Aegean Airlines Aegean lounge

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Ναι. Όσοι έχουν συνοδό που δεν είναι gold πάνε στο lounge της Goldair, κατα τ'αλλα ολα κανονικά.

Φιλικό υστερόγραφο: Έχεις μπει στο τόπικ 3 φορές για να ρωτήσεις το ίδιο πράγμα και δεν έχεις μπει στο κόπο να μπεις 1-2 σελίδες πριν την τριπλή ερώτηση σου να δεις την απάντηση.
Ευχαριστώ για τη φιλική παραίνεση. Ναι, "μπήκα στον κόπο" να πάω πίσω 1-2 σελίδες αλλά δεν το είδα. Σταμάτησα εκεί που αναρωτιόταν ο κόσμος αν υπάρχουν άνθρωποι που δεν ξέρουν ποιες χώρες ανήκουν στη ζώνη Σένγκεν. Ίσως το λάθος ήταν που δεν "μπήκα στον κόπο" να πάω ακόμα πιο πίσω, για να μην κουράζω με τις τρεις απανωτές περιττές ερωτήσεις μου. Δεν θα ξαναγίνει.
 
Last edited:

Fro

New Member
Μηνύματα
1
Likes
3
Ταξίδευα το Σαββατο πρώτη φορά ως gold intra Schengen ( chania). Προφανώς τα κουπόνια της silver πήγαν άκλαυτα, μιας και άλλαξε λίγες μέρες μετά που είχα γινει silver… αλλα στην εξαργύρωση των upgrade coupons ειχα την ευκαιρια να δοκιμάσω το lounge της goldair, λογω πηξιματος του aegean lounge. Ηταν απογοητευτικό της Goldair, οποτε επειδη προχθες ταξίδευα με σύνοδο ως gold, και δε θα μπορούσαμε να μπούμε στης aegean, ειπα να δοκιμάσω της Lufthansa… αν και μικρούλικο, ειχε εξαιρετικό φαγητο, ποτό κλπ (Οχι για μεγαλη παραμονή αλλα πριν απο τοσο μικρες πτήσεις ιδανικό). Μέχρι να στρώσουν τη φαση με το lounge της aegean, μάλλον θα προτιμώ Lufthansa. Πολύ με πίκρανε πάντως η aegean με
Ολη αυτη την κατασταση με το lounge
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ταξίδευα το Σαββατο πρώτη φορά ως gold intra Schengen ( chania). Προφανώς τα κουπόνια της silver πήγαν άκλαυτα, μιας και άλλαξε λίγες μέρες μετά που είχα γινει silver… αλλα στην εξαργύρωση των upgrade coupons ειχα την ευκαιρια να δοκιμάσω το lounge της goldair, λογω πηξιματος του aegean lounge. Ηταν απογοητευτικό της Goldair, οποτε επειδη προχθες ταξίδευα με σύνοδο ως gold, και δε θα μπορούσαμε να μπούμε στης aegean, ειπα να δοκιμάσω της Lufthansa… αν και μικρούλικο, ειχε εξαιρετικό φαγητο, ποτό κλπ (Οχι για μεγαλη παραμονή αλλα πριν απο τοσο μικρες πτήσεις ιδανικό). Μέχρι να στρώσουν τη φαση με το lounge της aegean, μάλλον θα προτιμώ Lufthansa. Πολύ με πίκρανε πάντως η aegean με
Ολη αυτη την κατασταση με το lounge
Εμάς τους Σίλβερ να δεις ποσο έχει πικράνει που μας έχει ρίξει άκυρο
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Εμάς τους Σίλβερ να δεις ποσο έχει πικράνει που μας έχει ρίξει άκυρο
Δεν νομιζω πως χανετε και πολλα απο το intra shengen lounge της Αθηνας. Πλεον αν δεν εχω μετεπιβιβαση ωρων στην Αθηνα, ουτε καν περναω.. Καμια σχεση με την ποιοτητα του extra shengen.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Δεν νομιζω πως χανετε και πολλα απο το intra shengen lounge της Αθηνας. Πλεον αν δεν εχω μετεπιβιβαση ωρων στην Αθηνα, ουτε καν περναω.. Καμια σχεση με την ποιοτητα του extra shengen.
Ανακρίβειες.
Αν εξαιρέσεις το μέγεθος σε τετραγωνικά του δεύτερου και τις έξτρα ανέσεις που προσφέρει λόγω χώρου, είναι παρόμοιο με το πρώτο σε προσφορά εδεσμάτων. Μην σου πω πως βρίσκω περισσότερες λιχουδιές στο μικρό. Εναλλακτικά η λουφτφαβε προσφέρει επίσης μια καλή λύση.
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
75
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Για μένα πάντως, το καλύτερο που μου προσφέρει το Intra Schengen είναι τα 500 (συνήθως) ή 200 (σπανίως) μίλια για να πάω στο διπλανό...
Η πολυκοσμία που έχει δεν παλεύεται με τίποτα πια. Ό,τι ώρα και να πας είναι γεμάτο ή σχεδόν γεμάτο...
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Για μένα πάντως, το καλύτερο που μου προσφέρει το Intra Schengen είναι τα 500 (συνήθως) ή 200 (σπανίως) μίλια για να πάω στο διπλανό...
Η πολυκοσμία που έχει δεν παλεύεται με τίποτα πια. Ό,τι ώρα και να πας είναι γεμάτο ή σχεδόν γεμάτο...
Αναμενόμενη η μεγάλη κίνηση που εξαρτάται πάντα από τις ώρες. Τα μίλια τα παίρνεις μπεις δεν μπεις. Αρκεί να έχεις πτήση αναχώρησης από τις πύλες Σένγκεν.
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
75
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Αναμενόμενη η μεγάλη κίνηση που εξαρτάται πάντα από τις ώρες. Τα μίλια τα παίρνεις μπεις δεν μπεις. Αρκεί να έχεις πτήση αναχώρησης από τις πύλες Σένγκεν.
Λυπάμαι, αλλά εγώ δεν μπορώ να θεωρήσω αναμενόμενη τη μεγάλη κίνηση σε ένα σχετικά καινούριο lounge! Το οποίο είχε κλείσει 2 μήνες για να ανανεωθεί....
Προ κορωνοϊού, σπανίως υπήρχε συνωστισμός, εν αντιθέσει με τώρα, που είναι καθημερινό φαινόμενο στο "αναβαθμισμένο" lounge.
Όσο για τα μίλια που γράφεις ότι τα παίρνεις μπεις δεν μπεις, δεν το ήξερα αυτό. Δεν υποτίθεται ότι ήταν πρόσθετο όφελος προς το μέλη που πετούν με συνοδό για τη χρήση του "υποβαθμισμένου" Goldair Handling Lounge; Μάλλον κάτι είχα καταλάβει λάθος. Αφού τα δίνουν σε όλους τους Gold, όπως γράφεις, τότε ακόμα μεγαλύτερη ντροπή για την Aegean που στερεί το δικαίωμα χρήσης του lounge στους Silver και δεν τους αποζημιώνει έστω με 4x500 ή 4x200 μίλια...
 
  • Like
Reactions: Fro

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ανακρίβειες.
Αν εξαιρέσεις το μέγεθος σε τετραγωνικά του δεύτερου και τις έξτρα ανέσεις που προσφέρει λόγω χώρου, είναι παρόμοιο με το πρώτο σε προσφορά εδεσμάτων. Μην σου πω πως βρίσκω περισσότερες λιχουδιές στο μικρό. Εναλλακτικά η λουφτφαβε προσφέρει επίσης μια καλή λύση.
Και νόμιζα ότι μόνο εγώ δεν εντυπωσιάστηκα ιδιαίτερα από το extra Schengen

giphy.gif
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Λυπάμαι, αλλά εγώ δεν μπορώ να θεωρήσω αναμενόμενη τη μεγάλη κίνηση σε ένα σχετικά καινούριο lounge! Το οποίο είχε κλείσει 2 μήνες για να ανανεωθεί....
Προ κορωνοϊού, σπανίως υπήρχε συνωστισμός, εν αντιθέσει με τώρα, που είναι καθημερινό φαινόμενο στο "αναβαθμισμένο" lounge.
Όσο για τα μίλια που γράφεις ότι τα παίρνεις μπεις δεν μπεις, δεν το ήξερα αυτό. Δεν υποτίθεται ότι ήταν πρόσθετο όφελος προς το μέλη που πετούν με συνοδό για τη χρήση του "υποβαθμισμένου" Goldair Handling Lounge; Μάλλον κάτι είχα καταλάβει λάθος. Αφού τα δίνουν σε όλους τους Gold, όπως γράφεις, τότε ακόμα μεγαλύτερη ντροπή για την Aegean που στερεί το δικαίωμα χρήσης του lounge στους Silver και δεν τους αποζημιώνει έστω με 4x500 ή 4x200 μίλια...
Προ-covid ήταν και πολύ λιγότεροι οι κάτοχοι Gold. Ο κόσμος πλέον ταξιδεύει αρκετά περισσότερο και τα κριτήρια να γίνει κάποιος Gold ή να διατηρήσει την Gold είναι ίδια με τότε.

Άμα δε γίνει επέκταση στο αεροδρόμιο, όταν υπάρχει περιορισμένος χώρος στην intra-schengen περιοχή, ό,τι ανακαίνιση και να γίνει, πάλι τον ίδιο κόσμο θα βάζει πάνω-κάτω.

Το φάουλ του καινούργιου lounge είναι η μια τουαλέτα.

Ναι ίσως έπρεπε να βρεθεί κάποιος τρόπος να μπαίνουν οι silver, χωρίς συνοδό, κάπως. Αλλά να τους αποζημιώσει με 4x500 ή 4x200 δεν έχει λογική, πώς θα ξέρει η Aegean σε ποια πτήση θα χρησιμοποιούσε ο/η silver τα κουπόνια;
 
Last edited:

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Ανακρίβειες.
Αν εξαιρέσεις το μέγεθος σε τετραγωνικά του δεύτερου και τις έξτρα ανέσεις που προσφέρει λόγω χώρου, είναι παρόμοιο με το πρώτο σε προσφορά εδεσμάτων. Μην σου πω πως βρίσκω περισσότερες λιχουδιές στο μικρό. Εναλλακτικά η λουφτφαβε προσφέρει επίσης μια καλή λύση.
Το catering στο extra shengen ειναι σε αλλο λεβελ..Πολυ καλυτερο. Επισης οι χωροι πολυ πιο ανετοι με περισσοτερες επιλογες για να ηρεμησεις κλπ. Γουστα ειναι αυτα βεβαιως αλλα προσωπικα οταν ταξιδευω extra shengen προσπαθω να πηγαινω κ λιγο νωριτερα. Το Intra shengen με κουρασε. Στης Lufthansa δεν εχει τυχει να παω ποτε οποτε δεν εχω αποψη.
Επισης αθλιο ειναι και της Λαρνακας, που υποτιθεται θα ανοιγε καινουριο τον Δεκεμβριο αλλα κατι τετοιο δεν συνεβη ακομα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.472
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom