Alitalia Alitalia - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

aklostr

Member
Μηνύματα
12
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Τη βοήθειά σας παρακαλώ...

Επειδή με το τηλεφωνικό κέντρο της Alitalia έχω απελπιστεί με την ασχετοσυνη των 1765243 διαφορετικών υπαλλήλων που έχω μιλήσει παρακαλώ για τη βοήθειά σας...
Σε μια εβδομάδα πρόκειται να πραγματοποιήσω ταξίδι Αμερική(LA) με Alitalia/Delta.
Οι πτήσεις έχουν ως εξής: ATH-FCO(Rome) 07:00-08:05 (αναμονή 1:35), FCO-ATL(Atlanta) 09:40-14:55 (αναμονή 3:20), ATL-LOS(Angeles) 18:15-20:03. Το δεύτερο και τρίτο σκέλος της πτήσης είναι code-sharing με τη Delta (ενιαίο εισιτήριο έχω).
Οι ερωτήσεις μου, αν γνωρίζετε:
1) Μπορώ να κάνω web check-in και για τα τρια σκέλη της πτήσης ή θα με αφήσει μόνο για το κομμάτι Αθήνα-Ρώμη;
2) Έλεγχο immigration πού θα περάσω; Στην Ατλάντα; Θα πρέπει να πάρω και βαλίτσες ή θα τις πάρω κατευθείαν στο Los Angeles;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων γιατί με τους ιταλογερμανοαγγλοέλληνες που δουλεύουν στο Alitalia call center δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη...

ΥΓ. Και κάτι το οπίο προέκυψε τελείως τυχαία σε μια συνομιλία μου με το call center. Έχοντας κάνει αγορά μέσω του site της Alitalia δε μου ζητήθηκε πουθενά αριθμός διαβατηρίου και ημερομηνία λήξης και μου τον ζήτησε κατα τύχη ένας υπάλληλος, ο οποίος μου είπε ότι πρέπει να έχει δηλωθεί τουλάχιστον 3 μέρες πριν την πτήση. Ότι να 'ναι.
Ελπίζω να πετάξω, τι να πώ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επειδή με το τηλεφωνικό κέντρο της Alitalia έχω απελπιστεί με την ασχετοσυνη των 1765243 διαφορετικών υπαλλήλων που έχω μιλήσει παρακαλώ για τη βοήθειά σας...
Σε μια εβδομάδα πρόκειται να πραγματοποιήσω ταξίδι Αμερική(LA) με Alitalia/Delta.
Οι πτήσεις έχουν ως εξής: ATH-FCO(Rome) 07:00-08:05 (αναμονή 1:35), FCO-ATL(Atlanta) 09:40-14:55 (αναμονή 3:20), ATL-LOS(Angeles) 18:15-20:03. Το δεύτερο και τρίτο σκέλος της πτήσης είναι code-sharing με τη Delta (ενιαίο εισιτήριο έχω).
Οι ερωτήσεις μου, αν γνωρίζετε:
1) Μπορώ να κάνω web check-in και για τα τρια σκέλη της πτήσης ή θα με αφήσει μόνο για το κομμάτι Αθήνα-Ρώμη;
2) Έλεγχο immigration πού θα περάσω; Στην Ατλάντα; Θα πρέπει να πάρω και βαλίτσες ή θα τις πάρω κατευθείαν στο Los Angeles;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων γιατί με τους ιταλογερμανοαγγλοέλληνες που δουλεύουν στο Alitalia call center δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη...

ΥΓ. Και κάτι το οπίο προέκυψε τελείως τυχαία σε μια συνομιλία μου με το call center. Έχοντας κάνει αγορά μέσω του site της Alitalia δε μου ζητήθηκε πουθενά αριθμός διαβατηρίου και ημερομηνία λήξης και μου τον ζήτησε κατα τύχη ένας υπάλληλος, ο οποίος μου είπε ότι πρέπει να έχει δηλωθεί τουλάχιστον 3 μέρες πριν την πτήση. Ότι να 'ναι.
Ελπίζω να πετάξω, τι να πώ...
1. Μπορείς σίγουρα για τα 2 πρώτα. Και για το 3ο μάλλον ναι.
2. Στην Ατλάντα. Θα πάρεις τις βαλίτσες, θα τις περάσεις από τελωνείο, και μετά θα τις παραδώσεις ξανά για την επόμενη πτήση.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
1) Μπορώ να κάνω web check-in και για τα τρια σκέλη της πτήσης ή θα με αφήσει μόνο για το κομμάτι Αθήνα-Ρώμη;
Σε πρόσφατο εισιτήριο της Alitalia με δύο πτήσεις με συνεργαζόμενες εταιρείες στο πήγαινε (AP, AF) και δύο πτήσεις της Alitalia στην επιστροφή δεν κατάφερα να κάνω web check-in στο πήγαινε (λογικό σύμφωνα με τις εξαιρέσεις του web check-in στο site της Alitalia, Web check-in details|) αλλά ούτε στην επιστροφή (παράλογο αφού οι πτήσεις ήταν αποκλειστικά με Alitalia).
 

aklostr

Member
Μηνύματα
12
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
2. Στην Ατλάντα. Θα πάρεις τις βαλίτσες, θα τις περάσεις από τελωνείο, και μετά θα τις παραδώσεις ξανά για την επόμενη πτήση.
Κι εγώ απ'όσα έχω διαβάσει αυτό φανταζόμουν αλλά με δύο εκπροσώπους που μίλησα σήμερα (ο ένας μάλλον Έλληνας και ο άλλος μάλλον Ιταλός) μου είπαν και οι δύο ότι θα πάρω τις βαλίτσες κατευθείαν στο Λος Άντζελες. Άντε να βγάλω άκρη...
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.076
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Να πω κι εγώ κάποιες απορίες που έχω? Λοιπόν.. ΄Εχω κλείσει με την προσφορά της Alitalia (πτήση κοινού κωδικού με Delta) να πάω Νέα Υόρκη (απευθείας πτήση). Οι απορίες που έχω είναι (σόρρυ αν είναι χαζές αλλά δεν έχω ξαναπετάξει με πτήση codeshare):

1) Παρόλο που έκλεισα από το σάιτ της Alitalia θα πετάξω με Delta? Δηλαδή το αεροπλάνο, το in flight προσωπικό κλπ. θάναι Delta? Θα κάνω check in στην Alitalia ή στην Delta (καλά γι΄αυτό το τελευταίο αντιλαμβάνομαι ότι θα δω που πρέπει να πάω όταν φτάσω αεροδρόμιο από τον πίνακα)?

2) Εγώ θα μπορέσω να κάνω web check in από το σάιτ της Alitalia που έκλεισα?

Τα φώτα σας παρακαλώ..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κι εγώ απ'όσα έχω διαβάσει αυτό φανταζόμουν αλλά με δύο εκπροσώπους που μίλησα σήμερα (ο ένας μάλλον Έλληνας και ο άλλος μάλλον Ιταλός) μου είπαν και οι δύο ότι θα πάρω τις βαλίτσες κατευθείαν στο Λος Άντζελες. Άντε να βγάλω άκρη...
Δεν υπάρχει περίπτωση, ID transfers (international to domestic) μέσα στις ΗΠΑ είναι το ίδιο για κάθε εταιρία. Οι βαλίτσες μπορεί να είναι checked-in μέχρι LAX, αλλά ακόμα κι έτσι τις παραλαμβάνεις, περνάς τελωνείο και τις ξαναπαραδίδεις στην Atlanta.
 

aklostr

Member
Μηνύματα
12
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Δεν υπάρχει περίπτωση, ID transfers (international to domestic) μέσα στις ΗΠΑ είναι το ίδιο για κάθε εταιρία. Οι βαλίτσες μπορεί να είναι checked-in μέχρι LAX, αλλά ακόμα κι έτσι τις παραλαμβάνεις, περνάς τελωνείο και τις ξαναπαραδίδεις στην Atlanta.
Ένα μικρό feedback τώρα που γυρίσαμε για όποιον πιθανόν το χρειαστεί.
Taver είχες δίκιο, στην Ατλάντα πήραμε βαλιτσες και τις ξαναδώσαμε. Μας το είπε φυσικά και η κοπέλα στο counter της Alitalia όταν κάναμε check-in στην Αθήνα και όταν της είπαμε τις π@π@ριές που μας έλεγαν στο call center της Alitalia έφριξε. Μας έδωσε το τηλέφωνο της Alitalia στο αεροδρόμιο αν θελήσουμε ξανά πληροφορίες. Είναι το 2103534284-5.
Είχαμε και ένα μικρό πρόβλημα με τα εισιτήρια, ενώ για εμένα γινόταν check-in και για τις τρεις πτήσεις(FCO,ATL,LAX) στη γυναίκα μου μας έβγαλαν μόνο για FCO γιατί είχε κάποιο πρόβλημα το σύστημά τους. Αγχωθήκαμε λίγο αλλά όπως μας είπαν και στην Αθήνα, μόλις φτάσαμε Ρώμη και πήγαμε στο transfer desk της Delta πλέον, κάναμε και οι δύο κανονικά check-in και όλα οκ!

Όσο για το web check-in, δοκιμάσαμε στο πήγαινε να κάνουμε από το site της Alitalia και έβγαζε τα στοιχεία μου στη γυναίκα μου και αντίστροφα, οπότε το αφήσαμε για το αεροδρόμιο που τελικά εμφανίζονταν κανονικά.
Στην επιστροφή(NYC-ATH) κάναμε web check-in αλλά από το site της Delta με τον κωδικό κράτησης της Alitalia και όλα μια χαρά!

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
μου ηρθε το παρακατω μειλ.

Σας ενημερώνουμε ότι από την 01 Δεκεμβρίου 2012 η Alitalia εγκαινιάζει ένα νέο προορισμό, το Abu Dhabi με απ’ ευθείας πτήση από Ρώμη. Το νέο δρομολόγιο θα πραγματοποιείται τέσσερις φορές την εβδομάδα με τα νέα Airbus A330, που διαθέτουν τρείς θέσεις ταξιδίου: την Classica – Economy, την Classica Plus – Premium Economy και την Magnifica – Business. Η νέα πτήση επιτρέπει άνετες ανταποκρίσεις για Αυστραλία, Ταϊλάνδη, Ομάν, Μπαχρέϊν και Νότια Αφρική σε συνεργασία με την Etihad Airways που προσφέρει πτήσεις από το Abu Dhabi προς Μπαχρέϊν, Μουσκάτ, Γιοχάνεσμπουργκ, Μπανγκόκ, Μελβούρνη και Σύδνεϋ.

Αγοράστε από τώρα το εισιτήριό σας για Abu Dhabi επωφελούμενοι της προσφοράς μας.


Αθήνα
Abu Dhabi*
από € 469
με επιστροφή, ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ
Αγοράστε το εισιτήριό σας μέχρι τις 31 Οκτωβρίου 2012, για ταξίδια από 01 Δεκεμβρίου 2012**
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Απαπαα δεν πάω με αυτούς στα εμιρατα
Θα μου χάσουν τη βαλίτσα και θα μείνω χωρίς κελεμπιες :bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom