Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.834
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Εδώ και αρκετό καιρό το σύστημα της Aegean βλέπει τους πόντους της κάθε κάρτας Aegean της Αλφα ξεχωριστά. Αν κάνεις μεταφορά απο μία κάρτα σε άλλη δεν τους αναγωνρίζει. Ούτε καν αν είναι ίδιες οι κάρτες πχ Aegean premium σε Aegean premium. Πλέον μπορείς να μετατρέψεις τους πόντους της κάθε κάρτας ξεχωριστά και μόνο. Υπάρχουν κάποιοι που κάνουν κάτι "σκάτζες" με τις παλιές μπλε Aegean πιστωτικές αλλά είναι μεμονωμένες περιπτώσεις και μάλλον έχουν διαφύγει του συστήματος. Δεν είναι δλδ ο κανόνας.

Κανείς δεν ξεφεύγει από το σύστημα, μας πιάσαν όλους :icon_redface:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.834
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Δεν ξέρω τι εννοείς, εγώ λέω γιαυτό που είχα πει παλαιότερα ότι δηλαδή μετέφερα τους πόντους από την χρυσή μπόνους της Άλφα στην παλιά μπλε της Αιγαίου και αυτοί γινόντουσαν μίλια. Από τις αρχές του έτους αυτό κόπηκε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.668
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν ξέρω τι εννοείς, εγώ λέω γιαυτό που είχα πει παλαιότερα ότι δηλαδή μετέφερα τους πόντους από την χρυσή μπόνους της Άλφα στην παλιά μπλε της Αιγαίου και αυτοί γινόντουσαν μίλια. Από τις αρχές του έτους αυτό κόπηκε.
Σε μένα δεν κοπηκε
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Φωτιά στα μπατζάκια μας και saturday night fever!!!:eek:
Προσπαθώ απεγνωσμένα να πείσω τον σύζυγο να πάρει το ακριβό κινητούλι που ήθελε για να τσεπώσω τους πόντους...
Ερώτηση κρίσιμη προς τους "επαγγελματίες" χρήστες της aegean premium bonus.
Εάν κάνω αίτηση σήμερα μέσω ebanking για να πάρω την aegean premium ξέρετε εάν η έγκριση γίνεται αυτόματα και μπορώ να την χρησιμοποιήσω αύριο ή παίρνει μέρες η διαδικασία;
Έχω την απλή visa της alpha και οι πόντοι δεν μετατρέπονται σε μίλια και ο τρόπος που την χρησιμοποιώ με την εξαργύρωση πόντων περιστασιακά σε κάποια ταξίδια για αγορά εισιτηρίου δεν είναι πάντα το ίδιο αποδοτικός γιατί εξαρτάται από τον προορισμό και την αξία του εισιτηρίου...

edit: θέλει 3 εργάσιμες μέρες για την ενεργοποίηση της η νέα κάρτα...
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.435
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εάν κάνω αίτηση σήμερα μέσω ebankinhg για να πάρω την aegean premium ξέρετε εάν η έγκριση γίνεται αυτόματα και μπορώ να την χρησιμοποιήσω αύριο ή παίρνει μέρες η διαδικασία;
Δεν το γνωρίζω αυτό, αλλά δεν έχεις τίποτα να χάσεις. Παρόλα αυτά καλό θα ήταν να έχεις υπολογίσει πρώτα τι σε ενδιαφέρει πραγματικά. Προσωπικά ήθελα τη premium γιατί με συμφέρει πολύ περισσότερο. Αγοράζοντας αεροπορικά εισιτήρια με μίλια για προορισμούς εκτός Ευρώπης εξοικονομώ πολλά χρήματα. Χονδρικά, φέτος εξοικονόμησα ~800€ ξοδεύοντας 70.000 μίλια ανα άτομο για εισιτήριο μετ επιστροφή με 180€ φόρους. Πέρυσι εξοικονόμησα άλλα ~800€ ξοδεύοντας 110.000 μίλια ανα άτομο για εισιτήριο μετ επιστροφή, με 126€ φόρους. Τα 80€ συνδρομή το χρόνο είναι μηδαμινά μπροστά στο κέρδος των εισιτηρίων και του +25% επιπλέον σε μίλια. Κάποιος όμως που κάνει ταξίδια εντός Ευρώπης γατί να έχει premium όταν μπορεί να έχει ανάλογα οφέλη με την απλή Aegean και 40€ συνδρομή;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Κάποιος όμως που κάνει ταξίδια εντός Ευρώπης γατί να έχει premium όταν μπορεί να έχει ανάλογα οφέλη με την απλή Aegean και 40€ συνδρομή;
6 εισιτηρια ω;ς τωρα για το 2024, εφαγα μολις 50.000 μιλι;α και εξοικονομησα 900 ευρω απο τις αρχικες τιμες. Η Ευρωπη ειναι φωτια και λαβρα φετος, αλλα η απλη καλυπτει απολυτα τις αναγκες οποιου παει κυριως Ευρωπη (και λογω των προσφορων -20% λιγοτερα μιλια) . Απιστευτο rate μιλιων ανα ευρω φετος. Και καμια υποχρεωση να κλεινεις εισιτηρια για να φας κουπονια, πλην του ρημαδο20ευρου που φετος θα το αφησω να ληξει, δεν με ενδιαφερει καθολου αυτη η 'εκπτωση".
 
Last edited:

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Εάν κάνω αίτηση σήμερα μέσω ebankinhg για να πάρω την aegean premium ξέρετε εάν η έγκριση γίνεται αυτόματα και μπορώ να την χρησιμοποιήσω αύριο ή παίρνει μέρες η διαδικασία;
Οχι δυστυχως, παιρνει μερες η εγκριση.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Δεν το γνωρίζω αυτό, αλλά δεν έχεις τίποτα να χάσεις. Παρόλα αυτά καλό θα ήταν να έχεις υπολογίσει πρώτα τι σε ενδιαφέρει πραγματικά. Προσωπικά ήθελα τη premium γιατί με συμφέρει πολύ περισσότερο. Αγοράζοντας αεροπορικά εισιτήρια με μίλια για προορισμούς εκτός Ευρώπης εξοικονομώ πολλά χρήματα. Χονδρικά, φέτος εξοικονόμησα ~800€ ξοδεύοντας 70.000 μίλια ανα άτομο για εισιτήριο μετ επιστροφή με 180€ φόρους. Πέρυσι εξοικονόμησα άλλα ~800€ ξοδεύοντας 110.000 μίλια ανα άτομο για εισιτήριο μετ επιστροφή, με 126€ φόρους. Τα 80€ συνδρομή το χρόνο είναι μηδαμινά μπροστά στο κέρδος των εισιτηρίων και του +25% επιπλέον σε μίλια. Κάποιος όμως που κάνει ταξίδια εντός Ευρώπης γατί να έχει premium όταν μπορεί να έχει ανάλογα οφέλη με την απλή Aegean και 40€ συνδρομή;
Εφόσον δεν έχω κάποια aegean visa με δωρεάν συνδρομή νομίζω ότι είναι για μένα μονόδρομος η premium γιατί τα 40 € που έχουν διαφορά στην ετήσια συνδρομή θα τα κάνω απόσβεση ακόμη και με ένα εισιτήριο που θα λάβω δώρο με το 1+1 ή έστω και με δωρεάν βαλίτσα.
Απλά βολεύτηκα τόσα χρόνια με την δωρέαν visa και τις πολύ καλές εξαργυρώσεις που έκανα παλιά στο notos και δεν έβγαλα ποτέ μια aegean visa να βρίσκεται και σήμερα χτυπιέμαι κυριολεκτικά γιατί αντί να τα πάρω σε μίλια πήρα χιλιάδες πόντους που θα έχουν ισχύ μόνο 2 χρόνια και θα ψάχνω εισιτήρια να τους εξαργυρώσω...
Υπέβαλα τελικά την αίτηση σήμερα και ελπίζω να την αξιοποιήσω δεόντως...
 
Μηνύματα
42
Likes
113
6 εισιτηρια ω;ς τωρα για το 2024, εφαγα μολις 50.000 μιλι;α και εξοικονομησα 900 ευρω απο τις αρχικες τιμες. Η Ευρωπη ειναι φωτια και λαβρα φετος, αλλα η απλη καλυπτει απολυτα τις αναγκες οποιου παει κυριως Ευρωπη (και λογω των προσφορων -20% λιγοτερα μιλια) . Απιστευτο rate μιλιων ανα ευρω φετος. Και καμια υποχρεωση να κλεινεις εισιτηρια για να φας κουπονια, πλην του ρημαδο20ευρου που φετος θα το αφησω να ληξει, δεν με ενδιαφερει καθολου αυτη η 'εκπτωση".
Αν έχω καταλάβει καλα, γιατί δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με τα μίλια αλλά θα το κάνω, είναι αυτά τα 900 ευρώ πχ που πάει κάποιος να εξοικονομήσει αν εμμέσως παρασύρεται σέ άσκοπες ή και σε υπερτιμολογημενες αγορές, μόνο και μόνο για να μαζέψει μίλια. Βασικά ένας γνωστός μου, εθισμένος στη συλλογή μιλίων και εξαργυρωσεων, το έχει πάθει αυτό και προσπαθεί να "απεξαρτηθεί" . Φυσικά όλα θέλουν την"τεχνική" τους, αλλά πιστεύω ότι όλο αυτό είναι στημένο πάνω στην πιθανή αλόγιστη συλλογή μιλίων, που αν παρασυρθεί κάποιος μπορεί και να την πατήσει. Χωρια τον πολύτιμο χρόνο που απαιτεί όλο αυτό ώστε να ψαχνεσαι νυχθημερόν να αγοράζεις, να μετατρέπεις και να εξαργυρώνεις καταλληλως, ώστε όλο αυτό να είναι τελικά κερδοφόρο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
[/QUOTE]
Αν έχω καταλάβει καλα, γιατί δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με τα μίλια αλλά θα το κάνω, είναι αυτά τα 900 ευρώ πχ που πάει κάποιος να εξοικονομήσει αν εμμέσως παρασύρεται σέ άσκοπες ή και σε υπερτιμολογημενες αγορές, μόνο και μόνο για να μαζέψει μίλια. Βασικά ένας γνωστός μου, εθισμένος στη συλλογή μιλίων και εξαργυρωσεων, το έχει πάθει αυτό και προσπαθεί να "απεξαρτηθεί" . Φυσικά όλα θέλουν την"τεχνική" τους, αλλά πιστεύω ότι όλο αυτό είναι στημένο πάνω στην πιθανή αλόγιστη συλλογή μιλίων, που αν παρασυρθεί κάποιος μπορεί και να την πατήσει. Χωρια τον πολύτιμο χρόνο που απαιτεί όλο αυτό ώστε να ψαχνεσαι νυχθημερόν να αγοράζεις, να μετατρέπεις και να εξαργυρώνεις καταλληλως, ώστε όλο αυτό να είναι τελικά κερδοφόρο.
Το κανω μια 10ετια και οντως θελει πολλη αυτοσυγκρατηση. Δεν ειναι για ολους. Οπως δεν ειναι για ολους οι πιστωτικες, τα δανεια, τα στοιχηματα, το καζινο.
Τα 900 τα βλεπεις ως παθητικο εισοδημα. Ναι δεν γινεται να μην αφιερωσεις χρονο για να εχεις εισοδημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.556
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom