Alitalia Alitalia - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
To "κακό" με τα site που γράφουν τα δικαιώματά μας είναι πως λένε "μπορεί να δικαιούστε"
π.χ. δε γίνεται ξεκάθαρο πότε οι αεροπορικές πρέπει να προσφέρουν διανυκτέρευση..
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Από την πρόσφατη (προ 4 ημερών) εμπειρία μου από την Alitalia, έχω να πω ότι αποκόμισα πολύ καλές εντυπώσεις. ΟΚ, το Alisnack είναι για τα γέλια (αλμυρό ή γλυκό μπισκοτάκι) την ώρα που άλλες εταιρίες για τον ίδιο χρόνο πτήσης, δίνουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ σαντουιτσάκι, αλλά η πορτοκαλάδα από σαγκουίνι ΟΝΕΙΡΟ.
Για τη βαλίτσα, να πω την αλήθεια είχα ένα άγχος γιατί είμαι δις παθων με την Alitalia, αλλά αυτή τη φορά τόνισα το πρόβλημα ΚΑΙ στη Θεσ/νικη ΚΑΙ στις Βρυξέλλες και απαίτησα και μπήκαν και τις δυο φορές Priority & Short Connection Tags, οπότε έφτασα βαλιτσάτος.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ε είναι θρυλική η arancia rossa !!! Σταθερή αξία
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Από την πρόσφατη (προ 4 ημερών) εμπειρία μου από την Alitalia, έχω να πω ότι αποκόμισα πολύ καλές εντυπώσεις. ΟΚ, το Alisnack είναι για τα γέλια (αλμυρό ή γλυκό μπισκοτάκι) την ώρα που άλλες εταιρίες για τον ίδιο χρόνο πτήσης, δίνουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ σαντουιτσάκι, αλλά η πορτοκαλάδα από σαγκουίνι ΟΝΕΙΡΟ.
Για τη βαλίτσα, να πω την αλήθεια είχα ένα άγχος γιατί είμαι δις παθων με την Alitalia, αλλά αυτή τη φορά τόνισα το πρόβλημα ΚΑΙ στη Θεσ/νικη ΚΑΙ στις Βρυξέλλες και απαίτησα και μπήκαν και τις δυο φορές Priority & Short Connection Tags, οπότε έφτασα βαλιτσάτος.
Χαιρομαι για τις εντυπωσεις σου...αλλα για πες ποσες εταιρειες απο αυτες με τα σαντουιτσακια ξερεις να πουλανε Αθηνα-Ρωμη φθινοπωρο 105Ε, Χριστουγεννα-Πρωτοχρονια,25ηΜαρ, Αποκριες στα 135 κ κατω σταθερα? οι σταθερα χαμηλες τιμες εχουν και το αντιτιμο τους στο "φαγητο"..
λυπαμαι ειλικρινα που θα σας χαλασω το μυθο σε σενα κ στην Ευαγγελια..αλλα δυστυχως οι χυμοι στη γειτονα χωρα δεν ειναι παντα αυτο που φαινονται..τα χρωματα (φυσικα παντως λενε...) πανε συννεφο στους χυμους..ποιος ξερει το οριτζιναλ χρωμα πως θα ηταν....
Ενδεικτικα:
http://www.parmalat.it/santal/-/scheda/view/38/Santal-Refresh-Arancia-Rossa-con-Fiori-dArancio
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Αγαπητέ Samion, ήμην σίγουρος ότι θα το ρωτούσες αυτό. ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙ, αναφέρομαι στην εταιρεία του διαβόλου, τη φοβερή και τρομερή Lufthansa και τα τσιράκια της.
Η αλήθεια είναι ότι διάλεξα την Alitalia λόγω τιμής εισητηρίου και μόνο. Η διαφορά με τους αντίστοιχους ναύλους της Αστροσυμμαχίας ήταν 85€ / εισητήριο, δηλαδή 170 € το ζευγάρι.
Οι ώρες αφιξης και αναχώρησης παραπλήσιες, οπότε δεν αποτέλεσαν κριτηριο. Επίσης, είχα μίλια για C Class με Star Alliance αλλά όχι και για τη συζυγο, οπότε έπρεπε να ταξιδεψουμε παρέα.

Πίστεψέ με, αν η διαφορά ανα εισητήριο ήταν <= 50€ θα διάλεγα Star Alliance με κλειστά μάτια.

ΥΓ, όντως το χρώμα ήταν πολύ....φανταχτερό, αλλά η γεύση απίθανη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
το Alisnack είναι για τα γέλια (αλμυρό ή γλυκό μπισκοτάκι) την ώρα που άλλες εταιρίες για τον ίδιο χρόνο πτήσης, δίνουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ σαντουιτσάκι,.
Αν δεν υπηρχε η ΑΖ οι τιμες της αστροσυμμαχιας θα ηταν στα αστρα...
Παντως με την εισοδο της ευκολης στο Λινατε, επανηλθε το πληρες σερβις στις εσωτερικες ως και IFE στο 320 (!!!!)
 

Attachments

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
IFE μπορεί να είχε το ένα απο τα 2 320 που πέταξα, αλλά 1) δε δούλευε 2) η καρτούλα για να δω το just for laughs χαλάει πολύ την αισθητική μου, αν μη τι άλλο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
IFE μπορεί να είχε το ένα απο τα 2 320 που πέταξα, αλλά 1) δε δούλευε 2) η καρτούλα για να δω το just for laughs χαλάει πολύ την αισθητική μου, αν μη τι άλλο.
Οκ. Απλα αναφερθηκα μονο στο Φιουμιτσινο-Λινατε κ στα καλα του υγιους ανταγωνισμου. Ενα αχαρο IFE ειναι καλυτερο απο το μη IFE..Την ευκολη ευκολα την εξαφανισε εκει η ΑΖ..τα τραινα ομως οχι..και γι αυτο εγινε πριν λιγες εβδομαδες η ιστορικη αλλαγη: περασε στην 1η θεση το FCO-CTA..
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Η αληθεια ειναι οτι οι τιμες της Alitalia ειναι ελκυστικες, εγω σκεφτομαι Ισπανια το Νοεμβριο και τα 175€ σχεδον ανεξαρτητου ημερομηνιας ειναι πολυ δελεαστικα :rolleyes:. Η Star Alliance θελει κοντα κανα 30αρι παραπανω και χειροτερες ωρες. Επειδη τπτ πλεον δν περισσευει τεινω προς τους Ιταλους, αφου εχουν βαλιτσα και βολικη ανταποκριση, δν πολυενδιαφερομαι για το on-board catering
 

mihalisio

Member
Μηνύματα
45
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
μαϊάμι,φλόριντα
παιδια ολις γυρισα απο miami.και δυστυχως η βαλιτσα μου δεν ηρθε ποτε.η πτηση ηταν miami-rome και rome-athens.ολα σουπερ με τις πτησεις,καμια καθυστερηση και η τελικη εκβαση με εχει απογοητευσει και ξενερωσει πληρως.μιλαμε για ενα ταξιδι ονειρο ζωης και τελικα μου εχει βγει ξινο.κυριολεκτικα μιλωντας δεν εχω ουτε ξυραφακι να ξυριστω.ειναι μεγαλη η βαλιτσα και μεσα ειχα ΤΑ ΠΑΝΤΑ.το δηλωσα στο αεροδρομιο,μου ειπαν οτι μεσα σε 24 ωρες θα ξερουν.και ρωταω,υπαρχει περιπτωση να βρεθει;;;ειχαμε αλλες 3 βαλιτσες,μια του αδερφου μου και δυο της γυναικας μου και ηρθαν κανονικα.ειλικρινα,τετοια απογοητευση δεν εχω ξανανιωσει στη ζωη μου.παντελονια,μπλουζες,πουκαμισα,εσωρουχα,παπουτσια,τα παντα ηταν εκει μεσα.λυπαμαι που το λεω,αλλα η αλιταλια(ασχετα αν φταει αυτη η οχι)τερμα για μενα...μιλαμε οτι η ανταποκριση αναμεσα στις 2 πτησεις ηταν 2 ωρες.τι να κανω;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Στην πλειοψηφια τους,οι βαλιτσες ερχονται,μεχρι και 48 ωρες μετα.Παντως ,αυτο μπορει να συμβει με καθε εταιρεια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom