Airbnb

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Δίνεις ραντεβού με τον ιδιοκτήτη την ημέρα της άφιξης για να σου δώσει το κλειδί και να σου υπενθυμίσει τους house rules.Την ημέρα της αναχώρησης απλά αφήνεις το κλειδί στο σημείο που έχετε συννενοηθεί και δεν χρειάζεται να συναντηθείτε.Δεν ξέρω τί ισχύει στα private rooms γιατί δεν έχω μείνει ποτέ σε τέτοια.:)
Ευχαριστω πολύ για την αμεση απαντηση. Λεω να αποπειραθώ να κλεισω διαμερισμα για πρωτη φορα αντί ξενοδοχειο...κ επειδη δε το ξερω καθολου το σαητ ειπα να ρωτησω μη τυχον μενουν κ οι ιδιοκτητες μαζί.:shock:
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Ευχαριστω πολύ για την αμεση απαντηση. Λεω να αποπειραθώ να κλεισω διαμερισμα για πρωτη φορα αντί ξενοδοχειο...κ επειδη δε το ξερω καθολου το σαητ ειπα να ρωτησω μη τυχον μενουν κ οι ιδιοκτητες μαζί.:shock:
Πάρε το χρόνο σου,ψάξε καλά,διάβασε reviews,μίλα με ιδιοκτήτες και κλείσε!!Δεν θα το μετανιώσεις;) Καλά να περάσεις!!!
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Γεια σας! Εχω σκοπο να χρησιμοποιήσω το airbnb και συγκατοικηση στο επομενο μου ταξιδι! ακουω γνωμες και εμπειρίες αν έχει κάποιος, σε συγκατοίκηση με τον ιδιοκτήτη.
Εγω πιστεύω είναι καλή εμπερία, γιατι μπορείς να γνωρίσεις αλλιώς τον επισκεπτόμενο τόπο... Πάντα με ψάξιμο βέβαια, με reviews πολλά.. Ταξιδεύω με την κοπέλα μου και προτιμώ να μείνω σε σπίτι που κατοικεί ζευγάρι...
Ακουω!!
 

evi_kpln

Member
Μηνύματα
50
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Εγγυήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Έχω μια ερώτηση-διευκρίνηση σχετικά με τις εγγυήσεις της airbnb.
Αν έχω καταλάβει καλά, σου δεσμεύουν από την πιστωτική σου κάρτα το επιπλέον ποσό της εγγύησης, που αναφέρει ο εκάστοτε ιδιοκτήτης ,και στο αποδεσμεύουν 2 μέρες αφότου φύγεις ; Και όλο αυτό επιπλέον του ποσού που κοστίζει η διαμονή σου ; Δηλαδή μια κράτηση π.χ. αξίας 400 ευρώ με εγγύηση 500 ευρώ : δεσμεύει 500 , στο check-in χρεώνει 400 (σύνολο δεσμευμένου 900!!) και τελικά 2 μέρες μετά το check-out αποδεσμεύει την εγγύηση ;
Συγνώμη για την αναλυτικότατη περιγραφή αλλά μου φαίνεται λίγο "πολύ" όλο αυτό για αυτό...
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Έχω μια ερώτηση-διευκρίνηση σχετικά με τις εγγυήσεις της airbnb.
Αν έχω καταλάβει καλά, σου δεσμεύουν από την πιστωτική σου κάρτα το επιπλέον ποσό της εγγύησης, που αναφέρει ο εκάστοτε ιδιοκτήτης ,και στο αποδεσμεύουν 2 μέρες αφότου φύγεις ; Και όλο αυτό επιπλέον του ποσού που κοστίζει η διαμονή σου ; Δηλαδή μια κράτηση π.χ. αξίας 400 ευρώ με εγγύηση 500 ευρώ : δεσμεύει 500 , στο check-in χρεώνει 400 (σύνολο δεσμευμένου 900!!) και τελικά 2 μέρες μετά το check-out αποδεσμεύει την εγγύηση ;
Συγνώμη για την αναλυτικότατη περιγραφή αλλά μου φαίνεται λίγο "πολύ" όλο αυτό για αυτό...
Καλά έχεις καταλάβει :xmas_smile:
 

kostasdoboj

Member
Μηνύματα
53
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Δεν έχω κλείσει από το συγκεκριμένο site ποτέ, αλλά έχω μείνει αρκετές φορές σε διαμερίσματα στα οποία τις περισσότερες φορές πέρασα καλύτερα από ξενοδοχεία. Τα διαμερίσματα είτε θα είναι ιδιοκτησία κάποιου τον οποίο θα συναντήσεις κατά την άφιξη και θα πάρεις τα κλειδιά και δεν θα τον ξαναδείς, είτε θα ανήκουν σε κάποιο ξενοδοχείο ή hostel. Για παράδειγμα στη Λισαβόνα έμεινα σε διαμέρισμα το οποίο ανήκε σε ένα Hostel στο οποίο μπορούσα οποιαδήποτε στιγμή να πάω να φάω να πιω να μπω στο Internet, να αφήσω βαλίτσες για φύλαξη κτλ. Προσωπικά συνιστώ τη διαμονή σε διαμερίσματα, σου δίνει άλλο feeling...ειδικά αν μένεις σε κάποια γραφική γειτονιά που δεν υπάρχει ξενοδοχείο. Εγώ τα έκλεινα συνήθως από το Hostels Worldwide - Online Hostel Bookings, Ratings and Reviews στο οποίο κάνεις κατάθεση μόνο 10% του ποσού για να κάνεις την κράτηση και τα υπόλοιπα τα πληρώνεις με την άφιξη. Επίσης με μόλις 1 ευρώ έχεις δυνατότητα για δωρεάν ακύρωση.
 

PheniX

Member
Μηνύματα
62
Likes
4
και εμείς κλείσαμε με το airbnb,και στην δική μου περίπτωση δεν είχε εγγύηση,μόνο που σου δεσμεύουν τα χρήματα,πάντως το διαμέρισμα που έμεινα ήταν ωραίο και πολύ φτηνό.
χρειάζεται λίγο προσοχή,επειδή μερικοί δεν σου απαντάνε η γράφουν λάθος τιμές
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Και εγώ έχω κλείσει από τη συγκεκριμένη ιστοσελίδα. Εμεινα υπερ-ευχαριστημένος με το διαμέρισμα. Ηταν ακριβώς όπως το περιέγραφαν ο ιδιοκτήτης και τα σχόλια.
 

travelove

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Διαμέρισμα στο Παρίσι;

Καλησπέρα, έχει κάποιος να προτεινει κάποιο διαμέρισμα για Παρίσι σε σχετικά οικονομική τιμή;;; Θα ταξιδέψουμε Ιούλιο, και τα ξενοδοχεία μας φαίνονται αρκετά ακριβά!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.799
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom