ΗΠΑ Alaska - Road trip 2016

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
travelbreak,πρωτα να σε "παινεψω" λιγο για την δημοσιευση σου.
Λιτος,αναλυτικος και ικανοποιητικα περιγραφικος.Περιγραφεις ολα οσα θελω να μαθω για προγραμματισμο παρομοιας περιοδειας,ενω οι φωτο σου υποστηριζουν κι αναδεικνυουν την φυσικη ομορφια των περιοχων,που διασχισατε.
.
Αρχικα λοιπον,θα ηθελα να ρωτησω,αν εχεις κανει τον γυρο της Νορβηγιας κι εφοσον απαντησεις θετικα, να σου ζητησω να συγκρινεις την μορφολογια και τις φυσικες ομορφιες,σε αναλογικη κλιμακα φυσικα,γιατι η Αλασκα είναι τεραστια
.
Μετα το ταξιδι,θα ελεγες/προτιμουσες να ειχες νοικιασει αυτοκινουμενο, για την περιοδεια σου στην Αλασκα;
Ειχες ελεγξει την περιπτωση αυτή κι αν ναι,ποια η διαφορα τιμης;

Επισης,κακως δεν αναφερεις το ονομα του «γραφειου ενοικιασης(?)»,που σου δημιουργησε το προβλημα,για να ξερει κι ο επομενος….προς αποφυγη
Περιμενω περιγραφες των δασικων περιοχων και φυσικα πολλες φωτο τους.
Αγαπητέ chrgkoutz, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Αυτά που σου αρέσουν στο γράψιμό μου, εκείνα είναι που θέλω να πετύχω. Επί πλέον αυτή τη φορά είμαι πιο αναλυτικός γιατί δεν κρατούσα δικές μου σημειώσεις, όπως σε προηγούμενα ταξίδια μου. Τώρα λοιπόν γράφω αρκετά περισσότερα, για να μείνουν και σε μένα.
1ον) Το γύρο της Νορβηγίας δεν τον έχω κάνει, όπως φαντάζομι ότι τον εννοείς. Είχα πάει το 1982 μέχρι το Νάρβικ με τρένο από Σουηδία και γύρισα από τις ακτές της Νορβηγίας. Δε θυμάμαι και πολλά, αλλά νομίζω οι ακτές τις Νορβηγίας είναι πιο απότομες και ορεινές. Είχα πάει και άλλη εποχή όμως, Άνοιξη, και το τοπίο μου φάνηκε πολύ διαφορετικό.
2ον) Για το αυτοκινούμενο μάλλον δε θα το προτιμούσα γιατί σε περιορίζει. Οι ντόπιοι κουβαλάνε μαζί και ένα 4x4 για να κάνουν βόλτες. Έψαξα λίγο τις τιμές, αφού πήγα εκεί, στα αυτοκινούμενα και πιστεύω ότι συμφέρει οικονομικά ένα μικρό. Με ένα 5-6 μέτρων μπορείς να κινηθείς παντού και γλυτώνεις το κόστος των ξενοδοχείων. Συναντήσαμε ένα ζευγάρι γερμανών που είχαν αγοράσει ένα καλό πακέτο από Γερμανία που τους έδινε και ένα μικρό τροχόσπιτο. Ήταν ευχαριστημένοι. Πάντως εμείς δε θα το κάναμε ποτέ γιατί ήμασταν τρεις και εγώ ήμουν με τη σύζυγο, οπότε καταλαβαίνεις.
3ον) Το γραφείο ενοικίασης ήταν της Dollar Thrifty και μου απάντησαν και περιφρονητικά ακόμα και όταν διαμαρτυρήθηκα, αφού γύρισα Ελλάδα.
4ον) Για τα δάση που λες είναι καταπληκτικά, αλλά κυρίως αν θες να περπατήσεις, άρα θέλει χρόνο. Έχει πολλούς παρακαμπτήριους χωμάτινους δρόμους που σε πάνε σε καταρράκτες ή μικρά χωριά μέσα από δασικές περιοχές. Όμως δεν έχει παντού βουνά και αυτό μειώνει το ενδιαφέρον των διαδρομών, λόγω μειωμένης ορατότητας.
Αυτό το τελευταίο να το έχεις υπόψη σου αν πας στο ονειρεμένο σου ταξίδι στον Καναδά. Εκει πάνω στα δάση και στις λίμνες δεν έχω πάει, αλλά νομίζω δεν έχει καθόλου βουνά και οι διαδρομές θα είναι ωραίες αλλά βαρετές. Έχω παέι (το 2011) στο Οντάριο και Κεμπέκ στις περιοχές με τις μικρές λίμνες και αυτό ήταν πρόβλημα: Στα 20 μέτρα ήταν η λίμνη και εσύ δεν έβλεπες παρά μόνο τα δέντρα. Βέβαια, ύστερα από 10 ή 20 χιλιόμετρα που αποκαλυπτόταν το υγρό στοιχείο ήταν υπέροχο! Είχε βέβαια δρομάκια για να πάς στις όχθες αλλά ήταν ιδιωτικά και πήγαιναν σε κατοικίες. Στις μεγάλες λίμνες τα πράγματα ήταν διαφορετικά, είχες θέα.
Βέβαια το ταξίδι στον Καναδά άξιζε, όμως τα Βραχώδη Όρη ήταν το ιδιαίτερο του ταξιού μας τότε.
Ελπίζω να ήμουν διαφωτιστικός. Για ό,τι θες ρώτα ελεύθερα. Χαρά μου να μιλώ για ταξίδια.
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Ζηλευτο ταξιδι και πολυ ωραια περιγραφη!!! (καθολου κουραστικη) Μπραβο, παντα τοσο ομορφα ταξιδια σου ευχομαι!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Ζηλευτο ταξιδι και πολυ ωραια περιγραφη!!! (καθολου κουραστικη) Μπραβο, παντα τοσο ομορφα ταξιδια σου ευχομαι!
Ευχαριστώ! Και σε σένα εύχομαι τα καλύτερα.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
ειναι Δευτερα... που ειναι η συνεχεια?:)
Πιστεύω το απόγευμα ή το βράδυ θα έχω ανεβάσει άλλο ένα τμημα του ταξιδιού. Χαίρομαι που βλέπω τόσο ενδιαφέρον. Ήταν πράγματι ωραίο ταξίδι.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
το ενδιαφέρον είναι αμείωτο.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Συνεχίζω την ιστορία μας:

Η επόμενη μέρα είχε την κρουαζιέρα με την εταιρία Stan Stephens Cruises που είχε αναχώρηση στις 10:00 για τελική επίσκεψη τον παγετώνα Meares. Η διάρκειά της ήταν εννέα ώρες και το κόστος αυτής $165 ανά άτομο. Μας παρείχε λίγο φαγητό, πολύ καφέ και γενικά ένιωθες άνετα με τις παροχές και ότι δεν πάνε να σε κλέψουν ή να σου πάρουν όσα χρήματα σου έχουν μείνει. Πράγματα δηλαδή που τα νιώθουμε στη χώρα μας και σε άλλες. Εκεί το βλέπεις: σου πήραν ό,τι ήταν να σου πάρουν στο εισιτήριο. Τέρμα. Αν θες να μην αγοράσεις το καπελάκι ή να μη δώσεις πουρμπουάρ δεν τους νοιάζει και σου λένε και ένα τεράστιο ευχαριστώ.

upload_2016-9-19_17-39-8.jpeg


upload_2016-9-19_17-40-46.jpeg


Αφού το έφερε η κουβέντα θα πω δυο λόγια για τους ανθρώπους εκεί. Οι αμερικάνοι τουρίστες που συναντήσαμε ήταν ευγενικοί και ανοιχτοί όπως όλοι οι συμπατριώτες τους στην κυρίως Αμερική (απ' όσο τους έχω δει). Οι αμερικάνοι όμως που εργάζονται εκεί δε μας έκαναν καθόλου καλή εντύπωση. Και δεν το λέω εξ αιτίας του γεγονότος με το ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο, αλλά από την επαφή μας γενικά με τους εκεί εργαζόμενους σε μαγαζιά και αλλού. Υπήρχε μια ψυχρότητα και φαινόταν ότι τους ένοιαζε η γρήγορη απόκτηση του χρήματος γιατί ασφαλώς η σαιζόν είναι σύντομη. Και πάλι όμως δεν έχομε ιδιαίτερο παράπονο, απλά τους συγκρίνω με τους υπόλοιπους αμερικανούς. Αυτά.

Η κρουαζιέρα ξεκίνησε στην ώρα της και είναι απίθανο το πως μέσα σε λίγη ώρα είχε γεμίσει το πλοίο με κόσμο. Ευτυχώς ο καιρός ήταν καλός και ό,τι ήταν να δούμε το είδαμε. Εκτός από την υπέροχη φύση με νησιά και ακτές, είδαμε φώκιες, θαλάσσιους ελέφαντες, ψαραετούς, φάλαινες (όχι και τόσο πολλές) και στο τέλος τον παγετώνα Meares με τα μικρά επιπλέοντα παγόβουνα. Από μακριά είδαμε και τον άλλο μεγάλο παγετώνα Columbia. Πάει και σε αυτόν άλλη κρουαζιέρα, αλλά δεν την προτιμήσαμε γιατί το πλοίο δεν πηγαίνει πολύ κοντά λόγω των πολλών παγόβουνων. Πάντως τον Meares που πήγαμε εμείς να δούμε τον είδαμε από πολύ κοντά. Τα λόγια είναι λίγα, ό,τι και να πω, οπότε αφήνω τις φωτογραφίες να μιλήσουν.
Οι φώκιες κάνουν μπάνιο!
upload_2016-9-19_17-43-12.jpeg


upload_2016-9-19_17-44-30.jpeg


upload_2016-9-19_17-45-49.jpeg


Να και μια φάλαινα:
upload_2016-9-19_17-47-12.jpeg


upload_2016-9-19_17-48-19.jpeg


upload_2016-9-19_17-49-44.jpeg


upload_2016-9-19_17-50-55.jpeg


upload_2016-9-19_17-52-25.jpeg


upload_2016-9-19_17-54-17.jpeg


Οι φώκιες πάνω σε ένα μικρό παγόβουνο:
upload_2016-9-19_17-55-39.jpeg


Όρεξη να έχετε: το φωτογραφικό ταξίδι της κρουαζιέρας συνεχίζεται:
upload_2016-9-19_17-57-22.jpeg


upload_2016-9-19_17-58-30.jpeg


Άλλο ένα εξαίσιο ποτάμι-παγετώνας:
upload_2016-9-19_17-59-44.jpeg


Και από κοντά:
upload_2016-9-19_18-0-52.jpeg


Κάποια κομμάτια του παγετώνα σπάζουν και πέφτουν στο νερό. Τα πουλιά πετάνε τριγύρω:
upload_2016-9-19_18-2-53.jpeg


Πάρτε με κι εμένα:
upload_2016-9-19_18-4-9.jpeg


Η παρακάτω εικόνα είναι η μισή Αλάσκα για μένα (λίγο υπερβολικό):
upload_2016-9-19_18-5-44.jpeg


Στην επόμενη φωτογραφία (στο κέντρο) φαίνεται ένας ψαραετός με ένα ψάρι να κρατά με τα νύχια του. Δείτε τον:
upload_2016-9-19_18-8-10.jpeg

Λίγα δευτερόλεπτα μετά, το ψάρι του έχει πέσει στο νερό (φαίνεται ο αφρός από την πτώση του):
upload_2016-9-19_18-9-47.jpeg

Κι εδώ αμέσως μετά κάθεται στον κορμό και αναρωτιέται τι έγινε το γεύμα του:
upload_2016-9-19_18-11-11.jpeg


upload_2016-9-19_18-12-50.jpeg


upload_2016-9-19_18-14-10.jpeg


Και επί το καλλιτεχνικότερον:
upload_2016-9-19_18-15-39.jpeg


Σε μια τέτοια κρουαζιέρα, και σε αυτό το ταξίδι κάναμε τρεις, η διαδικασία είναι η ίδια σε όλες: σου προσφέρουν φαγητό και καφέ ή τσάι. Σου προτείνουν ή όχι μια θέση για να καθίσεις, αλλά ο κόσμος μετακινείται συνεχώς ανάλογα με τι θέλει να δει και τις φωτογραφίες που τραβά. Αυτό σημαίνει ότι όσοι δεν βαριούνται μετακινούνται συνέχεια. Βέβαια, και το να είσαι έξω πολλή ώρα δεν είναι και το καλύτερο γιατί κάνει κρύο, δεν είσαι στο Αιγαίο. Κατά τη διάρκεια της βόλτας ο καπετάνιος ή κάποιος άλλος μιλά συνέχεια δίνοντας πληροφορίες για οτιδήποτε σχετικό, δεχόμενος φυσικά και ερωτήσεις από τους επιβάτες. Η πορεία του πλοίου είναι μεν καθορισμένη, αλλά ο καπετάνιος κοίτα γύρω-γύρω και αν δει κάποιο θαλάσσιο ζώο οδηγεί προς τα εκεί το πλοίο για να μας το δείξει. Επίσης αν δει κάποιο ζώο στην ξηρά, αρκούδα ή ψαραετό, λέει στον κόσμο που να στραφεί για να το δει. Επειδή στο ίδιο μέρος και σε κοντινή απόσταση μπορεί να πλέουν και άλλα τουριστικά σκάφη, αν ένας καπετάνιος δει κάτι, τρέχει προς την κατεύθυνση εκείνη Οι άλλοι καπετάνιοι που τον βλέπουν τρέχουν και εκείνοι για να ικανοποιήσουν τους δικούς τους. Μόνο προς το τέλος της κρουαζιέρας ο κόσμος έχει κουραστεί και έχει αράξει σε καθίσματα και λαγοκοιμάται μέχρι να φτάσουμε στο λιμάνι αποβίβασης. Εμείς ποτέ δεν το κάνουμε αυτό. Προσπαθούμε να πάρουμε όσα περισσότερα γίνεται από το περιβάλλον μας. Άσε που το έχουμε ακριβοπληρώσει.

Η κρουαζιέρα κάποτε τέλειωσε και φτάσαμε στο Valdez:
upload_2016-9-19_18-17-3.jpeg


upload_2016-9-19_18-20-38.jpeg


upload_2016-9-19_18-21-40.jpeg



Η θάλασσα κουράζει, όσο κι αν δεν έχεις πολλές μετακινήσεις στο πλοίο. Έτσι, όταν φτάσαμε στο λιμάνι μας κάναμε μια μικρή βόλτα στην πόλη και πήγαμε να αράξομε στα δωμάτιά μας. Από ένα κοντινό σούπερ μάρκετ προμηθευτήκαμε κάτι φαγώσιμο και μπύρες και όλα καλά. Α, τις μπύρες όχι από το σούπερ μάρκετ αλλά από ειδικό μαγαζί για οινοπνευματώδη. Οι αμερικάνοι τα προσέχουν αυτά.
 

PenelopeApos

Member
Μηνύματα
73
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Περσία
Εγω πάντως γλύτωσα τα 7000 ευρω του ταξιδιού :trekker: ..... ευτυχώς που έχουμε κι εσάς που επιχειρείτε "αποβάσεις ονείρων¨ και μας κάνετε λίγο χώρο στον χωροχρόνο της βαλιτσούλας σας .... ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΟΣ προορισμός.... οι φωτογραφίες πραγματικά με ταξίδεψαν !!!!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Εγω πάντως γλύτωσα τα 7000 ευρω του ταξιδιού :trekker: ..... ευτυχώς που έχουμε κι εσάς που επιχειρείτε "αποβάσεις ονείρων¨ και μας κάνετε λίγο χώρο στον χωροχρόνο της βαλιτσούλας σας .... ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΟΣ προορισμός.... οι φωτογραφίες πραγματικά με ταξίδεψαν !!!!
Δεν τα γλύτωσες!
Αν το θες πρέπει να πας.
Ελπίζω η περιγραφή μου σε σε βοηθήσει σ' αυτό.
Το ταξίδι μου ακόμα δεν τέλειωσε. Έπεται συνέχεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.414
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom