Aegean Airlines Νέα κ Πληροφορίες για Aegean

Loukic

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Δυστυχώς θα συμφωνήσω. Στην αρχή φαινόταν όντως να συμφέρει κάποιον που ταξίδευε πάντα μόνο με χειραποσκευή (πχ εγώ), αλλά οι τιμές τελευταία έχουν ξεφύγει.
Νομιζω οτι το προβλημα των παιδιων παραπανω ηταν τι επιτρεπεται κ τι οχι να παρουν μαζι τους στην πτηση και οχι εαν ειναι ακριβο το κοστος της συγκεκριμενης υπηρεσιας.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ναι εχεις δικαιο. Αλλα ειναι μια υπηρεσια της Aegean που σου προσφερεται και αν θες δεν την παιρνεις! Υπαρχουν τοσες εταιρειες να επιλεξεις.
Δεν είναι μία υπηρεσία αλλά ένας τρόπος που έχει η εταιρεία για να βγάλει περισσότερο κέρδος και όχι για να βελτιώσει τις υπηρεσίες προς τον πελάτη της.
Και φυσικά όπως λες υπάρχουν εταιρείες που μπορείς να επιλέξεις.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
ειναι μια υπηρεσια της Aegean που σου προσφερεται και αν θες δεν την παιρνεις! Υπαρχουν τοσες εταιρειες να επιλεξεις.
Το θέμα είναι ότι η Aegean δεν είναι low cost, επομένως θεωρώ άσχημο να μην δέχονται βοηθητική χειραποσκευή ή να σου λένε ότι χειραποσκευή και βοηθητική χειραποσκευή αθροιστικά δεν πρέπει να υπερβαίνουν το 55χ40χ20εκ και 8 κιλά. Εταιρίες σαν τη Lufthansa και τη British πχ επιτρέπουν τη βοηθητική χειραποσκευή και μάλιστα έχουν και συγκεκριμένες διαστάσεις που πρέπει να έχει η βοηθητική χειραποσκευή. Μπαίνει η χειραποσκευή στο ντουλαπάκι και η βοηθητική κάτω από το κάθισμα.
Έντονους περιορισμούς μόνο κάτι EasyJet και Ryanair έχουν, η Aegean δεν είναι το ίδιο.

Νομιζω οτι το προβλημα των παιδιων παραπανω ηταν τι επιτρεπεται κ τι οχι να παρουν μαζι τους στην πτηση και οχι εαν ειναι ακριβο το κοστος της συγκεκριμενης υπηρεσιας.
Συμφώνησα με αυτό που είπε ο Jimp.
Και όντως δεν πρόκειται για "υπηρεσία".
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και τη φιλοσοφία του go light μια χαρά την έχω καταλάβει. Ίδιες ή ακριβότερες τιμές με προ go light ναύλους με μικρότερο κόστος μεταφοράς για την εταιρεία.
Πλακα κανεις? Πριν λιγες μερες εκλεισα Σαντορινη, υψηλη περιοδο με 75 Ε. Και βλεπω εχει ακομα Αυγουστο με 66Ε!!!και Ρωμη με 114 και και..πες οτι θες για φιλοσοφιες αλλα τις τιμες αστες. Ιστορικα χαμηλα βλεπουμε ως τωρα στο εσωτερικο..
 

Loukic

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Δεν ισχυει που λες'' .....να μην δέχονται βοηθητική χειραποσκευή ή να σου λένε ότι χειραποσκευή και βοηθητική χειραποσκευή αθροιστικά δεν πρέπει να υπερβαίνουν το 55χ40χ20εκ και 8 κιλά..''
Δεν το ελεγχει κανεις στο gate.Στην Ελλαδα βρισκομαστε :lol:
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Δεν ισχυει που λες'' .....να μην δέχονται βοηθητική χειραποσκευή ή να σου λένε ότι χειραποσκευή και βοηθητική χειραποσκευή αθροιστικά δεν πρέπει να υπερβαίνουν το 55χ40χ20εκ και 8 κιλά..''
Δεν το ελεγχει κανεις στο gate.Στην Ελλαδα βρισκομαστε :lol:
Στην πράξη, γιατί στη θεωρία λένε άλλα. Κι αν έρθει η στιγμή που η θεωρία θα γίνει πράξη...
Πάντως για εσωτερικό ναι, 60κάτι ευρώ μέσα στον Αύγουστο για Χανιά είχα δει μόνο το καλοκαίρι του 2009.
 

Loukic

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Στην πράξη, γιατί στη θεωρία λένε άλλα. Κι αν έρθει η στιγμή που η θεωρία θα γίνει πράξη...
Πάντως για εσωτερικό ναι, 60κάτι ευρώ μέσα στον Αύγουστο για Χανιά είχα δει μόνο το καλοκαίρι του 2009.
Φιλοι Jimp και HummingBird ταξιδευετε καθολου ή απλως γραφετε στο φορουμ θεωρητικα? Μακαρι να υπαρχουν παιδια που να μπορουν να μας παραθεσουν τις εμπειριες τους. Εγω σας εγραψα τις δικές μου.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Φιλοι Jimp και HummingBird ταξιδευετε καθολου ή απλως γραφετε στο φορουμ θεωρητικα? Μακαρι να υπαρχουν παιδια που να μπορουν να μας παραθεσουν τις εμπειριες τους. Εγω σας εγραψα τις δικές μου.
Φίλε Loukic, μήπως είναι λίγο άσχημος ο τρόπος σου;
Ο καθένας τις εμπειρίες του γράφει.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Πλακα κανεις? Πριν λιγες μερες εκλεισα Σαντορινη, υψηλη περιοδο με 75 Ε. Και βλεπω εχει ακομα Αυγουστο με 66Ε!!!και Ρωμη με 114 και και..πες οτι θες για φιλοσοφιες αλλα τις τιμες αστες. Ιστορικα χαμηλα βλεπουμε ως τωρα στο εσωτερικο..
Πριν λίγες μέρες που είχε την προσφορά και 6 μήνες νωρίτερα. Αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί να το κάνει ο καθένας, ούτε βέβαια αυτό αναιρεί πως είναι μία καλή τιμή για όποιον μπορεί να το κλείσει. Ούτε πως μπορούν να πάνε όλοι διακοπές με μόνο μία χειραποσκευή. Και σου τα λέω εγώ αυτά που έκλεισα Ρόδο και Χανιά και Σκύρο, σχεδόν 8 μήνες πριν όμως...
Βέβαια τα 66 ευρώ, γίνονται αυτόματα 70, αν δεν έχεις aegean visa, και για τον Αύγουστο είναι μόνο μία ημερομηνία σε αυτή την τιμή και σε ότι να΄ναι ώρες και μέρες και όχι μόνο για τον Αύγουστο.
Τα ίδια και με τη Ρόδο και με τα Χανιά.

Δε γίνεται να κατηγορούμε τη Ryanair( το γράφω αυτό μιας που την ανταγωνίζεται σε αυτά τα δρομολόγια) και για την Aegean να μη λέμε τίποτα.

Οι τιμές αν μπορείς να κλείσεις νωρίτερα για εσωτερικό είναι καλές, αν και πλέον μόνο σε περιορισμένες ώρες και μέρες αλλά ας το αφήσουμε αυτό, ας πούμε κανένα πρόβλημα.
Για εξωτερικό απλά πλέον είναι χειρότερες από τις παλιότερες που είχες και την αποσκευή μέσα στην τιμή.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Στο θέμα του ελέγχου βάρους χειραποσκευης, εμένα στο Dusseldorf σε πτήση της Aegean μου τη ζύγισαν κανονικά στο gate στην προ goLight εποχή --- γιαυτο μην είστε απόλυτοι , καλό ειναι να είστε κοντά στα όρια γιατί μια φορά θα σου κάτσει η στραβή ...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πριν λίγες μέρες που είχε την προσφορά και 6 μήνες νωρίτερα. Αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί να το κάνει ο καθένας, ούτε βέβαια αυτό αναιρεί πως είναι μία καλή τιμή για όποιον μπορεί να το κλείσει. Ούτε πως μπορούν να πάνε όλοι διακοπές με μόνο μία χειραποσκευή. Και σου τα λέω εγώ αυτά που έκλεισα Ρόδο και Χανιά και Σκύρο, σχεδόν 8 μήνες πριν όμως...
Βέβαια τα 66 ευρώ, γίνονται αυτόματα 70, αν δεν έχεις aegean visa, και για τον Αύγουστο είναι μόνο μία ημερομηνία σε αυτή την τιμή και σε ότι να΄ναι ώρες και μέρες και όχι μόνο για τον Αύγουστο.
Τα ίδια και με τη Ρόδο και με τα Χανιά.

Δε γίνεται να κατηγορούμε τη Ryanair( το γράφω αυτό μιας που την ανταγωνίζεται σε αυτά τα δρομολόγια) και για την Aegean να μη λέμε τίποτα.

Οι τιμές αν μπορείς να κλείσεις νωρίτερα για εσωτερικό είναι καλές, αν και πλέον μόνο σε περιορισμένες ώρες και μέρες αλλά ας το αφήσουμε αυτό, ας πούμε κανένα πρόβλημα.
Για εξωτερικό απλά πλέον είναι χειρότερες από τις παλιότερες που είχες και την αποσκευή μέσα στην τιμή.
Ο καθενας βλεπει και κρινει τις τιμες. Δεν ισχυουν μονο για μηνες πριν. Τις ειδες? Για δες παλι Σαντορινη τον αλλο μηνα..περσυ 200+. Τωρα πουλαει Πασχα με 160!!!και αλλες μερες κατω απο 100. Ελεος μη το συζηταμε αλλο. Οι τιμες εχουν χαωδη διαφορα προς τα κατω, απορω πως δεν το βλεπεις. Ενδεικτικα οτι βλεπω φετος για Ρωμη με 110-160 περσυ ειχε 200-250. Σαντορινη το ιδιο ακριβως ΣΚ ειχε 240. Το εκλεισα με 75..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Φιλοι Jimp και HummingBird ταξιδευετε καθολου ή απλως γραφετε στο φορουμ θεωρητικα? Μακαρι να υπαρχουν παιδια που να μπορουν να μας παραθεσουν τις εμπειριες τους. Εγω σας εγραψα τις δικές μου.
Συχνά μου τα λέει ο tripakias, μερικές φορές και η paefstra μιας που μόνο με καράβι συνηθίζω!

Σαν εμπειρία θα σου γράψω και γω για 19 κιλά χειραποσκευή με Ryanair. Θα σου γράψω και για άλλα 13 με Aegean και μία τσάντα άλλα 5-6. Αλλά αυτό είναι εμπειρία όπως σωστά περιγράφεις, με ρίσκο δικό μου αλλά όχι ο κανόνας.

Δεν μπορώ να το προτείνω όμως σε κανένα γιατί αν πάω στην πύλη και με τσεκάρουν, μαύρο δάκρυ.
Οπότε εδώ μιλάμε για το σωστό και τους κανόνες και όχι για το ωχ μωρέ εδώ είναι Ελλάδα και δεν τσεκάρουν ποτέ.
Ναι ισχύει αυτό, δεν ζυγίζουν ποτέ, ούτε κάν στο κουτί δεν τις βάζουν αλλά ας είναι ο καθένας έτοιμος να αναλάβει τις ευθύνες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.472
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom