ελα? μπερδευτηκα ετσι οπως τα γραφεις
Για να μη γίνει παρανόηση, απλά ισχύει ότι ισχύει και στο κανονικό ναύλο άσχετα που το εισιτήριο βγήκε free. Aν ακυρώσεις μόνο το εισιτήριο δώρο, το εισιτήριο σπάει από το πρώτο εισιτήριο και ανάλογα με τους όρους ακύρωσης της κατηγορίας πας. Σε flex εισιτήριο πχ ισχύει πέναλτι ακύρωσης 60€ ανά διαδρομή και 20€ χρέωση τηλεφωνικού.
Εγώ απλά ενημέρωσα γιατί εγώ φανταζόμουν επειδή είναι εισιτήριο συνοδού ίσως να μην έσπαγε και να επρεπε να ακυρωθεί ολη η κράτηση
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Για να βεβαιωθώ λίγο ότι έχω καταλάβει σωστά. Έχω σε λίγες μέρες ένα one-way εισιτήριο ATH-EDI σε Business Class το οποίο αγόρασα προς €251.99 (€216 ναύλος και €35.99 φόροι) και θα μου αποδώσει 4412 μίλια αναβάθμισης. Θα μπορούσα να έχω κάνει χρήση του κουπονιού της Premium κλείνοντας και δεύτερο εισιτήριο στο όνομα κάποιου φίλου (και υποθέτοντας ότι είχε και δεύτερη θέση στην ίδια τιμή), και να είχα πληρώσει 216+2*35.99=287.98, και μετά ακυρώνοντας το εισιτήριο του φίλου να πάρω πίσω (287.98/2-20)=123,99 (δεν υπάρχουν τα €60 σε business class εισιτήρια), δηλαδή να μου είχε κοστίσει τελικά το εισιτήριο μόλις (287.98-123,99)=163,99, με συνολικό κέρδος για μένα (251.99-163,99) = 88 ευρώ;
Την ακύρωση ο φίλος πρέπει να την κάνει ο ίδιος, ή μπορώ και να μην του το πω καν;
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.339
Το σπάσιμο του εισιτηρίου γίνεται χειροκίνητα στο σύστημα και οι υπάλληλοι βάζουν τα ποσά φόρων και κόστους που αναλογούν στο νέο εισιτήριο από το παλιό με το χέρι. Κάποιος που ξέρει τι κάνει, θα πρέπει να βάλει μηδέν στο ναύλο και ότι είχε πληρωθεί στους φόρους και να τα αφαιρέσει αντίστοιχα από το παλιό. Αν το ακυρώσεις θα πάρεις πίσω φόρους μείον ακυρωτικά καθώς δεν πληρώθηκε ναύλος, δηλαδή στο παράδειγμά σου 15.99 ευρώ από τα 35.99.

Επειδή όμως η aegean εδώ και κάποια χρόνια έχει καταντήσει το call center γαλέρα που με ελάχιστη εκπαίδευση "μαστιγώνουν" τους υπαλλήλους να βγάζουν 5 δουλειές ταυτόχρονα για να πετυχαίνουν μηνιαίους στόχους για 20ρικα, αναμονή, διαθεσιμότητα, κλπ με φόβο την απόλυση, συνήθως κρατάνε τον κωδικό κράτησης σε χαρτί και κάνουν το σπάσιμο ή τον υπολογισμό φόρων σε νεκρές στιγμές ή αν είναι πιεσμένοι, πριν κλείσει η βάρδια. Οπότε μπορεί και να γίνει λάθος είτε υπέρ σου είτε κατά, δηλαδή μπορεί σε κάποιον να μεταφέρουν όλο το κόστος ή και μηδέν σε όλα, αλλά δε νομίζω ότι είναι περίπτωση στην οποία θα πρέπει να βασιστεί κάποιος.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Το σπάσιμο του εισιτηρίου γίνεται χειροκίνητα στο σύστημα και οι υπάλληλοι βάζουν τα ποσά φόρων και κόστους που αναλογούν στο νέο εισιτήριο από το παλιό με το χέρι. Κάποιος που ξέρει τι κάνει, θα πρέπει να βάλει μηδέν στο ναύλο και ότι είχε πληρωθεί στους φόρους και να τα αφαιρέσει αντίστοιχα από το παλιό. Αν το ακυρώσεις θα πάρεις πίσω φόρους μείον ακυρωτικά καθώς δεν πληρώθηκε ναύλος, δηλαδή στο παράδειγμά σου 15.99 ευρώ από τα 35.99.

Επειδή όμως η aegean εδώ και κάποια χρόνια έχει καταντήσει το call center γαλέρα που με ελάχιστη εκπαίδευση "μαστιγώνουν" τους υπαλλήλους να βγάζουν 5 δουλειές ταυτόχρονα για να πετυχαίνουν μηνιαίους στόχους για 20ρικα, αναμονή, διαθεσιμότητα, κλπ με φόβο την απόλυση, συνήθως κρατάνε τον κωδικό κράτησης σε χαρτί και κάνουν το σπάσιμο ή τον υπολογισμό φόρων σε νεκρές στιγμές ή αν είναι πιεσμένοι, πριν κλείσει η βάρδια. Οπότε μπορεί και να γίνει λάθος είτε υπέρ σου είτε κατά, δηλαδή μπορεί σε κάποιον να μεταφέρουν όλο το κόστος ή και μηδέν σε όλα, αλλά δε νομίζω ότι είναι περίπτωση στην οποία θα πρέπει να βασιστεί κάποιος.
Θεωρείς δηλαδή ότι αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω είναι λάθος της εξυπηρέτησης πελατών; Δύσκολο μου ακούγεται - Τα re-issueing στην Aegean τα κάνει ειδική ομάδα από λίγες κοπέλες (παραπέμπεται σ' αυτές κάθε επανέκδοση). Έχω κατά καιρούς μιλήσει με 3-4 από αυτές και φαίνεται να ξέρανε τι κάνανε (εκτός από μία, που όμως ήταν overly cautious).
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Εγώ βρίσκω ενδιαφέρων το ότι μπορεί το δεύτερο εισιτήριο να αυτονομηθεί. Δηλαδή κλείνεις 2 εισιτήρια στην τιμή του ενός με το κουπόνι της premium, με το δεύτερο για κάποιον άλλον που δεν θα ταξιδέψει απαραιτήτως μαζί σου. Μετά ο δεύτερος αλλάζει το δικό του εισιτήριο για όποτε τον βολεύει, έστω πληρώνοντας τη διαφορά στο ναύλο. Έχω καταλάβει καλά ότι μπορεί να γίνει αυτό;
 

pan82

Member
Μηνύματα
605
Likes
753
Το σπάσιμο του εισιτηρίου γίνεται χειροκίνητα στο σύστημα και οι υπάλληλοι βάζουν τα ποσά φόρων και κόστους που αναλογούν στο νέο εισιτήριο από το παλιό με το χέρι. Κάποιος που ξέρει τι κάνει, θα πρέπει να βάλει μηδέν στο ναύλο και ότι είχε πληρωθεί στους φόρους και να τα αφαιρέσει αντίστοιχα από το παλιό. Αν το ακυρώσεις θα πάρεις πίσω φόρους μείον ακυρωτικά καθώς δεν πληρώθηκε ναύλος, δηλαδή στο παράδειγμά σου 15.99 ευρώ από τα 35.99.
Η κοπέλα στην εξυπηρέτηση πάντως τις διευκρίνησα δύο φορές ότι πρόκειται για εισιτήριο με συνοδό απο τη premium και με έβαλε και στην αναμονή για επιβεβαίωση όταν της είπα αν είναι σίγουρο αυτό και μου επανέλαβε ότι το εισιτήριο είναι σα να είναι αγορασμένο στα 315€ (όσο η αρχική). Μου διευκρίνησε ότι αυτό ισχύει μόνο αν ακυρωθεί το extra εισιτήριο ενώ αν ακυρωθεί το πρώτο μου είπε ότι επιστρέφει ο κωδικός και είναι άλλη διαδικασία, με έβαλε στην αναμονή για να μου υπολογίσει το τελικό ποσό που θα μπει στη κάρτα.
Πάντως επειδή πατώντας αλλαγή στο δεύτερο εισιτήριο μόνο μου βγάζει κανονικά αλλαγή και μου υπολογίζει τις διαφορές ναύλου στις αρχικές τιμές των 315€ δε νομίζω να έκανε κάποιο λάθος. Αν τελικά ακυρωθεί θα ενημέρωσω και για τη τελική επιβεβαίωση.
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.339
Υπάρχει πιθανότητα το σύστημα κράτησης να περνάει τον ναύλο σαν να πληρώθηκε και το κουπόνι να δημιουργεί έκπτωση στην πληρωμή, κάτι που έχει το ίδιο οικονομικό αποτέλεσμα στην αγορά αλλά όχι στις αλλαγές και για αυτό αυτή η δυνατότητα.

Από όσο μου είχαν πει δεν υπάρχει ειδικό τμήμα για τα σπασίματα και re-issue, αλλά τα δύσκολα αιτήματα για τους gold τα αναλαμβάνουν πιο έμπειροι. Βέβαια να προσθέσω ότι το δικό μου άτομο έχει φύγει καιρό και μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα.
 
D

Delmem38110

Guest
τα εισιτήρια μπορούν να διαχωριστούν και μέσα από τις κρατήσεις μου στο μαιλς εντ μπόνους χωρίς να μπείτε στην τηλεφωνική διαδικασία. είναι κανονικά εισιτήρια και διαχειρίζονται σύμφωνα με τον ναύλο.
όπως και τα award εισιτήρια. βλέπετε άμεσα τι πρέπει να πληρώσετε.
τώρα σε περίπτωση ακύρωσης το πιο πιθανό είναι να χάνεται και ο κωδικός, όπως συμβαίνει και με όλους τους κωδικούς της αιγαίου. δεν έχω πια τη δυνατότητα να το δω τους όρους γιατί εξαργύρωσα τα δικά μας.
πάντως μπορώ να πω με σιγουριά γιατί το είχα δει, ότι μπορούν να διαχωριστούν (αναφέρομαι μόνο στην ημερομηνία αναχώρησης όχι και στον προορισμό) χωρίς να καλέσουμε κάποιο νούμερο και να πέσουμε σε κάποιο υπάλληλο που δεν ξέρει τη διαδικασία.
όσοι είναι γκολντ ξέρουν πολύ καλά ότι υπάρχει άλλο νούμερο αποκλειστικά για αυτούς που το μόνο που κάνει παραπάνω είναι να βγάζει γραμμή πιο εύκολα.
αλλά γιατί να μπείτε σε αυτή την διαδικασία για μερικά ευρώ. το δώρο έχει φτιαχτεί για δυο. κανονίστε να είστε δυο.
και δίνει το μέγιστο μόνο σε μπίζνες και σε μακρινό ταξίδι.
1.png
 
D

Delmem38110

Guest
Για να βεβαιωθώ λίγο ότι έχω καταλάβει σωστά. Έχω σε λίγες μέρες ένα one-way εισιτήριο ATH-EDI σε Business Class το οποίο αγόρασα προς €251.99 (€216 ναύλος και €35.99 φόροι) και θα μου αποδώσει 4412 μίλια αναβάθμισης. Θα μπορούσα να έχω κάνει χρήση του κουπονιού της Premium κλείνοντας και δεύτερο εισιτήριο στο όνομα κάποιου φίλου (και υποθέτοντας ότι είχε και δεύτερη θέση στην ίδια τιμή), και να είχα πληρώσει 216+2*35.99=287.98, και μετά ακυρώνοντας το εισιτήριο του φίλου να πάρω πίσω (287.98/2-20)=123,99 (δεν υπάρχουν τα €60 σε business class εισιτήρια), δηλαδή να μου είχε κοστίσει τελικά το εισιτήριο μόλις (287.98-123,99)=163,99, με συνολικό κέρδος για μένα (251.99-163,99) = 88 ευρώ;
Την ακύρωση ο φίλος πρέπει να την κάνει ο ίδιος, ή μπορώ και να μην του το πω καν;
αυτό λέγετε καρμιριά...... 🤣🤣🤣🤣
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
όσοι είναι γκολντ ξέρουν πολύ καλά ότι υπάρχει άλλο νούμερο αποκλειστικά για αυτούς που το μόνο που κάνει παραπάνω είναι να βγάζει γραμμή πιο εύκολα.
View attachment 394081
Όχι απλά πιο εύκολα, πανεύκολα, πάνω από 90 δευτερόλεπτα δεν έχω περιμένει ποτέ, ακόμη και τη μέρα με τα χιόνια στο αεροδρόμιο που γινόταν της μουρλής. Αλλά νομίζω ότι είναι και άλλο το προσωπικό που απαντάει στους gold, δεν μου έχει τύχει άσχετος ποτέ, εν αντιθέσει με τις κλήσεις στην απλή γραμμή.
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Όχι απλά πιο εύκολα, πανεύκολα, πάνω από 90 δευτερόλεπτα δεν έχω περιμένει ποτέ, ακόμη και τη μέρα με τα χιόνια στο αεροδρόμιο που γινόταν της μουρλής. Αλλά νομίζω ότι είναι και άλλο το προσωπικό που απαντάει στους gold, δεν μου έχει τύχει άσχετος ποτέ, εν αντιθέσει με τις κλήσεις στην απλή γραμμή.
Εγώ μια απορία έχω! Αν κάποιος αχαρακτήριστος, διαρρεύσει αυτό το νούμερο, που είναι το ίδιο για όλους μετά τι γίνεται! Το ρωτάω αυτό γιατί πότε εκτός από μία φορά, δεν με έχουν ρωτήσει τον αριθμό της κάρτας μου για επιβεβαίωση ότι όντως είμαι Gold.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom