Aegean Airlines Νέα κ Πληροφορίες για Aegean

Loukic

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Καλησπερα εχθες ταξιδεψα με aegean απο θεσ/νικη για αθηνα με ναυλο go light. Δεν υπαρχει κανενας ελεγχος στις διαστασεις της βαλίτσας ή στα κιλα αυτης! Μην εχετε προβλημα. Μονο που μου κρατησαν το σαμπουαν και κλπ πανω απο 100ml. Αυτο μονο να προσεχετε!
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Ίσως είναι θέμα υπαλλήλου στην πύλη ή στο γκισέ (όπου ακόμα γίνεται τσεκ ιν στο γκισέ);
Πάντως ένας έλεγχος θα έπρεπε να υπάρχει, ώστε να μην παίρνει κανείς μαζί του πράγματα που δεν δικαιούται με αποτέλεσμα να γεμίζουν οι αποθηκευτικοί χώροι της καμπίνας και οι υπόλοιποι επιβάτες να αναγκάζονται να παραδώσουν τις χειραποσκευές τους.
Και πρέπει οπωσδήποτε να ξεκαθαρίσουν τι ακριβώς επιτρέπεται σαν χειραποσκευή, ώστε να ξέρει ο κόσμος.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
εγώ πάντως τον Απρίλη θα πετάξω από Αθήνα - Λονδίνο και επιστροφή και λέω να μην το ρισκάρω με το θέμα των κιλών. Εδώ μπορεί να μην το ελέγξουν αλλά στον γυρισμό θα ναι πιο αυστηρά τα πράγματα.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Κι εγώ δεν θα το ρισκάρω, ελπίζω μόνο να μην έχουμε καύσωνα εδώ όταν γυρίσω από Λονδίνο γιατί μάλλον θα φορέσω όλες τις αγορές μου στο γυρισμό :p
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Στην εξυπηρέτηση της Aegean τι καπνίζουν;
Σε ερώτηση στο τηλεφωνικό κέντρο όσον αφορά τη δυνατότητα μεταφοράς χειραποσκευής 55χ40χ20 έως 8 κιλά και επιπλέον γυναικείας τσάντας ή λάπτοπ ή τσάντας κάμερας, μου είχαν απαντήσει ότι επιτρέπεται. Το ίδιο γράφει και εδώ http://el.aegeanair.com/hrisimes-plirofories/katigories-theseon/economy-class/suhnes-erotiseis/ (ερώτηση 6).
Βλέπω τις τελευταίες μέρες στο facebook τους όμως, πως ΚΑΙ η χειραποσκευή ΚΑΙ η βοηθητική χειραποσκευή (λάπτοπ κτλ) πρέπει αθροιστικά να μην υπερβαίνουν τα 55χ40χ20 εκ. και τα 8 κιλά βάρος. Τελικά τι από τα δύο ισχύει;
Η χειραποσκευή δλδ μια μικρη βαλιτσα..ή μικρος σακος..που ποτε δεν ζυγίζουν ..η τσαντα σου και η τζαντα με το λαπ-τοπ..και μια τζαντα με γλυκα!!...καλε αλήθεια λεω δεν υπερβάλω.. Οκ στα εντός Αθηνα -Ηρακλειο πχ...
και για να σοβαρευτώ για τα εκτός η μικρή βαλιτσα και η τσαντα σου ( γυναικεία) ή ή τσαντα με λαπ-τοπ ή η φωτογραφική στο βαλιτσακι..προς το παρόν η Aegean δεν ζυγίζει αλλα ειναι αυστηρή με το μεγεθος για εξωτερικου...
 

Loukic

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
εγώ πάντως τον Απρίλη θα πετάξω από Αθήνα - Λονδίνο και επιστροφή και λέω να μην το ρισκάρω με το θέμα των κιλών. Εδώ μπορεί να μην το ελέγξουν αλλά στον γυρισμό θα ναι πιο αυστηρά τα πράγματα.
Μια χειραποσκευή 55χ40χ20 ποσο παραπανω απο 8kg θεωρεις οτι μπορει να χωρεσει? Ειναι πραγματικα μικρο το μεγεθος σε διαβεβαιω!
Δεν εχετε καταλαβει τη φιλοσοφια του Go Light νομιζω.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Μια χειραποσκευή 55χ40χ20 ποσο παραπανω απο 8kg θεωρεις οτι μπορει να χωρεσει? Ειναι πραγματικα μικρο το μεγεθος σε διαβεβαιω!
Δεν εχετε καταλαβει τη φιλοσοφια του Go Light νομιζω.
Έχω χωρέσει 12 κιλά σε μικρότερο μέγεθος ;)
Η τελευταία φράση σου νομίζω πως είναι άκυρη, τουλάχιστον όσον αφορά εμένα.
 

Loukic

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Έχω χωρέσει 12 κιλά σε μικρότερο μέγεθος ;)
Η τελευταία φράση σου νομίζω πως είναι άκυρη, τουλάχιστον όσον αφορά εμένα.
Φερε στο Go Light 12 κιλα αν εκει εντοπιζεις το προβλημα. HummingBird ταξιδευω συχνα και δεν εχω δει ζυγαρια στο gate της aegean. Μονο την κλασσικη κατασκευη μέτρησης διαστασεων.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Φερε στο Go Light 12 κιλα αν εκει εντοπιζεις το προβλημα. HummingBird ταξιδευω συχνα και δεν εχω δει ζυγαρια στο gate της aegean. Μονο την κλασσικη κατασκευη μέτρησης διαστασεων.
Δεν έχω σκοπό να φέρω 12 κιλά στο GoLight, 8 είναι το όριο. Το πρόβλημά μου είναι ότι θέλω να έχω ξεχωριστά την κάμερα, δεν μπορώ να την έχω μέσα στη βαλίτσα. Για λόγους ασφάλειας της κάμερας περισσότερο.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μια χειραποσκευή 55χ40χ20 ποσο παραπανω απο 8kg θεωρεις οτι μπορει να χωρεσει? Ειναι πραγματικα μικρο το μεγεθος σε διαβεβαιω!
Δεν εχετε καταλαβει τη φιλοσοφια του Go Light νομιζω.
Μπορεί να χωρέσει πολλά παραπάνω σε διαβεβαιώ και 'γω. Τόσα πολλά μάλιστα που ορισμένες φορές χαλάει!

Και τη φιλοσοφία του go light μια χαρά την έχω καταλάβει. Ίδιες ή ακριβότερες τιμές με προ go light ναύλους με μικρότερο κόστος μεταφοράς για την εταιρεία.
 

Loukic

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Μπορεί να χωρέσει πολλά παραπάνω σε διαβεβαιώ και 'γω. Τόσα πολλά μάλιστα που ορισμένες φορές χαλάει!

Και τη φιλοσοφία του go light μια χαρά την έχω καταλάβει. Ίδιες ή ακριβότερες τιμές με προ go light ναύλους με μικρότερο κόστος μεταφοράς για την εταιρεία.
Ναι εχεις δικαιο. Αλλα ειναι μια υπηρεσια της Aegean που σου προσφερεται και αν θες δεν την παιρνεις! Υπαρχουν τοσες εταιρειες να επιλεξεις.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Και τη φιλοσοφία του go light μια χαρά την έχω καταλάβει. Ίδιες ή ακριβότερες τιμές με προ go light ναύλους με μικρότερο κόστος μεταφοράς για την εταιρεία.
Δυστυχώς θα συμφωνήσω. Στην αρχή φαινόταν όντως να συμφέρει κάποιον που ταξίδευε πάντα μόνο με χειραποσκευή (πχ εγώ), αλλά οι τιμές τελευταία έχουν ξεφύγει.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom